Дільниця ремонту візків і колісних пар

 

Дільниця ремонту візків і колісних пар може мати відділення: візкове; обмивання й очищення колісних пар; дефектоскопії; колесотокарне; електрозварювальне; парк колісних пар та візків.

Планування дільниці може бути таким, як показано на рисунку 8.

 

 

I – відділення ремонту візків; II – відділення ремонту колісних пар; III – відділення ремонту роликових підшипників; А, Б, В, Г – відділення: демонтажне, ремонтно-комплектувальне, обмивання деталей букс і монтажне; 1 –стенд для наплавлення гребенів коліс; 2, 19, 23 – кран-балка вантажопідйомністю 2 т; 3 – стенд для проміжної ревізії буксового вузла з роликовими підшипниками; 4 – дефектоскоп; 5, 8 – колесотокарні верстати; 6 – машина для фарбування колісних пар; 7 –стенд для діагностики букс; 9, 17 – потокова лінія монтажу і демонтажу буксового вузла з роликовими підшипниками; 10 – монтажна машина; 11 – стелаж готових підшипників; 12 – стіл для ремонту підшипників; 13, 14 – машина для обмивання підшипників, букс, деталей; 15 – знімач букс; 16 – демонтажний стенд; 18 – стенд для проміжної ревізії букс; 20 – ніша зі сходинками для спуску в тунель; 21 – площадка для опускання візків у тунель; 22 – конвеєрна лінія для ремонту тріангелів; 24 – гайковерт; 25 – потоково-конвеєрна лінія з ремонту візків; 26, 28, 29 – машини для обмивання відповідно візків, колісних пар; 27 – конвеєри подачі візків на обмивання

Рисунок 8 – План дільниці ремонту візків і колісних пар

 

Відділення ремонту візків служить для розбирання, ремонту і складання візків.

Для переміщення візків у відділення з вагоноскладальної дільниці та після ремонту назад може бути застосований трансбордерний візок.

Ремонт візків виконують на потоково-конвеєрній лінії, яка може мати три ремонтні позиції й машину для обмивання.

На позиціях установлюються механізми для піднімання і розсування бокових рам, пристрій для кантування надресорних балок. Фрикційні планки до бокових рам візка кріплять за допомогою пневмогідравлічної скоби.

Для ремонту тріангелів служить конвеєрна лінія, яка обладнана пневматичними гайковертами, стендом для складання й випробування тріангелів і краном-укосиною.

Відділення обмивання й очищення колісних пар може мати двокамерні автоматизовані мийні машини. Усі колісні пари, що надходять у відділення, обмивають і очищують від старої фарби.

Після обмивання перевіряють розміри колісних пар і контролюють наявність тріщин за допомогою магнітної та ультразвукової дефектоскопії.

Колесотокарне відділення призначено для відновлення профілю поверхні кочення коліс.

Для обточування колісних пар використовують верстати Краматорського заводу важкого верстатобудування або польської фірми «Рафамет».

В електрозварювальному відділенні наплавляють зношені гребені коліс і пошкоджену різьбу на шийці осі.

Програму ремонту колісних пар без змінювання елементів визначають, виходячи з умов, що у відділення надходять усі колісні пари, що викочені при деповському ремонті вагонів, та 25−30 % колісних пар із вагонів, які надійшли у технічне обслуговування з відчепленням. Із загальної кількості колісних пар 10−15 % направляють для ремонту із змінюванням елементів на ВРЗ або ВКМ.

Відділення ремонту буксових вузлів призначено для виконання повної і проміжної ревізії букс.

Це відділення складається з демонтажного, ремонтного, комплектувального й монтажного відділень.

Загальна площа монтажного, ремонтного і комплектувального відділень визначається з розрахунку 10 м2, а демонтажного − приблизно 5 м2 на одну колісну пару, що монтується за зміну.

Середня трудомісткість ремонту колісної пари при виконанні повної ревізії букс складає 4,1 люд.-год, у тому числі демонтаж – 0,6 люд.-год, монтаж – 2,0 люд.-год.

У відділенні демонтажу букс на потоково-конвеєрній лінії може бути система штовхачів і поворотних кіл, автоматичних пристроїв для піднімання і опускання колісних пар, напівавтоматична демонтажна машина для розбирання букс, автоматичний буксознімач для зняття букс з осей колісних пар і подавання їх у мийну машину на позицію, що обладнана пристроєм для випресування підшипників. Для передавання деталей букс із демонтажного відділення у мийну машину використовують транспортер. У цьому ж відділенні обладнана конвеєрна лінія для проміжної ревізії букс.

Ремонтно-комплектувальне відділення розташовується між демонтажним і монтажним відділеннями. Тут є стіл для огляду корпусів букс, стелаж для збереження підшипників, стіл для розбирання й огляду підшипників, верстат для зачищення деталей підшипників, дефектоскоп для магнітного контролю кілець роликових підшипників. З ремонтно-комплектувального відділення очищені та відремонтовані корпуси букс і підшипники передаються напільним конвеєром у монтажне відділення.

Монтажне відділення обладнано потоково-конвеєрною лінією, де використовують систему штовхачів і поворотних кіл для колісних пар, механізми для піднімання корпусів букс і підшипників, надівання букс і напівавтоматичні машини для складання буксового вузла.

В монтажному й демонтажному відділеннях установлені кран-балки вантажопідйомністю по 2 т. Крім того, в зоні розміщення мийних машин є кран-балка вантажопідйомністю 0,5 т. Для створення кращих умов праці робітників конвеєрні лінії підняті над рівнем підлоги на 0,5 м.

Виробнича структура відділення ремонту колісних пар та буксових вузлів зображена на рисунку 9.

 

 

Рисунок 9 – Виробнича структура відділення ремонту колісних пар та буксових вузлів

 

Структура управління дільницею ремонту візків і колісних пар показана на рисунку 10.