рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Гострий асептичний тендиніт

Гострий асептичний тендиніт - раздел Науковедение, Зв’язок хірургії з іншими науками. Роль науковців України у розвитку ветеринарної хірургії Запалення Розвиваються Внаслідок Посиленого Навантаження На Кінцівки При Забо...

Запалення розвиваються внаслідок посиленого навантаження на кінцівки при забоях, пораненнях. Тому й зустрічаються здебільшого у коней і биків-плідників на племінних об’єднаннях. Сприяють розвитку тендовагінітів ненормальна постава кінцівки, нераціональне підковування копит, раннє тренування молодих коней, дистрофічні процеси, порушення обміну речовин, запальні процеси у прилеглих тканинах, паразитарні (онхоцеркоз) чи ревматичні ураження.

Класифікація. Тендиніти бувають асептичні, гнійні і паразитарні. Асептичні можуть бути гострими і хронічними, а гнійні та паразитарні – фіброзними і осифікувальними. Асептичні тендиніти найчастіше розвиваються внаслідок забоїв, розтягів, стиснення сухожилків.

Патогенез. Під впливом травми пошкоджуються тканини, що зумовлює поступову появу ознак запалення, виділяється ексудат, яким просочується міжпучкова сполучна тканина пери- і паратенону. Внаслідок цього набрякають колагенові волокна і поступово розпадаються, а дефекти заповнюються грануляційною тканиною. Грануляції поступово рубцюються, у самому сухожилку та прилеглих тканинах утворюються великі рубці, тому сухожилки стають потовщеними, щільними, нееластичними. Згодом у місцях фіброзного розростання внаслідок зменшення рухомості настає осифікація (осифікувальний тендиніт).

Клінічні ознаки. За гострого асептичного тендиніту сухожилок у місцях пошкодження набрякає, стає болючим, гарячим. Проте ці ознаки проявляються по-різному: за незначних пошкоджень вони слабо виражені; значні ж супроводжуються болючим припуханням сухожилка, що поширюється за межі пошкодження, і різким порушенням функції кінцівки. Тому при ураженні флексорів з метою зменшення їх напруження тварини згинають кінцівку. Фіброзний тендиніт проявляється щільним, малоболючим припуханням сухожилка і обмеженням його рухомості внаслідок зростання з прилеглими тканинами. За осифікувального тендиніту припухання тверде, неболюче, але клінічними методами визначити його неможливо.

Діагнозставлять за допомогою клінічних, рентгенологічних та ультразвукових досліджень.

Прогнозза легких форм сприятливий, тяжких – обережний або сумнівний. Сумнівним він є при фіброзному тендиніті, оскільки призводить до контрактури. При осифікувальному – несприятливий, хвороба часто закінчується розривом сухожилка у місці осифікації.

Лікування. За гострих асептичних тендинітів тварині необхідний спокій, у перші дві доби – холод з тиснучою пов’язкою, а потім – зігрівальні процедури (компреси, парафінотерапія, УВЧ-терапія, ультразвук тощо). Після зменшення болю призначають дозовані рухи, масаж і протизапальні мазі (іхтіолова, камфорна тощо).

Якщо утворюється фіброзна тканина, її припікають, після чого втирають подразливі мазі (червонортутну, йодну). Таке лікування загострює запалення і сприяє частковому розсмоктуванню фіброзної тканини. Після цього – масаж, УВЧ, парафінотерапія, тканинна терапія, активні рухи. За відсутності лікувального ефекту застосовують оперативне втручання (тенотомію). При осифікації вогнищ ураження лікування неефективне.

 

Гнійний тендиніт (Tendininis purulenta)

Він характеризується гнійним запаленням міжпучкової сполучної тканини і некрозом сухожилка. Захворювання розвивається внаслідок інфікування ран сухожилків, а також при бурситах, тендовагінітах, флегмонах та інших гнійних процесах у місці проходження сухожилка.

Клінічні ознаки. Оглядом і пальпацією визначають припухання, болючість, зміну кольору сухожилка внаслідок просочення його волокон гноєм.

Міжпучкова сполучна тканина швидко розплавляється, тому сухожилок розпадається на окремі пучки, що виступають із рани у вигляді сіро-брудних волокон та їх обривків. Демаркація уповільнена, тому у процес швидко втягуються все нові ділянки сухожилка. Спостерігається різке порушення функції кінцівки, загальне пригнічення, підвищення температури тіла тощо.

Лікування. Ретельно видаляють гнійний ексудат, висікають ножицями чи бритвою некротизовані сухожилкові волокна в межах здорової тканини. Рану промивають антисептичними розчинами, накладають іммобілізуючу пов'язку, яку змінюють через 10–12 днів. При підвищенні температури тіла проводять курс антибіотикотерапії. Після зняття пов’язки лікують як гранулюючу рану.

 

Паразитарний (онхоцеркозний) тендиніт (Tendinitis onchocerkosis)

Зустрічається у коней, рідше – у великої рогатої худоби внаслідок потрапляння паразита гематогенним шляхом у міжсухожилкову пухку клітковину. Спочатку у місці його локалізації розвивається запалення, а пізніше – розростання фіброзної тканини, яка з часом петрифікується. Клінічними методами хвороба діагностується рідко. У хворих весною та восени можна знайти мікрофілярії у крові шляхом дослідження її центрифугату (з дистильованою водою 1:10).

Лікування – внутрішньовенно вводять 1%-ний розчин Люголя (25–30 мл) і фізрозчин (100–150 мл) з інтервалом 4–5 днів. Місцево – теплові процедури, припікання, подраливі мазі.

 

ТЕНДОВАГІНІТИ (TENDOVAGINITIS)

Це запалення сухожилкових піхов, що розвивається внаслідок забоїв, поранень, розтягів, поширення патогенної мікрофлори гематогенним шляхом чи по продовженню з прилеглих тканин. За характером запалення вони поділяються на асептичні, гнійні, паразитарні. Асептичні бувають гострими (серозними, серозно-фібринозними, фібринозними) і хронічними – серозними, фіброзними, осифікувальними, стенозувальними.

 

Асептичні гострі тендовагініти (Tendovaginitis aseptica acuta)

Зустрічаються у коней та биків-плідників внаслідок тривалого перевантаження деяких сухожилків та їх травмування.

Патогенез. Внаслідок дії етіологічного фактора (забою, поранення, розтягу, перенапруження) у сухожилковій піхві виникають ознаки запалення з виділенням серозного ексудату. Останній просочує синовіальну оболонку, викликаючи її набряк, а згодом накопичується у порожнині піхви, що призводить до порушення живлення епітелію, тому він місцями відторгається, домішується до ексудату, викликаючи разом з лейкоцитами його помутніння.

За сильніших ушкоджень спостерігається більш виражена судинна реакція, внаслідок чого в ексудат домішується фібриноген, що перетворюється у фібрин. А тому синовіальна оболонка ще більше набрякає, різко знижується або припиняється виділення синовії через відкладання на ній фібрину. Часто фібрин призводить до адгезії листків піхви, де з часом розростається сполучна тканина. Якщо фібрин плаває в ексудаті, він досить легко розсмоктується; при відкладанні ж на листках піхви фібриноліз утруднюється.

Клінічні ознаки. За гострих серозних тендовагінітів спостерігається незначне припухання в межах сухожилкової піхви, гаряче, болюче при пальпації. Функція кінцівки, порушена на початку руху, а під навантаженням швидко відновлюється.

При серозно-фібринозних і фібринозних запаленнях, у випадках незначного накопичення фібрину, клінічні ознаки подібні до описаних раніше; фібринозної крепітації взагалі не виявляють або знаходять лише у нижній ділянці сухожилкової піхви.

За фібринозного тендовагініту тварина часто звільняє уражену кінцівку від навантаження, а під час руху спостерігається кульгавість. Сама піхва дещо потовщується, але стає гарячою, болючою за відсутності флуктуації. Характерним для нього є фібринозна крепітація при пальпації і пасивних рухах кінцівки. Саме тому фібринозний тендовагініт називають крепітувальним.

Діагнозставиться на підставі клінічних ознак.

Прогноз За серозних і серозно-фібринозних тендовагінітів сприятливий, фібринозних – обережний, оскільки зростання сухожилка і сухожилкової піхви утруднює його рухи.

Лікування. За гострих серозних тендовагінітів тварину звільняють від роботи, а на пошкоджену піхву накладають тиснучу пов’язку в комбінації з холодовими процедурами у перші 1–2 дні; проводять новокаїнові блокади. При наявності значної кількості ексудату – аспірація його з подальшим введенням у порожнину 120 мг гідрокортизону в 5–10 мл 0,5%-ного новокаїну. Після зниження запальної реакції виконують теплові процедури, масаж.

Таке ж лікування проводять і при серозно-фібринозному тендовагініті. Його доповнюють внутрішньопорожнинним введенням 2,5%-ного тіо-триазоліну (10–15 мл) на 0,5%-ному розчині метилцелюлози з інтервалом 8 год для посилення фібринолізу.

 

Хронічні асептичні тендовагініти (Tendovaginitis chronica)

Вони бувають серозними, фіброзними і осифікувальними. Серозний характеризується поступовим накопиченням у порожнині піхви серозного ексудату, інколи у великій кількості. Йому передує гостре запалення, яке може розвиватися і самостійно внаслідок тривалих механічних пошкоджень сухожилка та його піхви, що зумовлено неправильною поставою кінцівки, недостатнім розчищенням копит, нераціональним їх підковуванням, а також перевантаженням кінцівок. Виявляють найчастіше у ділянці зап’ястного та заплеснового суглобів, особливо у робочих коней і биків-плідників.

Патогенез. Через тривале постійне подразнення рецепторного апарату синовіальної оболонки в ній розвивається пасивна гіперемія, застійний набряк, гіперплазія ворсинок і проліферація сполучної тканини, яка поширюється на мезатенон, і на всю стінку піхви. Вони потовщуються, стискують судини і порушують живлення тканин. У таких умовах ендотелій місцями відторгається, а його рештки посилено продукують синовію. До неї домішується серозний ексудат, внаслідок чого сухожилкова піхва переповнюється рідиною, яка містить так звані вільні тіла, утворені з фібрину, відторгнутого епітелію та ворсинок.

Фіброзний тендовагініт спричинює розвиток фіброзної тканини у стінках піхви, яка формується внаслідок тривалого фібринозного запалення. Якщо в такій стінці відкладаються солі кальцію, тендовагініт називають осифікувальним або петрифікувальним. Просвіт сухожилкової піхви зменшується, що призводить до защемлення сухожилка і розвитку стенозувального тендовагініту.

Клінічні ознаки. За серозного тендовагініту сухожилкові піхви переповнені ексудатом, особливо контуруються їх вивороти. Припухання має подовжену або напівсферичну форму і добре виражені межі (рис. 52); біль і місцева температура відсутні.

Після відсмоктування ексудату пальпується потовщена стінка піхви щільної, а місцями і твердої консистенції, що свідчить про утворення фіброзної тканини та її осифікацію. Пунктат являє собою світло-солом'яну рідину, яка повільно і неповністю зсідається.

Тварина швидко втомлюється, після надмірного навантаження з'являється кульгавість. При фіброзному і осифікувальному тендовагініті кульгавість посилюється під час роботи. У пошкодженій сухожилковій піхві знаходять неболюче горбкувате припухання щільної консистенції за фіброзного і тверде – осифікувального запалень.

Діагноз ставиться за характерними клінічними ознаками.

Прогнозпри серозному хронічному тендовагініті сприятливий, при фіброзному – обережний до сумнівного, а при осифікувальному – несприятливий.

Лікування. За серозного тендовагініту – аспірація ексудату, введення у порожнину до 250 мг гідрокортизону з 10–15 мл 0,5%-ного новокаїну з інтервалом 48 год; тиснучі пов’язки, масаж; можна після аспірації вводити 2%-ний розчин йоду в йодистому калії, втирати подразливі мазі. За розростання фіброзної тканини користуються масажем, тепловими процедурами (зігрівальний компрес, парафінолікування, УВЧ - терапія та ін.). Непогані результати дає тканинна терапія. При задавненій хворобі – точкове припікання з подальшим втиранням подразливих мазей. Осифікувальні тендовагініти не лікуються.

 

Гнійний тендовагініт (Tendovaginitis purulenta)

Характеризується гнійним запаленням синовільної оболонки з накопиченням гною в сухожилковій піхві.

Етіологія. Гнійний тендовагініт розвивається первинно внаслідок проникних ран, а вторинно – метастатично за наявності в організмі гнійних процесів чи по продовженню з прилеглих тканин. Найчастіше у тварин пошкоджуються сухожилкові піхви згиначів пальця.

Патогенез. Вірулентні мікроорганізми в порожнині піхви (стафіло- і стрептококи, кишкова паличка та ін.) викликають інтенсивну запальну реакцію синовіальної оболонки, внаслідок чого розвивається набряк її стінки і просмоктування гнійним ексудатом. Ендотелій злущується на великій ділянці, на його місці утворюються виразки, патологічні грануляції, часто – адгезія вісцерального і парієтального листків. Під впливом гнійного ексудату стискуються і швидко торзуються судини брижі, порушуючи живлення сухожилка, що призводить до його некрозу. При неможливості вільного витоку гній проривається з сухожилкової піхви в прилеглі тканини у місцях найбільшого його нако­пичення, викликаючи флегмону або інші ураження.

Вторинний тендовагініт характеризується гнійним запаленням спочатку в прилеглих тканинах, яке пізніше, внаслідок розплавлення стінки, переходить на синовіальну оболонку. Всмоктування мікробів і токсинів у хворих тварин досить часто сприяє підвищенню температури тіла, появі гнійно-резорбтивної пропасниці. За несвоєчасного лікування хвороба нерідко призводить до сепсису.

Клінічні ознаки. Ушкоджена сухожилкова піхва різко збільшена через накопичення гною, гаряча, дуже болюча, флуктуюча при пальпації, прилегла клітковина набрякла. Тварина на кінцівку майже не опирається, а під час руху її функція часто випадає. При зондуванні рани чи нориці зонд проникає в порожнину піхви: з неї виділяється гнійний чи гнійно-фібринозний ексудат, який швидко зсідається на поверхні рани.

Прогноз. На ранній стадії захворювання сприятливий чи обережний, а в задавненій – сумнівний.

Лікування. Спокій, аспірація гною і промивання порожнини піхви антисептичними розчинами (фурацилін, етакридин тощо). Потім – введення антибіотиків з новокаїном і зігрівальна пов’язка. Такі маніпуляції проводять протягом 3-х днів. Якщо стан тварини не поліпшується і гній знову накопичується, сухожилкову піхву економно розрізають у нижній ділянці та промивають її шляхом пункції – у верхній. Після цього вводять у порожнину антимікробні мазі. Не дозволяється дренувати рану сухожилкової піхви (дренаж сприяє розростанню фіброзної тканини).

За некрозу сухожилка, що визначається зеленуватим відтінком гнійного ексудату, роблять широкий оперативний доступ і резекцію сухожилка у межах здорових тканин. При підвищенні температури тіла проводять додатковий курс антимікробної і антитоксичної терапії.

 

 

БУРСИТИ (BURSITIS)

Зустрічаються у тварин всіх видів, особливо у рогатої худоби (перед-зап'ясткова бурса), коней (ліктьова, холки, сіднична тощо). Причиною бурситів є закриті або відкриті механічні пошкодження бурс, рідше – поширення процесу прилеглих тканин чи гематогенно (бруцельоз).

У великої рогатої худоби прекарпальна бурса травмується при утриманні на твердій підлозі, коли тварина лягає і піднімається, опираючись на карпальні суглоби. Бурса п'яткового горба у коня часто травмується орчиком.

Патогенез. Під дією механічних факторів у бурсі розвивається асептичне запалення, внаслідок чого набрякають її стінки, випотіває ексудат (серозний, серозно-фібринозний, фібринозний), залежно від ступеня запалення. При усуненні причини і своєчасному лікуванні ексудат розсмоктується і бурса нормалізується. За несвоєчасної діагностики і особливо тривалої дії слабкого подразника захворювання набуває хронічного характеру. На слизовій бурси розростається сполучна тканина, ворсинки потовщуються, а її стінка і прилеглі тканини проростають сполучною тканиною. Ексудат стає жовтуватим, у ньому з’являються бурсоліти – ущільнені частинки фібрину і епітеліальних клітин. Проліферація сполучної тканини продовжується, внаслідок чого стінки бурси різко потовщуються, сама порожнина стискається, кількість ексудату зменшується, фіброзна тканина розростається. Якщо в ній відкладаються солі кальцію, то виникає петрифікація.

Проникні рани чи поширення гнійного процесу з прилеглих тканин спричиняють розвиток гнійного бурситу. Він також може мати хронічний і гострий перебіг. В іншому разі з’являються ознаки гострого гнійного запалення з накопиченням ексудату в порожнині бурси і набряком навколишніх тканин. У хронічних випадках розвивається парабурсит з утворенням гнійної нориці.

Клінічні ознаки. Бурсити, з урахуванням місця локалізації, бувають підшкірні, підсухожилкові, підм’язові тощо. За ушкодження поверхневої бурси функція кінцівки майже не порушується, у решті випадків у тварини спостерігається різного ступеня кульгавість.

Гострі асептичні підшкірні бурсити характеризуються обмеженим припуханням, болючістю, флуктуацією пошкодженої бурси та крепітацією (при виділенні фібрину). При хронічних бурситах припухання неболюче, контуроване, інколи рухливе; флуктуація слабовиражена через потовщення стінок за рахунок розростання фіброзної тканини (рис. 53). Хронічні запалення підсухожилкових бурс кінцівок супроводжуються крепітувальним припуханням і різкими локомоторними порушеннями. З часом фіброзна тканина проростає у стінку бурси і прилеглі тканини. Внаслідок цього на її поверхні з’являються тріщини, які часто інфікуються. Осифікувальні бурсити проявляються неболючим, твердим припуханням, що інколи досягає великих розмірів внаслідок різкого потовщення стінки бурси. Рухи тварин утруднені.

Гнійні бурсити характеризуються появою припухання болючого, гарячого, дифузного, спочатку пастозного, а пізніше – флуктуючого. З появою нориці через неї виділяється слизовий гній.

Діагноз ставлять за клінічними ознаками та результатами пункції бурси.

Лікування. Всі способи лікування можна розділити на 3 групи: консервативний, консервативно-оперативний, радикально-оперативний. Консервативним користуються при асептичних бурситах і парабурситах. Його мета: обмежити накопичення ексудату в бурсі; сприяти розсмоктуванню ексудату; усунути больову реакцію, попередньо виявивши її причину.

За асептичних гострих бурситів спочатку користуються холодом, a пізніше – теплом: зігрівальні компреси, парафінові аплікації, лампа солюкс. Для прискорення розсмоктування втирають протизапальні мазі.

Мета консервативно-оперативного методу – прискорити розсмоктування ексудату і обмежити секреторну функцію оболонки сумки чи викликати її облітерацію. Ним користуються при гострих гнійних, хронічних серозно-фіброзних та фіброзних бурситах. Проводять аспірацію гною, після чого у порожнину вводять припікальні речовини – розчин йоду, міді сульфату, срібла нітрату тощо; через 2–3 дні бурсу розрізають, видаляють некротизовані тканини і в подальшому лікують відкритим способом.

За підсухожилкових хронічних бурситів користуються глибоким припіканням, втиранням подразливих мазей, парафіно-УВЧ-терапією тощо. При хронічних серозних бурситах вміст аспірують, порожнини промивають антисептичними розчинами. Радикально-оперативними методами користуються при фіброзних хронічних, гнійних і осифікувальних бурситах (екстирпація бурси з подальшою іммобілізацією кінцівки).

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Зв’язок хірургії з іншими науками. Роль науковців України у розвитку ветеринарної хірургії

Передмова У другому виданні планується опрацювати тактику оперативного і консервативного лікування... ВСТУП...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Гострий асептичний тендиніт

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Передмова
Вихід у світ другого українського видання підручника “Загальна ветеринарна хірургія” зумовлений низкою факторів. По-перше, останнім часом збільшилася кількість хірургічно хворих тварин, особливо в

Дослідження хірургічно хворої тварини.
Під час дослідження хворої тварини лікар ветеринарної медицини має дотримуватися правил професійної етики і деонтології. Відомо, що успіх у лікуванні хворого на 50% залежить від своєчасної і правил

Післяопераційний догляд за тваринами.
Його завдання: а) попередження ускладнень; б) своєчасне їх виявлення і лікування тварини; в) полегшення післяопераційного перебігу; г) прискорення видужання тварини. Догляд залежить перш з

ТРАВМИ І ТРАВМАТИЗМ ТВАРИН
    У перекладі з грецької мови травма означає пошкодження тканин тварин найрізноманітнішими травмуючими факторами екзо- і рідше ендогенного походження. Залежно від їх о

КЛАСИФІКАЦІЯ ТРАВМАТИЗМУ
У ветеринарії на сьогодні немає загальноприйнятої класифікації травматизму, яка змогла б урахувати всі травмуючі фактори і допомогла лікарю в організації профілактичних заходів. Основними видами тр

ПРОФІЛАКТИКА ТРАВМАТИЗМУ
Вона зводиться до усунення факторів, що йому сприяють. Тому профілактичні заходи опрацьовуються з урахуванням виду травматизму. Профілактика внутрігосподарського травматизму передбачає прове

ВПЛИВ ТРАВМИ НА ОРГАНІЗМ
  Ступінь ушкоджень залежить від властивостей і механізму впливу пошкоджувального фактора, анатомо-фізіологічних особливостей ушкоджених тканин та органів, видових особливостей органі

Запалення
  Розвиток запального процесу в тканинах є основною формою реакції живого організму на травму. Церозвинута у ході еволюції реакція живих тканинна місцеве пошкодження, яка включає скла

Медіатори запалення
Медіаторами запалення називають біологічно активні речовини, які здебільшого містяться в зоні ураження та впливають на його пато- і морфогенез. Певною мірою вони являють собою агенти ауто- і паракр

Ключові ланцюги запалення
У більшості випадків запалення характеризується такими клінічними ознаками: гіперемія (гubог), припухлість (tumог), гіпертермія (соlог), біль (dolor) та порушення функці

Клінічні форми запалення
Клініко-морфологічні форми запалення зумовлені переважанням у його динаміці ексудації чи проліферації. При систематиці форм запалення враховують: 1) характеристику за терміном перебігу (го

Видові особливості запалення
Урахування клініко-морфологічних проявів видових особливостей запальної реакції у тварин має суттєве практичне значення, оскільки виникає потреба у різних патогенетичних підходах до здійснення ліку

Фізичні методи
Гідротерапія – це використання з лікувальною метою води різної температури, льоду, снігу, жару тощо. Місцеве охолодження звужує судини і зменшує кровотік, внаслідок чого з

Фізіотерапевтичні процедури
УВЧ-терапія. Метод грунтується на використанні змінного електромагнітного поля ультрависокої частоти, яке підводиться до тканин за допомогою конденсаторних пластин. Дія йо

Гальванізація і електрофорез
Організм тварини – це складна електролітична система, в якій постійно відбуваються процеси дисоціації і рекомбінації молекулярних структур, що й зумовлює значну електропровідність тканин. Переміщен

Світлолікування
Частина світла, що падає на тіло тварини, поглинається тканинами і перетворюється в теплову та хімічну енергію, причому промені з більшою довжиною хвилі (інфрачервоні) проникають у глибину тканин (

Медикаментозне лікування
Новокаїнотерапія вважається найбільш фізіологічним методом лікування, оскільки дає змогу максимально використати фізіологічні здатності організму тварин у боротьбі з хворобою. Введ

Імуностимулювальна терапія
Імунотропні лікарські речовини, здатні нормалізувати гуморальну або клітинну імунну систему, включають засоби різної хімічної будови. Їх застосовують при гіпер- чи гіпоергічних запаленнях, септични

ГЕМАТОМА
  Гематома – це крововилив переважно у пухку клітковину з утворенням у ній наповненої кров’ю порожнини, що утворюється при порушенні цілості артерій або вен значного калібру, коли кро

ЛІМФОЕКСТРАВАЗАТ
  Лімфоекстравазат – це накопичення лімфи у новоутвореній порожнині внаслідок травмування лімфатичних судин. Етіологія. Він виникає внаслідок дії сили на діл

СИМПТОМИ РАН
Кожна рана має три основних симптоми: біль, зяяння і кровотеча. Звичайно, часто спостерігається і порушення функції пошкоджених тканин. Біль(dolor)виникає в момент

КЛАСИФІКАЦІЯ РАН
На сьогодні є декілька класифікацій ран залежно від певних ознак. За походженням всі вони поділяються на операційні та випадкові. Операційні рани наносять з

МЕХАНІЗМИ ЗАГОЮВАННЯ РАН
Рановий процес – це сукупність послідовних змін, що відбуваються в рані і всьому організмі у процесі загоювання. Загоєння рани – це репаративний процес по

ФАЗИ ЗАГОЄННЯ РАН
У динаміці ранового процесу розрізняють дві фази: гідратації (самоочищення) і дегідратаціі (регенерації). Фаза гідратації при первинному і вторинному загоюванні ран проходить

ФАКТОРИ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА ЗАГОЄННЯ РАН
На процес загоєння ран у тварин впливає багато факторів, а саме: - вік тварини і його маса; - стан годівлі і утримання; - наявність вторинного інфікування ран; -

Загоювання первинним натягом
При нормальному загоєнні ран регенерація починається уже через кілька годин після поранення та зупинки кровотечі і закінчується через 6–8 днів закриттям дефекту без утворення макроскопічного рубця.

Загоєння вторинним натягом
Загоєння відбуваєтьсяя після вираженого запального процесу наслідком якого є очищення рани від некротизованих тканин і супроводжується розвитком грануляційної тканини, яка поступово виповнює всю ра

Загоювання ран під струпом
Під струпом загоюються поверхневі або колоті рани, особливо у птиці, гризунів, великої рогатої худоби і свиней. Якщо рана не інфікована, не забруднена, містить мало мертвих тканин, то загоєння під

ВИДОВІ ОСОБЛИВОСТІ РАНОВОГО ПРОЦЕСУ
  Особливо яскраво вони виражені у першій фазі – самоочищення від мертвих тканин і забруднень. Цей процес зумовлений характером запалення у тварин різних видів і має наступних три різ

ЗАГОЄННЯ РАН У ТВАРИН, ХВОРИХ НА ПРОМЕНЕВУ ХВОРОБУ ТА ПРИ ЇХ ЗАБРУДНЕННІ РАДІОНУКЛІДАМИ
  У початковому періоді променевої хвороби перебіг ранового процесу майже не відрізняється від звичайного. За легкого і середнього ступенів відбувається гальмування регенеративних про

МЕТОДИ КОНТРОЛЮ ПЕРЕБІГУ РАНОВОГО ПРОЦЕСУ
Клінічні методи.Під час поранення проводять як загальне, так і місцеве дослідження тварини. Перше дозволяє своєчасно виявити так звану ранову хворобу, ранові ускладнення. Тому споч

Зупинка кровотечі
Кровотеча є обов’язковою ознакою будь-якої рани, тому хірург повинен в найкоротший термін зупинити, або призупинити кровотечу і тим самим усунути загрозу життю тварини, а також відновити в організм

Боротьба з втратою крові
Доведено, що в організмі здорової тварини незначні втрати крові відновлюються без особливої шкоди для нього за кілька днів, значні − протягом 3–4 тижнів. Тому заходи боротьби з наслідками кро

Рановий спокій
Загоювання рани не може бути успішним, якщо в ній зберігається чи ще більше наростає болісність. Усунути або хоч послабити її вдається забезпеченням спокою пораненій тварині. Рух викликає додаткове

Механічна антисептика ран
Доведено, що ніякі препарати не здатні простерилізувати рану до тих пір, поки в ній містяться мертві тканини, гнійний ексудат, сторонні тіла. Тому лікування рани у стадії самоочищення полягає не у

Хірургічна обробка ран
Залежно від строків оперативного втручання, хірургічна обробка ран буває: а) первинна, яка може бути ранньою (у перші 6–12 год після поранення), відстроченою (24–36 год) і пізньою (обробка інфікова

Фізична антисептика ран
Це один із важливих способів лікування гнійних ран і ранових ускладнень. У його основі лежить уявлення про те, що фізичні умови навколишнього середовища (вологість повітря, відсмоктувальні властиво

Хімічна антисептика ран
Крім фізичної, користуються й хімічною антисептикою. Суть її зводиться до використання антисептичних і бактеріостатичних засобів. Звичайно, знищити всю мікрофлору в рані засобами хімічної антисепти

Лікування гнійних ран
Лікування гнійних ран буває місцеве і загальне. Крім того, характер лікування визначається фазою ранового процесу. При місцевому лікуванні у першу фазу ранового процесу хірургу необхідно:

Лікування ран у хворих на променеву хворобу
Із методів загального впливу слід відзначити повноцінну годівлю тварин, особливо вітамінну, а також посилення імунобіологічного захисту організму за рахунок переливання крові, використання тканинни

Хірургічна інфекція
    Це інфекційний процес, що виникає в організмі тварини на місці проникнення мікробів або вірусів і проявляється як загальна чи місцева хвороба, під час лікування якої

Механізми, що попереджують розвиток інфекції
  Для боротьби з інфекцією, що загрожує тваринам зі всіх сторін, їх організм має низки захисних пристосувань фізичного, біохімічного та біологічного характеру. Перш за все це непошкод

Дрімаюча інфекція
  Патогенні мікроби тривалий час можуть залишатися у місці свого початкового проникнення (регіонарних лімфовузлах, м’язовій тканині) у прихованому, дрімаючому стані після видужання тв

Клінічні форми гнійної інфекції
У сільськогосподарських тварин місцева гнійна інфекція найчастіше проявляється у вигляді абсцесу і флегмони. Абсцес (Abscessus) Абсцес (нарив) – це обмежене гн

Анаеробна і гнильна інфекція
Анаеробна хірургічна інфекція виникає здебільшого як ранова. Часто вона розвивається при осколочних, а також випадкових розміжчених і рваних ранах. Може виникнути і при незначних пораненнях шкіри.

Актинобактеріоз
Актинобактеріоз (Аctinobacteriosis) – хронічна інфекційна хвороба, що характеризується утворенням гнійних гранульом в ділянці голови і шиї. Не так давно вона діагносту

Ботріомікоз
Ботріомікоз (botriomycosis) – це хронічна інфекційна хвороба, яка супроводжується розвитком інфекційної гранульоми або так званої ботріомікоми. Вона зустрічається часто у коней

Правець
Правець (tetanus) – це гостра інфекційна хвороба, викликана широко розповсюдженим у природі мікробом СІ. tetani, яка характеризується підвищеним рефлекторним збудженням

Некробактеріоз
Некробактеріоз (necrobacteriosis) – це інфекційна хвороба, що проявляється прогресуючими гангренозно-некротичними процесами у шкірі, підшкірній клітковині, сухожилках, зв’язках

Сторонні тіла
  Сторонні тіла – це предмети неорганічного та органічного походження, що проникають у тканини або утворюються в органах протягом певного часу. Залежно від локалізації їх под

Гангрена
Певним видом некрозу є гангрена в патогенезі якої основним фактором є судинна непрохідність. Причинами гангрени можуть бути як зовнішні, так і внутрішні фактори, які викликають стійкі й тр

ТЕРМІЧНІ ОПІКИ
Нагрівання шкіри і розвиток опіків відбувається по-різному, залежно від джерела тепла. Можливі три способи перенесенння тепла :1) конвекція – під час дії гарячої пари чи газу; 2) прямий контакт з н

ХІМІЧНІ ОПІКИ
Хімічні опіки виникають внаслідок дії на шкіру чи слизові оболонки концентрованих кислот, розчинних солей важких металів, лугів, фосфору, а також речовин шкіронаривної та резорбтивної загальнотокси

ЕЛЕКТРООПІКИ
Це ушкодження електричним струмом або блискавкою. Ушкодження тканин при електротравмі залежить від напруги струму і ступеня опору (чим він вищий, тим більше ушкодження). Найбільший опір має шкіра,

ПРОМЕНЕВІ ОПІКИ
Іонізуюча радіація при зовнішній дії залежно від виду опромінення викликає розвиток променевої хвороби чи ураження шкіри – променеві опіки. Виникнення останніх визначається проникною здатністю пром

Розвиток опорно-рухової системи і функції кісткової тканини
Формування опорно-рухової системи – складний, тривалий і багатостадійний процес. Розпочинається він в ембріональному періоді і закінчується у тварин різних видів із завершенням фізіологічного розви

Дистрофічний остеотендиніт
Хвороба зумовлена первинним ураженням окістя і супроводжується вторинним втягуванням у процес сухожилка, зміною постави кінцівок (Борисевич В.Б.). Етіологія, патогенез і клінічні о

АНАТОМО-ФІЗІОЛОГІЧНІ ДАНІ
Під словом «суглоб» розуміють не тільки пасивне зчленування кісток між собою, а й складну систему, що об’єднує в собі кістки, судини, нерви, зв’язки, м’язи, сухожилки, слизові сумки, апоневрози і н

ЗАКРИТІ МЕХАНІЧНІ ПОШКОДЖЕННЯ
Забій суглоба (Contusio articuli) Забій суглоба виникає внаслідок прямої (безпосередньо) чи непрямої механічної травми, головним чином, м’яких його тканин.

ХРОНІЧНІ БЕЗЕКСУДАТИВНІ ПРОЦЕСИ В СУГЛОБІ
  Пері- і параартикулярний фіброзит (Fibrositis peri-paraarticularis) Періартикулярний фіброзит – це хронічне запалення з проліферацією у прилеглій до

Контрактури суглобів
Контрактури характеризуються стійкими змінами положення суглоба і різким обмеженням його рухливості. Вони виникають при ураженні тканин, які прямо чи побічно впливають на функцію суглоба. Тому й ро

Деформівний артрит
Це хронічне продуктивне запалення хряща або кісток суглоба; зустрічається переважно у робочих коней, волів, собак. Етіологія. Запалення, яке супроводжується осифікацією, з

Дисплазія суглобів
Дисплазія суглобів – це вади розвитку, що зумовлюють функціональну недостатність. Хворіють переважно собаки. Різні клінічні форми дисплазій зустрічаються у плечовому, ліктьовому, зап’ястковому, кул

АНАТОМО-ФІЗІОЛОГІЧНІ ДАНІ
Сухожилки сформовані з колагенової тканини, що містить багатожильні фібрили, склеєні в первинні пучки. Останні, з’єднуючись сполучною тканиною, формують вторинні, потім третинні, а інколи й більш с

Розтяг (distorsio) і розрив(ruptura) сухожилка
Розтяг – це закрите механічне пошкодження, що супроводжується розривом фібрил, окремих сухожилкових пучків зі збереженням їх анатомічної цілісності. Розривом же називають повне порушення ана

ФУНКЦІЇ, БУДОВА І ВЛАСТИВОСТІ ШКІРИ
Складна анатомічна будова шкіри означає, що тканини, які входять до її складу присутні у всіх найважливіших органах тварин. Тому можна вважати і розглядати шкіру як орган, що виконує в організмі ни

ХВОРОБИ М’ЯЗІВ
  МІОЗИТИ (МIОSІТІS) Зустрічаються у тварин досить часто. За перебігом вони бувають гострими і хронічними. За характером запального процесу 

АТРОФІЯ М’ЯЗІВ
Атрофія − зменшення в об’ємі м’язів внаслідок пошкодження різних органів і тканин організму: суглобів, периферичних нервів та спинного мозку (паралічі), травм, інтоксикацій, злоякісних пухлин

Хвороби кровоносних судин
Артеріїт (Arteriitis) Артеріїт як самостійний запальний процес у стінці артерії не дуже поширений. Він виникає внаслідок переходу запального процесу з прилеглих тка

ХВОРОБИ ЛІМФАТИЧНИХ СУДИН ТА ВУЗЛІВ
Лімфатичні судини виконують важливу для тканин дренажну евакуа-торно-транспортну функцію, її порушення супроводжується глибокими розладами метаболізму паренхіматозних органів та їх сполучнотканинно

Механічні пошкодження периферичних нервів
У ветеринарній хірургії розглядаються в основному хвороби нервів, що проявляються дисфункцією периферичного відділу соматичної нервової системи та трофічними порушеннями в органах і тканинах на фон

Парез і параліч нервів
Це повне (параліч) або часткове (парез) випадання рухової функції органа, зумовлене ураженням центральних або периферичних відділів нервової системи. Оскільки більшість периферичних нервів

ТРАВМИ ГОЛОВНОГО МОЗКУ
Струси та забої головного мозку часто зустрічаютьсяпри падінні тварин на голову чи спину в результаті нанесення сильних ударів. Клінічні ознаки.Тварини падають і втрачають

Зміщеня у межах черевної порожнини
Зміщення сичуга (Dislocatio abomasi) Зміщення сичуга вліво – це захворювання в основному високопродуктивних корів, яке характеризується здуттям і зміщеням си

Зміщення шлунка у собак
Зміщення шлунка – це заворот його навколо поздовжньої чи поперечної осі з наступним гострим розширенням. Етіологія і патогенез.Сприятливими факторами

Зміщення за межі черевної порожнини
  Стінки внутрішніх порожнин тварин складаються з трьох пластів: зовні – шкіра, потім – м’язово-сполучнотканинний, що містить також кровоносні та лімфатичні судини, нерви, у деяких ді

Виворот із випадінням порожнинних органів
Це різновидність зміщення, інвагінації порожнинних органів, котрі мають вихідні отвори, з виворотом слизової оболонки назовні. Зустрічається випадіння прямої кишки, піхви, матки, препуціального міш

Поширення пухлинних хвороб
Пухлини зустрічаються у тварин різних видів (велика рогата худоба, коні, собаки, коти, птиця, рідше свині) і різного віку; доброякісні – переважно у молодих, а злоякісні – у старших. Розвиток пухли

Етіологія і патогенез новоутворень
Пухлини виникають у різних тканинах організму без видимих причин, переважно в місцях розвитку хронічного патологічного процесу, що, мабуть, зумовлене зміною біологічних властивостей клітин. У виник

Характерні ознаки пухлинного (злоякісного) росту
  Утворившись під впливом тих чи інших канцерогенних факторів шляхом трансформації нормальних клітин організму, пухлинні клітини набувають особливих біологічних властивостей – практич

Класифікація пухлин
У спеціальній літературі зустрічаються такі поняття, як «солідна» (справжня) і «несолідна» (несправжня) пухлини. Справжні пухлини характеризуються поліморфізмом будови та відокремленістю росту. Нес

Доброякісні новоутворення
Папілома– доброякісна епітеліальна пухлина шкіри і слизових оболонок характерної, здебільшого сосочкоподібної форми; містить два тканинних компоненти – епітелій та сполучноткан

Злоякісні новоутворення
Карцинома (сancer – рак) Це злоякісна пухлина, що розвивається із поверхневого або залозистого епітелію внаслідок атипового його росту. Побудована з малодиференційовано

Пухлини нервової тканини і мозкових оболонок
Їх поділяють також на доброякісні і злоякісні, проте і перші, і другі при локалізації в центральній нервовій системі мають злоякісний перебіг. Крім того, вони дають метастази у межах головного і сп

Зміни морфологічного складу крові
Вони залежать від виду пухлин, їх локалізації і стадії пухлинного процесу. У тварин з карциномою різної локалізації реєструється перш за все помірний лейкоцитоз з дегенеративним зрушенням у лейкогр

Хірургічне лікування
Видалення (екстирпація) пухлини є єдиним методом лікування деяких неопластичних захворювань. І навіть при злоякісних новоутвореннях у багатьох випадках радикальне видалення їх на початку виникнення

Патогенетичне лікування
Успіх лікування пухлинної хвороби залежить не тільки від радикального видалення новоутворення, а й одночасного (чи попереднього) терапевтичного впливу на організм, спрямованого на підвищення його з

Хіміотерапія
Основними факторами, які визначають успіх хіміотерапії, є розмір ростучих пухлинних клітин, час подвоєння маси пухлини, гетерогенність пухлинних клітин і резистентність до протипухлинних препаратів

Променева терапія
Використання променевої терапії за онкологічних захворювань грунтується на тому, що в результаті опромінення у клітині пошкоджуються всі її структури, що призводить до гальмування її росту та поділ

Штучна гіпертермія
Гіпертермія – це підвищення температури тканин і тіла. Протипухлинна дія її проявляється у прямому впливові на судинну сітку пухлини, внаслідок чого виникає стаз, тромбоз і ендотеліальна дегенераці

Магнітотерапія
Метод опрацьований порівняно недавно і апробований А.П. Волобуєвим і І.М. Донником при новоутвореннях молочної залози у собак. Основою для вивчення можливостей використання магнітотерапії в онколог

Предметний покажчик
  Абсцес Актиномікоз Аллопластика Аневризма Анестезія Артеріїт Артрит Артроз Аутогемотерапія Бакт

Додаткова
1. Белов А.Д. Беляков И.М, Лукьяновский В.А. Физиотерапия и физиопрофилактика болезней животных, – М.: Колос, 1983. – 207 с. 2. Загальна ветеринарно-медична хірургія / В.Б.Борисевич, Б.В.Б

Закриті механічні пошкодження
Забій Гематома Лімфоекстравазат Відкриті механічні пошкодження (рани) Симптоми ран Класифікація ран Механізми загоювання ран

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги