рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Скептицизм Енесідема й Агріппи

Скептицизм Енесідема й Агріппи - раздел Философия, ІСТОРІЯ ДРЕВНЬОЇ ФІЛОСОФІЇ   Після Клітомаха Академічний Скептицизм Почав Сходити Зі Сцени...

 

Після Клітомаха академічний скептицизм почав сходити зі сцени. Але зате друге народження дістав крайній скептицизм, який пов'язують з Енесідемом і Агріппою. Ми нічого, щоправда, не знаємо про час життя Енесідема й Агріппи, та й у нас і немає повної впевненості в тому, що саме ці люди висунули ті аргументи на користь скептичної традиції після Піррона, Аркесилая і Карнеада, які пов'язують із їхніми іменами. Немає також упевненості, що центром того скептицизму була Олександрія, але, застосовуючи принцип пробабілізму, ми будемо вважати найбільш імовірним, що ці аргументи були висунуті саме Енесідемом і Агріппою, та що жили вони в Олександрії, й тому цей етап у розвитку скептицизму можна називати, як це й робиться, олександрійським, і що все це було в часи ще елліністичні, а не десь у період Ранньої Римської


 

імперії. Однак є думка, що Енесідем жив у Римі в часи Цицерона.

Джерелами наших знань про цей скептицизм є книги Секста Емпірика й Діогена Лаертського.

Ці два джерела дотикаються. Тут ми маємо елемент полеміки зовсім невідомого нам Діогена Лаертського проти також абсолютно невідомого нам Секста Емпірика, з чого випливає, що перший невідомий жив пізніше від другого, а оскільки перший – Діоген – так само не має ніякого уявлення про неоплатонізм, то з цього й роблять висновок, що Діоген жив не пізніше III ст., а Секст Емпірик тим більше не пізніше. Полеміка викликана незначним фактом: Діоген дорікає Секста в тому, що той розійшовся в нумерації «десяти тропів» з ритором Фаворином Арелатським, який жив у першій половині II ст., з чого випливає, що й Секст Емпірик, і тим більше Діоген Лаертський жили не раніше цієї самої половини II ст. н.е.

Якщо ми все-таки точно не знаємо, коли й де жив Енесідем, то точно відомо, що він походив з острова Крит, з того самого Кносса, який був колись столицею Критської імперії. Енесідем (якщо це Енесідем) – автор твору, сама назва якого – «Вісім книг пірронових промов» – показує, що в ньому розвинуті вихідні принципи скептицизму Піррона. Зміст цих «книг» відомий за Секстом Емпіриком, Діогеном Лаертським і Фотієм – візантійським православним теологом IX ст.

Те що цей скептицизм більш пізній і більш розвинутий, ніж вихідний скептицизм Піррона, видно з того, що дослідження починається з критики того поміркованого академічного скептицизму, про який Піррон нічого ще не міг знати, і немовби вторинного обґрунтування крайнього скептицизму. Аргументація на захист крайнього скептицизму полягає у вказівці на суперечливість таких явищ, як зміна, Рух, народження й загибель, на суперечливість самих понять про це, котра не дає можливості вважати одне висловлення однаковою мірою більш імовірним, ніж протилежне йому. Отже, заперечується пробабілізм. Проти пробабілізму й тим більше догматизму говорить і вчення цього пізнього скептицизму про розбіжність між чуттєвою і раціональною картинами світу. Продовжуючи атеїстичну спрямованість скептицизму, Енесідем писав і про непізнаваність богів.

Найцікавіші міркування Енесідема про причиновість – міркування, в яких він явно передбачає й індійця Нагарджуну й араба аль-Газалі, й шотландця Юма. Чи існує причиновість? Спричинення? Причиновий зв'язок між окремими явищами або групами явищ? Енесідем звертає увагу на суперечливість самого поняття причини. Одноманітність того, що відбувається, говорить про те, що між явищами є стійкі зв'язки, коли одне причиново


породжує інше, через що кішки родять кошенят, а не слоненят. Але як причина й виконана нею дія співвідносяться між собою в часі? Енесідем правильно говорить про те, що дія не може бути до причини, але він неправий, стверджуючи, що причина і дія не можуть співіснувати, хоча, звичайно, вірно, що зміна в дії йде слідом за зміною в причині: так, показання термометра співіснують із теплотою в кімнаті, хоча вірно, що зміна ступеня теплоти в кімнаті передує зміні в термометрі. Енесідем же думає, що причина може бути тільки до виконаної нею дії.

Але так чи інакше виникає нове питання: чи подібна дія до своєї причини чи ні? Якщо вона подібна, то нема смислу говорити про причину і дію, адже ми розрізняємо причину і дію лише тією мірою, якою те й інше об'єктивно різне. Якщо ж це різне, то одне не може породити те, що якісно від нього відрізняється, інакше ми допустили б чудо.

Крім того, при пізнанні ми пізнаємо причину за її дією, а дію – за причиною, що її породила. Виходить коло в пізнанні, тупик, з якого немає виходу.

Більш детально відомі нам «десять тропів» («способів»), які Секст Емпірик в одному своєму творі пов'язує з ім'ям Енесідема («Проти вчених»), а в іншому («Три книги Пірронових тверджень») – викладає анонімно.

Перший «спосіб» обґрунтування скептицизму ґрунтується на розмаїтості живих істот, кожен вид яких по-своєму сприймає світ, має про нього свої уявлення, наприклад, бджоли бачать не ті кольори, які бачимо ми, тому якщо ті ж самі предмети здаються неоднаковими зважаючи на відмінності між живими істотами, то ми можемо сказати тільки, яким нам здається цей предмет, але втримаємося від твердження, який він за природою. Звичайно, можуть заперечити, що людина має перевагу перед тваринами, що її уявлення більш істинні від уявлень тварин, але це не зовсім так, тому що тварини перевершують людину в тонкості чуттєвого сприйняття – наприклад, собака перевершує людину в нюховому сприйнятті.

У зв'язку із цим ми знаходимо в Енесідема своєрідну апологію собаки, в якій тонко висміюється все той же стоїцизм: собака мало в чому поступається стоїчному мудрецеві, вона, як і стоїк, відшукуючи їжу, вибирає належне й уникає неналежного (батога). Спробувавши раз батога, вона, як і стоїк, навчається належному. Вона доброчесна, тому що відплачує кожному по заслугах: махає хвостом перед тими, хто її годує, і кусає чужих і кривдників. Собака тямуща – адже в «Одіссеї» тільки пес Аргос упізнав Одіссея. Собака володіє й здатностями до діалектики. Це повинен був визнати й сам стоїк Хрисіпп. Адже сам Хрисіпп розповідав про те, що переслідуюча дичину


собака, досягши місця, де дорога розходиться на три сторони, обнюхує тільки дві з цих нових доріг, і, якщо там вона не знаходить запаху дичини, то біжить по третій, уже не обнюхавши її. Отже, собака зробила умовивід: дичина могла побігти тільки по одній з трьох доріг – по двох з них вона не побігла, отже, вона побігла по третій. Отже, тварини не поступаються людині ні гостротою відчуттів, ні розумом, а тому ми не можемо ставити наші уявлення вище від уявлень тварин.

Другий спосіб обґрунтування скептицизму заснований на відмінності між людьми, коли те саме здійснює на різних людей неоднаковий вплив, тому що тіло скіфа відрізняється від тіла індійця. В Аттиці була одна баба, яка могла безболісно для себе випити велику кількість цикути, малою кількістю якої був отруєний Сократ.

Третій спосіб обґрунтування скептицизму ґрунтується на різній будові органів почуття, внаслідок чого той самий предмет сприймається різними органами по-різному. Наприклад, мед на вигляд неприємний, на смак же приємний, яблуко для ока жовте, для смаку солодке, для носа пахуче, для руки гладке, для вуха мовчазне. Що ж тоді яблуко саме собою?

Четвертий спосіб обґрунтування скептицизму заснований на відміннсті в умовах сприйняття того самого предмета тим самим органом чуття: голодному приємна та їжа, котра ситому здасться огидною, закоханому у виродка виродок здається прекрасним.

Ці чотири способи обґрунтування скептицизму називаються тропами від того, хто судить, тому що тут фіксується те безсумнівне явище, що уявлення про предмети залежать від відмінностей усередині самого суб'єкта й від відмінностей між суб'єктами.

П'ятий спосіб ґрунтується на різниці в розташуванні, відстанях і в місцях. Залежно від розташування стосовно нас предмета, залежно від його відстані від нас, залежно від того місця, де перебуває предмет, цей предмет здається нам різним. Так, наприклад, шия голуба змінює свої кольори залежно від свого нахилу стосовно нас (розташування). Вогонь багаття яскравий у темряві і тьмяний при світлі дня (місце). Корабель удалині малий, а поблизу великий (відстань).

Шостий спосіб ґрунтується на ролі домішок до предмета – адже ніщо не існує ізольовано, а тому й не сприймається ізольовано, не кажучи вже про те, що при сприйнятті предмета до нього домішується й розум суб'єкта.

Сьомий спосіб обґрунтування скептицизму заснований на співвідношеннях речей і будовах підлягаючих предметів: пісок і м'який (у цілому), і твердий (у своїх піщинах), вода в різних кількостях має


 

різний колір. Те саме в малій кількості корисне, а у великій шкідливе (адже лікують отрутами).

Восьмий спосіб заснований «на тому, стосовно чого», адже все існує стосовно чого-небудь, у тому числі й стосовно того, хто судить, так що ми не можемо сказати, яка кожна річ за своєю природою й у чистому вигляді (цей троп дублює шостий).

Дев'ятий спосіб заснований на тому, постійно чи рідко щось зустрічається, коли ті самі речі здаються цінними тільки тому, що вони рідко зустрічаються. Якби золото валялося на землі, як звичайні камені, то ніхто й не цінував би його так високо.

Десятий спосіб заснований на відмінностях у звичаях, у законах, у неймовірних віруваннях і в догматичних реченнях. Тут Енесідем намагається розрізнити закон і звичай: закон» – писаний договір між утворюючими державу особами, і порушник його неодмінно карається, тоді як звичай – щось загальновизнане між людьми самими собою, поза державою, і той, хто порушує звичай, карається нечасто. Закон забороняє, а звичай не дозволяє, але і закони і звичаї різні в різних народів, наприклад, у єгиптян можна женитися на сестрах, а в греків це заборонено. Особливо цікаві спостереження Енесідема над відмінністю між міфологією і філософією, наприклад, у Гомера охоплений горем Зевс роняє краплі крові, тоді як філософія вчить, що бог не може страждати.

Неважко помітити, що сьомий (предмети в різних кількостях по-різному сприймаються й т.д.) і дев'ятий тропи (рідкість предметів) виходять із об'єкта, а п'ятий, шостий і восьмий тропи – із суб'єкта й з об'єкта, з їхнього відношення. Десятий же троп стоїть особливо – це ніби соціально-моральний спосіб обґрунтування скептицизму.

До тропів Енесідема можна багато чого додати. Ми знаємо, що при наближенні до нас джерела коливань частота сприйманого нами коливання зростає, а при віддаленні від нас цього джерела частота зменшується, хоч об'єктивно нічого не змінюється, тому гудок паровоза при його наближенні до нас здається більш пронизливим, ніж при його віддаленні. При збільшенні швидкості наближення до джерела світла червоний колір стає зеленим, фіолетовим, ультрафіолетовим, тобто вже невидимим, а при збільшенні швидкості віддалення від джерела зеленого світла його колір стає жовтим, жовтогарячим, червоним, інфрачервоним, знов-таки невидимим, так що перед ракетою і за нею виникають чорні плями, і вона рухається ніби у чорному тунелі.

Агріппа.Більш молодші скептики, які не названі Секстом Емпіриком по іменах, тоді як Діоген Лаертський називає їх «послідовниками Агріппы» (IX, 88), звели всі десять тропів в один третій троп: «стосовно чого» – і доповнили цей троп чотирма новими.


У першому з цих п'яти тропів говориться про суперечливість у думках філософів і вчених, у другому тропі – про те, що ми, доводячи, опираємося на те, що саме має потребу в доведенні, і так далі нескінченно (троп про віддалення в нескінченність). Четвертий троп «про припущення» говорить про те, що якщо ми хочемо уникнути такого віддалення, то ми повинні прийняти щось за істинне без обґрунтування й доведення. П'ятий троп «послідовників Агріппи», а можливо, й самого Агріппи говорить про те, що ми не можемо вийти з колеса взаємодоказуваності, коли те, що повинно служити підтвердженням досліджуваної речі, має потребу у взаємному від неї підкріпленні. Про третій троп ми вже сказали.

Всі ці і десять, і п'ять способів обґрунтування скептицизму вказують на реальні складності, суперечності й відносності у сферах і чуттєвого, і раціонального пізнання. Скептицизм із його антидогматизмом мав велике евристичне значення в історії філософії й, заперечуючи на перший погляд можливість істини, служив розробці методології наукового пізнання.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ІСТОРІЯ ДРЕВНЬОЇ ФІЛОСОФІЇ

Пропонована прихильній увазі читача книга «Філософія древнього світу» охоплює період генези філософії та початковий період об'єктивного історичного…

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Скептицизм Енесідема й Агріппи

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ПЕРЕДМОВА
  Пропонована прихильній увазі читача книга «Філософія древнього світу» охоплює період генези філософії та початковий період об'єктивного історичного процесу філософування (протофілос

Філософія як вид світогляду
  Проблема генези філософії розпадається на сім питань: Що таке філософія? З чого вона виникла? Як вона виникла? Коли? Де? Чому? Навіщо? Ми стверджуємо, що філософія – вид св

З чого виникла філософія
  На цей рахунок існують дві крайні концепції і три середні. Відповідно до першої крайньої концепції, філософія ні з чого не виникала. Вона настільки якісно відмінна від попе

Як виникла філософія
  Філософія виникла як розвязання суперечності між ХМРСК і інтелектуальною діяльністю людини, пов'язаною з вирішенням реальних задач життєзабезпечення роду і племені. Розвяза

Коли виникає філософія
  Профілософія – лише необхідна, але недостатня умова генези філософії. Це тільки можливість філософії. Щоб вона стала дійсністю, необхідні сприятливі економіко-соціально-політичні ум

Де виникає філософія
  З цього питання також є розбіжності. Деякі з філософів і філософознавців начисто заперечують східну філософію як філософію. Існує нібито лиш європейська філософія. З цього погляду,

Історія філософії
Об'єктивна історія філософії.Історія філософії – це насамперед об'єктивний історичний процес філософської творчості, частина історії світової культури і цивілізації. Історія філосо

На Древньому Сході
  ПОЧАТОК ФІЛОСОФІЇ В ІНДІЇ*     Історики виділяють у реальній історії Древньої Індії такі вісім періодів: 1) первісноо

ПРОФІЛОСОФИЯ
  Ведійська профілософія.Древньоіндійський світогляд характеризується могутнім розвитком у ньому профілософії, перехідних форм від міфологічного світогляду до світогл

Веданги й упанішади
  Веданги.Веданги – додаткові частини Вед, смріті, що сприяють їхньому розумінню. Крім шести веданг у смріті входять дві сутри, «Закони Ману», пурани, ітіхаси («Махаб

ДАРШАНИ
  У середині I тисячоріччя до н.е. в Індії на непорушному фундаменті сільських общин почав складатися другий економічний уклад, пов'язаний з відокремленням ремесла від сільського госп

Вайшешика
  Санскритське слово «вайшешика» (vaicesika) означає як прикметник «своєрідний, особливий», а як іменник (сер.р.) «особливість». Родоначальником вайшешики був мудрець на ймен

Джайнізм
  Термін «джайнізм» походить від слова «джіна» – переможець. Представники джайнізму – джайни – ведуть своє вчення з міфічних часів, пов'язуючи фантастичну передісторію джайнізму з дія

Буддизм
  Другою після джайнізму формою антибрахманського руху кшатріїв у системі древньоіндійського світогляду став буддизм. Будда.На північній окраїні долини Гангу

Чарвака-локаята
  На відміну від інших даршан, чарвака-локаята категорично відкидає Веди, не вірить у життя після смерті, спростовує існування Бога в будь-якому розумінні, у тому числі і як Атмана-Бр

ПОЧАТОК ФІЛОСОФІЇ В КИТАЇ
  Китай у стародавності.Древній Китай знаходився там же, де й сучасний, але займав значно меншу площу, спочатку дуже малу. Колискою китайської культури і цивілізації

ПРОФІЛОСОФІЯ
  Як було сказано вище, профілософія складається з двох суперечливих, але на поверхневий погляд єдиних і навіть начебто нероздільних (мнимий синкретизм) частин. Це 1) художньо-міфолог

ФІЛОСОФСЬКІ ШКОЛИ
  Особливості древньокитайської філософії. Школи.Філософія в Китаї виникає наприкінці Лего й досягає свого найвищого розквіту в наступний період Чжаньго. Цей період «

Конфуціанство
  Древньокитайське конфуціанство представлене багатьма іменами. Головні з них Кун Фу-цзи, Мен-цзи і Сюнь-цзи. Кун Фу-цзи.Родоначальник древньокитайської філо

Номіналізм
  До люблячих порозмірковувати моїстів примикають китайські філософи, яких на Заході назвали номіналістами, тобто школою імен (латинське слово «номіна» означає «ім'я»). Китайською ж м

Даосизм
  «Дао де цзин» і Лао-цзи.«Дао де цзин» («Книга про дао і де») – видатне творіння древньокитайської філософської думки, головна праця даосизму. На відміну від конфуці

Початок філософії в Японії
  У цивільній історії Японії проглядаються три великих періоди: 1) патріархальне первіснообщинне суспільство, 2) феодальне суспільство (середина VI ст. – середина XIX ст. н.е.), 3) пе

Вавилонія
  Територія Месопотамії, або Межиріччя, складається з двох частин: північного передгір'я та південної низовини. Вона була заселена вже в період палеоліту. В IV тисячоріччі до н.е. у п

Фінікія
  Фінікія перебувала на території нинішнього Лівану. Як і всі розвинені частини «смуги древньої цивілізації», Фінікія почала з неоліту, пройшла халколіт, або енеоліт, тобто м

Ферекід
  До орфічної космотеогонії примикає світогляд Ферекіда. Його міфологія – плід свідомої міфотворчості. Батьківщина Ферекіда – невеликий острів Сірос, розташований неподалік від Делоса

Мілетці
  Першою філософською школою Еллади, а тим самим і Європи була Мілетська школа, що виникла, однак, у Малій Азії. Фалес.Засновником філософської школи в Мілет

ГЕРАКЛІТ
  Пора розквіту, акме (сорокаліття), Геракліта припало на 69-ю олімпіаду, тобто на 504 – 501 р. до н.е. Батьківщина Геракліта – сусідній з Мілетом поліс Ефес. Геракліт належав до царс

Піфагор і ранні піфагорійці
  Джерела піфагореїзму.Хоча без піфагорійців важко собі уявити античну філософію і навіть античну культуру, нічого цілком достовірного ми про піфагореїзм, особливо ра

Філолай і середні піфагорійці
  Середній піфагореїзм припадає на початок нової доби в античній філософії, доби, коли становлення філософії в основному закінчується, і ми побачимо, як в елеатів філософія сформулює

Ксенофан
  Ксенофан походив з Іонії, з поліса Колофона. Час життя філософа визначається з його слів: «От уже шістдесят сім років, як я з моїми думами ношуся по еллінській землі. А перед тим ме

Парменід
  Вчення Парменіда – вже зріла форма філософіїеэлеатів. Саме Парменіид розвинув поняття єдиного світового бога Ксенофана в поняття єдиного буття й порушив питання про співвідношення б

АНАКСАГОР
  Тепер ми тимчасово покинемо «Велику Елладу». Під час греко-перських війн (500 – 449 р. до н.е.) Афіни були зруйновані Ксерксом, однак переможне для греків закінчення цих війн сприял

ЛЕВКІП І ДЕМОКРІТ
  Учення Левкіпа й Демокріта – вершина античного матеріалізму. Об'єктивний ідеалізм Платона протистояв матеріалізму Демокріта. Епоха Демокріта і Платона – епоха зрілості античної філо

СОФІСТИ
  У другій половині V ст. до н.е. у Греції з'являються софісти. В умовах античної рабовласницької демократії риторика, логіка та філософія потіснили у системі освіти гімнастику і музи

Протагор
  Життя і праці. Акме Протагора припадає на 84-ю олімпіаду (444 – 441). Це означає, що Протагор народився в 80-х роках V ст. до н.е. Отже, якщо прийняти третю версію

Антифонт
  І про цього софіста, якого також відносять до старшої групи, відомо небагато. Його згадує, зокрема, Плутарх у «Життєписі десяти ораторів». Як і Гіппій, Антифонт займався науками (ас

МОЛОДШІ СОФІСТИ
  З молодших софістів, які діяли вже наприкінці V – початку IV ст. до н.е., найцікавіші Алкідам, Трасімах, Крітій і Каллікл. Алкідам.Один з учнів Горгія моло

Кіренаїки
  Аскетизмові кініків протистояв гедонізм кіренаїків. «Гедоне» – насолода. Гедонізм – етичне вчення про насолоду як вищу цінність у житті. Гедонізм – різновид евдемонізму. «Евдемонія»

Мегарики
  У центрі уваги філософів Мегарської школи проблема одиничного й загального. На відміну від кініків і кіренаїків, які стверджували, що існує тільки одиничне, мегарики учили, що існує

Онтологія
  Предмет філософії.В Аристотеля філософія досить чітко виділяється з усієї сфери знання, хоча й у нього цей процес ще не закінчений. Звідси розрізнення ним «першої ф

Теологія
  Такою триєдиною причиною в Аристотеля виявляється бог. Тим найперша філософія Аристотеля обертається теологією. Як формальна причина бог – вмістище всіх надприродних, відособлених в

Попередні вчення
  Аристотель – перший історик філософії. При розгляді будь-якої проблеми він насамперед прагне з'ясувати, що про це думали до нього. Тому історико-філософськими екскурсами пронизані в

Філософія математики
  Аристотель намагався з'ясувати не тільки предмет філософії, а й предмет математики, відрізнити предмет математики від предмета філософії. При цьому Аристотель розрізняє загальну мат

Космологія
  Вчення Аристотеля про природу, про нескінченність, простір, час, рух застосовується ним до побудови картини світу – космології. Це найбільш слабка частина його світогляду. Нині, кол

Біологія
  Аристотель – засновник біології як науки. Як астроном, Аристотель був систематизатором і популяризатором, і до того ж не найкращим. Як біолог він – піонер. Оскільки ми пише

ДРЕВНЯ СТОЯ
  Другою, після епікуреїзму, істотно новою елліністичною філософською школою стала так звана Стоя. Вчення Стої – стоїцизм – має тривалу історію, починаючи із джерел еллінізму й аж до

СКЕПТИКИ
  Термін «скептицизм» походить від давньогрецького слова «скепсис», що означає «розгляд, розглядання, розбір, коливання», і позначає напрям у гносеології, який методично проводить дум

Пірронізм
  Піррон.Родоначальником повного і крайнього скептицизму був Піррон (360 – 270 р.). Він походив з пелопоннеського міста Еліди (неподалік від Олімпії з її олімпійським

Пробабілізм
  Середня Академія. Аркесилай(315/4 – 241/40р.). Аркесилай став схолархом у 265 р. і був ним п'ятнадцять років – до 240 р. Він походив з еолідської Пітани (Мала Азія)

ЕКЛЕКТИЗМ
  Еклектизм – закономірний наслідок скептицизму, який зробив антифілософські висновки з філософського плюралізму, з відмінностей і навіть суперечностей між школами філософії, яких до

ПОЧАТОК ФІЛОСОФІЇ НА ДРЕВНЬОМУ СХОДІ
Початок філософії в Індії..................................................................... 33 Профілософія ............................................................

ПОЧАТОК ФІЛОСОФІЇ В ЄВРОПІ
Профілософія ......................................................................................... 155 Гомер (155) Гесіод (158) Орфіки (165) Ферекід (169) «Сім мудреців» (170)

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги