Досягнення селекції

Перший сорт рицини з розтрікуваними коробочками Ташкентська 351 був створений на Середньоазіатській дослідній станції ВІР сумісно з Ташкентським державним університетом у 1926 р. Для умов Північного Кавказу і України в 1931 р. у ВНДІОК і на його Донській дослідній станції створені ранодозріваючі сорти Кавказька покращена, Круглик, Донська 172/1. У 1939 р. у ВНДІОК одержані перші сорти з нерозтріскуваними коробочками (підвид звичайний) – Сангвінеус 401 і Сангвінеус синтетичний. Шедевром селекції рицини вважається сорт ВНИИМК 165, створений у 1952 р. Для умов зрошення створений низькорослий сорт Степова 6. Перший фузаріозостійкий сорт Червона одержано в 1962 р. у ВНДІОК.

Найбільш розповсюджений фузаріозостійкий сорт ВНИИМК 165 покращений. Дуже врожайні сорти Донської дослідної станції – Донська Крупнокитицева і Донська рання. Створено простий сортолінійний гібрид першого покоління – Краснодарський 3.

Великий вклад у селекцію рицини внесли В.Є. Борковський, В.А. Мошкін, Л.А. Воскобойник.і ін.

У Державний реєстр сортів рослин придатних для поширення в Україні внесено п’ять сортів рицини (Ricinus communis L.), зокрема – Олеся, Хортицька 1, Хортицька 7, Хортицька 3 і Хортичанка (Інститут олійних культур УААН).

Питання для самоконтролю

1. Які підвиди і за якими ознаками виділяють у рицини звичайної?

2. Сорти яких підвидів рицини розповсюджені в Україні?

3. Яку будову має суцвіття рицини?

4. Який зв’язок існує між олійністю і вмістом рицину і рициніну в зернах рицини?

5. Від чого залежить стійкість коробочок до розтріскування?

6. Суцвіття яких статевих типів виділяють у рицини?

7. Які прийоми дають змогу одержувати велику кількість рослин з жіночими китицями і розмножувати їх „в собі”?

8. Які вимоги існують для сучасних сортів рицини?