рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Енеїда І.Котляревського – перший твір нової української літератури

Енеїда І.Котляревського – перший твір нової української літератури - раздел Философия, Енеїда” І.котляревського – Перший ...

Енеїда” І.Котляревського – перший твір нової української літератури.

«Енеїда» - перший твір, який започаткував вживання народної мови як мови літературної. Жанр визначають як травестійно-бурлескна поема – різновид… Сюжет Котляревський запозичив у Вергілія, проте він використав «Енеїду»… В першу чергу цікава мова: Котляревський зумів ужити надзвичайно барвисту, багату і гнучку мову. Він використовує ряд…

Люборацькі” А.Свидницького як роман виховання.

Найцікавішим у творчому спадку А.Свидницького є „сімейна хроніка” – роман „Люборацькі”. Підготовлений до друку в „Основі” у 1862 р., однак, вперше… У творі поставлена також проблема взаємин батьків і дітей, проблема навчання і… Твір наскрізь пронизаний однією думкою, яку мати раз-у-раз повторю : «не учителі будуть, а мучителі, не ученики, а…

Народний Малахій” М.Куліша. Тип конфлікту, образна система, композиція.

Аналізуючи п’єсу “Народний Малахій”(1928), Ю.Смолич влучно писав, що “майже всі дійові особи першої дії – то типи: яскраві, театрально загострені,… У “Народному Малахії” ніби співіснують кілька п’єс. По перше – блискуча… У другому і третьому планах п’єси відбувається те, що в логіці зветься “підміною тез”. Цілком вірна теза: “міщанство…

Чорна рада” П.Куліша – перший соціально-історичний роман в укр. літературі.

Чорна рада — перший україномовний історичний роман, написаний Пантелеймоном Кулішем 1846 року. У цій «хроніці історичних подій» автор відтворив… Історична основа З глибоким знанням доби й законів історичної романістики у творі відтворено події Руїни, коли на Правобережній Україні…

Байки і притчі Сковороди.

З творчої спадщини Г.Сковороди залишилася збірка ліричних поезій «Сад божественних пісень», книга «Байки харківські», філософські трактати й… Отже, у 1769-1774рр. письменник створив 30 байок, які ввійшли до збірки»Байки… Значна частина байок присвячена «сродній праці» Байкар переконаний, що кожну людину Бог наділив певним даром, треба…

В.Винниченко в літературному процесі кінця ХІХ – початку ХХ століття.

Літературна спадщина Володимира Винниченка — золотий фонд України. Він — автор першого українського фантастичного роману «Сонячна машина» (написаний… Творчість Винниченка розпадається на два періоди: перший охоплює більшу… Перший період

Драматичні поеми І.Кочерги.

Народився Іван Антонович Кочерга 6 жовтня 1881 р. в містечку Носівка на Чернігівщині в сім'ї залізничного службовця, що зумовляло часті переїзди.… 1914 р. І. Кочерга переїхав в Житомир. П'єси російською мовою «Зубний біль… Він пише комедію «Натура і культура» (1928), драму-феєрію «Марко в пеклі» (1928) і низку так званих «кооперативних»…

Драматичні поеми Ліни Костенко.

Драматична поема — невеликий за обсягом віршований твір, в якому поєднуються жанрові форми драми та ліро-епічної поеми. Основу драматичної поеми… Драматичні поеми Л.Костенко. Коротка характеристика. У «Циганській музі» йдеться про життєву драму поетеси Папуші. За яскраво виписаними подробицями екзотичного побуту…

Еволюція естетичної свідомості М.Рильського.

Максим Рильський - український поет, перекладач, публіцист, громадський діяч, академік АН України - народився в Києві в сім’ї відомого… 1911 - 1918 «Синя далечінь» (1922), «Крізь бурю й сніг» (1925), «Тринадцята весна» (1925), «Де сходяться дороги» (1929) та «Гомін…

Естетична програма неокласиків. (М.Зеров, П.Филипович, М.Драй-Хмара, М.Рильський, О.Бургардт).

"Неокласика" — умовна назва естетичної платформи невеликого кола київських поетів, перекладачів та літературознавців 20-х — початку 30-х… Їхня естетична програма характерна прагненням до строгої форми, гармонійної… Основні завдання літератури М.Зеров окреслював такими положеннями: 1) освоєння досвіду всесвітнього письменства; 2)…

Етапи творчого шляху і риси індивідуального стилю Коцюбинського

Коцюбинський почав пробувати свої сили в літературі рано, брався за поезію, переклади, нариси, та швидко головним полем його письменницької… Риси його індивідуального стилю: глибокий психологізм, яскраву тропеїстику,… Уривок із етюду «Цвіт яблуні»: «Я щільно причинив двері од свого кабінету. Я не можу... я рішуче не можу чути того…

Є.Маланюк і поети “Празької школи”.

Літературне життя в Празі у другій половині 20-их років започаткував Ю.Липа, у цьому його підтримали Ю.Дараган та Л.Мосендз. А з приїздом Є.Маланюка… Стійкого літературного угрупування, що включало б усіх поетів “празької… М.Ільницький, дослідник літературного процесу на Західній Україні та в еміґрації, стверджує, що ані тематично, ані за…

Жанр байки в українській літературі ХІХ ст.

Байка (від давньорус. баять, баити, тобто говорити, розповідати) - невеликий, частіше віршований алегоричний твір повчально-гумористичного або… У перші десятиліття 19 ст. у часи формування нового національного письменства… Творчий доробок Петра Петровича Гулака-Артемовського (1790-1865) представлений байками-казками, байками-приказками та…

Жанр кіноповісті у творчості О.Довженка.

