Систематика і походження

Горох (рід Pisum L.) відноситься до сімейства бобові - Fabaceae Lindl. (Leguminosae Juss.), коліну вікові - Vicieae Bron. і нараховує за класифікацією, що запропонована Р.Х. Макашевою, всього два вида.

1. P. fulvum Sitbth. et Smith – горох червоно-жовтий – однорічна низькоросла рослина (10 – 75 см). Боби дрібні (3 – 4 х 0,7 – 1 см). Насінини опуклі, діаметром 0,3 – 0,4 см. Зустрічається в дикій флорі в гірських районах Малої Азії і Аравії. При схрещуванні з горохом посівним проявляє високу стерільність.

2. P. sativum L. sensu amplissimo Govorov - горох посівний однорічний, надзвичайно поліморфний вид, який включає і зимуючі форми. Диких форм небагато. Це вид-космополіт. За сучасною класифікацією включає шість підвидів: високий, сірійський, абісінський, закавказський, азійський і посівний. У виробництві в основному вирощується останній вид.

На думку багатьох дослідників, горох – прадавній і типовий рід Старого Світу, разом з тим немає єдиної думки про його походження. Накопичені факти, свідчать про те, що горох походить з гірських районів Передньоазійського, Середньоазійського і Абісінського центрів (за класифікацією М.І. Вавілова). Основними аргументами на користь цього є наявність тут примітивних форм і велика концентрація домінантних генів.

Немає сумнівів, що на території України горох з’явився в прадавні часи. Напевно він розповсюджувався через поселення трипільської культури, про що що свідчать археологічні знахідки в Чернівецькій і Івано-Франківській областях (ІІІ – ІІ століття до н.е.).

Для більш ефективного і цілеспрямованого використання в селекції потенціала культури велике значення має агроекологічна класифікація, в основу якої покладено сукупність біологічних особливостей і морфологічних ознак, а також загальне походження. А.І. Говоров виділив 18 таких еколого-географічних груп у межах трьох підвидів гороха посівного. Найбільш істотні з них наступні.

Середземноморська – рослини мають великий габітус. Стебло товсте, висотою 80 – 300 см. Боби крупні, довжиною більше 6 см. Маса 1000 насінин 250 – 400 г. Рослини відрізняються досить швидким темпом росту в період сходи – цвітіння, вимогливі до вологи і відносно стійкі до пониження температури в цей період. У наступні фази стійкі до періодичної посухи, але вимогливі до тепла в період наливу зерна. В цілому вегетаційний період середній. В оптимальних умовах дають високі врожаї зерна гарної якості (вміст білка 23 – 26%). Сорти Уладовський 303, Чишминський ранній і ін.

Західноєвропейська – рослини крупні або середнього розміру. Висота стебла 40 – 150 см. Боби крупні або середньокрупні. Маса 1000 насінин 180 – 300 г. Рослини характеризуються уповільненим ростом і розвитком на початку вегетації, але період цвітіння – дозрівання проходить швидко. Більш вимогливі до вологи, тепла і агрофона порівняно з попередньою групою. Сорти Роман і Орлик (Чехія), Паулі (Нідерланди). Сюди відносяться головним чином овочеві форми.

Середньоєвропейська – найбільш багаточисельна група. Вегетативні органи середні інколи крупні, генеративні – дрібні або середні. Маса 1000 насінин 150 – 260 г. Рослини в основному середньорослі, інколи високі. Характеризуються швидким темпом росту, невимогливі до вологи в період вегетації. Відносно маловимогливі до тепла протягом усього вегетаційного періода, високопластичні. Але разом з тим при інтенсивному агрофоні по врожайності можуть поступатися двом попереднім групам. Наявні ультракоростостиглі сорти.

Сибірська – рослини середнього габітуса. Висота стебла до 150 см. Насіння дрібне, маса 1000 насінин до 200 г. Рослини в період сходи – цвітіння ростуть повільно, задяки чому стійкі до посухи в цей час. Менш вимогливі до тепла в період наливу і дозрівання насіння. Чутливі до довжини дня. При скороченому світловому дні не цвітуть.