Досягнення селекції

Видатні успіхи селекціонерів (В.С Пустовойта, Л.А. Жданова, В.І. Щербини, К.І. Прохорова, Г.В. Пустовойт і ін.), які створили високоолійні сорти-популяції, перебудували няшника. Ці сорти-популяції відрізняються високою екологічною пластичністю, груповим імунітетом до багатьох патогенів, високою олійністю і іншими цінними ознаками. Вони в значній мірі сприяли росту посівних площ соняшнику в світі і вирощуються до тепрішнього часу.

Оцінюючи ефективність селекції з еволюційно-генетичної позиції, А.В. Анащенко стверджує, що якщо всі досягнення в покращенні соняшника за 491 рік його вирощування в Європі прийняти за 100%, то 60% з них приходиться на роботи академіка В.С. Пустовойта.

Районовано біля 40 сортів і більше 10 гібридів соняшника, з них найбільш розповсюджені сорти ВНИИМК 8883 покращений, Передовик покращений, Армавірський 3497 покращений, ВНИИМК 1646 покращений, ВНИИМК 8931 покращений, Єнісей, Салют і ін.

Олійність зерна комерційних сортів становить 53 – 55% на абсолютно суху масу, врожай зернівок в умовах виробництва – 3 – 3,5 т/га, збір олії – 1,7 т/га.

Поряд з удосконаленням сортової селекції розвивається селекція соняшника на гетерозис. В Реєстр сортів рослин України внесені прості міжлінійні гібриди Почин Авант (ВНДІОК), Одеський 103, Одеський105, Одеський 106, Одеський 122, сортолінійні Одеський 91, Одеський 96 (СГІ). (ПРОДОВЖИТИ).

Опрацьовуються нові методи створення вихідного матеріалу, що дають змогу прискорити селекційний процес, зокрема культура пиляків, вивчається можливість одержання гаплоїдів при вирощуванні незапліднених насіневих зачатків. Одне з ефективних напрямків – культура верхівкових і бокових бруньок для розмноження окремих цінних рослин, що можна використовувати при віддаленій гібридизації, для обеззаражування матеріалу і т.д. Розпочаті роботи по одержанню протопластів у соняшника.

Важливою умовою наступних успіхів в селекції соняшника - вивчення, підбір, оцінка і використання різноманітного вихідного матеріалу. Провідну роль в селекційній роботі з соняшником в Україні відіграють Селекційно-генетичний інситут (м. Одеса), Інститут рослинництва (м. Харків).

До Державного реестру сортів рослин придатних для поширення в Україні внесено 75 сортів і гібридів соняшника (Helianthus annuus L.)

Питання для самоконтролю

1. Які види соняшника використовуються в селекції?

2. Як ураховуються особливості біології цвітіння соняшника при гібридизації?

3. Як селекційно вирішують проблему підвищення олійності і якості олії соняшника?

4. Які хвороби і шкідники найбільш небезпечні для соняшника і які шляхи створення стійких сортів і гібридів?

5. В чому сутність метода резервів, які опрацював В.С. Пустовойт?

6. Як створюються гетерозисні гібриди соняшника?

7. В чому переваги гетерозисних гібридів? Які їх недоліки?.