Самостійна робота. Походження, ідейні джерела буддизму.

 

Першою світовою релігією є буддизм (країни Південної і Південно-Східної Азії) – 360 млн. чол. (кожен 18 житель Землі )- Китай, Таїланд, Японія, В’єтнам, Корея, Шрі-Ланка.

Засновник релігії – Будда. Він перероджувався 550 разів – від царя до Матері Будди. Майї приснився сон, що у неї ввійшов білий слон; а це означало, що в неї народиться син, який своїм вченням освітить світ. Інша версія твердить, що засновник буддизму – реальна історична особа – Сіддхартха ( той, що досяг мети) або Будда (просвітлений). Вчення Будди викладено в священних текстах - Типітака ( три кошики). Суть вчення виражають 4 благородні стани буддизму.

1. Сутність життя є страждання. Воно заподіює людині все: народження – страждання; старість – страждання; хвороба – страждання.

2. Джерело страждань – жага до насолоди.

3. Страждання можна знищити, якщо безслідно зникне жага.

4. Шлях до знищення жаги – серединний.

Світу притаманні страждання, суб’єктивність і мінливість. Матеріальний світ є ілюзія, створена дхармами – дрібними носіями свідомості людини. Ніщо в світі непостійне, все минає, змінюється, прагне чогось досягти, а в кінці залишається ні з чим. Жага мирських прихильностей викликає коливання дхарми. Ці коливання породжують нові життя. Порятуватися людина може лише тоді, коли йтиме серединним шляхом. Рух по серединному шляху буддисти порівнюють з колодою, яка пливе посеред річки і досягне моря, коли не буде наближатися ні до правого ні до лівого берега, не потоне посередині, не буде викинута на берег і не підгниє зсередини.

Серединний шлях означає:

- правильні погляди - віра в 4 істини;

- правильна рішучість – вести життя відповідно до 4 благородних істин.

- правильна мова (правдива, позбавлена зайвої балаканини).

- правильна поведінка – утримання від навмисного зиску вигоди.

- правильний спосіб життя – мирний, чесний одержання лише заслуженого;

- правильне зусилля – уникнення всього, що заважає спасінню;

- правильна увага – активна наявність людської свідомості.

- правильні зосередження – методи медитації, що ведуть до внутрішнього спокою.

Всі люди мають можливості до Просвітлення. Індивідуальний праведний шлях до спасіння відкритої для всіх. Ті, хто опанував серединним шляхом, рухаються до нірвани: будда бодхисатва, архата.

Людина, що досягла просвітлення, стає буддою. Вони живуть в тому, що називають космічним простором і проповідують істинне вчення.

Бодхисатва (особа, що прагне до просвітлення) – людина, якій залишився 1 крок до нірвани. Піднявшись на цей крок, людина стає архатом. Він може одним поглядом охопити світ.

Людина, що прагне досягти нірвани, має пройти 3 ступені:

- увірувати в Триратну ( 3 скарби)- будду, Дхарму і буддистську громаду – Сангху.

- На ІІ етапі людина веде праведне життя:

- не краде;

- не чинить перелюбу;

- не говорить неправди;

- не заподіює шкоди;

- не вживає алкоголю.

Обряди: поклоніння, принесення

Поклоніння: віруючі стають на коліна і три рази вклоняються багатометровій статуї Буди, торкаючись чолом землі. Принесення роблять свічками, що є символом світла в тьмі людського неуцтва. Служби проводяться в дні нового і повного місяця.

Останньою умовою досягнення нірвани є медитація - відчуття внутрішнього спокою, звільнення свідомості від усього матеріального, повна не зворушливість.

Чернеча організація: відмова від родини, власності, обітниця цнотливості, жовтий одяг, що символізує бідність, брита голова. Більшість – чоловіки, є й жінки. Чернецтво у буддизмі відрізняється від чернецтва у християнстві.

- Можна знову повертатися в світ. Сангха і держава є двома колесами колісниці, віссю яких є суспільство.

- Не чернець просить милостиню з віруючих, а віруючі зобов’язані подавати ченцеві. Ченці живуть за рахунок милостині.

Свята: Весак (народження Будди),

- Просвітлення

- Занурення в нірвану;