Генетика

Диплоїдний набір хромосом коноплі дорівнює 20: дев’ять пар - аутосоми, одна – статеві хромосоми. У жіночих особин (матерки) статеві хромосоми представлені двома Х-хромосомами, які дещо крупніші аутосом, у чоловічих особин (плосконі) одна Х-хромосома замінена У-хромосомою, яка має форму крупної точки. Гомозиготність матерки і гетерозиготність плосконі за статевими хромосомами представляють розповсюджений в природі механізм, що забезпечує чисельну рівність статей. Однак у повній відповідності з балансовою теорією статі гени, що контролюють стать, є не лише в статевих хромосомах, але і в аутосомах.

Н.Д. Мигаль вважає, що в статевих хромосомах локалізований ген – реалізатор статі. Його алель - реалізатор жіночої статі – тісно зчеплений з алелем компактного суцвіття, а алель – реалізатор чоловічої статі – з алелем рихлого суцвіття. Закладку чоловічих або жіночих квіток визначають аутосомні гени. Домінантні алелі мають більшу силу (валентність), яка обумовлює прояв відповідної статі, ніж рецесивні. В дводомної коноплі стать залежитьь від алеля-реалізатора, хоча існують задатки і тої і іншої статі. Крім того, у коноплі є два незчеплених аутосомних гена, які обумовлюють однодомність. Відносно до дводомності – це рецесивна ознака, однак спостерігаються випадки не цілком повного домінування. Якщо алелі однодомності виявляються в гомозиготному стані, ген-реалізатор статі блокується. Співвідношення чоловічих і жіночих квіток залежить тоді від сили (валентності) аутосомних алелів, що відповідають за їх розвиток. Все це обумовлює широкий статевий поліморфізм, притаманний коноплі. Поліморфізм проявляється не лише в співвідношенні чоловічих і жіночих квіток на рослині, але і в ознаках вегетативної сфери (форма суцвіття, ширина часток листа, товщина стебла) і в темпі розвитку, притаманному тій або іншій статі.

Сполучення відповідного співвідношення чоловічих і жіночих квіток з характерними для тієї або іншої статі ознаками вегетативної частини і темпу розвитку разом з ознакою даодомності або однодомності визначають різноманітність статевих типів, які представлені в таблиці 8. У коноплі відомі всі можливі їх сполучення. Наведені короткі найменування статевих типів. Повні їх еквіваленти виглядають так: для матерки – жіночий статевий тип, для маскулінізованої матерки –маскулінізований жіночий статевий тип і далі за аналогією

В однодомної коноплі в межах наведених у таблиці 8 типів спостерігається широка варіація співвідношення чисельності жіночих і чоловічих квіток на рослині.

Ознаки вегетативної частини і темп розвитку, характерні для визначеної статі, полягає в тому, що матерка має більш тривалий вегетаційний період, ніж плоскінь, темпи накопичення сухої речовини в неї особливо зростають після цвітіння (в зв’язку з розвитком насіння), а у плосконі синтез його завершується до моменту цвітіння, стебло у матерки товще, коренева ситема потужніша, частини листків коротші і товщі, суцвіття більш компактне, вміст волокна більш низький, міцність його більша, а гнучкість менша. Маскулінізація в названих статевих типів означає, що за вказаними вище ознаками рослини цього типу подібні з плосконню, а фемінізація – що вони подібні з матеркою.