Морфобіологічні особливості

Морфологічні ознаки.Кормові боби – однорічна трав’яниста рослина. Коренева система добре розвинута, окремі корені проникають на глибину до 1,5 м. Тому боби погано ростуть на грунтах з близьким розміщенням грунтових вод (до 1 м). Бульбашки на коренях утворюються на п’ятий-восьмий день після появи сходів. Їхня кількість і маса збільшуються до фази утворення бобів в середньому ярусі. В оптимальних умовах симбіозу на одній рослині формується до 250 – 300 клубочків загальною сирою масою до 5000 – 7000 мг, або 1500 – 1600 кг на 1 га. Інтенсивна фіксація азота продовжується до повного наливу насіння в верхніх бобах. Активний симбіотичний потенціал досягає 35 – 40 тис. кг-днів/га, що набагато більше, ніж у інших зернових бобових культур, За рахунок симбіозу за вегетацію вони засвоюють з повітря до 300 кг азота на 1 га.

Стебло пряме або полегле, чотирьохгранне, з борозенками, повне, висотою в залежності від сорту і умов вирощування від 30 до 200 см, стрічкоподібно-фасцийоване, з пухкою серцевиною.

В усіх вирощуваних в Україні сортів стебло пряме, міцне, добре обисвлене. Листки парноперисті, верхівковий вусик редукований в загостений кінчик. Число пар листочків 1 – 4, листочки крупні, еліптичні, голі, цільнокрайні, покриті восковим налітом. Квітки в коротких пазушних волотях, крупні, білі, з темними плямами на крильцях. Боби сплющені або валькуваті, шкірясті, довжиною 4 – 35 см. Насінини плоскі, різної величини і забарвлення.

Біологічні особливості. Кормові боби - рослина довгого дня, але є форми з нейтральним фотоперіодизмом, досить холодостійкі. Сходи проявляються при температурі 5 – 60С. Північна межа вирощування досягає 650 північної широти.

Температура 250С і вище викликає опадання квіток і бутонів, а 300С і вище пригнічує ріст бобів. Культура вологолюбива, достатня вологозабезпеченість особливо необхідна в період від появи сходів до повного наливу насіння в бобах нижнього яруса. При зниженні вологості грунту в цей період до 40 – 45% НВ симбіотичний апарат руйнується, припиняється фіксація азота повітря, в результаті врожай зеленої маси і насіння різко знижується. Тривалість вегетаційного періоду у ранньостиглих форм 90 – 105 днів, у пізньосиглих – до 140 днів і більше.

Вимоги до грунтів у бобів особливі. Селекцію їх необхідно проводити на родючих суглинкових грунтах з рН 6 – 7, достатньо забезпечених макро- і мікроелементами (крім мінерального азота, який не рекомендується застосовувати). Не витримують кислих і засолених грунтів, погано ростуть на піщаних і заболочених грунтах

Біологія цвітіння і запліднення. Квітка у Faba bona має наступні особливості: парус довше крилець, крильця сильно витягнуті вперед, між ними міститься човник з двох листочків, що посередині зрослися, відкрита зверху. Човник тісно з’єднвний з крильцями, в ній розміщений генеративний апарат, який складається з дев’яти тичинок, що зрослися нитками і десятої, яка лежить зверху, стовпчика, зігнутого під прямим кутом до насіневого зачатка, з опуклою приймочкою. Під приймочкою стовпчик опушений. За день до розкриття квітки пиляки лопаються, і пилок потрапляє на приймочку, затримуючись у волосках. Одночасне дозрівання пиляків і приймочки, дуже раннішнє їх формування є передумовою самозапилення, а яскраве забарвлення квітки і сильний аромат сприяють перехресному запиленню з участю комах. У бобів встановлено той і інший спосіб запилення. Самозапилення переважно відбувається в раннішні години з 6 до 12, коли квітки закриті. Через 5 – 15 хвилин після потраплення на приймочку маточки пилок починає проростати. Відкриваються квітки після 13 – 14 год, і тоді з’являється можливість перехресного запилення, після заходу сонця вся маса квіток закривається, щоб розкритися наступного дня по полудні. Розкрита квітка живе і зберігає здатність до сприйняття пилку біля двох діб. Цвітіння починається з нижньої волоті і нижньої квітки в кожній волоті і в цілому на рослині в залежності від умов вирощування триває 2 – 3 тижні. Термін його збільшується при вологій і холодній погоді і скорочується під час посухи. З комах боби частіш за все відвідують джмелі і бджоли.

Плодовитими є нижні волоті і нижні квітки в них. Слід зауважити, що велика кількість квіток опадає, це в занчній мірі викликають несприятливі погодні умови в період цвітіння. Пилок у бобів тим крупніше, чим крупніші квітки.