Філософські засади наукових картин світу: системність, цілісність, складність як способи розуміння єдності багатоманітності світу.

Наукова картина світу - сформована на основі систематизації, узагальнення основних наукових понять і принципів цілісна система знань, світоглядових уявлень про природу, її властивості та закономірності. А оскільки мислити багатоманітність явищ в цілому можна, лише віднайшовши спосіб їх об'єднання, в кожній науковій картині світу певним чином мислиться єдність багатоманітності. Класичне наукове бачення світу знаходить цю єдність в універсальних законах, виявом яких виступають події, що відбуваються. бгатоманітність, яку вони впорядковували, розглядалась як сукупність речей, що виявляли певні властивості в певних відношеннях. У будь-якому разі йдеться про спосіб уявляти шукану багатоманітність і спосіб її впорядковування, тобто встановлення певної єдності. Цілісність розгляд. як спосіб уявити єдність багатоманітного в науковій картині світу.. Насамперед синергетичне розуміння цілісності є діалектичним, оскільки розглядає відповідну єдність багатоманітного процесуально.

Цілісність притаманна не лише системі, що самоорганізується, яка утворилася в результаті історичного вибору того, а не іншого виду узгодженого руху елементів певного середовища. Таким чином, цілісність і поліваріантність не суперечать одна одній, а передбачають наявність одна одноїЦілісність, що характеризується наявністю параметра порядку, зберігає значення на всіх фазах процесу самоорганізації, хоч конкретні цілісності, що з'являються на поверхні буття, можуть дробитися під час переходу до наступних біфуркацій і взагалі зникати в разі входження у хаос. Різноманітність вияву рис цілісності систем, що самоорганізуються, передбачає певне впорядкування.

НКС як система – це цілісна сукупність елементів, дещо ціле, що являє собою єдність частин. типи цілісності.1 – неорганізована цілісність (або сумативна), наприклад простий набір предметів, механічне об’єднання чогось різнорідного. В неорганізованому цілому зв’язок носить механічний характер. Властивості такого цілого співпадають з сумою властивостей його складових частин. При цьому, коли предмети входять в склад неорганізованого цілого, або виходять з його складу, з ними не трапляється якісних змін.2організована цілісність, наприклад, атом, молекула, кристал, Сонячна система. Організоване ціле володіє різним рівнем впорядкованості в залежності від особливостей його складових частин і характеру зв’язку між ними. В організованому цілому його складові елементи знаходяться у відносно стійкому взаємозв’язку. Властивості організованого цілого не можна звести до механічної суми властивостей його частин.3органічна цілісність, наприклад організм, біологічний вид, суспільство. Це вищий тип організованої цілісності. Її характерні особливості – саморозвиток і самовідтворення.