Поняття про рухову одиницю

 

Структурною одиницею м’язу є м’язове волокно. Функціональна одиниця м’язу отримала назву рухової (моторної) одиниці.

Рухова одиниця складається з -мотонейрона передніх рогів спинного мозку і всіх м’язових волокон, що іннервуються цим нейроном. При збудженні мотонейрона відбувається одночасне скорочення всієї моторної одиниці.

 

Класифікація рухових одиниць :

1 За функцією.

За цією ознакою розрізняють швидкі і повільні рухові одиниці. Для швидких рухових одиниць характерні дуже швидкі і сильні скорочення. Вони забезпечують біг на короткі дистанції (спринтери), різні види стрибків. Для повільних рухових одиниць характерні повільні, але тривалі скорочення. Вони забезпечують біг на довгі дистанції (стайєри), підтримання пози тіла. Порівняльна характеристика швидких і повільних моторних одиниць наведена у табл. 9.1.

 

Таблиця 9.1- Порівняльна характеристика швидких і повільних

рухових одиниць

 

Швидкі рухові одиниці Повільні рухові одиниці
Містять мало міоглобіну (так звані білі м’язи) Містять багато міоглобіну (так звані червоні м’язи)
Складаються з м’язових волокон довгих за розміром Складаються з м’язових волокон коротких за розміром
Основне джерело енергії - анаеробний гліколіз і глікогеноліз Основне джерело енергії-аеробне окиснення вуглеводів і жирів
Містять мало мітохондрій Містять багато мітохондрій
Мають відносно погане кровозабезпечення Мають гарне кровозабезпечення
Дуже добре розвинений СПР СПР розвинений гірше

2 За будовою.

За цією ознакою розрізняють малі і великі рухові одиниці. До складу малих рухових одиниць входить невелика кількість м’язових волокон. Наприклад, у м’язах гортані рухові одиниці складаються із 2-3 м’язових волокон, у м’язах обличчя - 10-12. Як правило, малі рухові одиниці збуджуються слабкими нервовими стимулами, оскільки збудливість їх нейронів висока. До складу великих м’язових одиниць входить багато м’язових волокон. Наприклад, у м’язах кінцівок і тулуба їх кількість доходить до кількох сотень. Великі рухові одиниці збуджуються більш сильними стимулами порівняно з малими, оскільки збудливість їх нервових волокон нижча.

Фізіологічні характеристики скорочення м’язів