Випробовування дослідного зразка

Результати випробовування є вирішальним фактором при визначенні цінності розробленої ТС. Вони важливі також і з точки зору накопичення досвіду, особливо молодими конструкторами. За результатами випробовувань можна порівняти задум ТС із реальністю, набути досвід, а з ним і впевненість у собі і у своїх силах, навчитись на своїх та чужих помилках.

Програма випробовувань повинна включати перевірку працездатності ТС як при нормальних, так і при екстремальних, найбільш важких режимах роботи, в найскладніших граничних умовах експлуатації. Після завершення випробовувань оцінюється функціонування ТС, визначаються найважливіші параметри різних категорій.

Хід та результати випробовувань систематично, повно і послідовно викладаються у звіті, - особливо це стосується виявлених недоліків та рекомендацій з удосконалення дослідного зразка. Після випробовувань, при необхідності, слід уточнити інструкції щодо: захисту від корозії, пакування, транспортування, монтажу, введення в дію, експлуатації, обслуговування, відкоригувати іншу технічну документацію. На основі даних, отриманих під час випробовувань та оцінювання дослідного зразка приймається рішення про серійне виробництво ТС. Звіт за результатами випробовувань, як правило, додатково включає значення ергономічних та естетичних параметрів, параметрів зберігання, транспортування й інших. Дається оцінка відповідності дослідного зразка правовим нормам та інструкціям. Аналіз вказаних параметрів дозволяє із достатньою впевненістю судити про економічну ефективність розробленої ТС.

З врахуванням виявлених можливостей збуту робиться висновок про те, чи буде виробництво нового зразка успішним при наявних: технічному рівні підприємства–виробника та умовах ринку. Інколи раціональнішим може виявитись припинення подальшої розробки для уникнення ще більших збитків.