Олександр Петрович Довженко народився 1894 р. Чернігівської області в родині козака-хлібороба. Відомості про дитячі роки майбутнього митця містяться… Вступив до Глухівського учительського інституту. В інституті студентам було… Комісаром Київського театру ім. Т. Г. Шевченка, служив добровольцем в армії С. Петлюри. Потрапив до рук чекістів, був…

Життєвий і творчий шлях М.Шашкевича.

Маркіян Семенович Шашкевич (1811-1843). Увійшов в історію України і літератури як організатор і керівник літературного гуртка «Руська трійця». Народився 6 листопада 1811 року в с. Підлиссі, тепер Золочівський р-н. Вчився… Це був час, коли австрійські і польські колонізатори твердили, що немає й ніколи не було ані Галицької Русі, ані…

Загальна характеристика творчості В.Сосюри.

Сосюра- -увійшов у слов’янську поезію як співець любові й вічної світозміни,що злилися в єдиному понятті прекрасного. Творчість. Преші спроби російською мовою (1912). Від 1921 р. (майже винятково)… Особливості творчої манери:

Загальна характеристика творчості Д.Павличка.

Поет, перекладач, знавець світового й вітчизняного письменства. Свої роздуми про світ, народ і людину наповнив духом пізнання, досвідом багатьох… Народився 1929 на Прикарпатті в багатодітній селянській родині, вчився в… Літературний шлях починається з вірша «Дві ялинки» в газеті ЛНУ Франка.

І.Котляревський – драматург.

«Наталка-Полтавка» (1819р.) започаткувала становлення національної драматургії. П’єса поєднала в собі риси кількох жанрів та напрямів, що на той час… Сюжет є традиційним для європейського сентиментального письменства: нещасливе… «Наталка-Полтавка» сприймається як твір досконалий з погляду жанрово-композиційної майстерності: дія розгортається…

Інтимна лірика І.Франка. Концепція ліричного героя.

В українській літературі ІІ пол.. ХІХ ст.. Іван Франко був найбільш пристрасним і гнівним народним співцем, продовжувачем традицій революційної… Як і для Шевченка, так і для Франка народна поезія була єдиною плідною основою… “ Зів’яле листя ” інколи називають збіркою ліричних поезій. Це не зовсім вірно. Книжка має струнку будову, міцний…

Ліна Костенко і поезія шістдесятників.

Шістдеся́тники — назва нового покоління радянської та української національної інтелігенції, що ввійшла в культуру та політику в СРСР в другій… 1962-найбільше збірок-Вінграновський «Атомні прилюди», Драч «Сонячник».… Ознаки: молоді дипломовані громадяни/ *члени творчих спілок/ *вільнодумці/*інаковомислення/*протистояння владі.

Лірика Сковороди, її жанрові різновиди і майстерність.

Лірика Сковороди. Її жанрові різновиди та майстерність. «Сад божественних пісень» - лірична збірка, яка включає 30 пісень. Провідні в… Свобода – найвище благо суспільства – така думка стверджується в поезії «De Libertate» «До свободи». У цій оді…

М.Хвильовий і літературна дискусія 1925 – 1928 рр.

Літературна дискусія 1925-1928 років — публічне обговорення шляхів розвитку, ідейно-естетичної спрямованості та завдань нової української радянської… Незвичайна постать Миколи Хвильового (1893-1933)(Миколи Григоровича Фітільова)… Памфлети: «Камо грядеш» і «Думки про течії». Особливої гостроти набрала боротьба, коли М.Хвильовий виклав свої думки у…

Морально-етична проблематика повістей О.Кобилянської.

Повісті О. Кобилянської: «Людина» (1887-1ша ред., 1894 – нова ред..) «Царівна» ,1-ша назва «Лореляй», а з назвою «Царівна» вийшла в газеті «Буковина»(1895)

Морально-етична проблематика прози Г.Квітки-Основ’яненка.

15 українських оповідань і повістей Григорія Квітки-Основ’яненка можна умовно поділити на за змістом і художнім методом на дві групи:… На мою думку, ці твори не лише реалістично зображують проблеми дійсності, хоч… «Підбрехач» - коротке оповідання, у якому зачіпає одну з найпростіших для розуміння, але чи не найскладніших для…

Новаторство поетичної драматургії Лесі Українки.

До драматургії Українка звернулась в сер.90-х років. Першим її драм. твором була «Блакитна троянда», написана прозою. Потім пише драматичні поеми. У… Драматична поема – віршований твір, написаний в діалогічній формі. Особливість… ПОЕТИЧНИЙ ТЕАТР ЛЕСІ УКРАЇНКИ

Новаторство політичної лірики І.Франка.

Нар. 27 серпня 1856 р. в с.Нагуєвичі. Освіту розпочав у дворічній початковій школі в Ясениці Сільній. Навчався у Дрогобицькій гімназії. 1875 року… Збірки: «Баляди і розкази», «З вершин і низин», «Зівяле листя» «Мій ізмарагд»,… Героєм громадянської лірики І.Франка стає людина-борець, що піднялася на боротьбу за свою волю та незалежність.…

Новелістика О.Кобилянської.

Упродовж 1915-1923 pp. О. Кобилянська пише низьку оповідань, новел (у яких підносяться актуальні проблеми з життя селян та інтелігенції), нарисів, у… "Лісова мати" (1917 p.), "Вовчиха" (1923 p.). (мотиви… "Огрівай, сонце..." (1927 p.), "Пресвятая Богородице, помилуй нас!" (1928 p.)

Образне мислення Лесі Українки.

