рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

МЕТОДИ КОНТРОЛЮ ПЕРЕБІГУ РАНОВОГО ПРОЦЕСУ

МЕТОДИ КОНТРОЛЮ ПЕРЕБІГУ РАНОВОГО ПРОЦЕСУ - раздел Науковедение, Зв’язок хірургії з іншими науками. Роль науковців України у розвитку ветеринарної хірургії Клінічні Методи.Під Час Поранення Проводять Як Загальне, Так...

Клінічні методи.Під час поранення проводять як загальне, так і місцеве дослідження тварини. Перше дозволяє своєчасно виявити так звану ранову хворобу, ранові ускладнення. Тому спочатку звертають увагу на стан пораненої тварини. Підвищення збудливості і неспокій часто пояснюють високою болісністю, що супроводжує травму. І навпаки, пригнічення, вялість рухів свідчать про значну втрату крові, інтоксикацію чи порушення функцій мозку при пошкодженні черепа. Дослідження пораненої тварини проводять у певній послідовності.

1.З анамнезу з’ясовують час поранення, характеристику травмуючого предмета, час і характер надання першої допомоги.

2. Потім проводять загальне дослідження тварини. При цьому визначають температуру, пульс, дихання , стан слизових оболонок (блідість, жовтяничність, синюшність), функціональний стан пошкодженого органа.

3.Якщо рана була закрита пов’язкою, звертають увагу на ступінь тиснення її на тканини, зміщення, просочення її кров’ю чи рановим ексудатом. Після зняття пов’язки визначають характер пошкодження шкіри, розміри рани і набряку чи інфільтрації.

4. Тампоном, змоченим 3%-ним розчином перекису водню, видаляють забруднення і ексудат від центру до периферії. Рану прикривають серветкою, змоченою йодованим спиртом (1:1000) чи іншим антисептиком, зрізають чи збривають шерсть навколо рани (на 5–7 см), попереджуючи попадання її в рану. Ретельно висушивши шкіру, обробляють її 5%-ним розчином йоду, дегміном чи іншими дезінфекційними речовинами.

5. Уважно досліджують стан травмованих тканин, з’ясовуючи характер їх роз’єднанння, зяяння і забруднення.

Після цього за допомогою пальпації визначають стан тканин навколо рани: температуру і больову чутливість, припухання, щільність інфільтрату, консистенцію тканин (м’яка, щільна, еластична), флуктуацію (накопичення крові, гнійного ексудату), крепітацію (кісткову – при їх переломах, фібринозну – за фібринозного запалення, повітряну – при засмоктуванні в рану повітря, газову при анаеробній інфекції), рухливість шкіри тощо. Пальпацією визначають стан кровоносних і лімфатичних судин (тромбофлебіт, лімфангоїт), а також регіонарних лімфатичних вузлів (лімфонодуліт), шо часто розвиваються як ускладнення інфікованих ран.

7. Визначають характер ранового ексудату: серозно-кров’яниста рідина, гній, іхор (їх кількість і запах, консистенцію та колір). Залежно від місця локалізації рани та її глибини, в ексудаті можуть бути різні домішки лімфи, синовії, слини, сечі, кормових мас тощо. Рановий ексудат не може бути постійним і змінюється у процесі загоювання ран чи розвитку ранових ускладнень. Зокрема, у перші дні внаслідок запального процесу його кількість збільшується; а з утворенням демаркаційної зони і відділенням змертвілих тканин – зменшується. Під час дослідження встановлюють характер виділення ексудату: безперервно, періодично, посилюється при пальпації та активних чи пасивних рухах. Визначають також рН ранового ексудату за допомогою лакмусового папірця чи рН-метра. Ці дані використовують для виявлення розмірів місцевого ацидозу чи алкалозу і призначення лікування відповідно до фази ранового процесу.

8. Додатково проводять бактеріологічне дослідження ексудату, яке дозволяє більш цілеспрямовано використовувати відповідні протимікробні засоби. Правда, практики цим дослідженням користуються рідко, оскільки його результати будуть відомі через кілька днів, коли в рані можуть уже розвинутися різні ускладнення. Тому лікар при виборі засобів і способів терапії покладається в основному на клінічні дані та власний лікарський досвід.

9. Проводять огляд країв рани (рівні, нерівні, витягнуті, набряклі, просочені кров’ю, сухі, вкриті кіркою тощо), стану епідермізації (наявність, колір, ширина епітеліального обідка тощо).

10. Після цього починають внутрішнє дослідження рани. Ранову порожнину розкривають тупими рановими гачками і оглядають її стінки й дно. Якщо тварина непокоїться, слід провести інфільтраційну анестезію тканин навколо рани 0,5%-ним розчином новокаїну. За вузького ранового отвору і значного пошкодження тканин у глибині рани її попередньо розрізають донизу, забезпечуючи цим доступ у глибину рани, а також вільне виділення ранового ексудату. У розширеній рані звертають увагу на анатомічну структуру пошкоджених тканин, просочення їх кров’ю, наявність і місце локалізації домішок в ексудаті, предметів поранення і т.п.

11. Глибокі гнійні рани і нориці досліджують зондуванням, яке дозволяє визначити глибину, наявність розшарувань, ніш, кишень, де можуть знаходитися сторонні предмети, що викликали поранення. Зондування проводять за допомогою пальця, гумового чи ебонітового катетера, металевого зонда. На практиці найчастіше користуються вказівним пальцем, захищеним гумовою рукавичкою. Таке дослідження дозволяє отримати більше інформації про стан тканин (щільність, дряблість), визначити пульсацію артерій, положення і розмір вени, нервового стовбура тощо. Якщо рана глибока і вузька, її зондують стерильним гудзикуватим зондом чи зімкнутим корнцангом. Інструментальне зондування проводять без зусиль, інакше можливі проколювання чи розшарування тканин, порожнинних бар’єрів з занесенням у глибину забруднень, мікроорганізмів.

Важливо знати, що свіжі рани не зондують у зв’язку з можливим прониканням в анатомічну порожнину, розміщену поруч, та їх інфікуванням чи забрудненням. Зондування, і особливо інструментальне, протипоказане за проникних ран анатомічних порожнин (суглоб, грудна і черевна порожнини), хоч воно має велике діагностичне та прогностичне значення і дозволяє правильно зорієнтуватися в лікуванні тварини.

Нагадаємо також, що внутрішнє дослідження ран не слід проводити, якщо лікар не має засобів знеболювання та умов для хірургічного втручання. Таке дослідження закінчується, як правило, лікуванням, для чого і готують відповідні інструменти. Нерідко при цьому знаходять стороннє тіло, яке потрібно видалити негайно.

Лабораторні методи.У процесі лікування доводиться багаторазово проводити дослідження рани і пораненої тварини. Адже загоювання рани може затримуватися у зв’язку з утворенням нових гнійних вогнищ: ніш, вогнищ некрозу. При цьому, крім наведених раніше, користуються планіметричним дослідженням. Для цього на целофан наносять контури рани і за повторного вимірювання порівнюють з початковою площею. Такі дослідження допомагають з’ясувати характер перебігу ранового процесу та його ускладнення і, що надто важливо, ефективність проведеного лікування.

Дослідження ранових відбитків.Ранові відбитки дозволяють визначити фагоцитарну реакцію (фагоцитоз, фаголіз), активність і патогенність ранової мікрофлори, прогнозувати перебіг ранового процесу та оцінювати ефективність лікування.

Перед виготовленням відбитків з ранової поверхні стерильним тампоном, змоченим у фізрозчині, легенько видаляють гній. Потім знежирене предметне скло злегка притуляють до рани. З одного й того ж місця роблять 4–5 відбитків, оскільки в першому, як правило, переважають клітини ранового ексудату, а в останніх – клітини пошкоджених тканин чи грануляцій.

Відбитки слід брати з декількох ділянок рани, оскільки регенерація й розподіл клітин по рановій поверхні нерівномірні. Із вузької рани відбитки роблять за допомогою корнцанга. Ним беруть невелику ватно-марлеву кульку, вводять у глибину рани і торкаються нею ранової поверхні, а потім прикладають її до предметного скла. Одержані препарати зразу фіксують етиловим чи метиловим спиртом (5 хв) або спирт-ефіром (35 хв) і фарбують за Романовським-Гімза (25–40 хв). Готові відбитки проглядають під мікроскопом при великому збільшенні.

У перші 2–3 дні після травмування у ранах знаходять вазогенні клітини, особливо нейтрофіли, на різній стадії фагоцитозу, що вказує на достатню мобілізацію захисних сил організму і сприятливого перебігу ранового процесу. При запальній реакції відбувається розпад клітин ексудату, про що свідчать зруйновані грудочки ядра поза клітинами нейтрофілів і пригніченням реактивності організму у препаратах-відбитках знаходять накопичення нефагоцитованих мікробів, інтенсивний розпад нейтрофілів, макрофагів та інших клітин.

Поява серед клітин ранового ексудату макрофагів при одночасному зменшенні дегенерованих нейтрофілів означає початок росту грануляційної тканини та самоочищення рани. Подальше збільшення таких клітин означає утворення надійного грануляційного бар’єру. Пізніше, коли рана повністю очиститься від мертвих тканин, у групі макрофагів з’являються клітини з довгими відростками – фібробласти. Це і є початок ущільнення новоутворених тканин.

Бактеріологічне дослідження гнійної рани. Воно дозволяє дати оцінку ефективності антибактеріального лікування ран. Бактеріологічне дослідження включає в себе ідентифікацію збудника (якісний склад мікрофлори), його чутливість до антибактеріальних препаратів, а також кількість мікроорганізмів в 1г тканин чи вмісті рани (кількісна характеристика) (Даценко Б.М., 1995).

З метою ідентифікації мікроорганізмів використовується бактеріоскопія мазків-відбитків рани, пофарбованих за Романовським-Гімза. За допомогою цього методу можна диференціювати грампозитивну і грамнегативну флору, що знаходиться в рані. У мікроорганізмах, що забарвлються грампозитивно, генціанвіолет у присутності йоду утворює в оболонці стійку до спирту сполуку фіолетового кольору. Інші клітини такої властивості не мають, і спирт протягом 30 с знебарвлює їх, а при дофарбуванні фуксином останні (грамнегативні) набувають червоного кольору.

Для дослідження якісного складу мікробних збудників роблять посів ранового вмісту на кров’яний агар, середовище Сабуро, Ендо та м’ясо-пептонний агар, посіви інкубують у термостаті при температурі 37° С протягом 20 год, а посіви на середовищі Сабуро – 48 год. Потім у добовій культурі мікробних асоціацій проводять подальшу ідентифікацію колоній , що виросли, шляхом вивчення їх морфологічних, біохімічних та інших властивостей.

На практиці визначення чутливості всієї мікрофлори до антибіотиків проводять методом стандартних паперових дисків і лише при необхідності виділяють окремі культури. Для оцінки антибіотикорезистентності всієї асоціації за загальноприйнятими методиками затрачується 48 год, а при виділенні окремої культури − 72–96 год. (Стручков В.І. і співав., 1975). Мікробні штами вважаються стійкими до досліджуваного антибіотика, якщо зона затримки їх росту складає не менше 15 мм, чутливими − при зоні затримки від 15 до 25 мм, а високочутливими − більше 25 мм.

Кількісне визначення мікроорганізмів рани на 1г тканини дає можливість об’єктивно оцінити якість хірургічної обробки, прогнозувати перебіг гнійно-запального процесу, а також оцінити ефективність лікування. Для цього відбирають із тканин рани біоптат з дотриманням правил асептики та антисептики, в умовах лабораторії зважують у стерильному флаконі, реєструють його масу і вираховують коефіцієнт перерахунку на 1 г тканини. Зважений біоптат у стерильній ступці розтирають і суспензують в ізотонічному розчині натрію хлориду з розрахунку 1:10. Після десятикратного розведення суспензії в ізотонічному розчині NaCl до 10-3 із кожного розведення проводять посів 0,1 мл на поверхню щільного поживного середовища, розлитого в чашці Петрі, інкубують в термостаті 18–20 год, потім 1 добу при кімнатній температурі, після чого підраховують колонії, що виросли в чашці Петрі. Потім за допомогою спеціальної формули проводять перерахунок на 1г тканини.

Метод гемостазологічного аналізу ранових біоптатів . Вивчення ролі гемостазологічних тканинних факторів у тварин має істотне теоретичне і практичне значення, з огляду на пошук патогенетичних засобів лікування ран та профілактики ранових ускладнень. Суть методу зводиться до визначення рівня гемостазіологічних показників безпосередньо в тканинах після взяття і екстрагування біоптатів (Рубленко М.В., Яремчук А.В.,2006).

стан системи тканинного гемостазу тканин, визначають за різницею показників донорської та дослідної плазми до та після внесення тканинного екстракту (до 1 мл донорської додається 0,1 мл досліджуваного екстракту). Безпосередньо в екстрактах визначають показники тканинного протеолізу.

Інструментальне дослідження.Досить інформативним методом дослідження поширення запального інфільтрату є інструментальний, а саме – ультразвукова діагностика, що доповнює традиційні клініко-лабораторні і дає можливість візуалізувати на екрані монітора поширення запальної реакції в глибині м’яких тканин, виявити ранні стадії локалізації мікроабсцесів у прилеглих тканинах. Для дослідження використовується ультразвуковий прилад “Skanner 100 S”, чи прилад іншої моделі. Для проведення ехограми ранових поверхонь тварину фіксують у лежачому чи стоячому положенні, видаляють волосяний покрив у ділянці дослідження та змащують шкіру спеціальним контактним гелем. Головку зонда ставлять на краю рани перпендикулярно до поверхні шкіри і проводять сканування впоперек стінки рани (Ільніцький М.Г.,2002).

На отриманих ехограмах зона запального інфільтрату, порівняно з безінфільтратною світліша. Запальний інфільтрат м’яких тканин на екрані приладу візуалізується у вигляді ділянки з підвищеною ехогенністю з дещо розмитим на межі контуром (рис. 12), який поширюється у м’які тканини (м’язи, фасції, підшкірна клітковина), маючи фактичні розміри, що відповідають формі і величині інфільтрату.

Отже, метод ультразвукової діагностики – об’єктивний, швидкий та інформативний і дає можливість візуалізувати перебіг біофізико-хімічних процесів у ранах чи гнійно-запальних осередках та вибрати відповідну лікувальну тактику.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Зв’язок хірургії з іншими науками. Роль науковців України у розвитку ветеринарної хірургії

Передмова У другому виданні планується опрацювати тактику оперативного і консервативного лікування.. Вступ..

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: МЕТОДИ КОНТРОЛЮ ПЕРЕБІГУ РАНОВОГО ПРОЦЕСУ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Передмова
Вихід у світ другого українського видання підручника “Загальна ветеринарна хірургія” зумовлений низкою факторів. По-перше, останнім часом збільшилася кількість хірургічно хворих тварин, особливо в

Дослідження хірургічно хворої тварини.
Під час дослідження хворої тварини лікар ветеринарної медицини має дотримуватися правил професійної етики і деонтології. Відомо, що успіх у лікуванні хворого на 50% залежить від своєчасної і правил

Післяопераційний догляд за тваринами.
Його завдання: а) попередження ускладнень; б) своєчасне їх виявлення і лікування тварини; в) полегшення післяопераційного перебігу; г) прискорення видужання тварини. Догляд залежить перш з

ТРАВМИ І ТРАВМАТИЗМ ТВАРИН
    У перекладі з грецької мови травма означає пошкодження тканин тварин найрізноманітнішими травмуючими факторами екзо- і рідше ендогенного походження. Залежно від їх о

КЛАСИФІКАЦІЯ ТРАВМАТИЗМУ
У ветеринарії на сьогодні немає загальноприйнятої класифікації травматизму, яка змогла б урахувати всі травмуючі фактори і допомогла лікарю в організації профілактичних заходів. Основними видами тр

ПРОФІЛАКТИКА ТРАВМАТИЗМУ
Вона зводиться до усунення факторів, що йому сприяють. Тому профілактичні заходи опрацьовуються з урахуванням виду травматизму. Профілактика внутрігосподарського травматизму передбачає прове

ВПЛИВ ТРАВМИ НА ОРГАНІЗМ
  Ступінь ушкоджень залежить від властивостей і механізму впливу пошкоджувального фактора, анатомо-фізіологічних особливостей ушкоджених тканин та органів, видових особливостей органі

Запалення
  Розвиток запального процесу в тканинах є основною формою реакції живого організму на травму. Церозвинута у ході еволюції реакція живих тканинна місцеве пошкодження, яка включає скла

Медіатори запалення
Медіаторами запалення називають біологічно активні речовини, які здебільшого містяться в зоні ураження та впливають на його пато- і морфогенез. Певною мірою вони являють собою агенти ауто- і паракр

Ключові ланцюги запалення
У більшості випадків запалення характеризується такими клінічними ознаками: гіперемія (гubог), припухлість (tumог), гіпертермія (соlог), біль (dolor) та порушення функці

Клінічні форми запалення
Клініко-морфологічні форми запалення зумовлені переважанням у його динаміці ексудації чи проліферації. При систематиці форм запалення враховують: 1) характеристику за терміном перебігу (го

Видові особливості запалення
Урахування клініко-морфологічних проявів видових особливостей запальної реакції у тварин має суттєве практичне значення, оскільки виникає потреба у різних патогенетичних підходах до здійснення ліку

Фізичні методи
Гідротерапія – це використання з лікувальною метою води різної температури, льоду, снігу, жару тощо. Місцеве охолодження звужує судини і зменшує кровотік, внаслідок чого з

Фізіотерапевтичні процедури
УВЧ-терапія. Метод грунтується на використанні змінного електромагнітного поля ультрависокої частоти, яке підводиться до тканин за допомогою конденсаторних пластин. Дія йо

Гальванізація і електрофорез
Організм тварини – це складна електролітична система, в якій постійно відбуваються процеси дисоціації і рекомбінації молекулярних структур, що й зумовлює значну електропровідність тканин. Переміщен

Світлолікування
Частина світла, що падає на тіло тварини, поглинається тканинами і перетворюється в теплову та хімічну енергію, причому промені з більшою довжиною хвилі (інфрачервоні) проникають у глибину тканин (

Медикаментозне лікування
Новокаїнотерапія вважається найбільш фізіологічним методом лікування, оскільки дає змогу максимально використати фізіологічні здатності організму тварин у боротьбі з хворобою. Введ

Імуностимулювальна терапія
Імунотропні лікарські речовини, здатні нормалізувати гуморальну або клітинну імунну систему, включають засоби різної хімічної будови. Їх застосовують при гіпер- чи гіпоергічних запаленнях, септични

ГЕМАТОМА
  Гематома – це крововилив переважно у пухку клітковину з утворенням у ній наповненої кров’ю порожнини, що утворюється при порушенні цілості артерій або вен значного калібру, коли кро

ЛІМФОЕКСТРАВАЗАТ
  Лімфоекстравазат – це накопичення лімфи у новоутвореній порожнині внаслідок травмування лімфатичних судин. Етіологія. Він виникає внаслідок дії сили на діл

СИМПТОМИ РАН
Кожна рана має три основних симптоми: біль, зяяння і кровотеча. Звичайно, часто спостерігається і порушення функції пошкоджених тканин. Біль(dolor)виникає в момент

КЛАСИФІКАЦІЯ РАН
На сьогодні є декілька класифікацій ран залежно від певних ознак. За походженням всі вони поділяються на операційні та випадкові. Операційні рани наносять з

МЕХАНІЗМИ ЗАГОЮВАННЯ РАН
Рановий процес – це сукупність послідовних змін, що відбуваються в рані і всьому організмі у процесі загоювання. Загоєння рани – це репаративний процес по

ФАЗИ ЗАГОЄННЯ РАН
У динаміці ранового процесу розрізняють дві фази: гідратації (самоочищення) і дегідратаціі (регенерації). Фаза гідратації при первинному і вторинному загоюванні ран проходить

ФАКТОРИ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА ЗАГОЄННЯ РАН
На процес загоєння ран у тварин впливає багато факторів, а саме: - вік тварини і його маса; - стан годівлі і утримання; - наявність вторинного інфікування ран; -

Загоювання первинним натягом
При нормальному загоєнні ран регенерація починається уже через кілька годин після поранення та зупинки кровотечі і закінчується через 6–8 днів закриттям дефекту без утворення макроскопічного рубця.

Загоєння вторинним натягом
Загоєння відбуваєтьсяя після вираженого запального процесу наслідком якого є очищення рани від некротизованих тканин і супроводжується розвитком грануляційної тканини, яка поступово виповнює всю ра

Загоювання ран під струпом
Під струпом загоюються поверхневі або колоті рани, особливо у птиці, гризунів, великої рогатої худоби і свиней. Якщо рана не інфікована, не забруднена, містить мало мертвих тканин, то загоєння під

ВИДОВІ ОСОБЛИВОСТІ РАНОВОГО ПРОЦЕСУ
  Особливо яскраво вони виражені у першій фазі – самоочищення від мертвих тканин і забруднень. Цей процес зумовлений характером запалення у тварин різних видів і має наступних три різ

ЗАГОЄННЯ РАН У ТВАРИН, ХВОРИХ НА ПРОМЕНЕВУ ХВОРОБУ ТА ПРИ ЇХ ЗАБРУДНЕННІ РАДІОНУКЛІДАМИ
  У початковому періоді променевої хвороби перебіг ранового процесу майже не відрізняється від звичайного. За легкого і середнього ступенів відбувається гальмування регенеративних про

Зупинка кровотечі
Кровотеча є обов’язковою ознакою будь-якої рани, тому хірург повинен в найкоротший термін зупинити, або призупинити кровотечу і тим самим усунути загрозу життю тварини, а також відновити в організм

Боротьба з втратою крові
Доведено, що в організмі здорової тварини незначні втрати крові відновлюються без особливої шкоди для нього за кілька днів, значні − протягом 3–4 тижнів. Тому заходи боротьби з наслідками кро

Рановий спокій
Загоювання рани не може бути успішним, якщо в ній зберігається чи ще більше наростає болісність. Усунути або хоч послабити її вдається забезпеченням спокою пораненій тварині. Рух викликає додаткове

Механічна антисептика ран
Доведено, що ніякі препарати не здатні простерилізувати рану до тих пір, поки в ній містяться мертві тканини, гнійний ексудат, сторонні тіла. Тому лікування рани у стадії самоочищення полягає не у

Хірургічна обробка ран
Залежно від строків оперативного втручання, хірургічна обробка ран буває: а) первинна, яка може бути ранньою (у перші 6–12 год після поранення), відстроченою (24–36 год) і пізньою (обробка інфікова

Фізична антисептика ран
Це один із важливих способів лікування гнійних ран і ранових ускладнень. У його основі лежить уявлення про те, що фізичні умови навколишнього середовища (вологість повітря, відсмоктувальні властиво

Хімічна антисептика ран
Крім фізичної, користуються й хімічною антисептикою. Суть її зводиться до використання антисептичних і бактеріостатичних засобів. Звичайно, знищити всю мікрофлору в рані засобами хімічної антисепти

Лікування гнійних ран
Лікування гнійних ран буває місцеве і загальне. Крім того, характер лікування визначається фазою ранового процесу. При місцевому лікуванні у першу фазу ранового процесу хірургу необхідно:

Лікування ран у хворих на променеву хворобу
Із методів загального впливу слід відзначити повноцінну годівлю тварин, особливо вітамінну, а також посилення імунобіологічного захисту організму за рахунок переливання крові, використання тканинни

Хірургічна інфекція
    Це інфекційний процес, що виникає в організмі тварини на місці проникнення мікробів або вірусів і проявляється як загальна чи місцева хвороба, під час лікування якої

Механізми, що попереджують розвиток інфекції
  Для боротьби з інфекцією, що загрожує тваринам зі всіх сторін, їх організм має низки захисних пристосувань фізичного, біохімічного та біологічного характеру. Перш за все це непошкод

Дрімаюча інфекція
  Патогенні мікроби тривалий час можуть залишатися у місці свого початкового проникнення (регіонарних лімфовузлах, м’язовій тканині) у прихованому, дрімаючому стані після видужання тв

Клінічні форми гнійної інфекції
У сільськогосподарських тварин місцева гнійна інфекція найчастіше проявляється у вигляді абсцесу і флегмони. Абсцес (Abscessus) Абсцес (нарив) – це обмежене гн

Анаеробна і гнильна інфекція
Анаеробна хірургічна інфекція виникає здебільшого як ранова. Часто вона розвивається при осколочних, а також випадкових розміжчених і рваних ранах. Може виникнути і при незначних пораненнях шкіри.

Актинобактеріоз
Актинобактеріоз (Аctinobacteriosis) – хронічна інфекційна хвороба, що характеризується утворенням гнійних гранульом в ділянці голови і шиї. Не так давно вона діагносту

Ботріомікоз
Ботріомікоз (botriomycosis) – це хронічна інфекційна хвороба, яка супроводжується розвитком інфекційної гранульоми або так званої ботріомікоми. Вона зустрічається часто у коней

Правець
Правець (tetanus) – це гостра інфекційна хвороба, викликана широко розповсюдженим у природі мікробом СІ. tetani, яка характеризується підвищеним рефлекторним збудженням

Некробактеріоз
Некробактеріоз (necrobacteriosis) – це інфекційна хвороба, що проявляється прогресуючими гангренозно-некротичними процесами у шкірі, підшкірній клітковині, сухожилках, зв’язках

Сторонні тіла
  Сторонні тіла – це предмети неорганічного та органічного походження, що проникають у тканини або утворюються в органах протягом певного часу. Залежно від локалізації їх под

Гангрена
Певним видом некрозу є гангрена в патогенезі якої основним фактором є судинна непрохідність. Причинами гангрени можуть бути як зовнішні, так і внутрішні фактори, які викликають стійкі й тр

ТЕРМІЧНІ ОПІКИ
Нагрівання шкіри і розвиток опіків відбувається по-різному, залежно від джерела тепла. Можливі три способи перенесенння тепла :1) конвекція – під час дії гарячої пари чи газу; 2) прямий контакт з н

ХІМІЧНІ ОПІКИ
Хімічні опіки виникають внаслідок дії на шкіру чи слизові оболонки концентрованих кислот, розчинних солей важких металів, лугів, фосфору, а також речовин шкіронаривної та резорбтивної загальнотокси

ЕЛЕКТРООПІКИ
Це ушкодження електричним струмом або блискавкою. Ушкодження тканин при електротравмі залежить від напруги струму і ступеня опору (чим він вищий, тим більше ушкодження). Найбільший опір має шкіра,

ПРОМЕНЕВІ ОПІКИ
Іонізуюча радіація при зовнішній дії залежно від виду опромінення викликає розвиток променевої хвороби чи ураження шкіри – променеві опіки. Виникнення останніх визначається проникною здатністю пром

Розвиток опорно-рухової системи і функції кісткової тканини
Формування опорно-рухової системи – складний, тривалий і багатостадійний процес. Розпочинається він в ембріональному періоді і закінчується у тварин різних видів із завершенням фізіологічного розви

Дистрофічний остеотендиніт
Хвороба зумовлена первинним ураженням окістя і супроводжується вторинним втягуванням у процес сухожилка, зміною постави кінцівок (Борисевич В.Б.). Етіологія, патогенез і клінічні о

АНАТОМО-ФІЗІОЛОГІЧНІ ДАНІ
Під словом «суглоб» розуміють не тільки пасивне зчленування кісток між собою, а й складну систему, що об’єднує в собі кістки, судини, нерви, зв’язки, м’язи, сухожилки, слизові сумки, апоневрози і н

ЗАКРИТІ МЕХАНІЧНІ ПОШКОДЖЕННЯ
Забій суглоба (Contusio articuli) Забій суглоба виникає внаслідок прямої (безпосередньо) чи непрямої механічної травми, головним чином, м’яких його тканин.

ХРОНІЧНІ БЕЗЕКСУДАТИВНІ ПРОЦЕСИ В СУГЛОБІ
  Пері- і параартикулярний фіброзит (Fibrositis peri-paraarticularis) Періартикулярний фіброзит – це хронічне запалення з проліферацією у прилеглій до

Контрактури суглобів
Контрактури характеризуються стійкими змінами положення суглоба і різким обмеженням його рухливості. Вони виникають при ураженні тканин, які прямо чи побічно впливають на функцію суглоба. Тому й ро

Деформівний артрит
Це хронічне продуктивне запалення хряща або кісток суглоба; зустрічається переважно у робочих коней, волів, собак. Етіологія. Запалення, яке супроводжується осифікацією, з

Дисплазія суглобів
Дисплазія суглобів – це вади розвитку, що зумовлюють функціональну недостатність. Хворіють переважно собаки. Різні клінічні форми дисплазій зустрічаються у плечовому, ліктьовому, зап’ястковому, кул

АНАТОМО-ФІЗІОЛОГІЧНІ ДАНІ
Сухожилки сформовані з колагенової тканини, що містить багатожильні фібрили, склеєні в первинні пучки. Останні, з’єднуючись сполучною тканиною, формують вторинні, потім третинні, а інколи й більш с

Розтяг (distorsio) і розрив(ruptura) сухожилка
Розтяг – це закрите механічне пошкодження, що супроводжується розривом фібрил, окремих сухожилкових пучків зі збереженням їх анатомічної цілісності. Розривом же називають повне порушення ана

Гострий асептичний тендиніт
Запалення розвиваються внаслідок посиленого навантаження на кінцівки при забоях, пораненнях. Тому й зустрічаються здебільшого у коней і биків-плідників на племінних об’єднаннях. Сприяють розвитку т

ФУНКЦІЇ, БУДОВА І ВЛАСТИВОСТІ ШКІРИ
Складна анатомічна будова шкіри означає, що тканини, які входять до її складу присутні у всіх найважливіших органах тварин. Тому можна вважати і розглядати шкіру як орган, що виконує в організмі ни

ХВОРОБИ М’ЯЗІВ
  МІОЗИТИ (МIОSІТІS) Зустрічаються у тварин досить часто. За перебігом вони бувають гострими і хронічними. За характером запального процесу 

АТРОФІЯ М’ЯЗІВ
Атрофія − зменшення в об’ємі м’язів внаслідок пошкодження різних органів і тканин організму: суглобів, периферичних нервів та спинного мозку (паралічі), травм, інтоксикацій, злоякісних пухлин

Хвороби кровоносних судин
Артеріїт (Arteriitis) Артеріїт як самостійний запальний процес у стінці артерії не дуже поширений. Він виникає внаслідок переходу запального процесу з прилеглих тка

ХВОРОБИ ЛІМФАТИЧНИХ СУДИН ТА ВУЗЛІВ
Лімфатичні судини виконують важливу для тканин дренажну евакуа-торно-транспортну функцію, її порушення супроводжується глибокими розладами метаболізму паренхіматозних органів та їх сполучнотканинно

Механічні пошкодження периферичних нервів
У ветеринарній хірургії розглядаються в основному хвороби нервів, що проявляються дисфункцією периферичного відділу соматичної нервової системи та трофічними порушеннями в органах і тканинах на фон

Парез і параліч нервів
Це повне (параліч) або часткове (парез) випадання рухової функції органа, зумовлене ураженням центральних або периферичних відділів нервової системи. Оскільки більшість периферичних нервів

ТРАВМИ ГОЛОВНОГО МОЗКУ
Струси та забої головного мозку часто зустрічаютьсяпри падінні тварин на голову чи спину в результаті нанесення сильних ударів. Клінічні ознаки.Тварини падають і втрачають

Зміщеня у межах черевної порожнини
Зміщення сичуга (Dislocatio abomasi) Зміщення сичуга вліво – це захворювання в основному високопродуктивних корів, яке характеризується здуттям і зміщеням си

Зміщення шлунка у собак
Зміщення шлунка – це заворот його навколо поздовжньої чи поперечної осі з наступним гострим розширенням. Етіологія і патогенез.Сприятливими факторами

Зміщення за межі черевної порожнини
  Стінки внутрішніх порожнин тварин складаються з трьох пластів: зовні – шкіра, потім – м’язово-сполучнотканинний, що містить також кровоносні та лімфатичні судини, нерви, у деяких ді

Виворот із випадінням порожнинних органів
Це різновидність зміщення, інвагінації порожнинних органів, котрі мають вихідні отвори, з виворотом слизової оболонки назовні. Зустрічається випадіння прямої кишки, піхви, матки, препуціального міш

Поширення пухлинних хвороб
Пухлини зустрічаються у тварин різних видів (велика рогата худоба, коні, собаки, коти, птиця, рідше свині) і різного віку; доброякісні – переважно у молодих, а злоякісні – у старших. Розвиток пухли

Етіологія і патогенез новоутворень
Пухлини виникають у різних тканинах організму без видимих причин, переважно в місцях розвитку хронічного патологічного процесу, що, мабуть, зумовлене зміною біологічних властивостей клітин. У виник

Характерні ознаки пухлинного (злоякісного) росту
  Утворившись під впливом тих чи інших канцерогенних факторів шляхом трансформації нормальних клітин організму, пухлинні клітини набувають особливих біологічних властивостей – практич

Класифікація пухлин
У спеціальній літературі зустрічаються такі поняття, як «солідна» (справжня) і «несолідна» (несправжня) пухлини. Справжні пухлини характеризуються поліморфізмом будови та відокремленістю росту. Нес

Доброякісні новоутворення
Папілома– доброякісна епітеліальна пухлина шкіри і слизових оболонок характерної, здебільшого сосочкоподібної форми; містить два тканинних компоненти – епітелій та сполучноткан

Злоякісні новоутворення
Карцинома (сancer – рак) Це злоякісна пухлина, що розвивається із поверхневого або залозистого епітелію внаслідок атипового його росту. Побудована з малодиференційовано

Пухлини нервової тканини і мозкових оболонок
Їх поділяють також на доброякісні і злоякісні, проте і перші, і другі при локалізації в центральній нервовій системі мають злоякісний перебіг. Крім того, вони дають метастази у межах головного і сп

Зміни морфологічного складу крові
Вони залежать від виду пухлин, їх локалізації і стадії пухлинного процесу. У тварин з карциномою різної локалізації реєструється перш за все помірний лейкоцитоз з дегенеративним зрушенням у лейкогр

Хірургічне лікування
Видалення (екстирпація) пухлини є єдиним методом лікування деяких неопластичних захворювань. І навіть при злоякісних новоутвореннях у багатьох випадках радикальне видалення їх на початку виникнення

Патогенетичне лікування
Успіх лікування пухлинної хвороби залежить не тільки від радикального видалення новоутворення, а й одночасного (чи попереднього) терапевтичного впливу на організм, спрямованого на підвищення його з

Хіміотерапія
Основними факторами, які визначають успіх хіміотерапії, є розмір ростучих пухлинних клітин, час подвоєння маси пухлини, гетерогенність пухлинних клітин і резистентність до протипухлинних препаратів

Променева терапія
Використання променевої терапії за онкологічних захворювань грунтується на тому, що в результаті опромінення у клітині пошкоджуються всі її структури, що призводить до гальмування її росту та поділ

Штучна гіпертермія
Гіпертермія – це підвищення температури тканин і тіла. Протипухлинна дія її проявляється у прямому впливові на судинну сітку пухлини, внаслідок чого виникає стаз, тромбоз і ендотеліальна дегенераці

Магнітотерапія
Метод опрацьований порівняно недавно і апробований А.П. Волобуєвим і І.М. Донником при новоутвореннях молочної залози у собак. Основою для вивчення можливостей використання магнітотерапії в онколог

Предметний покажчик
  Абсцес Актиномікоз Аллопластика Аневризма Анестезія Артеріїт Артрит Артроз Аутогемотерапія Бакт

Додаткова
1. Белов А.Д. Беляков И.М, Лукьяновский В.А. Физиотерапия и физиопрофилактика болезней животных, – М.: Колос, 1983. – 207 с. 2. Загальна ветеринарно-медична хірургія / В.Б.Борисевич, Б.В.Б

Закриті механічні пошкодження
Забій Гематома Лімфоекстравазат Відкриті механічні пошкодження (рани) Симптоми ран Класифікація ран Механізми загоювання ран

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги