Вміст 5-алкілрезорцинолів у зерні жита

Зерно жита містить низку речовин, які пригнічують засвоюваність деяких складових частин білка, що знижує його поживні цінності. Зокрема, C.W.Wieringa (1967) в досліді з раціоном, який складався на 50% з зерна жита, спостерігав зниження доважкок молодняка на 11 – 12% порівняно з варіантом, у якому жито замінювали ячменем. Ним же було встановлено, що причиною шкідливої дії є 5-алкілрезорциноли, які містяться в зерні злаків. Вони являють собою сполуки резорцина (метадігідроксілбензола) з алкілами, що мають різну довжину ланцюга, з непарним числом атомів вуглецю (n): для жита воно дорівнює 15 – 23, для пшениці – 17 – 25, при цьому негативні особливості найбільше проявляються при n = 15.

5-алкілрезорциноли містяться в зовнішньому кутикулярному шарі зернівки. Вони відсутні в оболонці, ендоспермі і зародку. В зернівках жита їх вміст становить 40% об’єма кутикули, а в зернівках пшениці – 20%. Біля 40% загальної їх кількості зосереджено поблизу зародка, 60% доводиться на решту частини кутикули зерна .

При випіканні хліба з обойної муки вміст цих небажаних речовин знижується на 31 – 53%. В хлібі з зерна диплоїдниї сортів жита, їх виявлено 146 – 208 мг, з зерна тетраплоїдного жита – 124 – 180 мг/кг абсолютно сухої речовини. В хлібі з муки сортового помолу ці речовини відсутні. Кількість 5-алкілрезорцинолів при зберіганні зерна або муки поступово зменшується по причині їхнього розпаду.

Виявлення джерел малого вмісту цих речовин у зерні жита і вивчення впливу умов вирощування на їх накопичення розпочато в ВІР у 1975 р. Встановлено, що кількість 5-алкілрезорцинолів в зерні жита коливається в широких межах – від 132 до 717 мг/кг. Виявлені сорти, які представляють інтерес для використання в селекції на низький вміст у зерні цих речовин.

Найбільшу цінність для селекції представляють сорти, які мають мінімальний (менше 300 мг/кг) вміст 5-алкілрезорцинолів і високу масу (більше 40 г) 1000 зерен: Loosdorfer Tetra (Австрія), Kerkovske (Чехія), Kssvardas (Угорщина), Instytuckie Wezesne (Польща), Сангасте (Литва). Особливою цінністю характеризується місцеве болгарське жито К-10028, яке поряд з вказаними ознаками є донором домінантної короткостеблості.