Дільниця з ремонту електрообладнання

Дільниця з ремонту електрообладнанняпризначена для виконання деповського й поточного ремонтів, технічних оглядів і ревізії електричного обладнання пасажирських вагонів.

Вузли електрообладнання ремонтують знеособленим способом, а саме замінюють несправні вузли новими або попередньо відремонтованими. Готову продукцію направляють у комору, а звідти видають для ремонту на вагон.

Елементи і вузли електрообладнання, що потребують після ремонту налагоджування й регулювання на стенді, видають на вагон тільки у запломбованому вигляді. Відсутність або порушення пломб розцінюється як несправність.

Дільниця може мати такі відділення (рисунок 20): ремонту електричних машин; ремонту електроапаратури; ремонту радіоапаратури і контрольно-вимірювальних приладів; акумуляторів; ремонту незнімного електрообладнання; проведення технічних оглядів та ревізій; ремонту редукторно-карданних приводів.

Цей перелік може бути іншим залежно від особливостей конструкції пасажирських вагонів.

 

 

Рисунок 20 – Виробнича структура дільниці з ремонту електрообладнання пасажирських вагонів

Відділення ремонту акумуляторів призначене для огляду, ремонту і проведення зарядно-розрядних циклів акумуляторних батарей.

Планування акумуляторного відділення та розміщення там обладнання подано на рисунку 21.

 

I – приміщення для ремонту акумуляторних батарей; II – зарядне приміщення; III – приміщення для виготовлення електроліту; IV – зарядна станція; V і VI – приміщення для регенерації і готування лужного електроліту відповідно; 1 – накопичувальні стелажі; 2 – кантувач; 3 – мийна установка; 4, 7, 8, 15, 35 – столи; 5, 44 – кран-балка вантажопідйомністю 1 т; 6 – ванна-душ для промивання блоків і напівблоків; 9 – пристрої для паяння напівблоків; 10 – шафа для пристроїв і інструменту; 12 – підігрівник для мастики; 14 – стенд; 16 – візок для транспортування акумуляторів; 17, 39 – мийні машини; 13, 18 – стелажі; 19 – стелаж для заряджання акумуляторних батарей; 20 – іонна установка; 21 – бак для дистильованої води; 22 – насос; 23 – витяжна шафа для збереження лугу; 24, 29 – установка для готування лужного електроліту; 25 – розподільний щит; 26 – зарядний агрегат; 27 – насос для перекачування електроліту; 28 – регенераційна установка; 30 – пристрій для транспортування акумуляторних батарей; 31 – пристрої для зняття чохлів; 32 – стіл; 33 – верстат для розбирання акумуляторних батарей; 34 – машина для промивання акумуляторних батарей; 36, 37, 38, 40 – верстати; 41 – установка; 42 – зарядні камери; 43 – стелаж

Рисунок 21 – План акумуляторного відділення

 

Організація роботи в акумуляторному відділенні має забезпечувати високоякісний ремонт і випробування акумуляторних батарей у повній відповідності з Керівництвом по ремонту акумуляторних батарей пасажирських вагонів ЦЛ-0022.

Для виконання вимог акумуляторне відділення має приміщення:

- ремонтно-комплектувальне;

- зарядне;

- агрегатне.

Всі акумуляторні батареї, зняті з вагонів, розміщуються в касетах на електрокарі, подаються в ремонтно-комплектувальне приміщення, де перевіряють їх справність, зливають електроліт, миють у мийній машині при t = 60 °С; заливають новим електролітом.

В ремонтно-комплектувальному приміщенні відділення приготовляють електроліт, перевіряють, нейтралізують, миють, випробовують і міняють чохли акумуляторних батарей.

Приміщення обладнане водопроводом, каналізацією, паропроводом, повітропроводом з тиском 6 атм і вентиляцією.

За допомогою тельфера по монорейці в касетах (по 21 елементу) акумуляторна батарея подається в зарядне приміщення, встановлюється на спеціальні візки, котрі подаються в зарядні шафи, де проводяться контрольні і тренувальні зарядно-розрядні цикли. Після циклування елементи комплектуються в батареї.

Приміщення заряджання обладнане припливно-витяжною вентиляцією, яка забезпечує 8 – 10-кратний повітрообмін.

Вентиляційна система акумуляторного відділення не пов’язана з іншими системами вентиляції.

З агрегатного приміщення проводиться управління і регулювання зарядно-розрядними циклами акумуляторних батарей. Відділення ізольоване від інших приміщень.

Приміщення з ремонту акумуляторних батарей має ремонтні позиції:

1 – розбирання, промивання та складання батарей;

2 – ремонт акумуляторів з перебиранням пластин;

3 – приготування електроліту;

4 – заряджання акумуляторних батарей.

Обладнання в акумуляторному відділенні розставляємо таким чином, щоб його розташування відповідало технологічному процесу. Тобто на позиціях 1 та 2 встановлюються верстаки, мийні машини, пристрої для знімання, випробовування та ремонту гумових чохлів, ванни для промивання напівблоків та акумуляторних баків, сушильні шафи, преси для складання напівблоків, установки для зливу використаного електроліту та інші.

На позиції 4 заряджання акумуляторів розміщують камери з витяжними шафами, в яких встановлюють акумулятори, які потрібно заряджати, дозатори для заливу електроліту в акумулятори. На зарядній станції монтують автоматичні тиристорні, зарядно-розряджувальні цикли акумуляторних батарей. Вихідні проводи від розподільного щита зарядної станції виводять на позиції 4.

На позиції 3 розміщують установки для приготування лужного електроліту, регенерації відпрацьованого електроліту, а також посудини для зберігання електроліту та складової їх компонентів. Також тут розміщують дистилятори для приготування дистильованої води та баки для зберігання води. Всі позиції обладнуються припливно-витяжною вентиляцією.

Стелажі, на які встановлюють акумулятори, захищають від дії електроліту шаром вініпласту. Відстань між стелажами вибирається така, щоб між встановленими на них акумуляторами був прохід не менше 1 м при двосторонньому і 0,8 м – при односторонньому розташуванні акумуляторів.

Відділення ремонту електричних машин призначене для ремонту генераторів, вентиляційних агрегатів, циркуляційних насосів та окремих частин холодильних установок.

Планування відділення з розміщенням обладнання подано на рисунку 22.

 

 

1 – стелаж для готової продукції; 2 – бак для регенерованої олії; 3 – регенераційна установка; 4 – бак для відпрацьованої олії; 5 – шафа для запасних частин; 6 – верстат для ремонту випрямлячів; 7 – стенд для формування селенових випрямлячів; 8 – стенд для перевірки і складання випрямлячів; 9 – установка для зовнішнього обмивання селенових випрямлячів; 10 – стелаж нагромадження селенових випрямлячів; 11 – підвісний кран (кран-балка) вантажопідйомністю 0,5 т; 12 – камера відремонтованих електричних машин; 13 – шафа збереження лакофарбових матеріалів; 14 – стіл фарбування електричних машин; 15 – електрична сушильна піч; 16 – поворотне коло; 17 – накопичувальний стелаж; 18 – бак просочення машин лаком; 19 – бак просочення котушок електроапаратури; 20 – стіл повітряного сушіння; 21 – пристрої для пробивання отворів; 22 – настільний свердлильно-різьбонарізний верстат; 23 – верстат; 24 – електрична шафа для нагрівання підшипників ; 25 – верстат для ремонту перетворювачів; 26, 27 – верстат для ремонту вентиляційних агрегатів і електродвигунів відповідно; 28 – верстат для збалансування; 29 – верстат для продорожування якорів; 30 – верстат для перемотування якорів; 31 – стенд для перевірки якорів; 32 – верстат для збереження якорів; 33 – стіл для перевірки підшипників; 34 – верстат для ремонту щіткового апарата; 35 – стіл для дефектації і ремонту щитів електричних машин; 36, 37 – стенди-кантувачі для розбирання і складання електромашин; 38 – ванна для обмивання деталей електромашин; 39 – обдувна камера; 40 – стіл для зовнішнього очищення електромашин і електроапаратури; 41 – стенд для випробування перетворювачів; 42 – установка для випробування електричної міцності ізоляції; 43 – стенд для ремонтних робіт; 44 – пересувний стенд для перевірки генераторів під вагонами; 45 – кран-балка вантажопідйомністю 2 т

Рисунок 22 – План відділення з ремонту електричних машин пасажирського вагонного депо

Відділення має приміщення: зовнішнього очищення; ремонту електричних машин; просочення, висихання та фарбування; ремонту силових випрямлячів; випробувальна станція.

Під час деповського ремонту електричні машини, перетворювачі знімають з вагона, крім електродвигуна компресора вагонів з кондиціонуванням повітря, що оглядають і перевіряють на місці.

Необхідність демонтажу з вагона згаданого електродвигуна визначають у кожному конкретному випадку залежно від характеру виявлених несправностей і обсягу майбутніх у зв'язку з цим робіт.

Електричні машини перед подачею у дільницю ремонту обдувають від пилу та очищають.

При ремонті електричних машин виконують такі основні роботи: розбирання і складання; дефектацію електричних і механічних частин; ремонт чи заміну зношеної механічної частини; ремонт чи перемотування ушкоджених обмоток; зняття, перевірку і заміну ушкоджених підшипників; просочення обмоток; проточування, продорожування чи заміну з наступним шліфуванням колектора контактних кілець; динамічне балансування якоря; ремонт щіткового механізму; випробування на стенді і фарбування.