Переосмислення світоглядних переконань Лесі Українки надає можливість подивитися на її філософію через естетику, що постає дуже важливим кроком до… Леся Українка відстояла гуманістичну гідність і громадянську честь власної… Її естетика подвійна: вона екстравертна, тобто обернена до читача, та інтровертна, тобто, обернена до суб’єкту – герою…

Основні мотиви ранньої поезії Т.Шевченка.

За характером свого таланту Шевченко визначився переважно як поет-лірик. Вже в ранній період творчості він дав прекрасні зразки ліричної поезії. Важливе місце в його ранній поезії займає тема призначення поезії, місця та… Цим віршем він визначив тематику і напрямок ранньої поезії.

Основні риси романтизму як художньої системи.

Літературна романтика, або романтизм як літературна течія, яка виступила наприкінці 18 ст. в Німеччині та помалу захопила літературу всієї Європи.… Зміна світогляду надзвичайно збагатила тематику літературних творів. Романтики… Мова збагачується новими словами, зв’язаними з новими образами та темами, напр., «нічна сторона» світу та душі.…

Останні роки життя і творчості Т.Шевченка.

2 серпня 1857 року Шевченко дістав офіційне звільнення і в той же день на рибальському човні відправився до Астрахані, де його зустрічали друзі. З… На засланні до рук поета рідко потрапляли книги, а тепер йому був вільний… Твори нижнєновгородського циклу ( «Неофіти», «Юродивий», «Доля», «Муза», «Слава») розпочинають останній, найвищий і…

П.Тичина – новатор української поезії.

Збірки: 1-„Снонячні кларнети”,”замість соонетів і октав”,”плуг” 1920,”вітер з україни”!924, „Чернігів” 1931, „Чуття єдиної родини” 1938, „сталь і… До неї Павло Тичина включив 44 найкращі свої твори, які умовно можна поділити… Тихою зажурою віє від поезії «Ой не крийся, природо...» (1915)..

Поезія В.Стуса.

Василь Стус – один з найбільших поетів 20 століття, символ незламності духу, людської і національної гідності, продовження життєво важливої для… Народився на вінничині в родині селяниниа 1938р. Дитинство і юність минули на… Працював як критик («Феномен доби» про Тичину) та перекладач (під псевдонімом Василь Петрик), а також написав 2…

Поезія Є.Плужника.

основні твори: Збірки поезій «Дні» (зокрема, поеми «Галілей» і «Канів»), «Рання осінь», «Рівновага», психологічний роман «Недуга», п'єси «Професор… Дивовижну цілеспрямованість характеру і зосередженість на внутрішній природі… Однак Плужник мав могутній талант лірика, щоб замикатися в одному експресіонізмі. Придивлявся він до поетики…

Поезія Олександра Олеся.

Олекса́ндр Іва́нович Канди́ба (4 грудня 1878, Сумщина-22 липня 1944, Чехія)Батько Олега Ольжича. Народився в чумацько-селянській сім’ї. Батько загинув, коли йому було 11… Влітку 1907 року під час поїздки до Криму укладає першу книгу «З журбою радість обнялась» У 1909р. вийшла збірка…

Поеми М.Бажана “Смерть Гамлета”, “Різьблена тінь”.

Народився Бажан 9 жовтня 1904 в Кам'янці-Подільському, але його юнацькі роки пройшли в Умані. Батько його, Платон Артемович Бажан, був військовим… Десь коло 1922 Бажан, який закінчив Уманський кооперативний технікум, їде до… Михайль Семенко вводить Бажана в літературне життя (перший друкований вірш Бажана «Сурма юрм» у «Жовтневому збірнику…

Поети “Молодої Музи”.

Поетична назва літературноі групи, яка існувала у Львові на початку нашого століття — ”Молода муза”, досі пов’язана у нашій уяві не з молодістю і… Хто ж були ці “молодомузівці” чи музики , як вони себе самі себе називали, що… Назвемо їх імена—Михайло Яцків, Петро Карманський,Василь Пачовський, БогданЛепкий, СтепанЧарнецький, СидірТвердохліб…

Поетична творчість Шевченка періоду “трьох літ”.

По-новому звучать мотиви революційної боротьби у творах Шевченка періоду «Трьох літ» (1843—1845). Провівши 8 місяців в Україні, Шевченко зрозумів своє історичне завдання і свій… У сатиричному творі «Сон» («У всякого своя доля») автор з їдким сарказмом змалював свавілля та жорстокість російського…

Поняття літературного напряму.

Рід — це спосіб вираження художнього змісту або сукупність принципів формальної організації творів, що визначають­ся властивостями як предмета… Більшість теоретиків дотримується поділу літератури на 3 роди – лірику, епос і… Епос – твори, у яких письменник у розповідно-описовій формі змальовує події, людей та їх вчинки, причому автор…

Поняття про стиль у літературі.

Стиль – єдність основних ідейно-художніх особливосей, визначних рис, які виявляються у творчості письменника, художника, скульптора, архітектора,… 16-17 століття – виділяють 3 стилі – високий (піднесений, урочитсий тон мови/… В наші часи слово стиль вживається на означення своєрідності, індивідуальності мови кожного письменника, сукупність…

Проблема традицій і новаторства в українській поезії другої половини ХІХ ст.

 

Письменники пишуть під впливом Шевченка, проходить його канонізація, його творчість стає еталоном.

Пантелеймон Куліш

«До кобзи» - «заспівний» вірш у збірці «Хуторна поезія». Протиставляє неволі, холодному вітру півночі звуки кобзи, що не даватимуть засніти… Може, чиє ще не спідлене серце Важко заб»яється, до серця озветься.

Іван Франко

Новатор у циклуванні поезій. Багатство образів, фольклорних мотивів. Збагатив поезію тематично ідейно та жанрово (в нього є громадянські мотиви, з»являються мотиви трагічного кохання, розчарування, сумнів). Дивись питання №27 (лірика Франка)

Павло Грабовський

Відомий громадянськими мотивами. З 38 років життя 20 провів під наглядом поліції або на засланнях. У збірках «Пролісок», «з чужого поля», «Доля» не обмежується розповідями про недолю та злидні народу, а й викриває причини насильств, створює мужні образи борців, здатних виступити проти кривд, утисків, беззаконня. Він виступив принциповим противником так званої «чистої поезії» з її індивідуалістичними рисами, з естетичними вимогами милувнням, захопленням природою, хоча в нього є зразки інтимної лірики, але перевагу віддає громадянській. «Я не співець чудовної краси»:


Нехай кругом розумний лад та втіха, —
Не здужа їх мій мозок осягти,
Бо скільки кривд, бо скільки всюди лиха,
Як хижий звір, братів гризуть брати
.


Це лірик нового типу , використовує заклики до боротьби, описує долі самотніх людей

Володимир Самійленко

Яскраву сторінку поетичної творчості В. Самійленка становить його пейзажна та інтимна лірика (цикл «Весна», «Сонети», «Її в дорогу виряджали» та…

Юрій Федькович

У поетичній творчості: збірки «Поезії» (1862 року), «Поезії» (1862 — 67), «Поезії» (3 тт. 1867 — 68), «Дикі думки» (1876) й ін. Федькович поєднував впливи західно-європейського романтизму з буковинським фолькльором. У його ліричних віршах переважає гуцульська тематика, в якій відтворено переживання жовнірів, відірваних від рідного краю, які у відчаї доходять до дезертирства чи самогубства: «Дезертир», «В арешті», «Рекрут», «Святий вечір».

Вірш «Пречиста діво, радуйся, Маріє!»

Пречиста діво, радуйся, Маріє!
Он молод жовняр ліг си на мураві,
Личко студене, шати му кроваві, -
Розстрілен нині; бо самий не вміє...

Поезія вибудована на контрасті прекрасної ясної природи і кривдя, яку творять люди один одному на цьому світі. Заголовні слова католицької молитви «Аве, Марія» повторюються на початку тиа в кінці кожної семирядкової строфи і викликають почуття гіркої іронії.

Частина творів написана під впливом Шевченка

Степан Руданський

Вірші Руданський почав писати ще в семінарії в жанрі романтичної балади («Розбійник», «Вечорниці», «Упир», «Розмай» та ін.), в них помітний вплив… Руданський, готуючи свої твори до видання, укладав їх у рукописні збірки.… «Баба в церкві» : богоиільна баба прийшла до церкви, закупилася свічками, поставила їх під усі ікони, але лишилось ще…

Проблематика та жанрово-композиційні особливості роману “Собор” О.Гончара.

Собор — роман-застереження, один із найвідоміших і найвизначніших творів Олеся Гончара. Написаний 1967 року.Протягом майже 20 років замовчувався… Історія написання Олесь Гончар працював над романом протягом чотирьох років:… У творі Олесь Гончар використав за основу реальні події і факти:Прототипом Зачіплянки стало приміське селище на…

Проза Т.Шевченка.

За проблематикою і таматикою всі 9 повістей Шевченка є органічним продовженням його поезії. Цим і пояснюється, наприклад, розвиток в повістях… У повістях, хоч і не настільки досконалих, як поезії, подано глибшу соціальну… «Варнак». Однойменна поема – суцільна сповідь героя про своє минуле. В коротенькому авторському вступі повідомляється…

Протиборство модерністських та реалістичних тенденцій у прозі 20-х років ХХ ст.

  Реалізм – стильовий напрям. Ознаки зображення типових характерів у типових… Модернізм-сукупність літ напрямів та шкіл 20 ст, яким притаманні формотворчість, експериментаторство, тяжіння до…

Психологізм новел В.Стефаника.

1871-1936 Був послом віденському парламенті, не закінчив Краківський медичний, але… Як писав: одягав найкращий одяг, купував пачку дорогого паперу і сідав писати. Коли йому щось не подобалась, викидав…

Роль і місце Б.Грінченка в українському літературному процесі останньої третини ХІХ ст.

Б. Грінченко був активним поетом, прозаїком, драматургом, перекладачем, літературним критиком. Відомий він і як мовознавець («Словарь української… Грінченко був також і поетом, збірка «Пісні Василя Чайчика», «Пісні і думи».… v Були у нього твори для школи(адже Грінченко був відомим педагогом), для дітей, дитяча тематика – збірка «Хвилини» …

Романи і повісті І.Франка. Проблеми естетичного ідеалу.

Велика проза (повісті та романи) - 5 повістей та 5 романів (за Т.Пастухом): 1. "Петрії і Довбущуки" (1-а редакція - 1875-1876, 2-а ред.… З двох форм політичної боротьби – революційної (перевороти, повстання) та… В повісті Ф. акцентує увагу не лише на соціальних , але і на національних проблемах Галичини, звертається до…

Романтична проза Ю.Яновського. (“Чотири шаблі”, “Вершники”).

Романтизм — могутній напрям в історії світової літератури. Разом із сентименталізмом романтизм був перехідною стадією від класицизму до реалізму,… Розвиваючись у силовому полі поневоленої, бездержавної нації, українська… Світобачення Юрія Яновського формували безмежні українські степи, працьовита селянська родина, яка в пошуках кращого…

Соціально-психологічні основи української прози Марка Вовчка.

Найкраще в її писаннях, то без сумніву її мова. При всій своїй простоті й популярності вона дуже багата лексиконом і незрівнянно мелодійна... З… Марко Вовчок — літературний псевдонім Вілінської Марії Олександрівни, за… Була знайома з Шеченком, Кулішем, Костомаровим, Тургенєвим, Жулем Верном

Стрілецька поезія (фольклорна основа).

 

Окремим характером відзначається поезія стрілецького життя. Великий ідейний зрив, що завів квіт української молоді в 1914 р. у ряди Українських січових стрільців і порозсипав його по полях битв, збудив стрілецьку творчість, в якій знайшла вираз збірна психологія українського стрілецтва, виявилися його почування, його надії, його розчарування та відбилися особисті переживання окремих стрільців. Творчість українських січових стрільців залишила великий слід в українській літературі і в українському мистецтві. В літературній творчості улюбленими жанрами були сатира й пісня. Січові стрільці зародилися з різних товариств : «Сокіл», «Луг», «Пласт». Це товариства, де була зосереджена ідейно настроєна молодь, це студенти, які взялися за зброю і були освіченими, мали військову витримку, були молодими і відчували гострість життя. На відміну від козацьких пісень, які залишилися анонімними, стрілецькі пісні - це авторська поезія, яка ставала народною і була дуже популярною.

Сатира з поважним ідейним підкладом мала підбадьорити Січове військо у важкі хвилини воєнних трудів, очистити стрілецьке життя від усякої домішки самолюбних цілей та особистих амбіцій. Стрілецька поезія відтворювала образ стрілецького життя. Поезії стрільців, що постали під впливом настроїв і переживань на фронті, нагадують своєю генезою твори усної народної поезії. Стрілецькі пісні відразу перейшли в уста народу і стали його власністю. З-поміж тих пісень здобули собі широкий розголос «Ой, у лузі червона калина похилилася» Степана Чарнецького, «Ой, видно село, широке село під горою» Льва Лепкого, «Питається вітер смерті» Юри Шкрумеляка, «Ой, упав стрілець» Михайла Гайворонського. Із жартівливих пісень здобули популярність — Льва Лепкого «Бо війна війною», «Казав мені курат на сповіді...», Богдан Лепкий «Чи то буря, чи то грім»,з любовних — М. Гайворонського «їхав козак на війноньку», Романа Купчинського — «Човен хитається серед води» й «Зажурились галичанки», «Ой там при долині», «Лети, моя думо». Після переходу Українських січових стрільців за Збруч у 1919 р. постала пісня Р. Купчинського «Ой, та зажурились». На полі стрілецької пісенної творчості вибилися в першу чергу Роман Купчинський і Лев Лепкий, Ю. Назарак, М. Голубець, Ю. Шкрумеляк, В. Бобинський, А. Лотоцький, А. Баландюк, М. Луців, М. Угрин-Безгрішний. Частина із цих молодих січових стрільців знали, що їдуть в бій і можуть не вернутися, вони відчували мить життя, у їхніх піснях відчувається любов до України і любов до коханої, з якою юнак повинен розлучитися.

Ідейна тематика пісень:

v Мотив присяги вірності Україні

v Заклик до походу, пісні-марші, викликані потребою енергетики(найпопулярніший мотив)

v Про стрілецьку наснагу, звитягу, про перемоги, про героїв

v Про гіркоту невдач на полі бою(рідко)

v Мотиви прощання з родиною, туга за сім’єю

v Оплакування померлих

v Про побут стрільців

v Любов до Батьківщини і про любов ліричного героя до коханої

Дуже важливою для стрілецької поезії є символіка, поетика, римування, насичення вигуками, заклики

На той час три пісні вважалися «мегалітами»: Гайворонський «Їхав козак на війноньку», Купчинський «Як з Бережан до Кадри», Богдан Лепкий (брат Льва) «Видиш , брате мій».

Драматичне письменство репрезентоване в стрілецькій творчості тільки однією комедією Ю. Назарака «Штурм на полукіпки». В ділянці прозової творчості розвинулися нариси, спогади, літописи й новели. Тут поклали заслуги А. Лотоцький, А. Бабюк (Ірчан), В. Кучабський, Д. Вітовський, д-р О. Назарук, В. Дзіковський, Лесь Новіна-Розлуцький, М. Угрин-Безгрішний, Мирон Заклинський.

Українські січові стрільці вміщували свої твори в різних журналах, в різних збірниках : «Наша слава», «Наша дума» та в окремому органі «Шляхи», котрий під редакцією Ф. Федорцева почав виходити у Львові від 1915 р. В 1916 р. з’явився «Стрілецький календар» на 1917 р. У 1918 р. вийшло перше число літературного збірника Українського січового війська під назвою «Червона калина» (його зредагував M. Угрин-Безгрішний). У 1917 р. митець Лев Гец спільно з молодим поетом В. Бобинським виготовив велику «Антологію УСС». Ця помітна праця рукописно розписана на зразок старовинних книг. Є також !!!!відома антологія Стрілецької поезії «Стрілецька Голгофа» (передмова САлиги).

Дослідники Стрілецьких пісень: Качкан, Ільницький, Колеса. Кравців написав відому монографію «Стрілецька пісня», де порівнював стрілецькі пісні і козацькі вірші. Ґрунтовні дослідження стрілецьких пісень здійснив Г.Дем'ян. Присвячена цьому і фольклористична праця Ф.Погребенника „Ой у лузі червона калина".

Стрілецьке життя, буйні мрії, гарячі почування й палкі поривання молодих ідеалістів, які йшли врозріз із суворою дійсністю, лягли згодом в основу повісті Романа Купчинського «Заметіль», що складається з трьох частин — «Курилася доріженька», «Перед навалою» і «У зворах Бескиду».

