Протестантизм

Це третє відгалуження християнства, пов’язане з розколом всередині римо-католицької церкви (реформація). Реформація – це релігійний, соціокультурний і суспільно-політичний рух XYІ - XYІІ ст., що проходив під гаслами виправлення католицького віровчення. Основоположником Реформації був М. Лютер ( автор 95 тез, з якими виступив проти католицизму).

Особливості культу:

1.Принцип загального священства: всі християни однаково належать до духовного стану. Священник позбавлений права сповідати і відпускати гріхи. Керівництво церквою здійснює Синод або Конгрегація. Священниками можуть бути і жінки. Церква має три поверхи:

- вселенська;

- помісна;

- домашня.

2.Принцип дешевої церкви: скасовані прикраси і ікони, пишність богослужінь. В молитовних будинках голі стіни, з них зняті дзвони. З семи таїнств зберігаються тільки хрещення і причастя. Немає шанування мощей, реліквій, немає свят на честь святих.

3. Принцип мирського аскетизму: повсякденна мирська діяльність є різновидом релігійної практики.

Течії протестантизму:

Лютеранство:найдавніша, найчисельніша за кількістю віруючих течія. Характеризується такими ознаками:

- збереження єпископальної організації;

- принцип державної церкви ( єпископи обираються церковною асамблеєю і призначаються світської владою).

Кальвінізм(назва походить від імені другого діяча реформації).В основі – вчення про абсолютне приречення. Бог – першопричина всього сущого. Існує також принцип покликання як зовнішнє вираження божественного жеребу щодо кожної людини. Кальвінізм відділений від держави, доводить до межі мирський аскетизм ( розкриває двері монастирів, щоб загнати туди весь світ).

Англіканствовиникло в Англії, найбільш близька до католицизму течія. Церква зберігає церковну ієрархію, три ступені священства - диякон, пресвітер, єпископ. Першим єпископом церкви є архієпископ Кентенберійський. Вирішальний вплив на справи церкви має Генеральний Синод. Рішення Синоду набуває чинності після затвердження його парламентом і монархом.

Баптизм– найчисельніша і найактивніша з усіх протестантських організацій. Основний принцип – принцип спасіння тільки вірою. Характерне хрещення в дорослому віці. Іншими принципами є :

- авторитет Біблії;

- загальна місіонерська діяльність;

- колективізм у повсякденному житті та релігійній практиці;

- Обряд – ламання хліба, що нагадує останню вечерю Христа;

Пятидесятники: назва походить від того, що на 50-тий день після Воскресіння Христа на апостолів зійшов дух святий.

Догмати віровчення:

- про народження зверху ( хто покаявся, той народився зверху);

- про хрещення святим духом (відбувається під час проповіді).

Адвентизм(пришестя).Знають дату другого пришестя Христа, яке ознаменує кінець земного світу Пізніше зрозуміли, що людям визначити точний час пришестя Христа не дано, тому відбулося друге народження адвентизму – адвентисти сьомого дня.

Догмати:

- швидке пришестя Христа;

- необхідність внутрішнього відновлення людини;

- шанування суботи;

- обряди: санітарна реформа – раціональний розподіл часу для праці і відпочинку; десятина – вносять в общинну касу десяту частину доходів; місіонерська робота