Герменевтика: співвідношення істини та методу.

Ф-ка герменевтика – течія сучасної ф., предс. нім. Ф.Ганс-Георг Гадамер. Він розробляє в герменевтиці онтологічний бік. У праці Гадамера "Істина і метод. Основи філософської герме­невтики" (1960) думку Гайдеггера про єдність розуміння із саморозумінням (буттям) інтерпретатора - так зване "герменевтичне коло" узгоджено з думкою про мову як підставу "злиття горизонтів" тексту і читача. Отже, читання як своє­рідна інтеракція між текстом і інтерпре­татором править тут за парадигму будь-якого розуміння. Відмова від поняття "об'єктивного смислу", незалежного від цієї інтеракції, спонукає Гадамера кри­тично поставитися до самого ідеалу мето­ду в герменевтиці, оскільки поняття ме­тоду передбачає абстракцію об'єкта. На­голошуючи на тому, що герменевтика є насамперед практикою, Гадамер водно­час підкреслює, що йому вдалося уник­нути суб'єктивації смислу, притаманної попередній універсальній герменевтиці.

Філософська герменевтика трактує комунікацію як традицію, чия мовна та історична приро­да забезпечує істинність розуміння. Існу­вання в традиції як спосіб осягнення іс­тини має, за Гадамером, структуру герменевтичного досвіду, що його як "досвід світу" він протиставляє "науковому дос­віду", крізь призму якого дивилася на поняття істини попередня філософія. Досвід світу, утворений з істин філо­софії, мистецтва та історії, має історич­ний характер. Це означає, що старий дос­від не просто усувається новим чи по­вторюється, він визначає спосіб за­своєння нового й також зазнає змін під його впливом. У цьому плані Гадамер об­мірковує значення упереджень для ро­зуміння. Істинність смислу як відповід­ність буттю не означає незалежність від наперед визначеного традицією, адже са­ме традиція є буттям, яке передує нашим актам рефлексії, бо ми самі завжди вже занурені в неї.

Інтерпретація, що сягає істинного смислу, здійснюється в межах самовиявлення текстом умов існування свого смислу. Наше розуміння водночас експансивне й співвідносне, тобто спон­танність його смислотворної дії обмеже­на іманентною необхідністю тексту, що належить традиції і нашим передрозумінням. Тому істина скінченна, а ми завжди упереджені, хоч і не приречені підпорядковувати думку одним і тим са­мим упередженням. Навпаки, засвоєння нового смислу дозволяє не лише усвідо­мити умови його розуміння, що їх диктує традиція, а й висвітлити власні уперед­ження, тобто краще зрозуміти себе. Втім, якщо розгляда­ти ідеал неупередженого розуміння як засаду традиції Просвітництва, перед Гадамеровою герменевтикою постає проблема різноманітності й суперечли­вості традицій, що поновлює питання про істинність і вимагає нових роз'яс­нень щодо ототожнення традиції з буттям.