Лікування гнійних ран

Лікування гнійних ран буває місцеве і загальне. Крім того, характер лікування визначається фазою ранового процесу. При місцевому лікуванні у першу фазу ранового процесу хірургу необхідно:

− знешкодити мікроорганізми в рані;

− забезпечити адекватне дренування ексудату;

− сприяти очищенню рани від некротичних тканин;

− знизити прояв запальної реакції.

За місцевого лікування гнійної рани застосовують методи механічної, фізичної та хімічної антисептики.

Відомо, що у тканинах гнійних ран посилюються фагоцитоз і ферментативні процеси, що призводить до накопичення в них гнійного ексудату. Для їх лікування у першу фазу користуються засобами, що мають протизапальні, протимікробні і протитоксичні властивості. Цим вимогам відповідають і засоби механічної, фізичної та хімічної антисептики.

Після видалення гнійного ексудату і мертвих тканин у рану вводять на 3−4 дні марлевий дренаж, змочений у рідкій мазі Вишневського (дьоготь −3,0; ксероформ − 5,0; касторове масло або риб'ячий жир − до 100,0). Масло, а з ним й інші інгредієнти проникають у глибину тканин і діють там антимікробно та антитоксично. Крім того, роль дренажу, просоченого дьогтьово-ксероформною маззю, зводиться до заміни сильного подразника (інфекція) слабким, а в подальшому − до підтримання слабкого подразнення, необхідного для росту грануляційної тканини та нормалізації трофіки. Можна користуватися також дренажами, обробленими гіпертонічним розчином середніх солей, 3%-ним розчином борної кислоти, 0,02%-ним водним рочином хлоргексидину, 1%-ним розчином діоксидину, фурациліну (1:5000), чи протимікробними порошками (антибіотики, сульфаніламіди, йодоформ). З 2-ї доби можна використовувати водорочинні мазі ( на гідрофільній основі) − левомеколь, левосин, нітацид, мірамістин.

Заслуговують на увагу дослідження Б.П.Киричко (2007). За його даними, при гнійних ранах відбувається комплекс змін як у вогнищі пошкодження, так і в цілому організмі. Серед них суттєвими визнані посилене утворення супероксиданіон-радикалів кисню, що пошкоджують тканини та сприяють поширенню гнійно-запальних процесів і порушення балансу між про- та антиоксидантною системою. Тому автор вважає доцільним включення до лікувальних схем препаратів антиоксидантної дії. З цією метою, при гнійних ранах після їх туалету, він пропонує застосовувати мазь Левоксид раз на добу до повного очищення. Названа мазь крім антимікробних препаратів містить активний антиоксидант тіотриазолін, який стимулює антиоксидантну систему і прискорює очищення ран.

У другу фазу починають наступний етап лікування, спрямованого на стимуляцію репаративних процесів і пригнічення інфекції. У цей період за відсутності ускладнень ексудація різко зменшується і зникає необхідність у гігроскопічній пов’язці, застосуванні гіпертонічних розчинів та дренуванні. Грануляції дуже ніжні й ранимі, тому доцільно застосовувати мазі, що містять стимулювальні речовини − 5% і 10% -на метилурацилова мазь, Солкосерил, Актовегін, синтоміцинова і стрептоцидна емульсії. Доцільно користуватися і пов’язками з лініментом Вишневського на касторовому маслі. Цим самим закривають рану і запобігають її забрудненню та подразненню, забезпечуючи таким чином спокій тканин у зоні регенерації. Тому часту заміну таких пов’язок слід вважати шкідливою, як і присипку ран крупнокристалічною речовиною, промивання їх водними розчинами тощо. Після заповнення рани грануляційною тканиною її лікують, як вказано раніше.

Б.П.Киричко у другу фазу пропонує використання 2%-ної альтанової мазі (альтан − очищений екстракт вільхи клейкої), яка містить антиоксидантний засіб. Додатково автор пропонує сельгулат, основною діючою речовиною якого є селеніт натрію. Таке лікування суттєво прискорює загоєння ран.

Для прискорення загоєння ран використовується методика накладання вторинних швів (ранні й пізні). Заслуговує на увагу, з метою активації репаративних процесів і епітелізації, використання ультрафіолетового опромінення (гіпереритемні дози) чи лазерне опромінення розфокусованим променем. Вони пом’якшують відокремлення змертвілих тканин, зменшують подразнення нервових закінчень, стимулюють утворення тканинного бар’єра в зоні ушкодження. Тієї ж мети можна досягти опроміненням лампами солюкс, „Біотрон”, Мініна, впливом поля УВЧ тощо.