Досягнення селекції

В Європі селекція віки ярої розпочата порівняно недавно. На початку ХХ ст.у Швеції були створені перші селекційні сорти: Сфальофська солодка і Сфальофська сіронасінева.

В Україні селекція цієї культури започаткована на Харківській дослідній станції в 1912 р. Методом індивідуального добору з місцевих плопуляцій був створений сорт Харківська 134.

У Державний реєстр сортів рослин придатних для поширення в Україні на 2006 р. внесено 21 сорт вики ярої і 14 сортів вики озимої. Близько половини всіх сортів вики ярої створено на Білоцерківській дослідно-селекційній станції: Білоцерківська 10, Білоцерківська 88, Білоцерківська 9, Білоцерківська 70, Білоцерківська 34, Білоцерківська 7, Білоцерківська 96, Гібридна 85, Ізида, Ярослава. Вказані сорти займають великі площі посіву в Україні і за її межами. Основним методом створення вихідного матеріалу для селекції вики з 1934 р. тут використовують внутрішньосортову гібридизацію. Селекціонери цієї станції опрацювли методи підбору пар для схрещування, техніку гібридизації, оцінки і браковки селекційного матеріалу.

Сім сортів вики ярої створено в Інституті кормів: Аріадна, Віаріка, Маргарита, Прибузька 19, Подільська 18, Подільська 9, Світлана.

Успішно проводиться селекція вики ярої у Тернопільському Інституті АПВ і Полтавській державній сільськогосподарській станції. На останній створено п’ять сортів вики озимої.

За кордоном достатньо успішно селекційну роботу з ярою викою проводять у Польщі, Франції , Болгарії, Румунії, Японії, ФРН і інших країнах.

Питання для самоконтролю

1. Які види вики вирощуються в Україні і які основні напрямки їх використання?

2. Які вимоги висуваються до сортів ярої вики різного використання?

3. Які особливості біології цвітіння і запилення вики ярої?

4. Які основні завдання селекції вики ярої для використання в Україні?

5. Які основні методи застосовують в селкції вики ярої?