Смоломаслоуловлювачі.

Смолами й оліями забруднені фенольні стічні води коксохімічних заводів. Для їхнього уловлювання застосовують радіальні і прямокутні відстійники. Конструкція смоломаслоуловлювача приведена на мал.14. Стічна рідина надходить у центральну трубу. Прояснена вода приділяється через затоплені в зовнішній стінці вікна, а потім через кільце-виття водозлив у збірний лоток. Олії, що накопичуються на поверхні стічної рідини, перетікають у радіальні лотки і по них приділяються в кільцевий маслозбірник, розміщений навколо центральної труби. Смола, що осаджується на дні, періодично згрібається скребковим механізмом у центральний приямок, відкіля відкачується насосом.

 

Рис.14. Радіальний смоломаслоуловлювач.

 

1. Лоток, що підводить; 2. Дошка, що плаває; 3. Лоток для збору олії; 4.Лоток для відводу очищеної води; 5 і 7. Трубопроводи для видалення відповідно олій і смол; 6.Шкребки; 8.Трубопровід для відводу конденсату; 9.трубопровід для подачі пари.

 

Для зменшення в'язкості смолу перед відкачкою розігрівають до 600С. При розрахунку радіальних смоломаслоуловлювачів варто приймати:

* робочу глибину смоломаслоуловлювача - 1,5м;

* швидкість руху води 1-2мм/з;

* тривалість відстоювання - 3-4 години;

* ефект очищення 80-90%;

* кількість осаду, що випадає, 70% вологості 0,25кг/м3 стічних вод при щільності 1,1т/м3.

Прогрів осаду виробляється пором, що знаходиться під тиском 2атм., питома витрата пари 125 кг на 1м3 смоли.