Фінікія

 

Фінікія перебувала на території нинішнього Лівану.

Як і всі розвинені частини «смуги древньої цивілізації», Фінікія почала з неоліту, пройшла халколіт, або енеоліт, тобто міднокамяний вік, і досягла міднобронзового віку.


На відміну від Китаю та Індії, Вавилонії та Єгипту, які були річковими цивілізаціями, Фінікія, як і Древня Греція, була морською цивілізацією.

Фінікійські кораблі плавали по всьому Середземномор'ю і навіть виходили в Атлантичний і Індійський океани.

Є відомості, що фінікійці за наказом єгипетського фараона Нехо в VII ст. до н.е. обігнули Африку й досягли Індії, тобто пройшли шлях, який європейці (португальці) пройшли лише наприкінці XV ст.

Фінікійські купці тримали у своїх руках всю середземноморську торгівлю майже тисячу років: починаючи з катастрофи критської морської держави у XV ст. до н.е. й закінчуючи Великою грецькою колонізацією в VIII – VII ст. до н.е. У Гомера греки й думати не сміють про морське суперництво з фінікійцями. До VIII – VII ст. до н.е. Середземне море було фінікійським.

Фінікійці колонізували територію сучасного Тунісу й створили там фінікійську державу Карфаген, яка проіснувала до середини II ст. до н.е. і перед своєю загибеллю ледве не перемігший Рим (Ганнібал). Фінікійці зайняли острови Сардинію і Корсику й уже в VI ст. до н.е. зіштовхнулися з греками в Сицилії.

Фінікія не була монолітною державою. Це був союз торговельних міст, деякі з них (Бібл, Угаріт) виникли ще в четвертому тисячоріччі до н.е. Багато з цих древніх міст існують і зараз: Беріт – Бейрут, Сідон – Сайді, Тір – Сур. Ці міста конкурували і навіть ворогували між собою.

Світогляд.Фінікійці, як і аккадці, належали до семітської групи народів, і не дивно, що фінікійська культура перебувала під впливом шумеро-аккадської, вавилонської культури. Ми знаходимо там чимало шумеро-аккадських богів. Фінікійці поклонялися таким богам, як уже відомі нам Енліль, Мардук. Власне фінікійські боги – Ваал, Ашур. Раніше було прийнято вважати фінікійським богом і те, що мало ім'я Молех (давньоєврейське Молек, давньогр. Молох, звідси наше Молох), але тепер думають, що це не ім'я божества, а назва ритуалу спалення дітей (їх кидали живцем у палаючу піч, щоб умилостивити богів).

У фінікійців були й космогонічні міфи. На жаль, вони дійшли тільки в переказах.

Угаритський міф розповідає про бога, що сидів на воді, як птах на яйцях. І зрештою висидів життя. У цьому міфі знаходять один із прототипів біблійного космогонічного міфу про те, як Дух Божий носився над водами. Відповідно до іншого міфу, Бог створив світ з хаосу, представленого у вигляді яйця, що розрізається на дві частини: з нижньої частини створюється Земля, а з верхньої – Небо.

Збереглися відомості про фінікійського профілософа Санхуніатона.


Алфавіт.Найголовнніша заслуга фінікійців – створення консонантного алфавіту, від якого пішов фонемний алфавіт греків, який дав початок і латинській писемності, і слов'янській кирилиці.

Вплив Фінікії на Грецію й на Європу великий. Сама Європа – дочка фінікійського царя – була викрадена Зевсом в образі бика з Фінікії.

Перший філософ Греції, а значить і Європи, Фалес чи то сам походив з Фінікії, чи то предки його були вихідцями відтіля.

У середині I тисячоріччя до н.е. в найбільш культурно- й економічно розвинених частинах всієї смуги древньої цивілізації створюються сприятливі умови для виникнення філософії. «У порівнянні з трьома попередніми йому сторіччями, – пише історик науки Дж. Сартон – VI ст. до н.е. – період набагато більшої активності, коли створюється враження справжнього вибуху інтелектуальної енергії, і не тільки в одному місці, але повсюдно – в Греції, в Іудеї, у Вавилонії, в Індії, в Китаї» (Sarton G. Introduction to the History of Science. Baltimore, 1927. Vol.1. P.65). Однак філософія як нова форма духовності та вищий вид світогляду виникає не повсюдно, а лише в Китаї, в Індії та у Греції. Інші культури смуги древньої цивілізації зупиняються на рівні профілософії. Класичних форм древня філософія набула в Древній Греції.