Генетика

Диплоїдні види гречки культурної і татарської мають 2n = 16. Тетраплоїдні сорти, одержані на основі F. esculentum, мають 4х = 32.

Незважаючи на однаковий набір хромосом (2n = 16), між диплоїдними видами гречки встановлені відмінності за розміром хромосом. Більш крупні хромосоми у гречки культурної (від 6,97 до 3,78 мкм), дрібні – у гречки татарської (від 3,3 до 2 мкм)

Встановлена морфологія окремих хромосом в каріотипі гречки. Так, у гречки культурної одна пара довгих рівноплечих (метацентричних) хромосом, одна пара хромосом з вторинною перетяжкою на кінці одного плеча, дві пари середніх рівноплечих хромосом, дві пари коротких рівноплечих хромосом, дві пари середніх нерівноплечих (субметацентричних) хромосомом, на яких одна пара супутнична.

В каріотипі гречки, незважаючи на наявність дрібних, дещо відмінних хромосом, виявлена одна пара супутничних нерівноплечих хромосом. Інші хромосоми цього набору відрізняються одна від одної загальною довжиною і положенням центромери.

Вивчення спадкування ознак у гречки ускладнено явищем несумісності, що утруднює одержання нащадків від самозапилення гібридів першого покоління. Тому часто доводиться такий гібрид залучати до аналізуючих схрещувань, щоб встановити наявність алельних генів і число генів, які контролюють прояв ознаки.

В таблиці 3 наведені ознаки, з монофакторіальним спадкуванням. Серед них рецесиви: