Типології суспільства в сучасних концепціях соціальної філософії (К.Поппер, Д.Белл, Е.Тоффлер).

Поппер "Відкрите суспільство та його вороги" (1945) запропонував відкрите та закрите с. Вони введені для характеристики соціально-політичних систем, властивих різним с. на тих чи інших етапах розвитку. Відкрите-творче й динамічне, засноване на ідеях ліберального плюралізму, пластичне щодо найрізноманітніших змін і впливів, просякнуте духом індивідуальної ініціативи, раціонального осягнення світу, критики і самокритики. Закрите характеризується незмінними законами функціонування, тоталітарністю, приматом суспільного над індивідом, особистісною безвідповідальністю, ідейним догматизмом.

Белл твор. концепцiї єдиного «iндустрiального с.». Історичний процес-перехiд вiд «традицiйного» (аграрного) до промислового («iндустрiального») суспiльства. Головним для нього був пошук единої внутрiшньої логiки розвитку сучасного йому суспiльства i його майбутнього, що на той час було представлене двома протилежними системами — капiталiстичною i соцiалiстичною. Індустріальне суспільство - це тип складного розвинутого суспільства з центральною роллю науково-технічної діяльності, машинним виробництвом, фабричною організацією і дисципліною праці, загальним ринком і системою господарства. Прогресуюче індустріальне суспільство у класичних дихотомічних класифікаціях протиставлялося аграрному традиційному, селянському, азіатському та ін. малорозвиненим типам суспільства.

В 70-90 рр. XX ст.соціально-економічний розвиток призвів до відторгнення цінностей індустріального суспільства, це суспільство нібито знаходиться в кризі, а людство рухається до суспільного ладу, що "відрізняється більшою здібністю до самозмін, ніж індустріальне суспільство", що умовно може бути названим постіндустріальним с.1) переорієнтація економіки від товаровиробництва до сервісу2)принципово новий спосіб організації технологічної сфери3) радикальне зміщення акцентів в соціальній структурі суспільства. основне соціальне протиріччя не конфлікт труд-капітал, а некомпетентність-професіоналізм;4)на 1-й план виходить феномен знання. Для традиційного суспільства домінуючі інститути: армія та церква, індустріального суспільства-фірма та корпорація. В постІС пріоритетну роль відіграє університет як соціальний інститут;5)реорганізація культурної сфери. ПостІС - індустрія знання.

Концепція інформ. с. -головний фактором суспільного розвитку виробництво та використання науково-технічної та іншої інформації. Ця концепція різновид теорії постІС(Белл, Тоффлер, Масуда). Капітал та праця (основа ІндС) поступаються місцем інформації та знанню в інф. с.