Вільнодумство як вияв змін духовності.

 

Методичні рекомендації: Розкрити філософсько-релігієзнавчий зміст поняття "свобода совісті". Показати , що у філософському значенні свобода совісті - це якісна визначеність людського буття, яка відображає здатність індивіда до вільного самовизначення в духовній сфері, в релігієзнавчому - це право особистості на свободу мати, сприймати, змінювати релігійні вірування за власним вибором або дотримуватись нерелігійних переконань, вільно сповідувати свою релігію або поширювати нерелігійні переконання. Визначити основні ознаки філософсько-релігієзнавчого виміру свободи совісті:

- ні совість, ні духовна свобода не підвладні будь-яким зовнішнім чинникам;

- умовою свободи совісті є високий рівень духовного суверенітету людини;

- обов'язковим моментом творчого пошуку особистості є вибір;

- спонукальним моментом вибору та прийняття рішення є воля;

Використовуючи Закон України "Про свободу совісті та релігійні організації" (статті №3, 4), зробити висновок про те, що в Україні кожному громадянину гарантується право на свободу совісті та рівноправність громадян незалежно від їх ставлення до релігії.

Показати, що релігійне життя - це складна система взаємин та взаємовпливів канонічно і організаційно-структурованих суб'єктів, об'єднаних за світоглядно-віровизнавчими ознаками. Ця система імплантована в загальну структуру суспільного життя і розвивається під впливом соціально-економічних і політичних процесів. Тому релігійне життя є сукупністю загальнодержавних та регіональних ознак. Вказати, що державно-церковні відностни в Україні регулюються Законом України "Про свободу совісті та релігійні організації".

Довести, що основною метою державно-церковної політики є визначення основних пріоритетів держави в галузі релігійно-церковного життя, розробка концепції, яка б передбачила стратегію становлення державно-церковних відносин в Україні. Пояснити, що визначення пріоритетів держави в галузі державно-церковних відносин не є втручанням держави у внутрішні справи релігійних організацій. Воно базується на такому розумінні принципу відокремлення церкви від держави, який враховує специфіку церкви, але трактує її не лише як сакральну інституцію, а як суспільний інститут, що має такі сторони діяльності, розвиток яких повинен корелюватися з інтересами держави, і в разі потреби регулюватися державою без втручання в догматичн, віросповідні чи обрядові сторони життя церкви. Охарактеризувати основні моделі державно-церковних відносин:

- теократія (глава держави є одночасно главою церкви);

- цезареналізм (церква залежить від світської влади);

- державна церква (привілейоване становище певної конфесії);

- відокремлення церкви від держави (невтручання церкви у справи держави);

- відокремлення церкви і держави (невтручання держави у справи церкви і церкви - у справи держави);

- поєднання моделі державної церкви і моделі повного відокремлення церкви і держави (збереження певних видів державної підтримки церкви та привілеїв окремих церков).

Визначити основні методологічні засади концепції державно- церковної політики:

- церква відокремлена від держави, а школа від церкви;

- жодна релігія не може бути визнана державою як обов'язкова;

- кожна людина має право на свободу світогляду і віросповідання, вільного вибору ставлення до релігії;

- кожна людина має право сповідувати будь-яку релігію у прийнятний для неї спосіб, безперешкодно вести релігійну діяльність;

- держава не втручається в законну діяльність релігійних організацій, надає їм всебічне сприяння;

- церква стоїть поза політикою, всі віруючі і священники беруть участь в політичному житті нарівні з усіма громадянами;

- всі конфесії та віруючі рівні перед законом і мають право на захист;

право на свободу віросповідування, діяльності релігійних організацій підлягає лише таким обмеженням, які відповідно до Конституції України є необхідними в демократичному суспільстві.

Вказати, що основними зобов'язаннями держави перед церквою, що зробить її політику щодо церкви прозорою, відкритою для загалу, є :

- визначання основних пріоритетів своєї політики щодо церкви;

- сприяння розвитку релігійної самобутності української нації і національних меншин в Україні;

- повага традицій та внутрішніх настанов релігійних організацій, якщо вони не суперечать чинному законодавству;

- забезпечення повного правового і соціального статусу церкви, сприятливих умов для її діяльності;

- сприяння встановленню відносин взаємної релігійної та світоглядної терпимості і поваги між громадянами, що сповідують або не сповідують релігію, між віруючими різних віросповідань;

Розкрити основні пріоритети державної політики щодо релігії та церкви:

- забезпечення конституційного положення про відокремлення церкви від держави, і школи від церкви, рівноправності всіх офіційно діючих в Україні релігій та права громадян на свободу совісті;

- сприяння релігійним організаціям у виконанні їхніх завдань, участі церкви у служінні;

- подолання дестабілізуючих впливів церкви на суспільство, деполітизація релігійного середовища;

- сприяння розвитку релігійної самобутності українського народу та національних меншин.

Зробити висновок, що держава як гарант свободи совісті має бути світською; чітко окреслити в чинному законодавстві межі свого втручання в сповідування громадянами будь-якої віри; діяльність держави щодо різних конфесій має бути обмеженою обліково-реєстраційною функцією на основі заявницького принципу та нейтральним арбітруванням. У випадку виникнення міжцерковних суперечностей держава має законодавчо визначити межі фізичної поведінки, за які не можуть виходити прихильники певних світоглядних орієнтацій.

Дати визначення вільнодумства як традиційного явища духовного життя і антиподу релігії.

Розкрити об'єктивну і суб'єктивну основу вільнодумства, визначити гнесеологічні джерела та витоки вільнодумства, зокрема:

- наївний реалізм - сприйняття світу таким, яким він постає в наших почуттях;

- здоровий глузд - більш високе сприйняття дійсності з елементами аналітичного і раціонального;

- наукове пізнання дійсності - розкриває дійсний зміст релігійного світогляду, витісняє надприродне з усіх сфер пізнання;

соціальні джерела:

- подолання старого, консервативного;

- адекватне пізнання навколишньої дійсності;

- утвердження нового, прогресивного в суспільстві.

Визначити основні закономірності вільнодумства:

- органічний зв'язок з інтересами прогресивних сил суспільства;

- збагачення змісту і зростання ролі вільнодумства в ході соціального та культурного прогресу;

- вільнодумство - основний і постійний еврестичний принцип наукового пізнання;

- вільнодумство - це цілісний світогляд в органічному зв'язку з розвитком науки;

Охарактеризувати основні форми вільнодумства (богоборство, релігійний нігілізм, скептицизм, пантеїзм, атеїзм, агностицизм, деїзм) на різних етапах історичного розвитку. Зробити висновок про те, що головною метою вільнодумства є боротьба з мракобіссям, головним опонентом є релігія, головним гонителем - церква.

Розкрити суть терміну "онтологія" як вчення про буття взагалі, яке визначає становище людини в світі, розглядає світ в єдності природного і надприродного. Вказати, що в сучасних умовах спостерігається відхід суспільства від розуміння релігії як масового неврозу, сприймання релігійного почуття як норми, що випливає з природних людських відносин. Натомість зростає роль науки як засобу пізнання, здійснюється переосмислення взаємин науки і релігії, змінюється співвідношення наукових знань та релігійної віри. Релігія стає формою онтологічного самовизначення людини. Під впливом глобальних проблем ототожнюються мораль і релігійність, домінуючим шляхом життя стає гуманізм.

Охарактеризувати атеїстичний екзистенціалізм, що спрямований на свідомість людини, яка втратила віру, зокрема, філософію Ж.Поль Сартра, А.Камю, М.Мерло-Понті, тощо. Довести, що атеїстичний екзистенціалізм не заперечує існування Бога, але заперечує можливість творіння світу тільки таким Богом, образ якого відрізняється від уявлень про нього у релігійних людей. Бог є чистою суб'єктивністю, а буття світу - чиста об'єктивність. Показати, що в основі атеїстичного екзистенціалізму лежить вчення про абсолютну свободу людини. Втративши віру в докази буття Бога, людина почуває себе розгубленою, а без Бога вона позбавляється тих моральних цінностей, які виправдовують її вчинки.

Розкрити теорії гуманізму, який стає для людини шляхом життя:

- секулярний ( в основі - вимога всебічного розвитку людини);

- етичний ( в основі - принцип людської відповідальності за все, що відбувається в світі);

- еволюційний (нова організація мислення будується на гуманістичних ідеях);

- натуралістичний (розум людини є результатом її фізіолого-психічного розвитку і еволюційного прогресу).

Зробити висновок про те, що в умовах глобалізації суспільства відбувається переосмислення існування світу і спостерігається вияв змін духовності.