Особливості селекції кормового буряка

Незважаючи на більш раннє становлення кормового буряка як культурної рослини, порівняно з цукровим буряком його селекційне вдосконалення проводиться менше. Виділення згідно наведеній вище систематиці сортів кормового буряка в окремі групи різновидностей у межах одного виду обумовлено виключно відмінностями в їх господарському використанні. Між сортами і формами цих культур не існує бар’єра несхрещуваності, і всі принципи селекції загальні, різняться лише за спрямуваннями господарського використання.

Для польвого кормовиробництва необхідні нові одноросткові сорти і гібриди коромового буряка з вмістом сухих речовин у корнеплодах 13 – 17%, придатних для механізованого збирання. Різноманітність грунтово-кліматичних умов обумовлює вирощування різних сортотипів кормового буряка.

Створення генетично стабільного одноросткового кормового буряка – актуальне завдання селекції. Визначають наступні її напрямки: 1) створення одноросткового кормового буряка з високим вмістом сухих речовин, з повністю зануреними в грунт корнеплодами, які придатні для відгодівлі худоби; 2) одержання сортів з низьким вмістом цукру (10 – 12%), але також з повністю зануреними в грунт корнеплодами, що придатні для раціонів усіх видів худоби; 3) створення продуктивних одноросткових сортів кормового буряка типу Еккендорфський жовтий, Еккендорфский червоний і Напівцукровий білий.

Селекція одноросткового кормового буряка типу Еккендорфский жовтий проводиться з використанням насичуючих схрещувань з залученням за джерело одноростковості цукрового буряка з одночасною стабілізацією овальної і конусновидної форми корнеплодів. В Інституті землеробства за донори одноростковості використовують зразки світової колекції ВІР, ЦГРР. Ступінь одноростковості становить 98,9%.