рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Кіренаїки

Кіренаїки - раздел Философия, ІСТОРІЯ ДРЕВНЬОЇ ФІЛОСОФІЇ   Аскетизмові Кініків Протистояв Гедонізм Кіренаїків. «Гедоне» ...

 

Аскетизмові кініків протистояв гедонізм кіренаїків. «Гедоне» – насолода. Гедонізм – етичне вчення про насолоду як вищу цінність у житті. Гедонізм – різновид евдемонізму. «Евдемонія» – щастя. Гедонізм, отже, бачить сенс життя в щасті, а щастя розуміє як насолоду. Кіренаїки бачили сенс життя в насолоді.

Ціцерон пише про кіренаїків так: «(Ас. II, 42, 131) Деякі (філософи) вирішили, що задоволення (voluptatem) є межею (finem) [блага]. Перший з них – Аристіпп, який слухав Сократа. Від нього (пішли) кіренаїки. (45, 139) Аристіпп помічає тільки тіло, немов у нас зовсім немає душі. (7, 20) Що (сказати) про почуття (tactu), і саме про те (почуття) болю чи задоволення, яке філософи звуть внутрішнім (interiorem) [почуттям]? Кіренаїки думають, начебто лиш у ньому полягає мірило (iudicium) істини, з яким усі погоджуються. Хіба може хто-небудь сказати, що немає ніякої різниці між тим, хто хворіє, і тим, хто насолоджується?.. (24, 76) Вони заперечують, начебто існує те, що можна сприйняти ззовні...».

Таким чином, можна сказати, що кіренаїки були античними суб'єктивними ідеалістами, які заперечують можливість пізнання об'єкта в його об'єктивності. «І не знають вони того, – продовжує Цицерон, – що перебуває в якому-небудь кольорі й у якому-небудь звуці...» (30).

Засновником Кіренської школи був Аристіпп із міста Кірени (Кірена – грецький поліс на північноафриканському узбережжі в Лівії, у Кіренаїці). Аристіпп був не набагато молодшим від Антисфена, він народився біля 435 р. і помер близько 360 р. Вчився у Протагора й Сократа. При страті Сократа Аристіпп не був присутній. Повернувшись у Кірену, він заснував там свою філософську школу. Твори Аристіппа не збереглися.


Етичний гедонізм кіренаїків грунтувався на їхньому сенсуалізмі. Аристіпп учив, що відчуття – єдине джерело знання. У своєму сенсуалізмі кіренаїки впритул підійшли до суб'єктивного ідеалізму, який взагалі був характерний для античної філософії. Аристіпп учив, що людина нічого не може пізнати, крім своїх відчуттів, причини яких невідомі. Тому варто відмовитися від пізнання природи і її законів. Однак кіренаїки не заперечували об'єктивності природи.

Якщо Антисфен-кінік говорив, що він скоріше повіситься, ніж отримає задоволення, то Аристіпп бачив у чуттєвій насолоді вище благо. Хоча при цьому робилося застереження, що задоволення повинні бути розумними і що не слід бути рабом насолоди, кіренаїки все-таки були і рабами задоволень, і рабами тих, від кого ці задоволення залежали.

В анекдоті про зустріч Аристіппа і Діогена-кініка (Аристіпп був на тридцять років старшим за Діогена) це відзначено. Коли Діоген мив у струмку якісь скромні овочі, Аристіпп глумливо сказав йому: «Якби ти умів обходитися, як потрібно, з Діонісієм, тобі не довелося б задовольнятися таким обідом». На що Діоген холоднокровно відповів: «А якби ти вмів задовольнятися таким обідом, то тобі не довелося б підлещуватися до Діонісія».

Проповідь гедонізму вела до аморалізму, коли критерієм добра і зла виявлялася насолода. Добре все те, що дає нам насолоду, погане все те, що нас її позбавляє, а тим більше приносить страждання. Гедонізм уразливий у тому відношенні, що він легко перетворюється з проповіді радості життя на проповідь смерті.

Кіренська філолофсько-етична традиція, започаткував яку один з учнів Сократа Аристіпп з африканської Кірени, продовжувала існувати й приносити плоди і в епоху еллінізму. Його учні – Антипатр Кіренський, Ефіоп і ін. Ученицею Аристіппа була його дочка Арета. Вона вчила свого сина Аристіппа Молодшого (який дістав прізвисько Матродидакт – «навчений матір'ю»), а той – Феодора. Антипатр учив Епітіміда Кіренського, а той – Паребата, якого зневажав Менедем, віддаючи перевагу Стільпону. Паребат же вчив Аннікеріда і Гегесія.

Аннікерід, Гегесій і Феодор утворили три різновиди кіренського гедонізму.

Феодор.Феодор з Кірени – автор книги «Про богів». Вона мала ходіння ще в часи Діогена Лаертського в Ранній Римській імперії. Діоген Лаертський хвалить її («досить гідна уваги»). При цьому Діоген Лаертський стверджує (II, 97), що Епікур запозичав з цієї книги більшість своїх положень. Феодор – учень Аристіппа Молодшого, онука Аристіппа Старшого – значно відійшов від крайнього гедонізму засновника школи. Він, звичайно, теж


гедоніст. І для нього насолода, задоволення – вище благо. Але феодорівське задоволення й насолода дійсно якась істинно епікурейська. Вища цінність не в короткочасній чуттєвій насолоді, а в тривалій і стійкій душевній задоволеності. Вища радість – радість пізнання. Вищий стан – стан мудрості. Вона-то і є встинним благом. Мудрості як благу протистоїть дурість як зло. Задоволення й страждання перебувають посередині між мудрістю й дурістю, але так, що задоволення ближче до мудрості, а страждання ближче до дурості.

Феодор вважав, що важливі й гарні, засвоєні з дитинства, звички. Він успадкував від Сократа його віру у всемогутність виховання і самовиховання, у те, що навіть укорінені з дитинства дурні звички і схильності душі можна подолати, побороти в собі.

Разом з тим, якщо вірити Діогену Лаертському, Феодор був досить цинічним у своєму розумінні мудреця. Істинний мудрець вищий від дружби (він самодостатній – дружать дурні, але тільки з вигоди: не буде вигоди – не буде й дружби), вищий від законів, які тримають у вузді нерозумних дурнів, людську масу. Ще більше наближаючись до сучасного йому кінізму, цей кіренаїк стверджує, що мудрець не буде жертвувати собою за батьківщину. Це справа дурнів. Для мудреця батьківщина – увесь світ. Таким чином, Феодор успадкував космополітизм кініка Діогена Сінопського.

І зовсім цинічний (кінічний) Феодор, коли він стверджує, що мудрецеві все дозволено: і крадіжка, і пограбування (у тому числі й храму), і святотатство, і блуд. Тут він навіть перевершує Діогена Сінопського. Можливо, що це намовляння на Феодора, що, всупереч своєму імені («Феодорос», або «Теодорос» означає «Обдарований богом»), одержав прізвисько «Атеїст», тому що він і справді був таким. У своєму діалогічному трактаті «Про природу богів» (I, 2) Цицерон говорить так: «Більшість думає, що боги існують, – це ж і правдоподібно, й сама природа всіх нас до цього приводить. Однак Протагор сумнівався, а Діагор Мелоський і Феодор з Кірени вважали, що зовсім немає ніяких богів» (Цицерон. Філософські трактати. С. 60). Так само й Секст Емпірик багато пізніше Цицерона у своєму дослідженні «Проти вчених» (IX, 55) говорить про Феодора Кіренського як про «безбожника» («атеїста»), який «різними методами похитнув у своєму творі про богів еллінське богослов'я» (СЭ. 1. С. 254).

Феодор Кіренський був вигнаний зі свого рідного міста Кірени у Північній Африці і жив в Олександрії. У старості Феодору було дозволено повернутися на батьківщину, де він і вмер наприкінці IV ст. до н.е.

Діагор.Діагор Мелоський (друга половина V ст. до н.е.) перестав вірити в богів, коли його зрадив кращий друг – і боги за це не покарали зрадника.


Аннікерід.Аннікерід бачив у розумності й у гарних, засвоєних з дитинства звичках вищу цінність. Як і Сократ, він був упевнений, що людина сам здатна собі зробити добро, перевиховавши себе і поборовши в собі вкорінені з молодості дурні звички. На відміну від Феодора Кіренського, Аннікерід високо цінував дружбу, родинні стосунки, вітчизну і допускав заради друзів, батьків і батьківщини так ненависне кіренаїками страждання.

Гегесій.Гегесій (біля 320 – біля 280 р.) – олександрійський філософ, який проповідував масове самогубство, «смертепроповідник», «той, хто переконує вмирати» («пейситанатос»), на тій підставі, що невдоволення завжди так чи інакше супроводжують задоволення, що насолода і біль нерозривно пов'язані, чистої насолоди немає. Тому в Гегесія гедонізм перетворюється на свою протилежність – аж до самогубства. Щоб жити безболісно, треба жити без насолоди; щоб не знати прикрості, треба не знати й любові. Але оскільки зберігається стара кіренська настанова: насолода – вищий стан життя, вища цінність, то життя без насолоди нестерпне. Говорять, що після лекцій Гегесія багато хто кінчав повільним самогубством (шляхом голодування). Такі крайності гедонізму! Гедоністи кіренаїки – максималісти. Це особливо видно в такого максималіста, як смертовчитель Гегесій.

Евгемер.До кіренаїків примикав Евгемер із сицілійської Мессени (біля 360 – біля 260) – автор «Священного запису», що дійшов до нас у короткому переказі Діодора Сицілійського. Евгемер розповідає про своє плавання по Червоному й Аравійському морях убік Індії, наприкінці якого він потрапляє на якийсь острів Панхея. Опис щасливого життя панхейців без приватної власності – зразок елліністичної утопії.

Але Евгемер відомий більше тим, що називають евгемеризмом, тобто вченням про походження релігії з культу особистості древніх царів і взагалі великих людей. Цицерон («Про природу богів», I, 149)пові­домляє: «А ті, котрі вчать, що богами після смерті ставали або хоробрі, або прославлені, або могутні люди, і їх-то ми маємо звичай шанувати, молитись і поклонятись їм, хіба не чужі всякій релігії? Це вчення найбільше розвивав Евгемер, а наш Енній став першим з усіх його перекладачів і послідовників». У Секста Емпірика ми читаємо («Проти вчених» IX, 17): «Евгемер, прозваний безбожником, говорить: Коли життя людей було неулаштоване, то ті, хто перевершував інших силою і розумом, так що вони примушували усіх коритися їхнім наказам, намагаючись досягти стосовно себе більшого поклоніння і шанування, вигадали, начебто вони володіють деякою рясною божественною силою, через що багатьма були визнані за богів». І далі: «Евгемер говорив, що ті, хто шанувався богами, були тими чи тими могутніми людьми і завдяки


цій обставині вони, обожнюючись іншими людьми, були визнані богами».

До цього «відкриття» Евгемер прийшов, знайшовши на острові Панхея напис, у якому стверджувалося, що на цьому острові були послідовно царі з іменами Уран, Кронос і Зевс, які були обожнені нащадками за їхні благі справи. Напис належав третьому з цієї плеяди – Зевсу, царю Панхеї.

Утім, Евгемеру не треба було так далеко плавати. Перед ним був недавній приклад Олександра Македонського, обожненого як сина Амона лівійськими жерцями.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ІСТОРІЯ ДРЕВНЬОЇ ФІЛОСОФІЇ

Пропонована прихильній увазі читача книга «Філософія древнього світу» охоплює період генези філософії та початковий період об'єктивного історичного…

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Кіренаїки

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ПЕРЕДМОВА
  Пропонована прихильній увазі читача книга «Філософія древнього світу» охоплює період генези філософії та початковий період об'єктивного історичного процесу філософування (протофілос

Філософія як вид світогляду
  Проблема генези філософії розпадається на сім питань: Що таке філософія? З чого вона виникла? Як вона виникла? Коли? Де? Чому? Навіщо? Ми стверджуємо, що філософія – вид св

З чого виникла філософія
  На цей рахунок існують дві крайні концепції і три середні. Відповідно до першої крайньої концепції, філософія ні з чого не виникала. Вона настільки якісно відмінна від попе

Як виникла філософія
  Філософія виникла як розвязання суперечності між ХМРСК і інтелектуальною діяльністю людини, пов'язаною з вирішенням реальних задач життєзабезпечення роду і племені. Розвяза

Коли виникає філософія
  Профілософія – лише необхідна, але недостатня умова генези філософії. Це тільки можливість філософії. Щоб вона стала дійсністю, необхідні сприятливі економіко-соціально-політичні ум

Де виникає філософія
  З цього питання також є розбіжності. Деякі з філософів і філософознавців начисто заперечують східну філософію як філософію. Існує нібито лиш європейська філософія. З цього погляду,

Історія філософії
Об'єктивна історія філософії.Історія філософії – це насамперед об'єктивний історичний процес філософської творчості, частина історії світової культури і цивілізації. Історія філосо

На Древньому Сході
  ПОЧАТОК ФІЛОСОФІЇ В ІНДІЇ*     Історики виділяють у реальній історії Древньої Індії такі вісім періодів: 1) первісноо

ПРОФІЛОСОФИЯ
  Ведійська профілософія.Древньоіндійський світогляд характеризується могутнім розвитком у ньому профілософії, перехідних форм від міфологічного світогляду до світогл

Веданги й упанішади
  Веданги.Веданги – додаткові частини Вед, смріті, що сприяють їхньому розумінню. Крім шести веданг у смріті входять дві сутри, «Закони Ману», пурани, ітіхаси («Махаб

ДАРШАНИ
  У середині I тисячоріччя до н.е. в Індії на непорушному фундаменті сільських общин почав складатися другий економічний уклад, пов'язаний з відокремленням ремесла від сільського госп

Вайшешика
  Санскритське слово «вайшешика» (vaicesika) означає як прикметник «своєрідний, особливий», а як іменник (сер.р.) «особливість». Родоначальником вайшешики був мудрець на ймен

Джайнізм
  Термін «джайнізм» походить від слова «джіна» – переможець. Представники джайнізму – джайни – ведуть своє вчення з міфічних часів, пов'язуючи фантастичну передісторію джайнізму з дія

Буддизм
  Другою після джайнізму формою антибрахманського руху кшатріїв у системі древньоіндійського світогляду став буддизм. Будда.На північній окраїні долини Гангу

Чарвака-локаята
  На відміну від інших даршан, чарвака-локаята категорично відкидає Веди, не вірить у життя після смерті, спростовує існування Бога в будь-якому розумінні, у тому числі і як Атмана-Бр

ПОЧАТОК ФІЛОСОФІЇ В КИТАЇ
  Китай у стародавності.Древній Китай знаходився там же, де й сучасний, але займав значно меншу площу, спочатку дуже малу. Колискою китайської культури і цивілізації

ПРОФІЛОСОФІЯ
  Як було сказано вище, профілософія складається з двох суперечливих, але на поверхневий погляд єдиних і навіть начебто нероздільних (мнимий синкретизм) частин. Це 1) художньо-міфолог

ФІЛОСОФСЬКІ ШКОЛИ
  Особливості древньокитайської філософії. Школи.Філософія в Китаї виникає наприкінці Лего й досягає свого найвищого розквіту в наступний період Чжаньго. Цей період «

Конфуціанство
  Древньокитайське конфуціанство представлене багатьма іменами. Головні з них Кун Фу-цзи, Мен-цзи і Сюнь-цзи. Кун Фу-цзи.Родоначальник древньокитайської філо

Номіналізм
  До люблячих порозмірковувати моїстів примикають китайські філософи, яких на Заході назвали номіналістами, тобто школою імен (латинське слово «номіна» означає «ім'я»). Китайською ж м

Даосизм
  «Дао де цзин» і Лао-цзи.«Дао де цзин» («Книга про дао і де») – видатне творіння древньокитайської філософської думки, головна праця даосизму. На відміну від конфуці

Початок філософії в Японії
  У цивільній історії Японії проглядаються три великих періоди: 1) патріархальне первіснообщинне суспільство, 2) феодальне суспільство (середина VI ст. – середина XIX ст. н.е.), 3) пе

Вавилонія
  Територія Месопотамії, або Межиріччя, складається з двох частин: північного передгір'я та південної низовини. Вона була заселена вже в період палеоліту. В IV тисячоріччі до н.е. у п

Фінікія
  Фінікія перебувала на території нинішнього Лівану. Як і всі розвинені частини «смуги древньої цивілізації», Фінікія почала з неоліту, пройшла халколіт, або енеоліт, тобто м

Ферекід
  До орфічної космотеогонії примикає світогляд Ферекіда. Його міфологія – плід свідомої міфотворчості. Батьківщина Ферекіда – невеликий острів Сірос, розташований неподалік від Делоса

Мілетці
  Першою філософською школою Еллади, а тим самим і Європи була Мілетська школа, що виникла, однак, у Малій Азії. Фалес.Засновником філософської школи в Мілет

ГЕРАКЛІТ
  Пора розквіту, акме (сорокаліття), Геракліта припало на 69-ю олімпіаду, тобто на 504 – 501 р. до н.е. Батьківщина Геракліта – сусідній з Мілетом поліс Ефес. Геракліт належав до царс

Піфагор і ранні піфагорійці
  Джерела піфагореїзму.Хоча без піфагорійців важко собі уявити античну філософію і навіть античну культуру, нічого цілком достовірного ми про піфагореїзм, особливо ра

Філолай і середні піфагорійці
  Середній піфагореїзм припадає на початок нової доби в античній філософії, доби, коли становлення філософії в основному закінчується, і ми побачимо, як в елеатів філософія сформулює

Ксенофан
  Ксенофан походив з Іонії, з поліса Колофона. Час життя філософа визначається з його слів: «От уже шістдесят сім років, як я з моїми думами ношуся по еллінській землі. А перед тим ме

Парменід
  Вчення Парменіда – вже зріла форма філософіїеэлеатів. Саме Парменіид розвинув поняття єдиного світового бога Ксенофана в поняття єдиного буття й порушив питання про співвідношення б

АНАКСАГОР
  Тепер ми тимчасово покинемо «Велику Елладу». Під час греко-перських війн (500 – 449 р. до н.е.) Афіни були зруйновані Ксерксом, однак переможне для греків закінчення цих війн сприял

ЛЕВКІП І ДЕМОКРІТ
  Учення Левкіпа й Демокріта – вершина античного матеріалізму. Об'єктивний ідеалізм Платона протистояв матеріалізму Демокріта. Епоха Демокріта і Платона – епоха зрілості античної філо

СОФІСТИ
  У другій половині V ст. до н.е. у Греції з'являються софісти. В умовах античної рабовласницької демократії риторика, логіка та філософія потіснили у системі освіти гімнастику і музи

Протагор
  Життя і праці. Акме Протагора припадає на 84-ю олімпіаду (444 – 441). Це означає, що Протагор народився в 80-х роках V ст. до н.е. Отже, якщо прийняти третю версію

Антифонт
  І про цього софіста, якого також відносять до старшої групи, відомо небагато. Його згадує, зокрема, Плутарх у «Життєписі десяти ораторів». Як і Гіппій, Антифонт займався науками (ас

МОЛОДШІ СОФІСТИ
  З молодших софістів, які діяли вже наприкінці V – початку IV ст. до н.е., найцікавіші Алкідам, Трасімах, Крітій і Каллікл. Алкідам.Один з учнів Горгія моло

Мегарики
  У центрі уваги філософів Мегарської школи проблема одиничного й загального. На відміну від кініків і кіренаїків, які стверджували, що існує тільки одиничне, мегарики учили, що існує

Онтологія
  Предмет філософії.В Аристотеля філософія досить чітко виділяється з усієї сфери знання, хоча й у нього цей процес ще не закінчений. Звідси розрізнення ним «першої ф

Теологія
  Такою триєдиною причиною в Аристотеля виявляється бог. Тим найперша філософія Аристотеля обертається теологією. Як формальна причина бог – вмістище всіх надприродних, відособлених в

Попередні вчення
  Аристотель – перший історик філософії. При розгляді будь-якої проблеми він насамперед прагне з'ясувати, що про це думали до нього. Тому історико-філософськими екскурсами пронизані в

Філософія математики
  Аристотель намагався з'ясувати не тільки предмет філософії, а й предмет математики, відрізнити предмет математики від предмета філософії. При цьому Аристотель розрізняє загальну мат

Космологія
  Вчення Аристотеля про природу, про нескінченність, простір, час, рух застосовується ним до побудови картини світу – космології. Це найбільш слабка частина його світогляду. Нині, кол

Біологія
  Аристотель – засновник біології як науки. Як астроном, Аристотель був систематизатором і популяризатором, і до того ж не найкращим. Як біолог він – піонер. Оскільки ми пише

ДРЕВНЯ СТОЯ
  Другою, після епікуреїзму, істотно новою елліністичною філософською школою стала так звана Стоя. Вчення Стої – стоїцизм – має тривалу історію, починаючи із джерел еллінізму й аж до

СКЕПТИКИ
  Термін «скептицизм» походить від давньогрецького слова «скепсис», що означає «розгляд, розглядання, розбір, коливання», і позначає напрям у гносеології, який методично проводить дум

Пірронізм
  Піррон.Родоначальником повного і крайнього скептицизму був Піррон (360 – 270 р.). Він походив з пелопоннеського міста Еліди (неподалік від Олімпії з її олімпійським

Пробабілізм
  Середня Академія. Аркесилай(315/4 – 241/40р.). Аркесилай став схолархом у 265 р. і був ним п'ятнадцять років – до 240 р. Він походив з еолідської Пітани (Мала Азія)

Скептицизм Енесідема й Агріппи
  Після Клітомаха академічний скептицизм почав сходити зі сцени. Але зате друге народження дістав крайній скептицизм, який пов'язують з Енесідемом і Агріппою. Ми нічого, щоправда, не

ЕКЛЕКТИЗМ
  Еклектизм – закономірний наслідок скептицизму, який зробив антифілософські висновки з філософського плюралізму, з відмінностей і навіть суперечностей між школами філософії, яких до

ПОЧАТОК ФІЛОСОФІЇ НА ДРЕВНЬОМУ СХОДІ
Початок філософії в Індії..................................................................... 33 Профілософія ............................................................

ПОЧАТОК ФІЛОСОФІЇ В ЄВРОПІ
Профілософія ......................................................................................... 155 Гомер (155) Гесіод (158) Орфіки (165) Ферекід (169) «Сім мудреців» (170)

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги