рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Розділ 3. Прагматизм

Розділ 3. Прагматизм - раздел Философия, ІСТОРІЯ ФІЛОСОФІЇ Основні Ідеї Прагматизму Були Сформульовані Американським Мис­лителем Ч. С...

Основні ідеї прагматизму були сформульовані американським мис­лителем Ч. С. Пірсом (1839-1914) у доповіді, прочитаній на засіданні «Метафізичного клубу» у 1872 р. у Кембриджі, пізніше опублікованій у часописі «Популярний науковий щомісячник» (1878) у двох статтях -«Закріплення вірувань» і «Як зробити наші ідеї ясними».

Пірс формулює принципово нове (не тільки стосовно новоєвропей­ської філософії, а й філософії взагалі) розуміння пізнавального процесу (певне наближення до такого підходу знаходимо хіба що в Канта, який навіть вживає вислів «прагматистська віра», і пізніших мислителів - Фай-гінгера, Бредлі, Ніцше й Берґсона). Йдеться про відмову розглядати пі­знання стосовно «зовнішньої» (об'єктивної) реальності і перенесення ува­ги на внутрішню його специфіку. У зв'язку з цим Пірс говорить вже не про знання, а про віру (Ьеііеі*- вірування, упевненість), яку розуміє як го­товність (навіть звичку) діяти певним чином. Відповідно пізнання тлума­читься як процес досягнення вірувань, призначення яких - спрямовувати наші дії. Вірування спричиняє звичну поведінку, доки не виникає якесь «утрудненім»; це породжує «сумнів», що зумовлює неспокій, який ми всіляко прагнемо усунути. Сумнів вимагає позбавитись утруднення, сти-


Частина VI. Розвиток сучасної світової філософії

мулює дії для його усунення - таку ситуацію Пірс називає дослідженням., «Подразнення, спричинене сумнівом, викликає боротьбу, спрямовану на досягнення стану вірування ... з сумнівом боротьба починається і з його припиненням закінчується. Отже, єдиною метою дослідження є встанов­лення вірування»1. «Можна припустити, - продовжує Пірс, - що цього нам недостатньо і що ми шукаємо не просто вірування, а істинного уяв­лення. Проте піддайте таку фантазію випробуванню, і вона виявиться по­збавленою грунту; варто досягти твердого вірування, і ми будемо цілком задоволені - незалежно від того, буде це вірування істинним чи помилко­вим. Найбільше, що можна стверджувати, - це те, що ми шукаємо віру­вання, про яке ми думали б, що воно істинне»2.

Сказане приводить до висновку про визначення значення понять, якими оперує наука, практичними наслідками їх застосування. Звідси ви­пливає і знаменитий «принцип» (або «максима») Пірса стосовно змісту істини: якщо розглянути практичні наслідки, спричинені об'єктом пізнан­ня, то поняття про всі ці наслідки й буде повним поняттям об'єкта. Інакше кажучи, істинною буде та ідея, керуючись якою наша діяльність приво­дить до наслідків, яких ми сподівалися; істинна та ідея, яка виправдовує наші сподівання, яка «працює», дає корисний результат.

Зусилля Пірса були продовжені професором психології Колумбій­ського університету В. Джемсом (1842-1910), який надав ідеям Пірса си­стемної форми у праці «Прагматизм». Джеме аналізує насамперед Пірсо-ве розуміння істини, як багатоаспектного феномена, підсумовуючи свій аналіз у таких твердженнях: істина створюється у процесі перевірки ідеї; істина є те, що «працює», виправдовує пани сподівання; істина - це кори­сність; істина грунтується па довірі; істина має узгоджуватись із попере­дніми й наступними істинами.

Джеме розгортає прагматизм у плані «радикального емпіризму», що витлумачується як учення про «плюралістичний Всесвіт»; останній опису­ється як незакінчений, пластичний, відкритий для повного виявлення люд­ської свободи, прагнення до необмеженої творчості, експериментування. Цей всесвіт відкритий також для будь-яких варіантів релігійного досвіду. На противагу новочасним філософам-емпірикам, які тлумачили досвід дис­кретно (таким, що складається з окремих елементів-сприйнять), Джеме го­ворить про досвід як неперервний «потік свідомості», з якого людина виок­ремлює ті чи інші частини або відрізки, які внаслідок цього набувають ста­тусу окремих речей, процесів, явищ. Своє розуміння потоку свідомості він

1 Соїіесіеа Рареге оГС. 5. Реігсе. Надалі, 1934. V. 5. Р. 231-232.

2 Шіа. Р. 232.


Історія філософії

ілюструє таким чином: «Інтелект спричинює діяння на кам'яну брилу, висі­каючи з неї статую. У певному розумінні статуя завжди перебувала там. Але у брилі, крім даної, містилися ще тисячі інших статуй, і лише завдяки скульптору була видобута лише ця одна. Так само і світ кожного з нас, яки­ми б відмінними не були наші уявлення про нього, завжди закладений у тому відпочатковому хаосі відчуттів, які дають лише матеріал для мислі. Мій світ - це один лише з мільйона подібним же чином закладених, так само реальних для тих, хто може видобути їх»1.

Американський філософ Дж. Дьюї (1859-1952) у своїй версії праг­матизму виходить з надзвичайно широко витлумаченого досвіду, зарахо­вуючи до нього все, що переживається людиною, все, що сприймається, вся діяльність і доля людини, увесь зміст науки і навіть магії: «Поняття життя охоплює собою звичаї, установи, вірування, перемоги, поразки, відпочинок і діяльність. У поняття «досвід» ми включаємо той самий зміст»2. Тим самим Дьюї відкидає так званий фундаменталізм, що є нарі­жним каменем новочасного філософського Модерну, тобто упевненість класичної європейської філософії в тому, що всі явища світу, сама реаль­ність як така мусять спиратися на якісь відпочаткові основи, «перші нача­ла». Сама реальність є просто сукупним досвідом, неперервним по своїй суті. Всі проблеми вирішуються не відповідно до якогось попереднього «рецепта», а у згоді з конкретною, даною ситуацією. «Моя точка зору, -наголошує Дьюї, - базується на відповідності в оперативному розумінні слова, а саме... в розумінні досвіду як ключ відповідає умовам, що накла­даються замком» . Поняття, ідеї, теорії тлумачаться ним як своєрідні «ін­струменти», за допомогою яких ми формуємо уявлення про реальність. Звідси - сцецифічна назва прагматичної позиції Дьюї - інструменталізм.

Еволюція «лінгвістичного позитивізму», зокрема такого її різновиду, як аналітична філософія, у 50-60-х роках приводить до формування мате­ріалістично орієнтованих філософських напрямів - наукового реалізму і наукового матеріалізму. У цьому не було нічого дивного, оскільки, як уже зазначалось, позитивістське філософування з його опорою на природниче-науковий світогляд і методологію, емпіризм і логіцизм було близьким до світоглядно-методологічних засад матеріалізму (у його натуралістичних і «реалістичних» варіантах типу американського «неореалізму» і «критично­го реалізму» першої половини XX ст.). Проте з огляду на глибоку кризу матеріалізму, що охопила його у XIX ст. (згадаймо «вульгарний» матеріа-

1 Іатеа \У. Ргіпсіріея оГ Р$усЬок>£у. Ьошіоп, 1891. V. 1. Р. 271.

2 Оемеу І. Оетосгасу апд Шисайоп. Иете Уогк, 1923. Р. 2.

3 Рекеу]. РгоЬІетв оГМеп. №» Уогк, 1946. Р. 343.


Частина VI. Розвиток сучасної світової філософії

лізм) через нездатність задовільно розв'язати проблему взаємовідношення духовного і матеріального (що блискуче продемонстрував Дж. Берклі), реа­німація матеріалістичної філософії могла більш-менш успішно відбутися лише за умови віднаходження способу подолання названої кризи. Саме цим і пояснюється вже згадане нами зближення позитивізму з прагматизмом.

Представники американської аналітичної філософії В. Куссш (нар. 1908 р.) і Г. Н. Гудмен (нар. 1906 р.) звертають увагу на прагматистські мо­менти знання. Висловлювання про світ, на їх переконання, постають перед чуттєвим досвідом не як єдине ціле а як система, і, отже, тут може йтися про виправдання всієї системи, і тому виправдання це постає як суто праг-матистське. Співвідношення духовного і матеріального набуває характеру психофізичного або психофізіологічного монізму. У результаті духовне набуває своєрідного характеру епіфеномена фізичних або фізіологічних процесів (епіфеномен - явище, супутнє як побічний продукт інших - фун­даментальних - явищ, але аж ніяк не впливає на них); несумірність духовного і матеріального розчиняється, «ховається» в людській - практичній - дії.

В. Селларс (нар. 1912 р.), прагнучи подолати розрив між емпіриз­мом і раціоналізмом, вважає, що відчуття стають «даними», лише інтер­претуючись у межах прийнятої концептуальної схеми. Повсякденний до­свід будує картину світу феноменально (її елементи - фіктивні сутності -об'єкти уявлень). Що ж до істинних наукових образів (істинних відобра­жень реальності), то вони, щоб стати істинними, повинні спертися па до­свід; дані ж досвіду без наукової теорії (концептуальної схеми) не можуть бути «даними» - виникає парадокс. Щоб його подолати, істинність науко­вої теорії, її критерій оголошуються успішністю пояснення феноменів досвіду. А це і є прагматизм.

Спираючись на позитивістські настанови аналітичної філософії і прагматистське заперечення репрезентативізму (відображального харак­теру пізнавального процесу), професор університету Вірджинії Р. Рортпі (нар. 1931 р.) висуває антимодерністський проект «деструкції» класичної філософії («метафізики») і насамперед докорінного переосмислення епі­стемології з її неухильним дуалізмом суб'єкта і об'єкта. Філософію він тлумачить як «голос у розмові людства», як загальний зв'язок, посередник у взаєморозумінні людей. Звідси своєрідна прагматистська герменевтика Рорті - уявлення про залежність інтерпретацій «тексту» від потреб пізна­ючого або спільноти, до якої він належить.

Уявлення про культуру, філософію «як про розмову, а не структуру, зведену на певних підставових основах, цілком відповідає герменевтично-му розумінню пізнання, оскільки вступ до розмови з незнайомцем, як і в разі отримання нових чеснот чи вироблення вміння через імітацію зразків, є


35 — 2-3048



Історія філософії

справою «фронезіс» (життєво-практичного міркування - прим. Авт.), а не «епістеме» (понятійного знання. - прим. Авт.) . Теоретичне, об'єктивне є лише одним із багатьох можливих способів описування результатів пізнан­ня. Але цей спосіб передбачає існування якихось відпочаткових, споконвіч­них основ, які ми і вважаємо основою об'єктивності. Але ніякі подібного роду підстави об'єктивності просто не існують - «це самообман... оскільки взагалі абсурдно покладатися на остаточне обгрунтування того, що є необ-ґрунтовуваним», абсурдно взагалі уявляти, що «словник сучасної науки... має якийсь привілейований зв'язок із реальністю, роблячи її чимось біль­шим, аніж просто ще одна множина описування»2.

Отже, розглядаючи стан європейської (по суті - світової) філософії другої половини XIX - XX ст., ми констатуємо наявність ситуації глибо­кої кризи новочасної філософської парадигми, суть якої полягає у нездат­ності, спираючись на діалог (боротьбу) двох моністичних - матеріалісти­чної та ідеалістичної - позицій у філософії, розв'язати принципові про­блеми, що постали перед філософським знанням. Тим то розглядувані нами у даному розділі течії сучасної світової філософії - позитивізм, мар­ксизм, екзистенційна філософія і прагматизм - у всіх їх конкретних різно­видах, демонструють (кожна по-своєму) більш-менш успішні спроби зна­ходження гармонійного взаємовідношення і взаємодії духовної і природ­ної реальності (саме гармонії, а не домінування котроїсь з них як «пер­винного», «визначального» щодо іншої). Конкретний вияв такої гармонії (а не протистояння) духовного, а не природного ми зустрічаємо у катего­рії мови (філософія неопозитивізму), що «на рівних» об'єднує у собі ідеа­льний зміст («значення») і матеріально-предметну форму (звуковий, письмовий та ін. конкретний символізм мовної реальності). Подібну роль у філософії К. Маркса відіграє категорія «практики» як нерозривна єд­ність ідеальної мети та матеріально-предметної дії по її реалізації. В екзи-стенційній філософії природна і духовна реальність виступають складо­вими специфічної цілісності людського існування - екзистенції. І, нареш­ті, в рамках філософії прагматизму, ми знову зустрічаємося з категорією практики; але прагматизм тлумачить практику в дусі грецького слова «прагма» - ефективність, корисність, утилітарність. Що ж до Марксового розуміння практики, то воно ближче до грецького слова «праксіс», яке наголошує не стільки на результаті людської дії (гр. «прагма»), скільки на спонукальній функції ідеальної мети в людській практичній діяльності.

1 Рорти Р. Философия и зеркало природи. - Новосибирск, 1997. - С. 236.

2 Там само. - С. 267.


Частина VI. Розвиток сучасної світової філософії

Література

Вітттенштайн Л. ТгасІаШз Іолісо-рпііозорпісиз; Філософські дослідження. -К., 1995.

Витгенштейн Л. Голубая книга.-М., 1999.

Витгенштейн Л. Коричневая книга. -М., 1999.

Джеме В. Прагматизм; Збер М. Прагматизм, иселедование его различньк форм; Юшкевич П. О прагматизме. - К., 1995.

История философии. Запад-Россия-Восток. - М., 1966 (ч. І, гл. 2,4-7; ч. II, гл. 6).

Карнап Р. Значение и необходимость. - М., 1959.

Козлова М. С. Философия и Язьїк. - М., 1972.

Кун Т. Структура научньк революций. - М., 1975.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ІСТОРІЯ ФІЛОСОФІЇ

Філософський факультет кафедра історії філософії... ІСТОРІЯ ФІЛОСОФІЇ... Підручник...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Розділ 3. Прагматизм

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ЧАСТИНА І. ІСТОРІЯ СТАРОДАВНЬОЇ ФІЛОСОФІЇ
Розділ і. Філософія в Стародавній Індії та Стародавньому Китаї Становлення індійської філософії „ .. „ Індійська філософія - одна з унікальні- Специфіка сприйнятт

Розділ 3. Антична філософія
г, . .. Даний розділ є продовженням вивчення Загальні риси античної^ .. г Ф .... ... антично

Середня класика
_ .. Софісти як явище античної філософії * (У-ІУ ст. до н.е.) цікаве і суперечливе. З одного боку, з ними пов'язують добу грецького просвітництва, називаючи їх «вчителями мудрості

Філософія високої класики. Платон
У походженні Платона (427-347 рр. до н.е.) поєднались дві видатні і дуже поважні гілки античної аристократії: рід батька сягає останніх ца­рів Аттіки - Кодридів; рід матері пишався видатним

Розділ і. Раннє Середньовіччя
Патристика (від лат. раїег - отець) - філософія і теологія Отців цер­кви, тобто духовно-релігійних керманичів християнства - охоплює період до VIII ст. За змістом у межах цих семи століть ро

Латинська патристика
ристика представлена низкою видатних діячів, серед яких особливе місце за­ймає постать Авґустина. Його творчість - то вершина латинської патристики, проте, поява такої визначної особистост

Розділ 2. Середнє Середньовіччя. Від патристики до схоластики
Кінець п'ятого століття для Західної Європи ознаменувався падінням Римської імперії під натиском остготів. Історично - це час остаточного за­непаду античності, життєві сили якої вже були підірвані.

Розділ 3. Пізнє Середньовіччя. Філософія схоластики
Схоластика (від лат. зспоіа - школа) - шкільна наука, шкільний рух у період західнохристиянського середньовіччя; релігійно-філософські вчен­ня, що на противагу містиці, вбачали шлях осягненн

Середня схоластика
Свідчення про століття, що розпочалось з понтифікату папи Іноке-нтія III (1198-1216 рр.) досить суперечливі, як, певно й сам історичний час. З одного боку, XIII сторіччя було ознаменоване тріумфом

Розділ 4. Філософія доби Відродження
¥ . та. Здається, важко знайти таку історичну Історичне місце Відродження_ .. _ _ . ■> г ■' . „

ЧАСТИНА III. ФІЛОСОФІЯ НОВОГО ЧАСУ ХУІ-ХУПІ СТ.
т .. , Філософія Нового Часу є терміном, який Історико-філософське * є •- г т Т. широко застосовується в наближеній нам означення

СТаВЛеННЯ ДО ДІЙСНОСТІ л ~ тлл гг и,с
^ Ф. Бекона є дослідження Ю. П. Михале- нко (Бзкон и его учение. - М., 1975), ос­новні тези та порядок висвітлення про­блеми якого ми покладемо в основу з'ясування зазначеного питання.

Рацюналізм Декарта
г ленням до визначення істини: вона му- сить бути абсолютною, повною, вічною і незмінною. їй властивий всезагальний і обов'язковий характер. Тому ідеаль­ним для подібного знання

Філософія оказіоналізму. А. Гейлінкс та Н. Мальбранш
. _ „ . Засновником оказіоналізму, досить по- Арнольд Геилшкс,. , •' тужного філософського напрямку у XVII ст., є Арнольд Гейлінкс. Він вин

Теорія історичного пізнання Д. Віко
Джамбаттпіста Шко народився в Неаполі 13 червня 1668 р. у сім'ї бібліотекаря. Після закінчення школи він розпочинає вивчення філософії. Проте, втративши інтерес до класичного для університет

Феномен Німецького Просвітництва та його основні риси
„ й . Історично епоха Просвітництва для Ні- Культурна обумовленістьу „_ гттт ^ . 7, _ : .... _•». меччини це XVIII

М0ЖЛИВ1 СВІТИ
кавим, оскільки в ньому переплітаються практично всі щойно розглянуті пробле­ми щодо субстанції, пізнання, необхід­ності, можливості і т. д. Для того аби розпочати цю тему, варто згадати

Постать X. Вольфа у розвитку Німецького Просвітництва
Кажучи про початковий етап Німецького Просвітництва у філосо­фії, крім імені Ляйбніца слід обов'язково згадати ще постать Християна Вольфа (1679-1754). Проте, як не дивно в радянських підруч

Філософія І. Канта
З постаті Канта не лише розпочинається один з найважливіших пері­одів у розвиткові історії філософії - німецька класична філософія, - але й формується новий стиль філософського мислення. Так само я

Розділ 2. Німецький ідеалізм
Філософія Й. Г. Фіхте Приступаючи до розгляду філософії Йоганна Готпліба Фіхте, ми маємо відзначити, що у вітчизняній традиції історії філософії це, мабуть, одна з найменш досліджен

Становлення китайської філософії
т- . . Намагаючись зазирнути у таємниці ки- Культурно-соціальш „ „ .. ^ . *ґ таиської найвищої мудрості, ми не по- передумови ,_ ^ г

Розділ 3. Антропологічна філософія Л. А. Фоєрбаха
Безумовна сила та завершеність форми, яку надав філософії Геґель породила в Німеччині ЗО-40-х років XIX століття надзвичайно специфіч­ну ситуацію, коли велика кількість адептів філософії, здійснююч

Криза новочасної філософської парадигми
Розділ і. Позитивізм Позитивізм О. Конта ™ . . Огюст Конт народився 19 січня 1798 р. Життя і творчість., г . у Монпельє; навча

Розділ 2. Другий позитивізм
Друга історична форма позитивізму, відповідно позитивної філосо­фії, що прагнула здійснити перетворення філософії у науку шляхом мак­симального зближення її з конкретними науками, була представлена

Емпіріокритицизм Р. Авенаріуса
ю„„„ „ . Поняття «емпіріокритицизм» було вве- ОЧЄННЯ Про «ЧИСТИЙ ДОСВІД» г. л • /г ~ дено Р. Авенаріусом, буквальний смисл - «критика досвіду». Авенарі

Розділ 3. Неокантіанство
Неокантіанство, або неокритицизм, виникає і формується у другій половині XIX ст. Основна його мета - розвиток і перетворення трансцен­дентальної філософії Канта. Неокантіанський рух розпоч

Баденська школа. Філософія В. Віндельбанда
Представники Баденської школи неокантіантсва - то славетні німе­цькі філософи: Вільгельм Віндельбанд (1848-1915), засновник цієї школи, Генріх Ріккерт (1863-1936), найталановитіший уч

Історія філософи
г т т зку важливих теоретико-методолопчних проблем історико-філософського пізнан­ня, зокрема: предмет, характер, смисл, призначення історії філософії, факт

Розділ 4. Неогеґельянство
Зародження неогеґельянства в Англії відноситься до 60-х років XIX ст., коли була опублікована книжка Дж. X. Стірлінга «Секрет Гегеля» у 1865 р., який перший ознайомив англійців із гегелівською філо

ЖИТТЯ 1 ТВОРЧІСТЬ і£оо ті / -1г ч
1788 р. у Данцигу (нині Гданськ) у сім і комерсанта. Навчався у гімназії Вайма-ра, де вивчав класичну філологію - гре­цьку мову, латину, античну літературу. У 1809 р. А. Шопенгауер вступає до Ґетгі

ФІЛОСОФІЇ
Парадигма сучасної філософії, що прийшла на зміну філософській парадигмі Нового часу, починає формуватись у 30-40-ві роки XIX ст. Криза моністичного матеріалізму і моністичного ідеалізму, які були

Розділ і. Неопозитивізм
Основи філософії позитивізму, як відомо, були закладені у 30-ті роки XIX ст. французьким філософом О. Контом та його молодшими сучасни­ками Дж. Ст. Міллем та Г. Спенсером. Всупереч всій попередній

Розділ 2. Постпозитивізм та аналітична філософія
,-,. . Карп Раймунд Потер (1902-1994) - Філософська доктрина _ ^ і ,. , .« ¥. _ британський філософ австрійського по- Карла Поппера г

Розділ 4. Філософія марксизму
., . . .. Засновник марксизму - Карл Маркс Марксів різновид сучасної/1010 100,ч ^ ] к ■ ,.

Маркс К. Критики Готської програми. - С. 19.
4 Там само. Історія філософії долана приватна власність, і тому робітники у ньому вже «раціонально регулюють свій обмін речовин з природою», ставл

Розділ 5. Філософія тоталітаризму
_,. Наприкінці XIX ст. на шлях активної Більшовизм діяльності стає В. І. Ленін (1870-1924). У 1895 р. він об'єднує робітничі марксист­ські гуртки Петербурга в «Союз бороть­

Ленін В. І. Матеріалізм і емпіріокритицизм // Повне зібр. творів. - Т. 18. - С. 351.
Частина VI. Розвиток сучасної світової філософи певний (прогресивний або реакційний) суспільний клас зі своєю політич­ною програмою та політичними інтересами. Ленін відв

Розділ 6. Екзистенційна філософія
Тоталітарна свідомість XX ст. була своєрідною «бічною гілкою» (то­чніше - навіть патологічною аберацією) новочасного раціоналістичного абсолютизму, переломленого крізь призму російського орієнтальн

ІЬМ.8. 132.
__________ Частина VI. Розвиток сучасної світової філософії________ Екзистенція свободна, власне вона і є сама свобода. Але це - транс­цендентальна свобода, тобто абсолю

ІЬМ.8. 132.
__________ Частина VI. Розвиток сучасної світової філософії________ Екзистенція свободна, власне вона і є сама свобода. Але це - транс­цендентальна свобода, тобто абсолю

Особливості філософи
поняття ніж «постмодернізм», яке ви- постмодерну_ . . * ' кликало б таку велику кількість тракту- вань, інтерпретацій та оцінок. Як ствер­джує відомий

Розділ і. Докласичний розвиток російської філософії
т Вихідною формою людської суспільнос- Історичне передпостання . . ^ ґ ... ... , ч •« » ті на світанку людської історії є племінна («пролог»)

Розділ 2. Класичний період російської філософії
Починаючи з Володимира Соловйова російська філософія вступає в новий етап, який має всі ознаки розквіту. Він продовжується з кінця XIX до середини XX століття і пов'язаний з низкою імен, які за рад

КОСМ13М тл • — . .„ . .
телями. Всі вони в тій чи іншій мірі до­давали їй неповторного колориту. Зок­рема, непоказний бібліотекар Микола Федорович Федоров (1829-1903), майже нічого не друкуючи при житті,

ЧАСТИНА VIII. ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОЇ ФІЛОСОФІЇ
Українська філософія, існування якої налічує більше тисячі років, лише в наші дні набула статусу національної філософії. Адже протягом сторіч українська духовна культура та її здобутки привласнювал

Антология мировой философии: В 6 т. - М., 1969. - Т. 1. - С. 622.
Історія філософії Софії-Мудрості в Київській Русі було присвячено три її головні собори: в Києві, Новгороді та Полоцьку, а хрещення Русі змальовується одним із перших ки

Могилянськии колегіум
•' новленню освітньо-культурного проце- су сприяє і той факт, що в ХУ-ХУІ ст. українське юнацтво отримувало освіту в західно-європейських, у першу чергу італійських університетах. -

КуЛЬТурНО-фіЛОСОфСЬКе -. .. /1тт іпіоч -г є с
■ ,„ * . України (1917-1918) було багато зроб- піднесення 20-х років г \ ' ■' . .. г , . . ч лено для відродження

ЗАТ"ВШОЛ",ДК№15 03151, Київ-151, вул. Волинська, 60.
Пропонуємо сучасні філософські видання вітчизняних авторів 1. Горський В. С. Філософія в українській культурі. — К.: "Центр практичної філософії", 2001. — 240

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги