ТРАВМИ І ТРАВМАТИЗМ ТВАРИН

 

 

У перекладі з грецької мови травма означає пошкодження тканин тварин найрізноманітнішими травмуючими факторами екзо- і рідше ендогенного походження. Залежно від їх особливостей, розрізняють три основні види травм.

Механічні, які найчастіше зустрічаються в роботі лікаря ветеринарної медицини, бувають відкритими (рани) і закритими (забій, гематома, лімфоекстравазат), поодинокими та множинними.

Фізичні пошкодження виникають під дією високих та низьких температур, електроструму, радіаційних випромінювань; останні краще виділити в окрему групу, тому що такі травми часто не супроводжуються місцевими суттєвими змінами, які проявляються не відразу.

Хімічні травми зумовлені дією різних хімічних речовин – луги і кислоти, солі важких металів, фосфор, різні отрути, що використовуються для боротьби з шкідниками сільськогосподарських культур.

Деякі автори виділяють біологічні травми, спричинені дією мікробів, вірусів, гельмінтів, а також отрут тваринного і рослинного походження; проте доцільніше висвітлити їх у розділах з відповідних дисциплін.

Залежно від сили і тривалості дії травмуючих факторів розрізняють травми гострі та хронічні, а ті, що виникли внаслідок одночасної дії двох і більше травмуючих факторів, називають комбінованими. Відокремлюють також травми прямі (на місці дії пошкоджувального фактора) і непрямі, коли пошкодження виникають далеко від місця прикладання травмуючого фактора великої сили (вивихи суглобів, розтягнення і розриви сухожилків тощо).

Однак сьогодні вже більше говорять про травматизм. А це – сукупність одно- чи різнозначних травм, що виникають у певних умовах годівлі, утримання і експлуатації тварин. Внаслідок широкого його розповсюдження в сучасних умовах народне господарство України зазнає суттєвих збитків через недоодержання значної кількості молока, м’яса, вовни, іншої продукції, зниження працездатності робочих тварин тощо. Деякі приклади: серед незаразних хвороб хірургічні складають 25–30%, а це, переважно, наслідок травм; 70% маститів зумовлені механічними травмами при доїнні корів.

Великий процент сьогодні складають хвороби травних органів травматичного походження, механічні травми овець під час стрижки. Більшість хвороб кінцівок у тварин також є наслідком гострих чи хронічних травм.