рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Типи задач теорії технічних систем

Типи задач теорії технічних систем - раздел Философия, ТЕОРІЯ ТЕХНІЧНИХ СИСТЕМ Всі Задачі Створення Та Удосконалювання Систем Можна Поділити На Два Основні ...

Всі задачі створення та удосконалювання систем можна поділити на два основні типи.

Задача синтезу – задані зовнішня та внутрішні функції системи, необхідно розробити її структуру.

Задача аналізу – відома структура системи, установити її функцію та функції складових елементів.



3. Система перетворень та її елементи

Коли ми намагаємось сформулювати відповідь на питання про практичне застосування ТТС, то рано чи пізно приходимо до необхідності визначення мети створення технічних процесів та об’єктів.

Людина, як і будь-яка жива істота, має життєво важливі потреби, такі як їжа, сон, житло тощо. Однак на відміну, наприклад, від тварин потреби і бажання людини постійно зростають, що пов’язано з розвитком цивілізації, прогресом техніки і зростанням добробуту. Звичайно, на це можна відповісти, що більшість сучасних людських потреб, особливо ті, що пов’язані із новою технікою, не є життєво необхідними. Однак подібні переконання на більшість людей не діють і вони продовжують розглядати свої бажання і мрії як природні потреби. Підвищені домагання викликають проблеми їх задоволення, що обумовлено недостатністю фізичних сил і можливостей органів почуттів людини. Тому вона шукає рішення, що дозволяють усунути ці проблеми.

Для задоволення своїх потреб людина знаходить у природі лише деякі повноцінні засоби. У більшості ж випадків вона змушена змінювати вказані засоби за рахунок організації процесів їх перетворень.

Взагалі говорячи, термін “процес” означає, що щось відбувається, триває, змінюється протягом часу. У природі постійно відбуваються ті чи інші процеси перетворень як повільні (вивітрювання, ерозія скель і гір), так і швидкоплинні (гроза, виверження вулканів). Деякі з природних перетворень можуть безпосередньо служити на користь людині, але, в основному, вона реалізує штучні процеси з метою досягнення бажаних для себе змін. Хоча людина і підкоряється законам природи, вона може прискорити, підсилити або поліпшити деякі природні процеси або їх параметри.

Штучні процеси, в яких за участю людей і (або) технічних систем, а також під впливом навколишнього середовища, об’єкт впливів змінює свій стан із заданого вхідного (Снвх) на заданий вихідний (Снвих), що характеризуються множиною певних параметрів, називають перетвореннями.

Множина людей SЛ = {Л1, Л2, ..., Лn}, множина технічних систем SТС = {ТС1, ТС2, ..., ТСm}, навколишнє середовище НС, а також об’єкт впливу О, що пов’язані між собою внутрішніми та зовнішніми (вхідними та вихідними) впливами – потоками матерії, енергії або інформації – називають елементами системи перетворень (СП).

Можна навести безліч прикладів процесів перетворень (ПП), які організовує людина, у машинобудуванні це: зварювання, механічне оброблення; на транспорті: фарбування кузова автомобіля, заміна масла. Для реалізації більшості складних ПП, особливо тих, що супроводжуються значними (у десятки і сотні разів) підвищеннями або пониженнями температури, тиску, вологості, робочих зусиль, електричної напруги, людина не може обійтись без організації штучних технічних процесів – нагріву заготовок, пластичного деформування, свердління отворів, а також без допомоги штучних технічних об’єктів – вимірювальних приладів, металорізальних верстатів, тракторів, водних суден, космічних апаратів.

Вся множина штучних технічних процесів та об’єктів об’єднується в комплексне поняття “технічні системи” (ТС).

Технічним процесом (ТП) називають спосіб, метод або послідовність перетворення матерії, енергії або інформації із заданого вхідного у заданий вихідний стан, які реалізуються людиною або технічним об’єктом при виконанні певної функції.

Під технічним об’єктом (ТО) розуміють деталь, вузол, агрегат, пристрій, машину, виробничу ділянку, підприємство, які створені людиною за допомогою інших технічних об’єктів і технічних процесів і призначені для виконання певної функції з перетворення матерії, енергії або інформації із заданого вхідного у заданий вихідний стан.

Таким чином, загальним призначенням систем типу “процес” і систем типу “об’єкт” є забезпечення штучних процесів перетворень для реалізації потреб людини.

Вплив навколишнього середовища (НС) визначається сукупним впливом природних (біологічних) об’єктів, а також зміною температури, тиску, вологості, наявністю або відсутністю газів й іншими факторами оточення.

Об’єктом впливу в процесі перетворення може бути матерія (технічна система, окремий елемент - деталь, матеріал, або їх сукупність), енергія або інформація.

ПП можна поділити на окремі технічні процеси, технічні підпроцеси (ТпП) та операції (Ор). Тоді сам процес перетворення являє собою однозначно визначену послідовність технічних процесів, підпроцесів та операцій, яка або установлюється один раз заздалегідь і дійсна упродовж всього перетворення, або змінюється в залежності від результату реалізації його складових частин (упорядкована множина технічних процесів, підпроцесів, операцій, а також внутрішніх та зовнішніх впливів між ними).

Одними з найбільш розповсюджених ПП в техніці є процеси керування і регулювання.

Керування – процес в системі перетворень, при реалізації якого на об’єкт впливу системи діють один або декілька зовнішніх вхідних впливів, в результаті чого параметри об’єкта змінюються згідно із заданим законом (формування заданого вихідного впливу).

Регулювання – це процес перетворення, при якому деякі змінні параметри (параметри регулювання) постійно зіставляються із заданими, і при наявності недопустимих відхилень на об’єкт впливу системи перетворень здійснюються зовнішні або внутрішні впливи з метою приведення вказаних відхилень у певні межі.

На рис. 3.1. наведена загальна модель СП, на якій вказані всі описані вище елементи системи та впливи між ними.

В рамках глобальної системи Всесвіту може бути виділена нескінченна множина СП. Окремий елемент часто входить в декілька СП. Наприклад, різець токарного верстата, який під час роботи одночасно зміщується в повздовжньому напрямку (змінює місцеположення), зрізає стружку із заготовки, зношується, передає коливання іншим елементам СП – перетворення матерії, а також нагрівається – перетворення енергії.

З врахуванням наведених вище положень визначимо загальні ознаки систем перетворень.

1. Системи перетворень призначені для реалізації тих чи інших потреб людини.

2. У загальному випадку вони включають такі елементи: об’єкт впливу (матерія, енергія, інформація), множини людей та технічних систем, а також навколишнє середовище, які пов’язані між собою матеріальними, енергетичними або інформаційними потоками.

3. В результаті перетворення об’єкт впливу переходить із заданого вхідного у заданий вихідний стан.

4. Процес перетворень може бути поділеним на технічні процеси, підпроцеси або операції, які утворюють упорядковану одно- або багатоваріантну послідовність.

В табл. 3.1. поданий приклад опису СП гартування стальної заготовки.

Таблиця 3.1.

Опис СП гартування стальної заготовки

Найменування ПП Гартування
Об’єкт впливу (О) Стальна заготовка
Перетворення стану О Снвх® Снвих Зовнішня поверхня: м’яка ® тверда
Склад і послідовність ПП = {SТП, SТпП, SОр} Завантаження у піч ® нагрівання ® переміщення від печі до ванни® охолодження у ванні®виїмка з ванни
Участь в ППмножин SЛ, SТСіНС: - робітник   Захват щипцями заготовки і переміщення її у піч, від печі до ванни і з ванни до контейнеру
- щипці Захист робітника від впливу високої температури з боку печі та заготовки
- піч Нагрівання заготовки до заданої температури
- масляна ванна Охолодження заготовки
- температура, вологість, тиск у цеху, наявність у повітрі агресивних газів, сторонні шуми, вібрації Поліпшення або погіршення виробничих умов для робітника, обладнання, заготовки, процесу гартування, збільшення або зниження його продуктивності

 


4. Технічні процеси

У попередньому розділі було вказано, що ТП разом з людьми, технічними об’єктами, навколишнім середовищем та об’єктом впливу є елементом СП. ТП займають центральне місце в СП, оскільки перетворення, взагалі, можуть бути здійснені не інакше, як за їх допомогою. Крім того, інші елементи СП можуть бути об’єднані лише на основі ТП.

В сучасному світі постійно здійснюється нескінченна множина ТП, у яких, так чи інакше, беруть участь люди. Кожна людина інколи є елементом декількох ТП одночасно, в результаті чого вона задовольняє свої потреби безпосередньо або створює умови для їх подальшої реалізації. Ключовим словом тут є потреба.

Який зв’язок потреби з ТП? Повторимо:

а) виникає стан незадоволеності або ситуація, яку людина хоче чи повинна змінити; б) даний стан змушує сформулювати потребу; в) усвідомлюється, що потреба, взагалі говорячи, може бути задоволена різними засобами; г) з’ясовується, що засоби, які могли б бути використані для цього безпосередньо, відсутні; д) потрібно змінити існуючий стан на бажаний шляхом перетворень; е) перетворення здійснюються в ТП.

 

4.1. Модель технічного процесу

Ми установили, що ТП є елементом СП (див. рис. 3.1). Модель ТП розробляється з врахуванням впливів на нього з боку інших елементів. Можливі декілька способів представлення ТП. На рис. 4.1. подана загальна модель, в якій враховані і зображені всі можливі елементи ТП і впливи між ними.

Послідовність розробки моделей ТП:

1) Визначається ПП, який необхідно реалізувати для задоволення тієї чи іншої потреби людини.

2) Вказується об’єкт впливу (О), його вхідний (Снвх) та вихідний (Снвих) стани, а також основні параметри, що їх характеризують.

3) Визначаються найбільш раціональні варіанти ТП, що дозволяють реалізувати задане перетворення.

4) Для кожного варіанта ТП вказуються складові SТпП та SОр, визначається вид їх структури - послідовний або паралельний (рис. 4.2), а також характер протікання - диференціальний (лінійний чи нелінійний) або дискретний.

5) Установлюються впливи між SТпП та SОр, а також характер впливів (матеріальний - М; енергетичний – Ен або інформаційний – І).

6) Вказується стан об’єкта впливу (Снn = {п1n, п2n, ... , пm.n}) після виконання кожного ТпП або Ор.

7) В загальному ТП виділяються етапи підготовки, проведення та завершення (див. рис. 4.1).



8) Визначаються множини , SТС об’єктів та умов НС, які безпосередньо пов’язані впливами з елементами ТП.

9) Установлюється характер впливів , SТС та НС на SТпП та SОр. При цьому, необхідно визначити достатньо повний перелік елементів ТП і впливів між ними, оскільки в іншому випадку проміжні та вихідні параметри ТП можуть відрізнятись від заданих, а сам ТП залишитись нереалізованим. Наприклад, в ТП обробки на металорізальному верстаті стальної заготовки в якості вихідних матеріальних потоків необхідно вказати і деталь і стружку, а не тільки деталь. Для перевірки правильності і повноти виконання даного пункту доцільно розглянути баланси матеріальних, енергетичних та інформаційних потоків.

10) При необхідності проводиться повний опис із зазначенням елементів та впливів не тільки для основних SТпП та SОр, що відносяться до етапу проведення ТП, а і для допоміжних SТпП і SОр етапів підготовки та завершення. Доцільність такого опису обумовлена тим, що допоміжні SТпП і SОр у більшості випадків суттєво впливають на основні перетворення ТП.

11) Визначаються процеси керування і (або) регулювання ТП.

12) При необхідності згідно із наведеною вище послідовністю розробляються моделі окремих ТпП і Ор.

13) При розробці нових ТП і особливо у випадку повторної реалізації вже відомих, визначається час проведення кожної Ор, конкретні зовнішні впливи на об’єкт ТП, а також їх фактичні параметри.

14) Перетворення в ТП описуються в залежності від мети і стадії його розробки в більш або менш повному вигляді (окремий, узагальнений або сукупний опис).

15) Ретельно перевіряється можливість реалізації кожної Ор. В сумнівних випадках проводяться додаткові дослідження.

16) В залежності від галузі техніки, в якій реалізується ТП, а також призначення ТС, що є його елементами можливо врахування тільки одного або тільки двох типів перетворень (наприклад, матеріальних або матеріальних і енергетичних). Несуттєві і другорядні для даного ТП перетворення можна не враховувати.

17) Перевіряється раціональність розроблених варіантівТП. Для цього даються відповіді на такі запитання:

· Чи не можна виключити той чи інший (ті чи інші) ТпП або Ор?

· Чи не потрібно додати який-небудь (які-небудь) ТпП або Ор?

· Чи не краще замінити той чи інший (ті чи інші) ТпП або Ор іншим (іншими)?

· Чи не раціональнішим буде змінити послідовність реалізації ТпП або Ор?

· Чи недоцільно розділити або об’єднати ті чи інші ТпП або Ор?

· Чи можливо повторити кожен ТпП і Орокремо і весь ТП в цілому?

В табл. 4.1 наведений приклад опису ТП, розробленого згідно із наведеними рекомендаціями

 

4.2. Елементи технічного процесу

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ТЕОРІЯ ТЕХНІЧНИХ СИСТЕМ

І В Севост янов... ТЕОРІЯ ТЕХНІЧНИХ СИСТЕМ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Типи задач теорії технічних систем

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Позначення
в– внутрішній вплив; В – множина внутрішніх впливів системи; вз.вх, вз.вих - зовнішні вхі

Класифікація методів інженерної творчості
Оскільки основне практичне значення дисципліни полягає у методах ІТ, доцільним буде одразу ж розглянути їх класифікацію. В 1977 р. було проведено умовне розділення евристи

Вимоги, що пред’являються до методів інженерної творчості
1. Методи ІТ повинні мати єдину науково-обґрунтовану понятійну основу, узгоджену із системою понять фундаментальних та загально-інженерних дисциплін. 2. В документації до

Система
Системою (С) ми називаємо сукупність, утворену і упорядковану за певними правилами зі скінченної множини елементів, які можуть впливати один на одного (пов’язані внутрішніми

Призначення системи
Призначення системи це виконання її зовнішньої (загальної) функції (Ф). Зовнішню функцію системи можна подати множиною внутрішніх функцій (ф)

Зовнішні впливи системи
Під вхідними зовнішніми впливами (вз.вх) розуміють потоки матерії, енергії або інформаційних сигналів спрямовані від зовнішніх систем і елементів безпосереднього

Навколишнє середовище (оточення) системи
Необхідно також враховувати вплив на систему природних умов (змін температури, вологості, тиску), а також біологічних об’єктів (і в першу чергу, людини). Все вказане можна об’єднати в загальному по

Об’єкт впливу технічного процесу
Об’єкт впливу ТП є одночасно об’єктом впливу СП. Ним може бути: матерія (ТС, SТС, елемент - деталь, матеріал або їх сукупність),

Внутрішні та зовнішні впливи технічного процесу
Впливи ТП являють собою потоки матерії, енергії або інформації спрямовані до його елементів або від них. В машинобудівному виробництві та на транспорті впливами можуть бути: подача

Люди, технічні системи та навколишнє середовище як елементи технічного процесу
В множину елементів ТП входять всі люди, технічні системи, а також об’єкти НС, які безпосередньо впливають на його перетворення. Одне і теж саме перетворення може

Функціонування технічних об’єктів
В ТО при реалізації їх призначення використовуються різні фізико-технічні ефекти, наприклад, ефект важеля, гравітації, розширення при підвищенні температури, нагрівання провідника

Структура технічних об’єктів
Створення ТО, а також виконання ним заданого призначення можливі лише при умові дотримання певних вимог виготовлення та складання всіх необхідних елементів ТО із з

Стани технічних об’єктів
Протягом всього терміну існування, починаючі від розробки і до ліквідації технічний об’єкт проходить ряд типових станів (Сн), які визначаються його параметрами. Для правильн

Класифікації функцій технічних об’єктів
Зі всієї множини можливих класифікацій розглянемо найосновніші. 1. Класифікація за рівнем складності: залежно від числа параметрів, що входять до опису функцій вони можуть бути біль

Розробка функціональної структури
ФС можна розробляти двома основними способами. В першому випадку при заданих зовнішній функції ТО та моделі його функціонування (відомому принципу дії) ви

Класифікації принципових елементів
1. Рівень складності принципового елемента визначає число неподільних елементів ТО, з яких він складається. При необхідності, залежно від умов розв’язуваної задачі можна вве

Розробка принципових схем
Розробка ПС може викликати певні труднощі у проектувальників, які звикли мати справу з більш конкретними конструктивними схемами, на яких ТО представлений спрощени

Класифікації конструктивних елементів
Конструктивні елементи класифікуються за тими ж самими ознаками що і принципові елементи ТО. 1. Залежно від складності ТО його можна поділити на складальн

Розробка конструктивних схем
Полегшити створення КС і особливо схем складних ТО може застосування модульного принципу – розділення ТО на конструктивні елементи різного рівня с

Відношення мета – засіб
Ми вже розглядали вище дане відношення (див. розд. 5.3), яке відображує методику синтезу ТО, коли виходячи із формулювання поставленої мети шукають засоби її досягнення. На кожному

Функціональні параметри технічних об’єктів
Зовнішня і внутрішні функції ТО є найважливішими його параметрами, оскільки якщо об’єкт не виконує свого призначення, тобто верстат не обробляє заготовку, а автомобіль не перевозит

Експлуатаційні параметри технічних об’єктів
Бажане перетворення об’єкта СП здійснюється шляхом впливу на нього ТО. Ефективність використання ТО характеризується сукупністю експлуатаційних па

Ергономічні параметри технічних об’єктів
Як вже вказувалось вище, задані перетворення матерії, енергії або інформації здійснюються при взаємодії людини та ТО. Результат перетворення в значній мірі залежить від ефективност

Естетичні параметри технічних об’єктів
З початку створення перших механізмів і машин, ще на ранніх стадіях ремісничого виробництва людина прагнула до поєднання практичної корисності ТО і його привабливого зовнішнього ви

Параметри зберігання та транспортування технічних об’єктів
Після виготовлення і до початку експлуатації ТО проходить ще ряд проміжних етапів і стадій, протягом яких його стан змінюється. Спочатку ТО упаковується і доставля

Параметри постачання і планування технічних об’єктів
Для замовника ТО одним з найважливіших його параметрів є термін постачання. Не менш важливим він є і для конструктора, виробника та постачальника ТО, оскільки регл

Технологічні параметри технічних об’єктів
Технологічні параметри характеризують спосіб виготовлення та складання ТО. До основних з вказаних параметрів відносяться: найменування, число та тривалість операцій механічної обро

Конструктивні параметри технічних об’єктів
Звичайний користувач експлуатує ТО в певний мірі як „чорний ящик”. Застосовуючи інструкції і власний досвід він визначає закономірності між натисканням на кнопки керування і регулю

Економічні параметри технічних об’єктів
Економічні параметри об’єднують в собі більшість розглянутих вище категорій параметрів. Вони відображують з одної сторони витрати на створення і експлуатаціюТО, з іншої сторони – п

Якість виготовлення технічних об’єктів
Як показує досвід, недостатньо сконструювати ефективний ТО, - необхідно також якісно його виготовити. Від якості ТО напряму залежить його функціонування. Злагоджен

Метод розрахунку параметрів технічних об’єктів
Параметри ТО можна отримати і проаналізувати на основі розрахунків за формулами. Даний метод реалізується при мінімумі додаткових витрат та засобів, але в ряді випадків є досить тр

Метод порівняння параметрів технічних об’єктів
В даному випадку еталон, наприклад, форма поверхні (профіль різьби) служать моделлю. Фактичне значення параметра і точність його реалізації визначають шляхом порівняння зразка ТО,

Вибір критеріїв оцінювання технічних систем
Вибір критеріїв оцінювання є одним з найважливіших етапів розв’язання задачі. Обрані параметри повинні достатньо повно визначати ТС. Од-

Визначення узагальненого критерію оцінювання
В цілому узагальнений критерій оцінювання (цінність) ТС визначається ефективністю виконання нею заданої зовнішньої функції. Залежно від умов задачі розрізняють декілька видів узага

Розробка та проектування
В більшості випадків ТС проектується досвідченим інженером - конструктором і його групою. На даній стадії повинні бути підготовлені такі документи: - звіт про результати а

Випробовування дослідного зразка
Результати випробовування є вирішальним фактором при визначенні цінності розробленої ТС. Вони важливі також і з точки зору накопичення досвіду, особливо молодими конструкторами. За

Остаточне корегування виробничої документації
В процесі корегування, як правило, розв’язується задача раціоналізації серійного або масового виробництва з метою його спрощення та здешевлення, а також підвищення продуктивності праці. Вказане осо

Експлуатація
Після завершення стадії припрацювання ТС переводиться в режим нормальної експлуатації.   10.4. Часова послідовність стадій створення та використання

Конструктивні параметри технічних систем
Конструктивні параметри визначають зовнішні, а разом з ними і економічні параметри ТС. У зв’язку із цим, структура, впливи, форма, розміри, марка матеріалів, з яких виготовлені еле

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги