Поширення пухлинних хвороб

Пухлини зустрічаються у тварин різних видів (велика рогата худоба, коні, собаки, коти, птиця, рідше свині) і різного віку; доброякісні – переважно у молодих, а злоякісні – у старших. Розвиток пухлин залежить не тільки від віку, але й породи, статі і навіть масті тварини. Найчастіше вони реєструються у дорослих або старих тварин. Зокрема, у великої рогатої худоби і коней – у віці 5–13 років, у собак і кішок – 6–10, у курей – у 2 роки. Правда, окремі види пухлин виникають і в молодих тварин: шкірний папіломатоз і фіброматоз – у великої рогатої худоби, коней, собак не старше 2–4-річного віку; лімфосаркома, остеосаркома – у собак 1–4-річних.

Серед собак пухлини найчастіше реєструються здебільшого у боксерів і тер’єрів. Меланоми зустрічаються переважно у коней сірої масті. У великої рогатої худоби породи герефорд нерідко спостерігається плоскоклітинний рак повік очей. Описано велику кількість пухлин у корів молочних, а у курей – яйценосних порід. Ракові захворювання найчастіше вражають самок, особливо їх молочну залозу, піхву і матку.

Встановлено, що одомашнені тварини піддаються дії канцерогенів значно більше, ніж тварини на волі. При цьому велике значення має ступінь експлуатації, тобто, ступінь напруження функціональних систем, який визначається господарськими потребами.