Як виникла філософія

 

Філософія виникла як розвязання суперечності між ХМРСК і інтелектуальною діяльністю людини, пов'язаною з вирішенням реальних задач життєзабезпечення роду і племені.

Розвязання цієї суперечності полягало в тому, що дотепер обмежений вузькими рамками практичних завдань інтелект вторгається у сферу світогляду й інтелектуалізує його. Так виникає філософія як інтелектуальний світогляд. Філософія успадковує від міфології як світогляду настанову на великі питання, а від інтелекту – настанову на їх вирішення логічними засобами.

Ця інтелектуалізація не зводилась, як думають деякі дослідники філософії, до однієї лише зміни форми світогляду шляхом заміни образів на поняття, концептуалізацією міфологічних образів, перекладом світогляду з мови міфології на мову філософії, притому навіть таким, що завжди можливий зворотний переклад.

Ні, виникнення філософії було не тільки формальним, а й змістовним переворотом у духовній культурі. Думка про генетичний первень була доповнена думкою про первень субстанціальний. І це відбулося саме в зв'язку з генезою філософії. З'являється нова проблематика, наприклад проблема пізнання світобудови. З'являється ідея невблаганної безликої об'єктивної необхідності.