рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Розділ 3. Антропологічна філософія Л. А. Фоєрбаха

Розділ 3. Антропологічна філософія Л. А. Фоєрбаха - раздел Философия, ІСТОРІЯ ФІЛОСОФІЇ Безумовна Сила Та Завершеність Форми, Яку Надав Філософії Геґель Породила В Н...

Безумовна сила та завершеність форми, яку надав філософії Геґель породила в Німеччині ЗО-40-х років XIX століття надзвичайно специфіч­ну ситуацію, коли велика кількість адептів філософії, здійснюючи свій філософський розвиток під прямим чи побічним впливом геґелівської діа­лектики, врешті-решт приходили, хоча й різними шляхами, до заперечен­ня філософії Геґеля, до її часткового чи повного відкидання.

Надзвичайно показовою в цьому плані є постать Людвіґа Андреаса Фоєрбаха (1804-1872), який пройшов шлях від учня Геґеля до одного з найбільш палких його критиків. Хоча при всій критичності ставлення до Геґеля, Фоєрбах тим не менш ніколи не заперечував того значення, яке Геґель відіграв як у його власному житті, так і щодо розвитку німецької філософії взагалі. У цьому контексті достатньо навести слова Фоєрбаха, якими він розпочинає свою роботу «Ставлення до Геґеля»: «Завдяки Геге-лю я зрозумів самого себе, зрозумів світ. Він став моїм другим батьком, а Берлін - моєю духовною батьківщиною. Це була єдина особа, яка змусила мене відчути і зрозуміти, що таке вчитель; він був єдиним, у кому я проз­рів сенс цього в інших випадках доволі порожнього слова».

Отже, Фоєрбах народився у місті Ландсгуті в родині відомого кри­міналіста. Спочатку він навчався у Мюнхені та Ансбасі, а з 1823 року ви-


Частина IV. Німецька філософія Нового часу

вчає теологію у Гейдельберзі. Згодом він переїздить до Берліну, де його інтерес переорієнтовується на студіювання філософії під духовним керів­ництвом Геґеля. Вже у 1828 році Фоєрбах починає власну педагогічну діяльність на посаді приват-доцента Ерлангенського університету (він читав курси історії філософії, логіки та метафізики). Про те, що саме яв­ляли собою лекції Фоєрбаха свідчить його праця «З Ерлангенських лекцій по логіці і метафізиці» (опублікована вже після його смерті у 1874 році Карлом Грюном), яка є своєрідним екстрактом цього лекційного курсу. По суті, вже в ній виявляються ті моменти, які пізніше призвели до появи «філософії майбутнього». Так, починаючи з доволі традиційної тези про мету філософії (цією метою є пізнання загального та необхідного, в якому зникають як нереальне все одиничне, індивідуальне, особливе, оскільки дійсним є лише ціле, єдине і нескінчене), він через логічне поняття «межі» поступово переходить до понять любові як «кінцево-безкінцевого», пре­красного, миттєвого, неповторного, людини як вкоріненої в теперішності одиничної істоти в якій поєднуються буття і небуття.

Проте викладання Фоєрбаха в Ерлангені виявилося нетривалим: пі­сля опублікування роботи «Думки про смерть і безсмертя» у 1830 році його доволі швидко звільняють з посади і фактично позбавлено можливо­сті продовжувати офіційну академічну кар'єру (адже його нечисельні спроби перебратися у якийсь інший університет так і не увінчалися успі­хом). Основною версією, яку можна зустріти у викладенні поглядів Фоєр­баха, що стосується цієї його роботи, є теза про заперечення Фойєбахом ідеї безсмертя душі, його атеїзм, критику релігії, загробного життя та ор­тодоксального християнства. Проте, насправді, все було дещо більш скла­днішим. Розглядаючи проблему безсмертя Фоєрбах вводить її в контекст питання про співвідношення людини як індивіда і людини як представни­ка людського роду. На його думку, людська індивідуальність є тим, що ніколи не можна редукувати до загального поняття роду. Чи, інакше ка­жучи, якщо ми намагатимемося це зробити, то поняття індивідуальності просто розчинятиметься в понятті роду. Але філософія (в цьому ми бачи­мо, як зауважує в «Історії нової філософії» В. Віндельбанд, перші парост­ки критики філософії Геґеля) намагається діалектично вивести специфіч­ність та індивідуальність з чогось загального, що, за Фоєрбахом, є прин­ципово неможливим. У зв'язку з цим він і розглядає поняття безсмертя. За Фоєрбахом, безсмертя є вигадкою, яка змушує людину зректися свої інди­відуальності, свого «поцейбічного» життя на користь ілюзорного загально­го. Тому у своїй більш пізній праці «Питання про безсмертя з точки зору антропології» (1846), оцінюючи «Думки про смерть і безсмертя» Фоєрбах напише: «Автор заперечував лише удавану, супернатуралістично роздуту


Історія філософії

особистість для того, аби більш енергійно стверджувати справжню, живу особистість; він відкидав претензії на небо лише для того, аби посилити претензії на землю, аби підвищити цінність земного життя людини».

Саме тому загроза, яку побачили в цій праці Фоєрбаха була не стіль­ки загрозою атеїзму, з чим можна було б боротися дидактичними засобами (шляхом настановлення автора на «шлях істинний»), скільки загрозою на­туралізму і нового пантеїзму, загрозою заперечення родових цінностей, надання переваги особливому і специфічному перед загальним. Про те, що побоювання «гонителів» Фоєрбаха виявилися цілковито обґрунтованими, свідчить його власне визнання, яке увійшло до «Фрагментів до характерис­тики філософської біографії» (1846). Зокрема, характеризуючи свої інтенції 1830 року, він зауважує, що метою «нової релігії» є зосередження на дійс­ному світі, в якому мешкають сильні і духовно здорові люди, і заперечення удаваного світу потойбічної загальності. У цьому плані філософія, як пише Фоєрбах, має повністю залишити християнство, проститися з усіма його основоположеннями, так само як свого часу Біас залишив Приєни, коли його рідне місто було оточене полководцями Кіра (зі словами «все своє ношу з собою»), тобто не взявши від християнства геть нічого.

Отже, подібна зміна обставин професійної діяльності змусила Фоє­рбаха на тривалий час (практично на 25 років) переїхати до невеличкого містечка Брукберг. Єдиним фактом повернення Фоєрбаха до академічної діяльності можна вважати його лекції про релігію прочитані ним на за­прошення студентської спілки у Гейдельберзі 18,48 року.

Але подібне самотнє життя не означало припинення філософської діяльності. У цьому сенсі слід безумовно згадати надзвичайно важливий як для самого Фоєрбаха, так і для всієї історії філософії, цикл його істори-ко-філософських творів (які значною мірою виступили систематизацією та подальшою розробкою лекцій з історії філософії, читаних ним в Ерлан-гені (1829 р.) у якості вступу до курсу логіки. Це, насамперед, його фун­даментальне дослідження «Історія нової філософії від Бекона Веруламсь-кого до Бенедикта Спінози», яке вийшло у 1833 році, а також роботи «Ге­гелівська історія філософії», «Викладення, розвиток та критика філософії Ляйбниця» та «Про П'єра Бейля» видані відповідно у 1835, 1837 та 1838 роках. До речі, саму тему історії філософії Фоєрбах практично ніколи не залишав, про що свідчать його нотатки щодо власної «Історії філософії» 1846-1848 років (які з'явилися в процесі роботи над третім і четвертим томами видання його творів), а також окремі праці присвячені питанням історії філософії та історико-філософського пізнання. Це такі роботи як «Історія нової філософії» (1838), написана у якості рецензій на одну з час­тин об'ємної праці професора гальського університету Йогана Едуарда


Частина IV. Німецька філософія Нового часу

Ердманна «Дослід наукового викладення історії нової філософії», «Дві роботи про Декарта» (1836), «До критики філософії Гегеля» (1839), «Пан фон ШеллінП) (1843), та інші.

Подібне звернення Фоєрбаха до проблем історії філософії не можна вважати його власною заслугою. Багато в чому стимулом для його дослі­джень у цьому напрямі виступила гегелівська настанова на тлумачення історії філософії як своєрідної пропедевтики до філософії. Разом з тим, не можна не відмітити й того, що проект історії філософії Фоєрбаха значно відрізняється від гегелівського, на що вказував сам автор.

По-перше, у своєму викладі історії філософії Фоєрбах відмовляєть­ся від визначення тих чи інших філософій як «абсолютних» систем. Саме цієї помилки, на його переконання припустився Геґель, коли закликаючи до історичності сприйняття, він так і не спромігся визнати власну філосо­фію як одну з можливих форм істинного знання. У цьому сенсі доволі ілюстративною видається теза Фойербаха про неможливість існування беззастережної філософії: «філософія повинна мати визначений і тому кінцевий характер... будь-яка філософія, як визначене часове явище, по­чинає з певної передумови; щоправда, їй самій вона здається беззастереж­ною» («До критики філософії Геґеля»).

По-друге, на відміну від Гегеля, Фоєрбах виявляється значно більш обережним щодо використання будь-яких апріорних чи логічних схем. Тут доречно згадати його роботу «Ставлення до Гегеля» (1840), і, зокрема, розділ «До історії філософії Геґеля». Звертаючись до викладення Гегелем античної філософії, Фоєрбах демонструє як застосування схеми відповід­ності порядку розвитку історії філософії порядкові розгортання логічних понять призводить до спотворення в оцінці історико-філософського про­цесу. Адже, той факт (чи точніше - суто логічна конструкція), що катего­рія буття передує категорії становлення змусив Гегеля не тільки постави­ти Парменіда перед Гераклітом, але й надати перевагу системі останньо­го. Тоді як у реальності, як пише Фоєрбах, Геракліт не вище за Парменіда - «обидва стоять на одному й тому ж рівні, обидва споглядають один і той самий предмет, однак описують його у різних формах, чи, точніше, див­ляться на нього різними очима». І подібних неузгодженостей, коли реаль­ний і органічний плин історико-філософського процесу приноситься в жертву логічній схемі, в системі викладення історії філософії Геґелем Фо­єрбах налічує не одну і не дві (крім випадку «Парменід - Геракліт», він згадує скептицизм, неоплатонізм, і т. д.).

Як правило, оцінюючи постать Фоєрбаха, звертаються не стільки до його історико-філософських поглядів, скільки до його матеріалістичної антропології (до праць «Сутність християнства», «Основні засади філосо-


_______________________ Історія філософії_______________________

фії майбутнього», «Попередні тези до реформи філософії», «Про спіриту­алізм та матеріалізм у їх відношенні до свободи волі»). Слід зауважити, що Фоєрбах надає нового змісту традиційному матеріалізмові (у Німеч­чині ця лінія асоціювалася з іменами Я. Мюлешотта, К. Фогта, Л. Бюхне-ра), що відбувається шляхом протиставлення чуттєвості (як основної вла­стивості людини) абстрактному розуму раціоналістичної традиції. На ду­мку Фоєрбаха, саме чуттєвість (безпосередньо - відчуття і любов), а не розум чи розсудок, є найбільш надійним каналом зв'язку із зовнішнім сві­том, основним гарантом нашої впевненості в його існуванні та єдиним критерієм істинності людських уявлень про нього.

Окреслюючи специфіку нової філософії (матеріалістичної антропо­логії) Фоєрбах у своїй праці «Сутність християнства» (1841) визначає її наступним чином: «Ця філософія спирається не на розум у собі, не на аб­солютний, безіменний, невідомо кому належний, а на розум людини, да­лекої від умоглядності та християнства. Вона говорить людською, а не безіменною, невиразною мовою... Вона виробляє кожну думку з її проти­лежності, з матерії, з сутності, з чуттів і ставиться до предмета чуттєво, тобто пасивно й рецептивно, перш ніж визначити його мисленево».

Проект реформування філософії Фоєрбаха, в якому можна побачи­ти неприховані месіанські претензії викладається ним у працях «По­передні тези до реформи філософії» (1842) та «Основні засади філософії майбутнього» (1843). Хоча ще у невеличкій за обсягом роботі «Необ­хідність реформи філософії» (1842), Фоєрбах висуває тезу про глибинний зв'язок між філософією та історичними періодами розвитку людства. Причому характер зв'язку між ними такий, що кожному новому періоду розвитку має відповідати нова форма філософії. Тому аргумент Фоєрбаха на користь необхідності реформування філософії фактично повністю ґру­нтується на визнанні докорінних історичних змін, які відбулися в його час. Причиною цих змін, на його думку, є смерть релігії, точніше христи­янства: «християнство відкинуто - відкинуто в духові і серці, в науці й житті, в мистецтві та індустрії, відкинуто остаточно, безнадійно і незворо-тно». Однак подібна ситуація змушує радикально переосмислити роль філософії, яка має стати філософією і релігією одночасно, включити в се­бе те, що «складає сутність релігії, всі її переваги».

Найвищим і, разом з тим, завершальним етапом попередньої філосо­фії, на думку Фоєрбаха, виступила філософія Геґеля, в якій властива «ста­рій» філософії теологічність знайшла свій абсолютний вираз. Філософія Геґеля, пише він, є останньою схованкою, останньою опорою теології, тому не можна відмовитися від теології і не відмовитися від філософії Геґеля. Зміст теологічності попередньої філософії полягає у розщепленні людини


Частина IV. Німецька філософія Нового часу

на дві частини: трансцендентну (нескінчену, божественну) та іманентну (кінцеву), які протиставляються одна одній. У результаті чого «стара» філо­софія породжує світ привидів. Тобто світ абстрагованих від людини і при­роди сутностей: «сутність природи покладається поза природою, сутність людини поза людиною», які поступово перетюрюють людину на істоту відчужену від самої себе. При цьому філософія повністю втрачає зв'язок із безпосереднім, з «безпосередньою єдністю, безпосередньою достовірністю, безпосередньою істинністю». Більш того, весь процес генези попередньої філософії є процесом експлікації визначально хибної настанови на тлума­чення всього кінцевого і одиничного через нескінчене та загальне. Тому началом нової філософії, за Фоєрбахом, має стати не абсолютне (Бог), а саме кінцеве, визначене, реальне, яке окреслюється поняттям «людина».

Таким чином, вихідним положенням нової філософії стає теза про те, що «суб'єктивне джерело розвитку філософії (тобто людина) є також її об'єктивним ходом та джерелом», а її основними ознаками - правдивість, простота та визначеність. Очевидно, що така філософія виявляється запе­реченням раціоналізму, містицизму, пантеїзму, персоналізму, атеїзму і теїзму, чи, як каже Фоєрбах, «вона складає єдність усіх цих суперечливих істин, і є абсолютно самостійною та прозорою істиною».

«Нова філософія» Фоєрбаха викликала прямо протилежні оцінки. З одного боку, в ній бачили «основу всесвітнього гуманістичного руху» та «паростки історичного матеріалізму», а з іншого - «переінакшений діале­ктичний ідеалізм» та «ірраціоналістичний відбиток гегельянства». Однак специфіка подібної оцінки філософії Фоєрбаха є легко пояснюваною, оскільки як він сам, так і його філософія можуть бути визначені як етап логічного завершення класичного німецького ідеалізму і народження но­вих філософських проблем і нових форм філософського дискурсу.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ІСТОРІЯ ФІЛОСОФІЇ

Філософський факультет кафедра історії філософії... ІСТОРІЯ ФІЛОСОФІЇ... Підручник...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Розділ 3. Антропологічна філософія Л. А. Фоєрбаха

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ЧАСТИНА І. ІСТОРІЯ СТАРОДАВНЬОЇ ФІЛОСОФІЇ
Розділ і. Філософія в Стародавній Індії та Стародавньому Китаї Становлення індійської філософії „ .. „ Індійська філософія - одна з унікальні- Специфіка сприйнятт

Розділ 3. Антична філософія
г, . .. Даний розділ є продовженням вивчення Загальні риси античної^ .. г Ф .... ... антично

Середня класика
_ .. Софісти як явище античної філософії * (У-ІУ ст. до н.е.) цікаве і суперечливе. З одного боку, з ними пов'язують добу грецького просвітництва, називаючи їх «вчителями мудрості

Філософія високої класики. Платон
У походженні Платона (427-347 рр. до н.е.) поєднались дві видатні і дуже поважні гілки античної аристократії: рід батька сягає останніх ца­рів Аттіки - Кодридів; рід матері пишався видатним

Розділ і. Раннє Середньовіччя
Патристика (від лат. раїег - отець) - філософія і теологія Отців цер­кви, тобто духовно-релігійних керманичів християнства - охоплює період до VIII ст. За змістом у межах цих семи століть ро

Латинська патристика
ристика представлена низкою видатних діячів, серед яких особливе місце за­ймає постать Авґустина. Його творчість - то вершина латинської патристики, проте, поява такої визначної особистост

Розділ 2. Середнє Середньовіччя. Від патристики до схоластики
Кінець п'ятого століття для Західної Європи ознаменувався падінням Римської імперії під натиском остготів. Історично - це час остаточного за­непаду античності, життєві сили якої вже були підірвані.

Розділ 3. Пізнє Середньовіччя. Філософія схоластики
Схоластика (від лат. зспоіа - школа) - шкільна наука, шкільний рух у період західнохристиянського середньовіччя; релігійно-філософські вчен­ня, що на противагу містиці, вбачали шлях осягненн

Середня схоластика
Свідчення про століття, що розпочалось з понтифікату папи Іноке-нтія III (1198-1216 рр.) досить суперечливі, як, певно й сам історичний час. З одного боку, XIII сторіччя було ознаменоване тріумфом

Розділ 4. Філософія доби Відродження
¥ . та. Здається, важко знайти таку історичну Історичне місце Відродження_ .. _ _ . ■> г ■' . „

ЧАСТИНА III. ФІЛОСОФІЯ НОВОГО ЧАСУ ХУІ-ХУПІ СТ.
т .. , Філософія Нового Часу є терміном, який Історико-філософське * є •- г т Т. широко застосовується в наближеній нам означення

СТаВЛеННЯ ДО ДІЙСНОСТІ л ~ тлл гг и,с
^ Ф. Бекона є дослідження Ю. П. Михале- нко (Бзкон и его учение. - М., 1975), ос­новні тези та порядок висвітлення про­блеми якого ми покладемо в основу з'ясування зазначеного питання.

Рацюналізм Декарта
г ленням до визначення істини: вона му- сить бути абсолютною, повною, вічною і незмінною. їй властивий всезагальний і обов'язковий характер. Тому ідеаль­ним для подібного знання

Філософія оказіоналізму. А. Гейлінкс та Н. Мальбранш
. _ „ . Засновником оказіоналізму, досить по- Арнольд Геилшкс,. , •' тужного філософського напрямку у XVII ст., є Арнольд Гейлінкс. Він вин

Теорія історичного пізнання Д. Віко
Джамбаттпіста Шко народився в Неаполі 13 червня 1668 р. у сім'ї бібліотекаря. Після закінчення школи він розпочинає вивчення філософії. Проте, втративши інтерес до класичного для університет

Феномен Німецького Просвітництва та його основні риси
„ й . Історично епоха Просвітництва для Ні- Культурна обумовленістьу „_ гттт ^ . 7, _ : .... _•». меччини це XVIII

М0ЖЛИВ1 СВІТИ
кавим, оскільки в ньому переплітаються практично всі щойно розглянуті пробле­ми щодо субстанції, пізнання, необхід­ності, можливості і т. д. Для того аби розпочати цю тему, варто згадати

Постать X. Вольфа у розвитку Німецького Просвітництва
Кажучи про початковий етап Німецького Просвітництва у філосо­фії, крім імені Ляйбніца слід обов'язково згадати ще постать Християна Вольфа (1679-1754). Проте, як не дивно в радянських підруч

Філософія І. Канта
З постаті Канта не лише розпочинається один з найважливіших пері­одів у розвиткові історії філософії - німецька класична філософія, - але й формується новий стиль філософського мислення. Так само я

Розділ 2. Німецький ідеалізм
Філософія Й. Г. Фіхте Приступаючи до розгляду філософії Йоганна Готпліба Фіхте, ми маємо відзначити, що у вітчизняній традиції історії філософії це, мабуть, одна з найменш досліджен

Становлення китайської філософії
т- . . Намагаючись зазирнути у таємниці ки- Культурно-соціальш „ „ .. ^ . *ґ таиської найвищої мудрості, ми не по- передумови ,_ ^ г

Криза новочасної філософської парадигми
Розділ і. Позитивізм Позитивізм О. Конта ™ . . Огюст Конт народився 19 січня 1798 р. Життя і творчість., г . у Монпельє; навча

Розділ 2. Другий позитивізм
Друга історична форма позитивізму, відповідно позитивної філосо­фії, що прагнула здійснити перетворення філософії у науку шляхом мак­симального зближення її з конкретними науками, була представлена

Емпіріокритицизм Р. Авенаріуса
ю„„„ „ . Поняття «емпіріокритицизм» було вве- ОЧЄННЯ Про «ЧИСТИЙ ДОСВІД» г. л • /г ~ дено Р. Авенаріусом, буквальний смисл - «критика досвіду». Авенарі

Розділ 3. Неокантіанство
Неокантіанство, або неокритицизм, виникає і формується у другій половині XIX ст. Основна його мета - розвиток і перетворення трансцен­дентальної філософії Канта. Неокантіанський рух розпоч

Баденська школа. Філософія В. Віндельбанда
Представники Баденської школи неокантіантсва - то славетні німе­цькі філософи: Вільгельм Віндельбанд (1848-1915), засновник цієї школи, Генріх Ріккерт (1863-1936), найталановитіший уч

Історія філософи
г т т зку важливих теоретико-методолопчних проблем історико-філософського пізнан­ня, зокрема: предмет, характер, смисл, призначення історії філософії, факт

Розділ 4. Неогеґельянство
Зародження неогеґельянства в Англії відноситься до 60-х років XIX ст., коли була опублікована книжка Дж. X. Стірлінга «Секрет Гегеля» у 1865 р., який перший ознайомив англійців із гегелівською філо

ЖИТТЯ 1 ТВОРЧІСТЬ і£оо ті / -1г ч
1788 р. у Данцигу (нині Гданськ) у сім і комерсанта. Навчався у гімназії Вайма-ра, де вивчав класичну філологію - гре­цьку мову, латину, античну літературу. У 1809 р. А. Шопенгауер вступає до Ґетгі

ФІЛОСОФІЇ
Парадигма сучасної філософії, що прийшла на зміну філософській парадигмі Нового часу, починає формуватись у 30-40-ві роки XIX ст. Криза моністичного матеріалізму і моністичного ідеалізму, які були

Розділ і. Неопозитивізм
Основи філософії позитивізму, як відомо, були закладені у 30-ті роки XIX ст. французьким філософом О. Контом та його молодшими сучасни­ками Дж. Ст. Міллем та Г. Спенсером. Всупереч всій попередній

Розділ 2. Постпозитивізм та аналітична філософія
,-,. . Карп Раймунд Потер (1902-1994) - Філософська доктрина _ ^ і ,. , .« ¥. _ британський філософ австрійського по- Карла Поппера г

Розділ 3. Прагматизм
Основні ідеї прагматизму були сформульовані американським мис­лителем Ч. С. Пірсом (1839-1914) у доповіді, прочитаній на засіданні «Метафізичного клубу» у 1872 р. у Кембриджі, пізніше опублі

Розділ 4. Філософія марксизму
., . . .. Засновник марксизму - Карл Маркс Марксів різновид сучасної/1010 100,ч ^ ] к ■ ,.

Маркс К. Критики Готської програми. - С. 19.
4 Там само. Історія філософії долана приватна власність, і тому робітники у ньому вже «раціонально регулюють свій обмін речовин з природою», ставл

Розділ 5. Філософія тоталітаризму
_,. Наприкінці XIX ст. на шлях активної Більшовизм діяльності стає В. І. Ленін (1870-1924). У 1895 р. він об'єднує робітничі марксист­ські гуртки Петербурга в «Союз бороть­

Ленін В. І. Матеріалізм і емпіріокритицизм // Повне зібр. творів. - Т. 18. - С. 351.
Частина VI. Розвиток сучасної світової філософи певний (прогресивний або реакційний) суспільний клас зі своєю політич­ною програмою та політичними інтересами. Ленін відв

Розділ 6. Екзистенційна філософія
Тоталітарна свідомість XX ст. була своєрідною «бічною гілкою» (то­чніше - навіть патологічною аберацією) новочасного раціоналістичного абсолютизму, переломленого крізь призму російського орієнтальн

ІЬМ.8. 132.
__________ Частина VI. Розвиток сучасної світової філософії________ Екзистенція свободна, власне вона і є сама свобода. Але це - транс­цендентальна свобода, тобто абсолю

ІЬМ.8. 132.
__________ Частина VI. Розвиток сучасної світової філософії________ Екзистенція свободна, власне вона і є сама свобода. Але це - транс­цендентальна свобода, тобто абсолю

Особливості філософи
поняття ніж «постмодернізм», яке ви- постмодерну_ . . * ' кликало б таку велику кількість тракту- вань, інтерпретацій та оцінок. Як ствер­джує відомий

Розділ і. Докласичний розвиток російської філософії
т Вихідною формою людської суспільнос- Історичне передпостання . . ^ ґ ... ... , ч •« » ті на світанку людської історії є племінна («пролог»)

Розділ 2. Класичний період російської філософії
Починаючи з Володимира Соловйова російська філософія вступає в новий етап, який має всі ознаки розквіту. Він продовжується з кінця XIX до середини XX століття і пов'язаний з низкою імен, які за рад

КОСМ13М тл • — . .„ . .
телями. Всі вони в тій чи іншій мірі до­давали їй неповторного колориту. Зок­рема, непоказний бібліотекар Микола Федорович Федоров (1829-1903), майже нічого не друкуючи при житті,

ЧАСТИНА VIII. ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОЇ ФІЛОСОФІЇ
Українська філософія, існування якої налічує більше тисячі років, лише в наші дні набула статусу національної філософії. Адже протягом сторіч українська духовна культура та її здобутки привласнювал

Антология мировой философии: В 6 т. - М., 1969. - Т. 1. - С. 622.
Історія філософії Софії-Мудрості в Київській Русі було присвячено три її головні собори: в Києві, Новгороді та Полоцьку, а хрещення Русі змальовується одним із перших ки

Могилянськии колегіум
•' новленню освітньо-культурного проце- су сприяє і той факт, що в ХУ-ХУІ ст. українське юнацтво отримувало освіту в західно-європейських, у першу чергу італійських університетах. -

КуЛЬТурНО-фіЛОСОфСЬКе -. .. /1тт іпіоч -г є с
■ ,„ * . України (1917-1918) було багато зроб- піднесення 20-х років г \ ' ■' . .. г , . . ч лено для відродження

ЗАТ"ВШОЛ",ДК№15 03151, Київ-151, вул. Волинська, 60.
Пропонуємо сучасні філософські видання вітчизняних авторів 1. Горський В. С. Філософія в українській культурі. — К.: "Центр практичної філософії", 2001. — 240

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги