Світлолікування

Частина світла, що падає на тіло тварини, поглинається тканинами і перетворюється в теплову та хімічну енергію, причому промені з більшою довжиною хвилі (інфрачервоні) проникають у глибину тканин (до 4–5 см), а з меншою (ультрафіолетові) – лише в шкіру (до 1 мм). Внаслідок утворення тепла у місці опромінення виникає і зберігається до однієї години активна гіперемія, а інтенсивність кровотоку посилюється в 10–15 разів. Все це прискорює ферментативні процеси, посилює обмін речовин і регенеративні процеси. Тому інфрачервоне опромінення досить ефективне при підгострих та хронічних запаленнях, за недостатності кровообігу в пошкоджених тканинах і зниження обміну речовин та регенеративних процесів. Джерелом інфрачервоного світла є сонце, а також лампи Мініна, солюкс, інфраруж та ін.

Дія ультрафіолетового опромінення залежить від довжини хвилі. Раніше вказувалося, що ультрафіолетові промені майже повністю поглинаються клітинами епідермісу і шкірою, досягаючи поверхневих капілярів та нервових закінчень і проявляючи фотохімічну дію. Вони поліпшують в організмі обмін кальцію, стимулюють імунобіологічну реактивність, а в місці опромінення пошкоджують епідермальні клітини з утворенням біологічно активних речовин типу гістаміну, здатних викликати запалення. До того ж на поверхні шкіри чи ран вони діють бактерицидно.

Ультрафіолетове опромінення використовується при ранах, виразках, екземах, фурункульозі тощо. Для цього користуються найрізноманітнішими ртутно-кварцевими лампами. Останнім часом у тваринництві використовується одночасне ультрафіолетове та інфрачервоне опромінення для підвищення резистентності організму тварин, поліпшення обмінних процесів.