Параметри зберігання та транспортування технічних об’єктів

Після виготовлення і до початку експлуатації ТО проходить ще ряд проміжних етапів і стадій, протягом яких його стан змінюється. Спочатку ТО упаковується і доставляється за допомогою підйомно-транспортних пристроїв до замовника. Далі, при необхідності, він може у законсервованому стані зберігатись на складі протягом певного терміну. Після установки на місці експлуатації та розконсервації здійснюється монтаж ТО і підготовка його до використання за основним призначенням. Протягом виконання всіх згаданих операцій ТО може піддаватись впливу підвищених або низьких температур, вологості, тиску, вібрацій, поштовхів, ударів. Для того, щоб при цьому зберігалися функціональні та інші технічні параметри ТО, повинні бути дотримані задані параметри зберігання та транспортування, а також співвідношення між ними. Відомо, наприклад, що витрати на транспортування, зберігання і монтаж напряму залежать від маси і габаритів ТО. Нижче наведені ще деякі основні параметри категорії, а також дані рекомендації щодо вибору їх оптимальних значень.

1. Габарити ТО відносяться до найважливіших параметрів зберігання та транспортування, - вони повинні допускати здійснення необхідних маніпуляцій з ним із застосуванням існуючих підйомно-транспортних засобів.

2. Форма ТО може також істотно впливати на зручність та ефективність його завантаження, розвантаження, транспортування і зберігання. В ряді випадків ТО може мати й нераціональну з точки зору легкості здійснення з ним вказаних операцій і мінімізації витрат форму, однак в комплекті (в сукупності) із такими ж самими ТО питомі займаний об’єм та витрати будуть зменшуватись. Сказане ілюструється прикладами на рис. 7.6. При необхідності повинна бути передбачена можливість легкого та зручного розбирання ТО на елементи придатні для ефективного зберігання та транспортування. Для важких ТО як правило обов’язковими є такелажні



гаки, кільця, петлі, серги, отвори, що також вносить певні корективи в їх форму.

3. Маса ТО, яка повинна знаходитись у відповідності із вантажопідйомністю промислових роботів, транспортерів, конвеєрів, кранів, залізничних вагонів і т.д. У випадку її виходу за установлені межі слід конструювати ТО з врахуванням необхідності його розбирання на транспортабельні елементи.

4. Міцність ТО в цілому та його окремих елементів зокрема, повинна бути достатньою для виключення ймовірності їх пошкодження під час завантаження-розвантаження або транспортування, інакше потрібно забезпечувати відповідні умови та упаковку.

5. Марка (параметри) матеріалів, з яких виготовлені елементи ТО, не повинні допускати, щоб останні протягом установлених термінів і при дотриманні допустимих умов зберігання та транспортування піддавались впливу підвищених (понижених) температур, вологи, агресивних газів, корозії, і що приводило б до погіршення інших параметрів ТО або втрати ним працездатності. В іншому випадку необхідно передбачити відповідні захисні заходи.

Параметри зберігання та транспортування особливо важливі для ТО серійного та масового виробництва.