Історія виникнення стрілецьких пісень нараховує близько вісімдесяти років, але радянської влади вони замовчувалися. Складали їх спілки січових стрільців, що були сформовані на початку ХХ ст. на основі добровільних товариств „Січ" та „Сокіл-Батько". Численні гуртки проводили значну культурно-просвітницьку роботу, в роки Першої світової війни брали участь у військових операціях.

Поняття „стрілецька пісня" в українську фольклористику ввів О.Правдюк, визначивши її як різновид фольклору, що охоплює пісенний пласт з досить окресленим тематичним колом, пов'язаним з певним історичним етапом, життям і побутом певного середовища. Фольклорист зазначає: „стрілецька пісня, становлячи складову частину українського фольклору, водночас має власне, самобутнє й непоторне обличчя, цілий ряд характерних особливостей, зумовлених виникненням стрілецької пісенності в умовах війни, розбудови самостійності держави"

Низка пісень січових стрільців військово-політичного характеру, відображають повстання на західноукраїнських землях проти царських та польсько-шляхетських військ у 1915 році, заклик до бою, відданістьсправі рідного краю, а також побутово-ліричного характеру (прощання, кохання стрільця і дівчини, передчуття смерті). Своєрідним національним гімном стала пісня „Гей, у лузі червона калина" Лейтмотив пісні - патріотичні поривання української молоді Галичини визволити Україну з-під царського гніту. Слова пісні належать поету

C.Чарнецькому. Ой у лузі червона калина похилилася,

Чогось наша славна Україна зажурилася,

А ми тую червону калину підіймемо,

А ми нашу славну Україну, гей, гей, розвеселимо!

Марширують наші добровольці у кривавий cтан,

Визволяти братів-українців з московських кайдан.

А ми наших братів-українців визволимо,

А ми нашу славну Україну, гей, гей, розвеселимо!

Гей, у полі ярої пшенички золотистий лан,

Розпочали стрільці українські з ворогами тан!

А ми тую ярую пшеничку ізберемо,

А ми нашу славну Україну, гей, гей, розвеселимо!

Як повіє буйнесенький вітер з широких степів,

А ми нашу славну Україну, гей, гей, розвеселимо!

Серед символів пісні - червона калина як прообраз України. Золотистий лан - це символ доброго врожаю і віри в перемогу народу. Збирати власне стрілецькі пісні розпочав у роки Першої світової війни видатний етнограф і фольклорист Володимир Гнатюк.

Зрідка Стрілецькі пісні входили і до реєстрів молодіжних, пластових, популярних пісенників, а також були композиційною канвою музично-драматичних п'єс на стрілецьку тематику: "Стрілецька слава в піснях" (1939), "Сон Івасика" (1922), "Залізна Острога" (1934), "Шаріка" (1936), "Синя чічка" (1936), які з успіхом йшли на сценах аматорських і професійних театрів західноукраїнських земель.

Від 1939 р. центром видавничої та дослідницької діяльності у справі стрілецької історії, зокрема піснетворчості, стають США, куди з Галичини змушені були емігрувати більшість учасників січово-стрілецького чину. Їхніми зусиллями при Братстві УСС було відновлено видавництво "Червона калина" (Нью-Йорк), яке випустило повний збірник пісень Р.Купчинського "Ми йдемо в бій. Упорядник Ігор Соневицький, відомий у діаспорі музикознавець та дослідник творчості Романа Купчинського..

 

Творчий шлях Ю.Федьковича.

Народився 8 сепня 1834 р. на Буковині. Вчився в Чернівецькій нижчій реальній школі. Брав участь у поході до Італії, під час якого написав перший… Він перший на Буковині почав писати народною мовою, продовжуючи розвивати… Це поет, прозаїк, драматургі перекладач, вихований на фольковим світом гуцульщини, сформував свої естетичні смаки на…

Творчість Б.-І.Антонича.

Богдан-Ігор Антонич народився на Лемківщині в сім’ї священика. Навчався у Сяноцькій гімназії, а згодом – у ЛНУ, де став магістром філософії. Він… В основі цього вірша — свідомі ремінісценції з відомої пейзажної мініатюри Т.… Він переконаний, що людина — плоть від плоті природи, вічної, мінливої, неперевершеної у своїй мудрості і красі.…

Творчість В.Симоненка.

Васи́ль Андрі́йович Симоне́нко (8 січня 1935, на Полтавщині-13 грудня 1963) — український поет і журналіст, діяч українського руху… ü сатиру на радянський лад («Некролог кукурудзяному качанові», «Злодій»,… ЗЛОДІЙ Дядька затримали чи впіймали —/Дядька в сільраду ескортували./Дядька повчали і докоряли:/«Як вам, дядьку, не…

Творчість І.Багряного.

Біографія. Справжнє прiзвище Лозов'яга. Народився в с. Куземин на Полтавщинi (зараз Сумська область) у родинi сiльського муляра. Навчався у… Головна теза, яку Іван Багряний обстоював у публіцистичних творах, зокрема в… Твори: поетична збірка «До меж заказних» (Київ, 1927) поема «Монголія» (1927), поема «Ave, Марія» (Харків, 1928) п'єса…

Творчість Т. Шевченка часів каземату та заслання.

1847 рік. Шевченка заарештовано за участь у Кирило-мефодіївському братстві, а головним чином «за розповсюдження революційноїх поезії», яка… «Чого ти ходиш на могилу…», «Ой три шляхи широкії», « «Не кидай матері» -… Свою безмежну любов до України, турботу про її майбутнє Шевченко висловив у вірші «Мені однаково, чи буду…» Ця поезія…

Тематика і проблематика малої прози І.Франка.

(на матеріалі оповідань "Ріпник", "Без праці", "Терен у нозі", "Зойчине крило", "Із записок… Іван Франко є найпомітнішою та найдіяльнішою постаттю української культури на… В творах порушує актуальні життєві питання, розкриває причини народного горя, будив класову свідомість, будив ідею…

Українська історична проза на сучасному етапі (П.Загребельний, Р.Іваничук).

Історичний роман виявився одним із найжиттєздатніших жанрів у рамках романного виду. Одну з причин його життєвості вбачаємо його здатності… Історія приваблює письменників багатьма загадками, які вони намагаються… У підході до історичної теми спостережено дві основні тенденції. Одна з них репрезентована вальтерскоттівським типом…

Українська полемічна література другої половини ХVI – першої половини XVII ст.

 

Розвиток полемічної л-ри пов’язаний із Берестейською 1596р., яка мала своїх прихильників і противників. Основою полеміки були релігійні розходження, але учасники її у своїх творах порушували і важливі суспільні питання. Антиунійна боротьба почалась в травні маніфестом князя Острозького проти єпископів-уніатів та його школи, представники якої прагнули відродження старої православної церкви; в боротьбі проти католицтва вони черпали з протестантської л-ри. Видання Острозької друкарні принесли укр. л-рі, крім Біблії дещо з творів отців церкви, але головне її значення в тому, що вона почала друкувати сучасних авторів: це кілька творів полемічної л-ри. Починає ці друки «Ключ царства небесного» Герасима Смотрицького. Ця книжка в першій частині присвячена обороні Русі від нападів (єзуїта Б.Гербеста), в другій – обороні старого календаря. Переконливих аргументацій небагато, передмова риторична, мова моментами трохи ритмізована і навіть римована.

Трактат Василя Острозького має великий обсяг та переважно теоретичний богословський зміст ( спирається на Максима Грека). Л. Зизаній увів до обігу полеміки протестантські міркування про те, що римський папа є антихрист. Стиль книжки теж «наукоподібний». Справді серйозний науковий твір – «Апокрисис» - твір польського автора М.Бронського. Емоційний, іронічний та патетичний стиль переважає у двох писаннях «Клирика Острозького».До елементів стилю Г.Смотрицького Клирик додає ще молитовний стиль. Вагомий твір цього часу – «Пересторога» Це спроба історіософії церковної боротьби як боротьби диявола проти церкви. З боку уніатів виступає український полеміст Іпатій Потій. Стиль Потія нагадує стиль Вишенського, лише лексика Потія не має того багатства та різноманітності.(твори: «Оборона собору флорентійського», «Унія», «Антиризис».

Поруч з полемістами, які зосереджуються здебільшого на другорядних питаннях та лише іноді звертаючись до принципової постановки конфлікту між православ’ям і католицизмом, виступає письменник Іван Вишенський. Він не лише стилістично підноситься над своїми сучасниками-полемістами, а залишаючи без уваги конкретні дрібниці полеміки ( про них, мовляв уже писали) висуває такі основоположні питання, які виводять його полеміку з рамок його часу та країни. Напр: піднімає питання про християнський ідеал церкви – справжня церква не панівна, як католицька, а переслідувана, терпляча,як старохристиянська. Взагалі церква – основний образ у творах полемічної л-ри. Основна ідея у творах Вишенського – утриматися старого. Шлях до Бога за Вишенським – це шлях самоочищення та просвітлення, «соціальна несправедливість» і «зовнішня наука» ( йдеться про католицизм) стоять на шляху до вдосконалення. Наприклад «Обличіє диявола» є символічним і до певної міри автобіографічним образом «голяка- странника», що силою питальних речень відкидає усі спокуси диявола – навчає «простоти Ісусової», вказує на шлях духовного очищення. « Писаніє к утеклим од православної віри єпископам» - один із найяскравіших творів полеміста, адресований ініціаторам Берестейської унії: Рогозі – київському митрополиту, Потію, Терлецькому. Поштовхом до написання твору послужила праця Іпатія Потія « Оборона згоди». Усі єпископи, що відійшли від православної віри стали на шлях зради, тягар гріхопадіння Вишенський збільшує способом градації ( вони голодних «оголоднюють»). Тут звучать ідеї рівності, братерства нижчих ( хлопів, шевців) і вищих (князів церкви). Громадянський подвиг Вишенського-гуманіста виявився в запереченні шляхти на панування в Україні. Свіжість барв слова, сполучення високого пафосу і «низьких» просторічних елементів, багатство риторичних відтінків гумору, сатири, іронії, розмаїття жанрових структур і стилістичних засобів від анафор до неологізмів – усе це характеризує видатного полеміста Івана Вишенського.

Єдина сатира, що дійшла до нас з 16ст. – це невелика «промова» «каштеляна Смоленського Мелешка», що її нібито виголошено на соймі перед королем Жигмонтом .Зміст простий – промовець говорить про все, що спадає на думку, в основному нарікання на побутове життя, хоча є і політична скарга на німців.

Характерною рисою полемічної л-ри є риторичність, найяскравішою постаттю є Іван Вишенський, духовними наступниками якого були З. Копистенський, Величковський. Уся полемічна л-ра базувалась на двох таборах: прихильники унії орієнтувались на релігійні причини, боялись русифікації, а противники – на політичні причини, боялись полонізації. Звичайно основною темою була тема церкви, кожен хотів довести перевагу своїх релігійних поглядів. «Пересторога» вважається одним із кращих творів тих часів( невідомий автор), бо до того обговорюють або побічні питання (календар), або формальні питання ( питання про правочинність берестейського собору). Розвиток унійної суперечки і є основним мотивом творів полемічної літератури.

 

 

Українське літературне бароко.

Українське бароко виникає на рубежі XVI–XVII століть і розвивається протягом двох віків. Риси бароко: 1. синтез культури ренесансної і… «Справжній початок бароко,— зазначає Д. Чижевський,— це Мелетій Смотрицький,… Бароко в Україні поширюється в усіх жанрах тодішньої літератури. В поезії українського бароко виникає силабічний вірш,…

Український роман ІІ половини ХІХ ст.

Рома́н (ф roman — романський) — найпоширеніший у 18—20 століттях епічний жанровий різновид, місткий за обсягом, складний за будовою прозовий… Головними структурними елементами роману є розповідь та творений нею уявний… З»являється перший історичний роман «Чорна рада» Куліша 1846р. У цій «хроніці історичних подій» автор відтворив відомі…

Український романтизм 20 – 40-х рр. ХІХ ст. (тематика, ідейно-стильові риси).

Романтизм як один із провідних напрямків у літературі виник на межі 18-19ст. у країнах Західної Європи. В Україні романтизм поширюється пізніше - у… Помітну роль у становленні романтизму відіграла Харківська школа романтиків (… У Галичині провідником цього напряму виступила «Руська трійця» (Шашкевич, Вагилевич, Головацький), яка випустила…

Український театр корифеїв: історія виникнення, діяльність, творчість.

Театральне мистецтво України бере початок з глибокої давнини в народних іграх, танцях, піснях та обрядах. Ще з XI ст. відомі театральні вистави… Верте́п (с — печера) — народний театр маріонеток, поширений в Україні, в… Якуб Ґаватович (Ґават) Автор перших українських інтермедій "Продав кота в мішку" та "Найкращий…

Філософські поеми І.Франка. Проблеми взаємин особи і суспільства.

Поема “Мойсей” була лебединою піснею Франка – поета. Все написане після “Мойсея” сприймається як відгомін революційної громовиці, що пронеслась над… Поема “Мойсей” була підготовлена невпинним наростанням революції 1905 року в… Тема народу, його минулого й майбутнього, історичного призначення і місця серед інших народів — одна з провідних у…

Фольклоризм “Лісової пісні” Лесі Українки.

У своєму розвитку мистецтво часто повертається до художньої структури міфу, відроджує його на сучасному грунті. На початку ХХ століття багато… Драма складається з прологу й трьох дій, що відбуваються в різні пори року.…

Фольклорність поезії А.Малишка.

Aндрій Самійлович Малишко народився на Київщині 1912 р.. У 1927 р., закінчивши Обухівську семирічку, вступає до Київської медичної профшколи. Однак… Після переїзду до Харкова працює в газеті «Радянське село». Перший друкований… З 1934 року Малишко - у лавах Червоної Армії. Враження від служби, розповідей про героїчного полководця Миколу Щорса…

Художні переклади і переспіви “Слова о полку Ігоревім” в українській літературі.

« Слово» - давньоруська героїчна поема кін. 12 ст., поетичний твір невідомого автора княжої доби історії України. Оригінал твору відкрив граф А. Мусін-Пушкін, відкупивши його в архімандрита… Історичною основою є невдалий похід новгород-сіверського князя Ігоря Святославича на половців навесні 1185р.Саме цим…

– Конец работы –

Используемые теги: Енеїда, Котляревського, перший, твір, нової, УКРАЇНСЬКОЇ, літератури0.101

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Енеїда І.Котляревського – перший твір нової української літератури

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Значення творчості Івана Котляревського для української літератури
Близько 200 років минуло з часу появи поеми Котляревського Енеїда і понад 150 -з дня першої вистави його п єси-опери Наталка Полтавка , але й… Будинок Котляревських стояв в одному з наймальовничіших куточків Полтави, яка… Тут у товаристві босоногих ровесників промайнуло дитинство майбутнього письменника.

Найважливіше надбання української літератури XIX століття
Творчсть великого народного поета внесла в нашу лтературу незнане багатство тем жанрв, прилучила до кращих досягнень свтово лтератури.Шевченко… Основн мовн джерела великий народний поет черпав з скарбв фольклору живо… Генй Шевченка надзвичайно широкий, багатогранний. Попередники великого поета в укранськй лтератур в свох творах…

На тему: Києво-Печерський Патерик як пам’ятка житійної літератури. Оповідання про Прохора Чорнорижця
Заклад Загальноосвітня школа ступенів Вінницької міської ради... Проект З української літератури...

Українська мова серед інших мов світу. Походження української мови.
У свiтi налiчується понад тисяч мов Бiльшiсть iз цих мов не мають своєї... Найближчою до української мови із східнослов янських мов є білоруська із південнослов янських сербохорватська із...

ОСНОВИ ТЕОРІЇ ЛІТЕРАТУРИ
Полтавський національний педагогічний університет імені В Г Короленка... Факультет філології та журналістики... Кафедра української літератури...

Програми З української мови і читання Для допоміжної школи
Кравець Ніна Павлівна...

Курсова робота з історії України на тему: Провідні ідеї української державності в кінці ХІХ – на початку ХХ століття
Сумський державний педагогічний університет ім А С Макаренка... Кафедра історії України Курсова робота з історії України на тему...

ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ
СУМСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ... СУМИ МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ...

ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ
ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ Конспекти лекцій хрестоматія ілюстративний матеріал...

Конспекти уроків На перший семестр УРОК 1 ТЕМА УРОКУ: Музика мого народу
З музичного мистецтва... для класів... На перший семестр ТЕМА Музика мого народу...

0.026
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам