Виникнення протестантизму.

3. Напрямки та релігійні течії ісламу, їх поширення в Україні

4.Релігія і церква в сучасній Україні. Найвпливовіші конфесії в Україні.

 

Методичні рекомендації : Довести, що християнство ніколи не було єдиним за своїм віровченням: ще в ІY- YІІст. визначилися два основні напрями - західний (у Римі), і східний ( у Візантії), а в 1054р. відбувся остаточний розрив - східні церкви почали називатися православними, західні - католицькими. Реформація XYІ - XYІІ ст. спричинила появу третьої гілки християнства - протестантизму. Розкрити передумови і причини розколу у християнстві, дати загальну характеристику (особливості віровчення, культу і церковної організації) православ'я, католицизму, протестантизму. Показати відмінність православ'я від католицизму і протестантизму: терміном "православ'я позначається еталон у справах істинної віри, згідно з яким розглядається вчення про Бога, його атрибути, смисл Святого Письма, що виникли у Церкві у віки її догматичного, культового та організаційного становлення. Православ'я - це уявлення про автентичну віру всієї Церкви: воно виявляє себе у джерелах свого віровчення; репрезентує себе через догматику; культові дійства зосереджує на богослужінні як колективному спілкуванні громади з Богом; вважає Таїнства найважливішою ланкою в культовій практиці. З'ясувати сучасну релігійну ситуацію в Україні, зробити висновок про активізацію релігійного життя в незалежній Україні. Розкрити особливості віровчення, культу і церковної організації православ'я і католицизму, визначити основні розбіжності між православними і католиками (догматичні, канонічні відмінності, відмінності у процесі богослужіння та в організаційному плані).

Показати розмаїття протестанських організацій, громад, сект, дати загальну характеристику найбільш масовим течіям - баптистам, адвентистам, методистам, п'ятидесятникам. Зробити висновок про те, який вплив на формування сучасної західноєвропейської раціоналістичної культури справив протестантизм. Розкрити особливості релігійної організації ісламу, яка на відміну від церковної організації в християнстві є "неінституціалізованою", тобто такою, де відсутні єдиний центр, виділення духівництва в окремий прошарок, єдині для усіх віруючих релігійні постанови на зразок рішень Вселенських соборів. Довести, що в ісламі немає чіткого розподілу на мирян і духівництво, тому "яблуком розбрату" завжди є суперечки про принципи співвіснування релігійної і світської влади і про те, хто здатний очолити мусульманську громаду, які привели до появи двох основних течій в ісламі - сунізм і шиїзм. Дати загальну характеристику течій, розкрити соціально-історичні передумови поширення ісламу в Україні. Розкрити особливості сучасної релігійної ситуації в Україні, показати зміни в релігійному житті України в кінці 80-х - на початку 90-х років ХХст, викликані розгортанням демократичних процесів, зменшенням тиску з боку партійно-державного апарату, підготовкою до 1000-річчя прийняття християнства. Показати складність релігійної ситуації, яка характеризується такими рисами:

- всі релігійні конфесії відновлюють і широко використовують права на дійсне та істинне наслідування свободи совісті;

- значно зростає громадський престиж релігії та церкви серед населення;

- зростає інтерес до релігійних вірувань;

- активно відроджуються релігійні свята, ритуали, звичаї;

- видання релігійної літератури набуває небувалого розмаху;

- в суспільстві широко розповсюджуються нетрадиційні релігії;

- між конфесіями і віровченнями спостерігається тенденція до взаєморозуміння;

- прагнення до екуменізму супроводжується міжрелігійними конфліктами.

Розкрити конфесійну карту України, навести статистичні дані, які свідчать про пожвавлення інституційних проявів релігії в Україні. Дати характеристику найвпливовіших конфесій в Україні, зробити висновок про багатоукладність релігійних об'єднань і можливості для дійового екумінізму різних церков.

 

В результаті першого великого розколу, що відбувся у 1054р. у християнстві виникли дві гілки - православ’я і католицизм, а Реформація – спричинила появу протестантизму

Православних – 200 млн. чол.

1) Джерелом віри вважають Священне Писання (Біблію;)

2) Догмат про Трійцю;

3) Шанування Богородиці;

4) Боголюдська природа Христа.

Католики теж визнають Святе Письмо, але додатково включають у нього рішення соборів, які відбувалися в римській церкві після 1054 і офіційні документи римських пап.

Православні вірять:

1) В єдиного бога

2) Первородний гріх;

3) В Іісуса Христо, що втілився, породившись від Непорочної Діви.

4) В безсмертя душі, існування раю і пекла,

Культові дії:

7 таїнств ( під видимим образом передається віруючим невидима Божа благодать.)

1.Хрещення (символізує прийняття людини в лоно церкви). За цим таїнством людині прощається первородний гріх.

2. Миропомазання. Миро – особлива ароматична олива, що складається з суміші кількох речовин. В цьому таїнстві людині невидимо подаються дари Святого Духа.

3.Причастя ( Євхаристія) встановлене Христом на Таємній Вечері. Віруючі причащаються хлібом і вином на головній службі – літургії.

Складові літургії.

- проскомідія: священник готує причастя: нарізає хліб, вливає вино в чашу і розбавляє водою.

- літургія оглашенних - ( це люди, що готуються прийняти хрещення);

- літургія вірних ( перетворення хліба і вина на Тіло і Кров Христа).

4. Сповідь (покаяння). Розкриття перед священником своїх помилок, а потім відпущення гріхів.

5. Шлюб. Родина – домашня церква, де народжується християнин. Суть таїнства в тому, що на подружжя сходить Божа благодать, яка забезпечує нерозривний союз, заснований на любові.

6. Соборування. Здійснюється над хворою людиною, вона очищається від забутих гріхів і отримує Божу благодать, що допомагає їй видужати;

7. Хіротонія – здійснєються при посвячені людини в духовний сан

Ступені священства:

Патріарх - вищий духовний сан;

- Диякон;

- Пресвітер;

- Єпископ.

Православне духівництво є біле ( священники, що вступили в шлюб перш ніж прийняти сан) і чорне (люди, що прийняли обітниці безшлюбності, послуху)

Чорне духовенство: патріарх, митрополит, архієпископ, єпископ – архієреї;

Одяг є повсякденний та богослужбовий

Повсякденний: ряса – чорна, до п’ят з довгими широкими рукавами.

Клобук – рід циліндра, обтягнутий чорною чи білою (у митрополита) наміткою, ще спадає на спину.

Скуфія – м’який головний убір.

Богослужбовий одяг: фелень, стихар, сакос (ризи). На голові – митра, знак священства – хрест, Вище духовенство має панагію – медальон і ікону. Знаком вищого духовенства є також жезл ( палиця). У диякона - через ліве плече подоба довгої стрічки (орар). у священників та архієреїв – єпитрахиль та омофор.

Чернецтво:

- Відлюдницька форма

- Спільно- жительні монастирі

Обітниці:

- Відмови від світу і того, що в світі

- Послух;

- Безшлюбність;

Обряд постригу: волосся вистригається хрестоподібно в ознаменування посвячення хресту.

- Постриг у рясу (рясофорні)

- Постриг у схиму: малу і велику (носить кукіль – головна намітка, спускається на плечі, груди і спину).

Культи:

Святих – посмертне шанування осіб, наділених надприродними здібностями.

Ранги святих: ангели, пророки, праведні, преподібні, апостоли, святителі, мученики .

Останки святого -мощі ( видиме джерело дивотворення). Реліквії поміщають в коштовну раку. Дотик до раки, молитва перед ракою, можуть зцілити смертельно хворих.

- Поклоніння Хресту. Хрест– символ віри, уособлює мученицьку смерть і майбутнє воскресіння. Хрест – душі і тіла спасіння.

Культ ікон – зображення лика святих, подій, що пов’язані з діями святих.

Найбільші свята: Великдень (воскресіння Христа) – між 4 квітня і 9 травня.

Двунадесяті свята: Різдво Христове, Хрещення, Стрітення, Благовіщення, Преображення, Успіння Пресвятої Богородиці, Різдво Богородиці, Введення, Вхід Господній в Єрусалим; Пятидесятниця.

Піст – це час, присвячений Богу. Пости є: одноденні, 4 багатоденних пости. – 250 пісних днів в рік.

Сьогодні у православ’ї немає єдності. В Україні існує 4 православні церкви: Українська православна церква Московського патріархату, Українська православна церква Київського Патріархату, Українська греко-католицька церква, Українська автокефальна церква.