Технологічні параметри технічних об’єктів

Технологічні параметри характеризують спосіб виготовлення та складання ТО. До основних з вказаних параметрів відносяться: найменування, число та тривалість операцій механічної обробки та складання, застосування універсального обладнання, обладнання широкого призначення, спеціалізованого або спеціального, верстатів з ручним керуванням, напівавтоматів, автоматів, верстатів з ЧПК, автоматичних ліній, стандартизованих, нормалізованих, уніфікованих або спеціальних інструментів, пристосувань, контрольних пристроїв та приладів, напівфабрикатів, заготовок. Крім цього, серед параметрів даної категорії розглядаються форма та габарити (типорозмір) ТО в цілому, а також кожного з його складових елементів окремо, ступінь точності, допустимі параметри шорсткості оброблених поверхонь, наявність зміцнювальних покрить та термообробки.

Вимоги до технологічних параметрів змінюються залежно від типу виробництва (одиничне, серійне або масове), а також від його технічного рівня. В пункті „Параметри постачання і планування технічних об’єктів” даного розділу вже йшлося про залежність технології від виробництва.

Крім цього, вибір того чи іншого конструктивного рішення, а отже і технологічні параметри, залежать від установлених термінів розробки та виготовлення ТО, оскільки деякі технологічні процеси можуть виявитись недопустимо довгими. Наприклад, на початку Великої Вітчизняної війни, коли виникла потреба налагодити масове виробництво танків, академіком Є.О. Патоном був запропонований новий високопродуктивний спосіб зварювання металів під флюсом, що дозволило, в ряді випадків, відмовитись від відливання елементів корпусів і башт танків і виготовляти їх зварюванням з катаних броньованих листів. В результаті фронт отримав значно більшу кількість бойових машин. З часом, навпаки, більш ефективними стали технологічні процеси лиття, а також складання ТО з попередньо виготовлених різанням елементів, що обумовлювалось появою продуктивних та високоточних способів лиття під тиском, в оболонкові форми, відцентрового та за виплавлюваними моделями, створенням верстатів з ЧПК, оброблювальних центрів, промислових роботів, складальних автоматів.