Методи селекції

 

На початкових етапах селекції сорго використовували добір з колекційних і місцевих зразків. Так, методами індивідуального, індивідуально-сімейного і сімейно-групового добору була створена значна кількість сортів: Кубанське червоне 1677 (зернове), Красний янтарь, Кубанський янтарь, Оранжеве 160 і Ранній янтарь дніпропетровський (силосне), а також Віничне раннє і Віничне 149.

В подальшому використовували метод гібридизації на фертильній основі в сполученні з самозапиленням. Таким чином, одержані сорти зернового сорго Генічеське 11 і Хазіне 4, силосного – Зерноградське 3 і Камишинське 7, а також суданської трави _ Миронівська 10, Кінельська 100 і ін.

Техніка гібридизації сорго полягає в видаленні пінцетом пиляків до їхнього розкриття і розтріскування, ізоляції волоті і наступному запиленні (через 3 – 4 дні) пилком батьківської форми. Проведення кастрації утруднено в зв’язку з дрібними розмірами квіток. Опрацьований спосіб термічної кастрації сорго з використанням прибора ПТУ-1 (польовий термостат універсальний). При температурі 48 – 500С і експозиції 10 хв. пилок майже повністю втрачає життєздатність, а маточки зберігаються на 70 – 80%.

Основний напрямок у селекції сорго – створення гетерозисних гібридів, які мають переваги по врожайності і інших показниках порівняно з батьківськими формами. Матеріалом для одержання таикх гібридів використовуються самозапилені лінії.

Самозапилення у сорго проводиться наступним чином: волоті на головних стеблах ізолюють до початку цвітіння з використанням пергаментних ізоляторів. Якщо вже розпочалося цвітіння окремих колосків, то їх необхідно зрізати ножицями і лише потім ізолювати волоть. По закінченню цвітіння і зав’язування насінин ізолятор знімають.

В процесі створення ліній вирівненість за багатьома морфологічними ознаками настає на 3 – 4 рік. Встановлено, що при самозапиленні в сорго не спостерігається інбредної депресії, тому в виробництві використовуються прості гібриди.

Слід відмітити, що самозапилені лінії застосовують не лише в селекції на гетерозис, вони можуть використовуватися як нові сорти. Так, при при використанні інбридингу з наступними доборами був створений сорт Скороспіле 89.

У зв’язку з тим, що гібриди сорго створюються на основі ЦЧС, важливою проблемою є одержання стерильних аналогів самозапильних ліній і ліній – відновлювачів фертильності. Стерільні форми створюють з використанням насичуючих схрещувань. Джерелом стерильності використана лінія Комбайн кафір 60 (А-385), а потім широке розповсюдження в селекції одержали лінії Низькоросла 81 С, Низькоросла 93 С, Низькоросла 80 С і ін.

Техніка схрещування на стерільній основі дуже зручна для виконання і полягає в ізоляції стерільних волотей до цвітіння і запилення підібраною батьківською формою через 5 – 6 днів після відкриття квіток на всій волоті.

В селекції сорго опрацьована низка схем популяційної селекції, з яких найбільший інтерес представляє метод інтеркроса на основі ЦЧС. За материнський компонент використовуються стерильні лінії, а батьківського – зразки, які мають закріплюючу здатність, що дає змогу проводити інтеркросні схрещування без кастрації волотей.