рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Неортодоксальні філософські системи

Неортодоксальні філософські системи - раздел Философия, ІСТОРІЯ СВІТОВОЇ ТА УКРАЇНСЬКОЇ ФІЛОСОФІЇ Знайомство З Філософією Стародавньої Індії Почнемо З Аналізу Найвідоміших Нео...

Знайомство з філософією Стародавньої Індії почнемо з аналізу найвідоміших неортодоксальних філософських систем1, насампе­ред, буддизму, який в епоху Середньовіччя посів панівне стано­вище в індійській філософії.

Буддизм як релігійно-філософська система виник у VI—V ст. до н. е. У ньому виокремлюють три площини: релігійне вчення (феномен атеїстичної релігії без Бога), культову психотехнічну практику та оригінальний філософський дискурс.

Відомо, що засновником буддизму була реальна історична по­стать — принц Сіддхартха Гаутама, який народився приблизно в 567 р. до н. е. Існує легенда, згідно з якою він з раннього дитин­ства жив у палаці ізольовано від усіх, а тому ніколи не стикався з проблемами, які існували в повсякденному житті пересічних лю­дей. Одного разу він випадково став свідком тих нещасть, які іс­нують у житті, (зустрів жалобну процесію, невиліковного хворо­го, літню людину). Принц зрозумів, що люди хворіють, старіють і вмирають, і є мудреці (аскети), які шукають шляхів подолання тих нещасть, що існують у житті.

Усі ці зустрічі так вразили Сіддхартху, якому тоді було 29 ро­ків, що він залишив свій палац і пішов шукати шляхів подолання нещастя, що панує в світі. Через шість років пошуків під час ме­дитації принц отримав просвітлення (у 527 р. до н. е.), і відтоді його стали називати Буддою («той, хто отримав остаточну муд­рість світу»). Саме слово «Будда» походить від слова «пробу­джений», «просвітлений» («будх» — «будити»).

Релігійно-філософська концепція, що стала засадовою в буд­дизмі, є оригінальною й водночас геніально простою. Учення Бу­дди про страждання та способи його подолання складається з чо­тирьох благородних істин.

1. Життя є страждання, що притаманне всім живим істотам на Землі.

2. Причину страждання закладено в самому народженні лю­дини в матеріальному тілі, а отже, у її прив'язаності до всього

 

Сучасна історико-філософська традиція умовно поділяє давньоіндійські філософські системи за принципом їх ставлення до Вед: ортодоксальні (астика), які визнавали авто­ритет Вед як результат одкровення, та неортодоксальні (настика), які офіційно не визна­вали їхнього авторитету. Але, як свідчить історія, останні також спиралися на Веди й ло­гічно виходили з них. До ортодоксальних належать санкх'я, йога, ньяя," вайшешика, міманса, веданта. Неортодоксальні — джайнізм, чарвака-локаята, буддизм. Ця класифі­кація дає змогу більш ефективно засвоїти згадані філософські вчення, течії та школи.

 

матеріального, земного. Зрештою, людське страждання — це ре­зультат незнання істини.

3. Страждання можна позбутися, ліквідувавши залежність від матеріальних пут світу, уникнувши дії Всесвітнього закону (ка-рми) і тим самим зупинивши подальші переродження (сансару).

4. Є спосіб звільнення, який дає змогу подолати страждання в матеріальному світі.

Для цього треба здолати вісім сходинок: правильна позиція, правильна мова, правильна думка, правильний спосіб життя, пра­вильна діяльність, правильне вміння, правильна увага й правильна концентрація думки.

Долаючи сходинки «восьмискладового шляху», адепт будди­зму просувався від незнання до знання й, зрештою, отримував істину просвітленого розуму, яку називають станом нірвани — великого звільнення. У результаті всі переродження мають бути закінчені, а разом з ними — зникне саме страждання. Досягнен­ня стану нірвани можливе лише за умови праведного життя, що передбачає п'ять заповідей-орієнтирів: не вбий, не вкради, не бреши, будь цнотливим, не вживай наркотичних речовин та алкогольних напоїв. Головним моральним ідеалом у буддизмі є любов до всього живого й збереження життя будь-якій істоті (ахімса).

Реінтерпретація буддистської істини про вічну зміну буття людини давала можливість послідовникам буддизму наблизитися до філософських висновків:

 

Усе в світі змінюється, в ньому немає нічого постійного, все перебуває в безперервному становленні й зникненні; усі пред­мети зовнішнього світу взаємопов'язані й взаємозалежні. Ніщо не існує само по собі; немає жодної надсубстанцїї, тому немає ніякого Бога; одне життя за законами карми породжує інше, цей процес безкінечний.

Буддизм із самісінького початку не прагнув до філософських узагальнень. Будда вважав, що страждання орієнтують людину не на філософські роздуми, а на щонайшвидший пошук практич­них способів їх подолання. Як ілюстрацію цієї ідеї в буддизмі на­водять приклад стріли, яку влучила у груди та яку необхідно як­найшвидше витягти, а не розмірковувати над тим, з чого її зроблено, хто й для чого її випустив тощо. Безперспективними філософськими питаннями Будда вважав такі, як існування Бога, душі, вічності тощо.

Будда говорив, що звільнення від матеріальних пут світу може отримати будь-яка людина, незалежно від того, до якої касти1 во­на належить. Він виступав за терпимість, ненасильство, всепро­щення й стриманість у повсякденному житті.

Особливо він наполягав на необхідності уникати десяти кай­данів, які заважають досягненню нірвани: ілюзії людини, сумні­ви, марновірство, тілесні бажання, ненависть, прив'язаність до землі, прагнення насолоди, гордовитість, самовдоволення, неві­гластво. Будда вчив, що досягненню нірвани перешкоджає не слово й навіть не тілесний вчинок, а думка.

Будда проповідував своє вчення ще впродовж сорока років. Після смерті Будди (паранірвани) його вчення передавали усно, письмово воно було зафіксоване лише у 80 р. до н. е. на Цейлоні. Головним джерелом раннього буддизму є «Трипітака» («три ко­шики»), або «Палійський канон» (III ст. до н. е.).

Буддизм розвивався в різних напрямах: школи тхераваду (букв. — «школа старої мудрості», інша назва — «мала коліс­ниця»), як релігійне вчення для ченців (небагатьох обраних); школи махаяна («велика колісниця», або «широкий шлях спа­сіння») для мирян і всіх бажаючих. Згодом у махаяні формуєть­ся вчення про верховне й абсолютне божество, під яким розумі­ли Будду. Вважалося, що індивід може заручитися на своєму шляху до спасіння підтримкою Бодхісатв (істот, які через лю­бов до людей відмовилися від кінцевого просвітлення). Третім напрямом буддизму стала ваджраяна (або «діамантова колісни­ця»), інша назва тантризм — таємниче вчення про шляхи дося­гнення нірвани за допомогою магічних заклинань і спіритуаліс­тичної практики, що своїм корінням сягали давньоіндійських землеробних культів.

 

Отже, буддизм, що від самого зародження був опозиційним до брахманізму, став основою розвитку всієї духовної культури Індії. Вплив буддизму на світову релігійно-філософську думку доволі значний.2 Буддистська релігійно-філософська думка створила оригінальний ментально-духовний світ зі специфіч­ною архітектурою, живописом, літературою та способом життя.

Каста (португ. сазШ — «раса, рід») — замкнута й відокремлена соціальна група з чітко визначеним способом життя, діяльності, традиціями тощо, приналежність до неї визначалася фактом народження та спільністю походження.

Відомим фактом є захоплення буддизмом А. Шопенгауера, В. Солов'йова, М. Бер-дяєва та багатьох інших філософів і видатних людей, наприклад, А. Ейнштейна.

 

До неортодоксальних філософських систем Давньої Індії та­кож належить джайнізм (виник приблизно у 500 р до н. є). Його послідовники вважають, що засновником їх учення був Вардха-мана, або Махавіра (Джина-Переможець — власне від цього іме­ні походить слово джайнізм). Історія доносить до нас деякі відо­мості про Махавіру. Він народився в аристократичній сім'ї, у 28 років залишив домівку й упродовж 12 років подорожував Індією ЯК проповідник-аскет, отримав прозріння (істину), а потім ще шіродовж 30 років активно проповідував свої погляди серед чис­тіших послідовників.

Сам Махавіра не вважав себе творцем оригінального вчення, а піше інтерпретатором догматів попередніх мудреців — тіртхан-карів, і, таким чином, виступав як реформатор уже існуючих ре-міійно-філософських систем. Махавіра вчив, що досягти істини «иття можуть лише чоловіки, жінки на це не здатні. Послідовни­ки Джини не мали канонічних книг. Головні догмати джайнізму передавались усно та лише у V—X ст. були вперше кодифіковані п тфіксовані в текстах (наприклад, у «Йогашастрі»).

Загалом релігійно-філософські засади джайнізму ґрунтуються на своєрідній метафізиці, яка визнає існування двох вічних, ні­ким не створених субстанцій: дживи (букв, «живої душі, свідо­мості, вічності, активності, дії») та адживи («неживої матерії^ простору й ефіру»). Існуючі субстанції перебувають у певній взаємодії, де головною тенденцією є звільнення душі від мате­ріальної залежності.

У процесі своєї діяльності душа притягує до себе частинки матерії й водночас матерію карми, яка закріплюється на рівні пюдського тіла бажаннями та прагненням до переродження. Джайни пропонують шлях індивідуального спасіння душі від деструктивного впливу матерії та її єднання з верховною ду­шею.

Щоб досягти цієї мети, душа повинна звільнитися від карми, а це досягається шляхом реалізації в повсякденному житті певних доброчинностей, аскетичних засад поведінки. Загалом джайні-стське звільнення за змістом дуже подібне до буддистської нір-чани та стану мокші.

Учення джайнів має передусім етичний характер. Головною цінністю, яку воно пропагує, є виконання аскетичних зобов'язань послідовника джайни, наприклад, гіпертрофоване дотримання принципу ахімси.

Джайни не вірили в існування Бога, вони вважали, що необ­хідно вірити лише у вчення джайнізму, доповнене обов'язковими для виконання п'ятьма доброчинностями (ахімса, милосердя, чес­ність, стриманість у словах, думках і справах, уникнення земних і тілесних бажань), які приведуть душу до найвищого рівня бла­женства й щастя. У результаті душа стане Параматманом (Верховною душею). Бог у джайнізмі стає лише найвищим про­явом мудрості, яка потенційно існує в кожній окремій людині, тому всі мудрі люди — це вияв існування божества. Місце Бога на землі посідають мудреці (тіртханкари), які порівняно з інши­ми людьми є всесильними й всезнаючими.

Незважаючи на жорсткі аскетичні та етичні норми джайнізму, він був надзвичайно поширеним в індійській культурі, а згодом 'і світовій. На його ідеях виріс й Махатма Ганді, з його проповід­дю ахімси, та багато інших представників філософії ненасиль-ства в сучасній західній культурі.

Школа чарвака-локаята (локаята в перекладі із санскриту означає «цей світ», або «все, що йде з цього світу») — одна з давньоіндійських неортодоксальних філософських систем. її ще незрідка називають матеріалістичною, адже первинною для неї була реальність (Всесвіт), яка виникла природним шляхом без впливу Бога й складалися з чотирьох елементів (землі, во­ди, вогню, повітря), що вважалися першопричиною світу. Сві­домість людини, згідно з ученням чарваків, є комбінацією ма­теріальних елементів. Головним джерелом істинного знання про світ є чуттєве сприйняття. Людина живе тільки один раз, тому вона повинна думати про щасливе життя не в майбутньо­му, а в цьому житті.

В етичному сенсі метою людського існування є багатство й насолода («доки живемо, доти щасливі»). Душа людини — це модифікація елементів, що розпадаються, як тільки тіло вмирає. Чарваки вважали, що релігія — це вигадка багатіїв, які намага­ються ввести в оману бідних. На відміну від інших даршан, чар­ваки джерелом зла й страждання вважали жорстокість, насильст­во й несправедливість у людському житті.

 

Загалом чарваки-локаяти заперечували всю систему релігій­но-філософських уявлень про існування надприродного світу (єдності душі та Бога), а отже, й переселення душі, учення про карму.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ІСТОРІЯ СВІТОВОЇ ТА УКРАЇНСЬКОЇ ФІЛОСОФІЇ

С І ПРИСУХІН... ФІЛОСОФІЯ Навчальний посібник У частинах...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Неортодоксальні філософські системи

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ФІЛОСОФІЯ, ЇЇ ПРИЗНАЧЕННЯ, ЗМІСТ І ФУНКЦІЇ В СУСПІЛЬСТВІ. ІСТОРІЯ ФІЛОСОФІЇ
ФІЛОСОФІЯ ЯК РІЗНОВИД СВІТОГЛЯДУ Світогляд — це сукупність поглядів та уявлень людини про світ, які визначають її с

Філософія як різновид світогляду
Що таке філософія? Як і чому вона виникла? Чим пояснити те, що сьогодні існує безліч різноманітних філософських напрямів, окремих шкіл та вчень? Чому для одних людей вона є метою життя, а для інших

Світогляд і його основні різновиди
Відомо, що розвиток філософської картини світу органічно випливає зі світогляду (як окремої людини, так і суспільства за­галом). Головним питанням світогляду є питання про місце людини у світі т

Список рекомендованої літератури
1. Антология мировой фипософии: В 4 т. — М., 1969—1972. 2. Арцишевский Р. А. Мировоззрение: сущность, специфика, разви-тие.—Львов, 1986. 3. Бердяев Н. А. Самопозн

ФІЛОСОФІЯ СТАРОДАВНЬОГО СХОДУ: ІНДІЯ, КИТАЙ
ФІЛОСОФІЯ СТАРОДАВНЬОЇ ІНДІЇ Основні етапи розвитку філософії в Стародавній Індії

Основні етапи розвитку філософії в Стародавній Індії
Філософська думка зародилася в епоху формування перших класових суспільств і ранніх держав. Це був час, коли відходила в минуле міфологічна культура, на ґрунті якої виникли перші ре­лігійно-філософ

Ортодоксальні філософські системи
Школа санкх'я (санскритське слово — буквально «число, І ючрахунок») — філософська система, що розвивала ведичне іиіення й була відома своїм дуалістичним світобаченням. Заснов­н

Основні етапи розвитку и головні напрями китайської філософії
У III—II тис. до н. е. в басейні річок Хуанхе та Янцзи сформу­валися великі рабовласницькі держави зцікавою та своєрідною культурою, яка віддзеркалювала драматичний і суперечливий

Питання для самоперевірки
1. Дайте коротку характеристику філософським школам Старода­вньої Індії. 2. Проаналізуйте характерні особливості філософських поглядів бу­ддизму й джайнізму. 3. П

Список рекомендованої літератури
1. Буддизм. Четьіре бпагородньїх истиньї. — М.; Харьков, 2000. 2. Гессе Г. Паломничество в страну Востока. — СПб., 1999. 3. Дао: гармония мира. — М.; Харьков, 200

ФІЛОСОФІЯ СТАРОДАВНІХ ГРЕЦІЇ ТА РИМУ
Антична філософія — комплекс ідей та вчень, розроблених давньогрецькими та давньоримськими мислителями в період з VII ст. до н. е. до VI ст. н. е.

Головні періоди розвитку античної філософії. Досократівський період
Розвиток філософії стародавніх греків і римлян датується величезним тривалим історичним проміжком часу — з VII ст. до н. е. до VI ст. н. е. Перший період розвитку античної філо­софії отримав наз

Класичний сократівський період
Разом зі зростанням могутності полісу (в середині V ст. до н. е) починається період розквіту давньогрецької філософії, який отримав назву класичний сократівський. У цей час

Категорія, за Арістотелем, — це найвищий рівень віддзеркалення та узагальнення навколишньої дійсності, без якого неможливе саме буття.
  Не менш оригінальним є вчення Арістотеля про душу. Він вважав, що душа є носієм свідомості людини й водночас вона ке­рує людським організмом. Душа має три рівні: 1) росл

Елліністичний період
Елліністична філософія (кінець IV— початок 11ст. до н. е.) — це сукупність філософських учень, які віддзеркалили кризу полісу, яка детермінувала зміну парадигми філософського мислення. На­в

Список рекомендованої літератури
1. Антология мировсй философии: В 4 т. — М, 1969 — Т. 1. — Ч. 1. 2. Аристотель. Сочинения: В 4 т. — М., 1976—1983. 3. Асмус В. Ф. Античная философия. — М., 1976.

ФІЛОСОФІЯ СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ
Середньовічна філософія — філософський напрям, що виник на території Римської імперії з II ст. та розвивався на європейському континенті до XVI ст.

Етапи історичного розвитку середньовічної філософії та їх основні риси
Середньовічна філософія розвивалася впродовж чималого проміжку часу — з II по XVI ст., її головною особливістю став міцний союз із теологією, визнання Бога як найвищої першопри­чини, а існування

Список рекомендованої літератури
1. Аврелий Августин. Исповедь блаженного Августина, єпископа Гип-понского. — М., 1991. 2. Антология мировой философии: В 4 т. — М., 1969. — Т. 1.— Ч. 2; Т. 2. 3. Бл. Авг

ФІЛОСОФІЯ ВІДРОДЖЕННЯ ТА РЕФОРМАЦІЇ
Філософія епохи Відродження — віддзеркалення соціального та ідейного руху Відродження (Ренесансу), започаткованого в Італії в XIV ст., що в XVI ст. стає загальноєвр

Головні напрями філософії епохи Відродження та її характерні риси
Філософія Ренесансу, або Відродження, в Європі (насамперед в Італії) займала значний історичний проміжок часу — з XIV по XVI ст. Сама назва епохи свідчить про відродження інтересу до

ФІЛОСОФІЯ НОВОГО ЧАСУ ТА ДОБИ ПРОСВІТНИЦТВА
Філософія Нового часу віддзеркалює утвердження буржуазного способу виробництва, наукову революцію й встановлення експериментального природознавства у XVII—XVIII ст.

Головні напрями філософії Нового часу та їх основні риси
Для періоду становлення й розвитку філософії Нового часу (XVII—XVIII ст.) характерне визначення розуму як певної суми адекватних знань про природу, а разом з тим іпро людину.

Доба Просвітництва та її домінуючі риси
Кінець XVII — початок XVIII ст. ввійшли в історію світової культури як період Просвітництва, а французьку філософію цьо­го періоду за аналогією називають філософією доби Просвітниц­тва. Французькі

Питання для самоперевірки
1. Розкрийте сутність раціоналізму та емпіризму філософії Нового часу. 2. Назвіть характерні риси філософії Нового часу. 3. У чому особливості філософії Ф. Бекона

Список рекомендованої літератури
1. Английские материалистьі XVIII в. Собр. соч.: В 3-х т. — М., 1967, 1968. 2. Антология мировой философии: В 4-х т. — М., 170. — Т. 2. 3. Бакрадзе К. С. История

НІМЕЦЬКА КЛАСИЧНА ФІЛОСОФІЯ. МАРКСИЗМ
Німецька класична філософія кінця XVIII— першої половини XIX ст. — період формування нового стилю філософського мислення, яке грунтувалося на методі «розумного»

Головні напрями німецької класичної філософії та її основні досягнення
Німецька класична філософія охоплює доволі значний промі­жок часу — приблизно 100 років, із середини XVIII ст. до кінця XIX ст. У своєму розвитку вона пройшла певні періоди, які збі­гаються з назва

Марксизм
Марксизм виник у Європі в 40-ві роки XIX ст. У вузькому ро­зумінні він уособлювався з марксистською філософією, яка була створена двома німецькими вченими — Карлом Марксом (1818—1883 рр.) і Фрідріх

Питання для самоперевірки
1. Історичні рамки німецької класичної філософії. 2. Назвіть основні твори Імануїла Канта. 3. Що таке «річ у собі» Канта? 4. Чому філософію Імануї

Список рекомендованої літератури
1. Гегєль Г. Знциклопедия философских наук: В 3-х т. — М., 1974. 2. Герасимчук А. Філософія: Курс лекцій: Навч. посів, для вузів. — К., 1999. 3. Гульїга А. В. Нем

ФРЕЙДИЗМ І НЕОФРЕИДИЗМ
Фрейдизм (кінець XIX—XX ст.) — філософсько-соціологічне вчення Зігмунда Фрейда, що розвивається на основі особливого методу лікування психічних захворювань— психоаналі

Фрейдизм
Зігмунд Фрейд (Сигізмунд Шолом) (1856—1939рр.) — австрій­ський лікар-психіатр, який розвинув психоаналітичне вчення до рівня філософського антропологічного принципу, засновник пси­хоаналізу

Неофрейдизм
Герберт Маркузе (1898—1979 рр.) — неофрейдист, німецько-американський філософ і соціолог. З 1934 р. працював у Сполу­чених Штатах Америки. Основні праці, що репрезентують його філософські п

Список рекомендованої літератури
1. Всемирная знциклопедия: Философия / Главн. науч. ред. и сост. А. А. Грицанов. — М.: АСТ; Мн.: Харвест, Современньїй литератор, 2001. 2. Гловер 3. Фрейд или Юнг. — СПб.,

ТРАДИЦІЇ ТА ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ ФІЛОСОФСЬКОЇ ДУМКИ В УКРАЇНІ
Другий період   Основні періоди та етапи розвитку української філософії

Становлення української філософії
Найдавніші (дохристиянські) пласти духовності українського народу відомі недостатньо, адже пам'ятки духовної культури цієї доби були переважно знищені після 988 р. як такі, що суперечили новим хрис

Список рекомендованої літератури
1. Багалій Д. Український мандрований філософ Григорій Сковорода. — К., 1992. 2. Бичко А. К., Бичко І. В. Феномен української інтелігенції. Спроба ек-зистенційного аналізу. —

СУЧАСНА СВІТОВА ФІЛОСОФІЯ
Позитивізм Огюст Конт (1798—1857 рр.) Ернст Мах (1838—1916 рр.) Ріхард Авенаріус (1843—1896 рр.)таін. Прагматизм Чарльз Пірс (1839—1914 рр.) Вільям Джеймс

Головні напрями сучасної світової філософії та їх основні риси
У XX — на початку XXI ст. світова філософія стала конгло­мератом різноманітних ідей і підходів, окремих поглядів, проб­лем і методик, в основі яких лежать уже відомі й апробовані фі­лософські ідеї,

Список рекомендованої літератури
1. Больнов О .Ф. Философия зкзистенционализма — СПб., 1999. 2. Бубер М. Два образа верьі. — М., 1995. 3. Головко Б. А. Філософська антропологія. — К., 1997.

ПІДРУЧНИКИ ТА НАВЧАЛЬНІ ПОСІБНИКИ
Балюк І. А. Вирішення господарських спорів. 188 с. Бараник 3. П. Статистика ринку праці. 167 с. Береза А. М. та ін. Електронна комерція. 326 с. Беляєв О. О. та ін. Еконо

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги