Морфобіологічні особливості

Морфологічні ознаки. Просо – однорічна рослина, Коренева система мичкувата, В глибину коріння може розповсюджуватися до 150 см, в бік – на 100 – 120 см. Основна маса коріння утворюється до викидання волоті.

Стебло циліндричне, повне, має 10 вузолів і висоту від 40 см до 2 м і більше.Листки чергові, складаються з пластинки (довжиною 18 – 65 см, ширтною 1 – 4 см) і піхви.яка охоплює міжвузоли і прикріпленого до вузла стебла. Число і розмір листків істотно змінюється в залежності від сортових особливостей і умов вирощування.

Суцвіття – волоть, довжиною від 10 до 60 см, складається з головної вісі і гілочок 1 – 5-го порядків. На кінчику кожної гілочки міститься по одному двохквітковому колоску довжиною 3 – 6 мм. Колоскових лусок на відміну від інших злаків три.Єдиної думки на їх походження не існує. Одн дослідники вважають, що нижня коротка луска представляє собою рудимент другого колоска (мал 16), інші дотримуюбться думки, що з трьох лусок перша (коротка) а друга знизу _ власне колоскові. Морфологічно подібна до неї третя6 луска – це квіткова плівка другої недорозвиненої квітки в колоску.

Верхня, нормально розвинена квітка складається з двох квіткових плівок смдячої зав’язі з двома гроноподібними маточками на довгих стовбчиках і трьох тичинок.

Плід – плівчаста зернівка, причому квіткові плівки не зростаються з зерном. У колоску. Як правило, формується одне зерно, дуже рідко зустрічаються двозерні колоски, Маса 1000 зерен може коливатися в межах від 5 г і менше до 8 – 9 г.

Біологічні особливості. В різні фази розвитку для проса, як теплоблюбивої рослини необхдна достатньо висока середньодобова температура повітря: сходи – кущення – 180 С, кущення - викидання волоті - 20, викидання волоті – цвітіння – 23, цвітіння – дозрівання – 210 С. Сходи проса надзвичайно чутливі до низької температури (-2. -30С), а генеративні органи можуть ушкоджуватися заморозками 1 – 20С. Просо – рослина короткого дня, однак знайдені зразки, які менше реагують на зміни довжини дня.

Спостерігається велика різноманітність форм проса за тривалістю вегетаційного періода (від 55 до 120 днів і більше) і окремих його фаз. Період сходи – викидання волоті триває 32 – 60 днів, а викидання волоті – дозрівання – 28 – 45 днів.

Просо характеризується посухостійкістю і менше інших культур потерпає від грунтової і повітряної посухи, оскільки може переносити термінове глибоке обезводнення тканин без значного зниження врожаю. В той же час у проса виділені окремі зразки, які позитивно реагують на зрошення.. Воно має високу жаростійкість, особливо в другій половині вегетації.

Біологія цвітіння. Просо – факультативна, самозапильна рослина, у якої може спостерігатися від одного до 10 – 20% перехресного запилення. Цвітіння розпочинається в колосках верхньої частини волоті і розповсюджується від верхівки кожної гілочки до її основи. Тому першими дозрівають насінини в верхній частині волоті, а потім – в нижній.

Було встановлено, що в теплу суху погоду у ранньостиглих і середньостиглих сортів цвітіння починається на 2 – 3-й день після викидання волоті, у пізніх – на 4 – 6-й, у дуже пізніх – на 5 – 8-й день. Тривалість цвітіння в межах волоті від 7 до 14 днів і більше. Цвітіння відбувається в наступному порядку: розкриття квітки, вихід пиляків і маточок, розтріскування пиляків, запилення маточок і закривання квітки, тривалість цвітіння може змінюватися від 5 – 10 до 20 – 40 хвилин.

У проса в залежності від умов спостерігається три типа цвітіння і запилення. При похмурій прохолодній погоді квітки нерозкриваються і відбувається самозапилення. При оптимальних умовах під час цвітіння пиляки лопаються в момент виходу з квіток і пилок висипається всередину квітки на приймочку. В цьому випадку переважає самозапилення, однак можливе в незначній кількості перезапилення.

В суху і жарку погоду квіткові плівки широко відкриваються, пиляки викидаються за межі квітки, лопаються і пилок висипається в повітря (частково потрапляючи на приймочку маточки своєї квітки). В цьому випадку і відбувається перехресне запилення, вірогідність якого збільшується за рахунок того, що квітка тривалий час може залишатися відкритою.

Цвітіння у проса починається в 8 – 9 год ранку, досягає максимуму між 10 і 12 год і закінчується до 15 години. В період масового цвітіння в сприятливих умовах в одній волоті розкривається від 50 до 100 квіток.