Тема 1.10. Практичний спосіб людського буття в природному та соціальному культурному просторі

Людина як суб’єкт і головна дійова особа соціально-культурного простору. Людське буття як цілісна єдність природного, соціального та духовного.

Основні форми буття людини.

Єдність предметно-діяльного формування і саморозвитку людини, матеріальне буття і небуття.

Спосіб життя людини як синтетична характеристика типових видів життєдіяльності людей в єдності з умовами життя суспільства (праця і побут, суспільне життя і розвиток духовної культури, стиль життя, духовні цінності тощо).

Реалізація способу життя людини через діяльність (виробництво, розподіл, обмін, споживання). Діяльність людини як всезагальна умова існування соціального. Історія суспільства – розвиток діяльності людей, котрі переслідують свої цілі. Потреби та інтереси як спонукальні мотиви діяльності людей. Творення соціуму як культури.

Проблема антропосоціогенезу. Праця – як центральний фактор антропосоціогенезу. Біологічне і соціальне в людині. Якісна відмінність суспільних відносин від біологічних. Праця, свідомість, колективність – втілення родової сутності людини.

Поняття «людина», «індивід», «індивідуальність», «особистість». Особистість як суб’єкт і об’єкт суспільного життя. Соціальна типологія особистості. Свобода і відповідальність особистості.