Тема 2.2. Локальні релігії. Світові релігії

Первісні вірування: анімізм, фетишизм, тотемізм, магія.

Генетичний зв'язок ранніх та етнонаціональних релігій зі світовими релігіями (буддизм, християнство, іслам).

Локальні релігії світу. Іудаїзм. Індуїзм.

Походження, ідейні джерела буддизму. Форми буддизму, його поширення.

Соціально-економічні, духовні джерела християнства. Основи християнського віровчення. Становлення християнства як державної релігії Римської імперії.

Основні віросповідні принципи ісламу як дуже впливової сили сучасного світу.

Теїстичні вірування праукраїнців часів Київської Русі.

Методичні рекомендації:

Визначити основні причини появи первісних вірувань, охарактеризувати особливості первісних форм релігії, зокрема:

§ відсутність абстрактних уявлень про Бога;

§ змішання життя і культу;

§ родоплемінний, а не світовий характер релігійних культів;

Розкрити суть фетишизму, тотемізму, анімізму, магії, шаманізму, показати їх спільні і відмінні ознаки, зв'язок з світовими релігіями. Зробити висновок про те, що первісні форми релігії помітно відрізнялися від сучасних нам релігійних проявів, оскільки в них відсутні сформоване віровчення, регулярний культ, стійка організація, але у первісних формах релігії були закладені основні тенденції для подальшого релігійного розвитку людства.

Розкрити історичні умови виникнення і розвитку ранніх національних релігій ( релігії Стародавнього Єгипту, народів Дворіччя, Стародавньої Індії, старогрецька і староримська релігії) і пізніх національних релігій (іудаїзм, індуїзм, конфуціанство, даосизм, синтоїзм, зороастризм, джайнізм, показати основні риси етнічних та регіональних релігій. Визначити джерела, особливості, елементи релігійної організації, основні компоненти індуїзму - релігії давньої і сучасної Індії. Зробити висновок про те, що локальні релігії стали основою для світових релігій.

Розкрити основні причини виникнення світових релігій, показати особливості віровчення, культу і релігійної організації світових релігій. Охарактеризувати буддизм як одну з перших світових релігій, його релігійний культ і релігійну організацію, з'ясувати суть буддійського віровчення, вказати, які елементи віровчення і культової практики були запозичені з індуїзму, визначити форми буддизму, принципи буддійської етики, поширення буддизму. Розкрити причини виникнення християнства (загострення соціальних суперечностей і криза язичницьких релігій; криза іудаїзму після завоювання Палестини Римом; догмати про загальнолюдську рівність, про засудження багатства; наявність величезної держави - Римської імперії), релігійні витоки, соціально-економічні та духовні джерела християнства як найбільш поширеної світової релігії, визначити основні етапи організаційного оформлення християнства ( І етап - заснування Церкви Ісусом, ІІ етап - створення єпископальної церкви, ІІІ етап - етап 7 Вселенських соборів) та географію розповсюдження християнства, охарактеризувати віровчення Ісуса Христа, викладене в Біблії - священній книзі християн. Показати, що основними старозавітними ідеями, на яких виникло християнство є:

- ідея теїзму (світогляд, що затверджує буття єдиного Бога);

- ідея креаціонізму (Бог є творцем всього сущого);

- антропоцентрична ідея (видимість Богом людини як такої із створенням світу);

- ідея первородного гріха (порушення першими людьми волі Бога, розрив з Богом);

- ідея Заповіту Бога з людиною, що повинна нормувати і регулювати відносини з творцем і людей один з одним;

- ідея спокутування людей від первородного гріха і відновлення первородного блаженного стану, гармонії з Богом;

- ідея Месії - спасителя, посередника між Богом і людьми;

Дати характеристику віросповідних принципів християнства, зокрема:

- персоніфікованому розумінню Абсолюту (догмати про Божественну Триєдність і Боговтілення);

- принципу етичної рівності всіх людей;

- ідеї апелювання до гідності та доброчесності людини;

- ідеї воскресіння для наступного блаженства у вічному просвітленому світі;

Розкрити елементи християнської обрядовості, показати відмінність християнства від інших світових релігій ( воно зорієнтовує людину не на пошук земних благ, а на радикальне зцілення душі). Розкрити суть поняття "іслам", дати загальну характеристику ісламу як однієї з наймолодших світових релігій, визначити особливості ісламу (нерозривний зв'язок між релігійно-культовим і суспільно-політичним життям), суть його культової практики, основні положення віровчення ісламу, викладені в Корані, охарактеризувати обряди в ісламі, принципи шаріату, особливості релігійної організації та основні течії в ісламі (сунізм, шиїзм). Зробити висновок про те, який вплив справив іслам на розвиток мусульманської цивілізації та світової культури.