Форми наукового пізнання.

НП-цілеспрямований процес, який вирішує чітко визначені пізнавальні завдання, що визначаються цілями пізнання. Цілі пізнання, в свою чергу, детермінуються, з одного боку, практичними потребами суспільства, а з ін. - потребами розвитку самого наукового пізнання. В науковому пізнанні формуються і набувають відносної самостійності такі форми та засоби, як проблема, гіпотеза, теорія. Ще виокремлюють ідею, концепцію. Проблема - це форма і засіб НП, що є єдністю двох елементів: знання про незнання і передбачення можливості наукового відкриття. Проб - це суб'єктивна форма вираження необхідності розвитку знання, яка відображає суперечність між знанням і дійсністю або протиріччя в самому пізнанні; вона є одночасно засобом і методом пошуку нових знань.Вона включає в себе нове знання, яке має х-р припущення і поряд з істинними положеннями містить і заблудження. Тому проб.-джерело розвитку теорії, пошук шляхів її використання для вирішення практичних завдань, визначення меж її застосування і виявлення її обмеженості. Розвиток, пізнання - перехід від постановки одних проблем до їхнього вирішення, а потім до постановки нових проблем та подальшого вирішення їх. Гіпотеза - форма та засіб НП, за рахунок як. формується один з можливих варіантів вирішення проблеми, істинність якої ще не встановлена і не доведена. Г.- форма розвитку НП, засіб переходу від невідомого до відомою, від незнання до знання, від неповного, неточного знання до більш повного, точного. На основі трьох зазначених форм НП в їхній діалектичній єдності формується наук. концепція, яка обґрунтовує основну ідею теорії.

Теорія -найадекватніша форма НП, система достовірних, глибоких та конкретних знань про дійсність, яка має струнку логічну структуру і дає цілісне, синтетичне уявлення про закономірності та суттєві х-ки об'єкта. Т. на відміну від гіп. -знання достовірне, істинність якого доведена і перевірена практикою. Т. дає істинне знання та пояснення певної сфери об’єктивної дійсності, дає змогу зрозуміти її загальні, необхідні, суттєві, внутрішні закономірні властивості та зв'язки. Від Г Т відрізняється позитивною визначеністю своєї істинності, достовірним знанням. Від ін. видів достовірного знання Т відрізняється своєю точною логічною організацією і своїм об'єктивним змістом, а відповідно і своїми пізнавальними ф-ціями. Т дає змогу зрозуміти об'єкт пізнання в його внутрішніх зв'язках і цілісності, пояснює багатоманітність наявних фактів і передбачає нові, невідомі, прогнозуючи поведінку систем у майбутньому. Дві найважливіші функції теорії - пояснення та передбачення. Ідея -форма НП, яка відображає зв'язки, закономірності дійсності і спрямована на її перетворення, а також поєднує істинне знання про дійсність і суб'єктивну мету її перетворення. І. не просто відображає дійсність такою, як вона існує тут і тепер, але і її розвиток и можливості, в тенденції, вона фіксує не лише суще, але і належне, спрямовує пізнавальну діяльність людини на практичне перетворення дійсності згідно зі змістом наявного знання. Концепція-форма та засіб НП, яка є способом розуміння, пояснення, тлумачення основної ідеї теорії, не науково обгрунтований та в основному доведений вираз основного змісту теорії, але на відміні від теорії він ще не може бути втіленим у струнку логічну систему точних наукових понять.

54. Проблема єдності та множинності світу.

світ пов'язане з пон.«буття», близьке до слів «свій», «община». «світ» означало єдність, цілісність й упорядкованість. Джерело єдн.- життя общини. світ давніх людей — це«смислова єдність», яка утворилась на основі їх соціального життя і практичної діяльності. У «смисловій єдності» виділ. 2 аспекти: смисли, пов'язані з регламентацією життя общини і смисли, пов'язані з практичною діяльністю. Домінував перший момент.

Таке розуміння світу (модель формування смислової єдності) існувало довго. З виникненням держави «світ» набув ширшого значення -світ-космос греків, християнський світ, Новий і Старий світ. Культура задавала єдності й упорядкованості цим «світам». Впорядкованому світові (космосу) протистояв хаос. Паралельно - інше поняття світу, основа- знання об'єктивних властивостей і відношень речей Під світом розум. світ об'єктивної природи, яка охоплює й людину. Єдність і упорядкованість задані Богом або властиві самій природі. Ідея єдиного упорядкованого світу науки витісняє і заміщує ідею світу, упорядкованого культурою. Нова онтологія, яка сформувалася на основі феноменології, досліджує різні сфери буття, різні буттєві світи. Якщо класична філософія, як матеріалістична, так й ідеалістична, формує натур.-об'єктивістську традицію (вона трактувала світ як сукупність матеріального сущого), то феноменологія, екзистенціалізм та герменевтика належать до культур.-суб'єктивістської традиції. У них світ за способом конституювання суб'єктом (культурою) сущого розпадається на множинність сфер буття (реальних речей, математичних предметностей, цінностей тощо). Натур.-об'єктивістська традиція причини існування світу шукає в ньому самому і в Богові (тобто в чомусь об'єктивному, незалежному від людини), культур. суб'єктивістська — в діяльності суб'єкта і в культурі. помітно, що суб'єктивістська традиція схиляється до поняття світу, в центрі якого культура, а об'єктивістська — до сучасного поняття світу, в центрі якого природа і наука, що її пізнає.ці концепції передбачають і доповнюють одна одну.

За об'єкт.-натуралістичного розуміння світу як природи постає питання: що таке природа, що розуміти під природою. І стає очевидним, що світ, яким його бачить сучасна наука, — культурно-історичне явище. Скажімо, вчора люди не так сприймали світ, а завтра будуть сприймати по-іншому. Отже, натуралістичний підхід до світу передбачає його доповнення культурологічним.

З іншого боку, суб'єктивістсько-культурологічне розуміння світу не могло бути в своїй основі чужим природі. Звичаї та соціальні порядки спрямовані на виживання людини, вони враховували природу людини та навколиш­ню природу. Ворожа природі культура приречена на загибель, тому вона мусить бути співмірною природі. Отже, суб'єктивістсько-культурологічне розуміння світу повинно враховувати світ як природу.Множинність світу характеризуються тим, що існують різні форми руху матерії (механічна, фізична, хімічна, біологічна, соціальна), різні буттєвості матеріальних форм (жива і не жива). Матеріальність світу визначається їх речовинністю, просторово-часовим буттям, причинними зв’язками з іншими речами і процесами.