рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Визначте місце Трипільської археологічної культури в утвердженні підтворювальної о господарства на землях України

Визначте місце Трипільської археологічної культури в утвердженні підтворювальної о господарства на землях України - раздел Культура, 1.1. Визначте Місце Трипільської Археологічної Культури В Утвердженні Підтвор...

1.1. Визначте місце Трипільської археологічної культури в утвердженні підтворювальної о господарства на землях України. .,

Трипільська археологічна культура ія^ишила помітний слід в утвердженні відтворювального Іосподарстеа на українських землях. Вона увібрало в собе ч-ащі елементи археологічних культур, які існували на території України в період м'дно-кам'яної епохи — енеоліту ('V І- початок II тис. дон. є.)

Перші поселення трипільської культури були відкриті видатним київським археологом В Хвоикою у 90-Ч^р XIX ст. біля с. Трипілля на Київщині.

Трипільська кульгура в основному займала територію * лісостепової смуги Правобережної УкрЛни, Наддністрнн-щину, Прикарпаття, частково Волинь.

Господарство трипільців постійно розвивалось. Переважно вони вели відтворювальне господарство — займалися землеробством, скотарством.

Землеробство у трипільців було основним заняттям. Землю спочатку обробляли кам'яними або костяними мотиками. Поступово знаряддя праці удосконалювалися — з'явилося дерев'яне рало та мідні знаряддя, що дозволило покращити обробку землі. Основними сільськогосподарськими культурами оули пшениця, ячмінь, просо, бобові, коноплі.

Урожай збирали серпами з крем'яними лезами. Потім зерно обробляли на ручних кам'яних зернотерках.

Трипільці займалися розведенням свійських тварин великої рогатої худоби, свиней, вівців, коней Велика рогата худоба використовувалася трипільцями я орному землеробстві як тяглопа сила.

і

Трипільці опанували виплавку міді, займалися мрядін ням, ткацтвом, виробництвом кераміки, ремісництвом: ви готовляли різні знаряддя праці, предмети побуту, мислив ську зброю. Кремінь, камінь, а згодом мідь були основно* сировиною для цих ремесел. При виробництві керамікі трипільці виліплювали посуд руками. Після опалюванні в печах посуд розписували мальовничим орнаменток з переважанням білого, червоного, жовтого та чорногс кольорів. Орнамент складався з магічних символів.

Основою трипільського суспільства була велика сім'я до складу якої входило декілька сімейних пар. Жили вои^ у великих будинках, що складалися з кількох кімнат.

Поселення трипільців (селища) розташовувалися на схилах річок і були щільно забудовані. Найбільше таких поселень знайдено археологами в межиріччі Південного Бугу та Дніпра, серед яких найвідомішими та найбільшими є Майданецьке, Тальянки. Сушківці. Доброводи.

Трипільці опанували різні форми мистецтва. Так широко відома мікроскульптура трипільців — глиняні статуетки. Археологи знаходять численні фігурки жінок, з якими в трипільців асоціювалася богиня родючості — Велика Мати.

Висновок. Трипільська культура залишила помітний слід в історії не тільки України, а й Східної Європи, стала вершиною розвитку землеробсько-скотарського господарства енеоліту.

1.2. Розкрийте причини Національно-визвольної війни українського народу середини XVII сг. Схарактеризуйте гетьмана Богдана Хмельницького як істо-ричну особистість.

*

У першій половині XVII ст. Річ Посполита перетворилася на найбільшу європейську державу. В українських землях,

І

що входили до її складу, панувало свавілля польських магнатів І ШЛЯХТИ.

Причини визвольної війни формувалися з кінця 30-х і протягом 40 х рр. XVII ст Серед них можна виділити такі.

1. Соціально-економічні

1) Перетворення Польщі на основного постачальника хліба в Європі призвело до зміцнення земельної власності феодалів та посилення кріпосницького гніту. Для українських селян панщина зросла до 5—6 днів на тиждень, збільшилася також натуральні та грошові податки.

2) Значне погіршення економічного становища міщан: жителі міст, що перебували в приватній власності феодалів, повинні були платити додаткові податки, церковну десятину, виконувати різну роботу на користь .власника міста. У містах з Магдебурзьким правом (право на самоврядування) посилилося свавілля польської адміністрації.

3) Погіршення становища реєстрового козацтва після придушення козацько-селянських повстань 30-х рр. XVII ст Польський уряд видав у 1638 р. «Ординацію Війська Запорозького реєстрового». Цей документ скорочував козацький реєстр до 6 тис. осіб, перетворював не записаних до реєстру козаків у кріпосних селян, забороняв козакам обирати гетьмана, зменшував-територію мешкання та пересування реєстрового козацтва.

2. Політичні — відсутність в Україні власної держави вела до масового ополячення української правлячої верхівки (магнатів, шляхти)

3. Національно-релігійні - перебування українців у масовому релігійному та національному пригнобленні. Через католицьку та уніатську (греко-каголицьку) церкву польська шляхта прагнула масово окатоличити православних українців, закрити церкви та монастирі, заборонити використання рідної мови.

З

■і

За характером війна була визвольною, антифеодальною, національно-визвольною, проходила під релігійними гаслами. Слабкість королівської влади та зміцнення влади великих польських землевласників (магнатів) зумовили початок Визвольної війни.

Очолив Національно-визвольну війну українського народу гетьман Богдан (Зиновій) Хмельницький (1595--1657 рр.).

У перших же битвах з поляками виявився талант полководця Б. Хмельницького. Були здобуті перемоги в битвах під Жовтими Водами. Корсунем, Пилявцями, що мали величезне значення для розгортання Визвольної війни. Український народ збирався під знамена 6. Хмельницького.

Уже влітку 1648 р. велика територія України була звільнена від поляків (Київське, Чернігівське, Брацлавське воєводства).

У грудні 1648 р. Хмельницький приїздить з військом до Києва, де його зустрічають як національного героя. Саме в Києві відбувається зміна поглядів Б. Хмельницького на кінцеву мету війни. Спочатку він намагався шляхом повстання примусити Річ Посполиту на поступки, надати права та привілеї козацькій старшині. Тепер гетьман вирішує звільнити Україну від -ляхів» та створити Українську державу.

В. Хмельницький був видатним дипломатом та політиком. Він зумів згладити соціальні протиріччя між реєстровими та нереєстровими козаками, запорожцями, селянами та об'єднати їх у боротьбі за спільну справу — звільнення України від панування Речі Посполитої. Б.Хмельницький розумів, що в боротьбі з Польщею потрібні союзники. Він мав активні дипломатичні відносини з Туреччиною, Кримом, Молдавією, вів переговори з пра-

вителями дунайських держав, підтримував дипломатичні зв'язки зі Швецією, прагнучи, щоб вона почала війну проти Польщі.

Великі надії Б. Хмельницький покладав на союз з Московською державою як союзником через єдину віру, схож. культури, традиції. Між Москвою та Б.Хмельницьким починається обмін посольствами, що продовжувалося аж до 1654 р.

У січні—березні 1654 р. було юридично оформлено договір про умови прийняття України «під високу царську руку». Результатом тривалих переговорів стали «Березневі статті», або «Статті Богдана Хмельницького», Історики неоднозначно оцінюю гь такий крок Б. Хмельницького. Однак зрозуміло одне — гетьман не збирався поступатися незалежністю держави, творцем якої він був.

Отже, у результаті Визвольної війни виникла Українська козацька держава. Гетьман провадив активну державну діяльність: зміцнює козацьку адміністрацію, здійснює адміністративно-територіальний розподіл підвладної території на полки, сотні; запроваджує контроль за фінансами, податками; охороняє торгівлю та розвиток ремесла; надає пільги на розвиток церковно-монастирського господарства. Хмельницький створює державний апарат управління, спираючись на допомогу козацької старшини — своїх наближених, добре освічених людей: Івана та Данили Виговських, П. Тетерю. С-Зарудного, М. Крису таін.

Європейські держави визнавали суверенітет України, направляючи своїх посланців, для укладення з нею угод.

Висновок,б. Хмельницький назавжди увійшов в історію як творець української держав.; середини XVII ст. , великий державний діяч, геніальний політик, полководець та дипломат

Білет 2

2.1. Схарактеризуйте державне, культурне та господарське життя античних міст-держав Північного Причорномор'я.

VIII — кінець VI ст. до н. є. ввійшли в історію як період Великої грецької колонізації. її складовою було освоєння грецькими переселенцями територій Північного Причорномор'я.

Перші колонії в Північному Причорномор'ї заснували вихідці з Мілета, Гераклеї Понтійської, Ефеса, Колофона, Теоса.

У II ст. до н. є. на о. Березань грек;; заснували місто Брисфеніду. Пізніше виникли Ольвія, Тира, Лантікапей, Херсонес, Феодосія. Фанагорія та ін. Найбільш освоєні греками-колоністами були райони Дністровського та Дніпро-Бужського лиманів, території Керченського і Та-манського півостровів, Південно-Західного Криму та пониззя Кубані.

Основою соціально-політичного й економічного життя грецьких колоній були поліси (міста-держави), навколо яких були сільськогосподарські округи (хори) з селищами, хуторами, окремими садибами.

За формою політичного устрою грецькі поліси були рабовласницькими республіками (виключенням було Боспорське царство). Вони мали законодавчу (народні збори), виконавчу (колегії і магістрати) і судову владу. Громадяни полісів (крім жінок і рабів) користувалися широкими правами.

Грецькі міста-держави торгували із сусідніми кочовими племенами скіфів, сарматів та ін. Велася торгівля з Грецією, куди везли хліб, худобу, хутро, рибу, ліс, рабів.

З Греції привозили маслинову олію, вина, тканини, зброю, предмети розкоші.

Незабаром грецькі поліси перетворилися на ремісничі центри, у яких виплавляли й обробляли залізо, виробляли тканини та кераміку, карбували монети. Навколо міст будувалися оборонні вали, планувалася архітектура міських кварталів.

Поліси стали центром розвитку культури Північного Причорномор'я. Велика увага приділялася літературі, музиці, театру.

В Ольвії народилися філософи та вчені Біон і Сфер. Вони створили низку філософських та історичних творів. У Боспорському царстві виготовляли розписні вази з кольоровими каміннями, вставками зі скла та емалі. Херсонес був великим культурним центром. Тут мешкали поети, музиканти, скульптори, живописці, лікарі, архітектори.

Греки-колоністи брали активну участь у спортивних змаганнях, що відбувалися в Елладі. Звідти вони привозили нагороди-амфори (великі розписні вази).

Починаючи з І ст. до н. є. античні міста занепадають. Деякі з них припинили своє існування, інші ввійшли до складу римської провінції Нижня Мезія.

Висновок.Тисячолітня грецька колонізація в Північному Причорномор'ї мала величезне значення. Вона сприяла економічному, політичному і культурному розвитку сусідніх племен (у тому числі і слов'янських), що ознайомилися з прогресивними методами обробки землі, досягненнями ремесел. Колонізація вплинула на поширення у Північному Причорномор'ї демократичних традицій.

Порівняйте адміністративно-політичний устрій і становище соціальних станів Лівобережної Гетьманщини та Слобідської України в другій половині XVII ст.

водом Б Хмельницького. Територія держави поділялася на 16 полків (7— на Лівобережній Україні, 9 — на Правобережній), які складалися із сотен. За… 1) генеральний уряд на чолі з гетьманом; 2) полковий уряд на чолі з полковником;

Білет 17

Рідний край у УІ-ХУст.

вань було плужне землеробство і скотарство. Існував рибний промисел, розвивалося гончарство. Землеробське господарство цього часу значно… З VIII ст. тут жили слов'янські племена сіверян, що і дали назву річці—… Частина території краю, заселена племенами салтів-ської культури, перебувала під владою Хазарського ка-ганату і…

Схарактеризуйте суспільно-політичне становище східнослов'янських племінних союзів на території сучасної України напередодні утворення Київської держави (VIII—ІХст.).

Протягом VII—IX ст. на території українських земель відбувалося формування племінних союзів східних слов'ян. Згадки про їх існування містяться у давніх літописах. Союзи племен утворювалися для спільної боротьби з ворожими племенами або для спільних воєнних походів. Згодом сусідні племена, які мали схожі культуру й побут, об'єднувалися в територіальні політичні союзи — »землі» або -княжіння». На чолі таких союзів стояли князі З'явилися й центри союзів — городища, що стали осередками ремесел і торгівлі.

До IX ст. на український землях сформувалися декілька племінних союзів: поляни (правий берег середньої течії Дніпра), древляни (уздовж Прип'яті та у басейні Тетерева), сіверяни (вздовж Десни, Сейму, Сули), дреговичі (межиріччя Прип'яті та Західної Двини). волиняни (бужами) та дуліби (верхня течія Західного Бугу та Прип'яті), білі хорвати (Прикарпаття, верхня течія Дністра і Сяну), тивер-ці й уличі (межиріччя Південного Бугу, Дністра, Прута та територія Західного Причорномор'я).

Ці східнослов'янські племена належали до південно-

1 І

західної групи й межували із західною та північно-східною групами.

Найперші племінні союзи в українських землях — по-лянський (літописець називав їх «мужами мудрими й тямущими»), дулібський (вели війни з аварами, створили Зимнівське городище), волинянський.

Автор -'Повісті времінних літ» Нестор вказує на те, що окремі племенні союзи об'єдналися в державні утворення з центрами у Києві (Куявія), Новгороді рСлавія) та можливо у Причорномор'ї або Приазов'ї (Артанія).

Найбільшим державним об'єднанням того часу була Руська земля з центром у Києві (вона ж Куявія). до якого увійшли племенні союзи полян, древлян й сіверян.

Розвиток землеробства, скотарства, ремісництва, торгівлі у східнослов'янських союзах племен спричинив зміни у суспільних відносинах. Так, мала сім'я стає основою суспільства та перетворюється на головного виробника. Поширюється майнове розшарування. Сільська територіальна община змінила родову общину — верв.

Поступово в общинах вирізняється знать, старійшини, воєначальники (вожді) га військові дружини, які зосереджують у своїх руках матеріальні цінності та ділянки землі. Ці верстви населення перетворюються на землевласників, а вільні общинники поступово стають феодально залежним населенням. Розвиток феодальних відносин спричинив виникненню у східних слов'ян держави Русі (Київської Русі) з центром у Києві.

Висновок.З VI—VIII ст. у східних слов'ян з'являються перші державні утворення — союзи племен, а згодом князівства. Такі державні об'єднання започаткували процес створення феодальної давньоруської держави.

3.2. Наведіть приклади культурно-освітньої політики гетьмана Івана Мазепи. Схарактеризуйте його як Історичну особистість.

Постать гетьмана І. Мазепи залишається в історії України найзагадковішою. Гетьмана називали володарем унікального ораторського хисту, за допомогою якого він міг схиляти на свій бік навіть противників. Також про І. Мазепу говорили, що він був безтурботною, романтичною людиною, яка магнетично впливала на жіночі серця. І. Мазепу звинувачували у зраді російському цареві Петру І, коли він під час Полтавської битви 1709 р. перейшов на бік шведського короля Карла XII. За гетьманом закріпилося прізвисько «украінськрго Бісмарка», оскільки він наприкінці XVII ст. зміг припинити свари серед козацької старшини та встановити свою владу на обох берегах Дніпра.

Майбутній гетьман України народився в с. Мазепинці, що на Київщині, в сім'ї українського шляхтича. Здобув освіту європейського рівня, вільно володів декількома мовами, писав вірші. На козацькій раді у м. Коломак його було обрано гетьманом України. За роки свого гетьманства (з 1687 по 1709 р.) І. Мазепа налагодив тісні зв'язки з Російською державою, зокрема з молодим російським царем Петром І. Він домігся того, щоб українські козаки й селяни не брали участі на важких роботах з будівництва фортець, риття каналів у Росії. Разом із тим гетьман відправляв козацькі полки в воєнні походи на прохання царя, розташовував російські війська на території Гетьманщини, придушував народні повстання. Російський цар Петро І довіряв українському гетьману.

Північна війна між Росією та Швецією погіршила становище Гетьманщини, посилилося її гноблення царським урядом.

Гетьман І. Мазепа вирішив скористатися слушним моментом і звільнити Гетьманщину з-під влади Москви.

Він розпочав таємні переговори з Польщею та Швецією Шведський король Карл XII пообіцяв І. Мазепі допомогти позбутися влади Московського царя. У свою чергу гетьман зобов'язався перейти на бік Швеції в Північній війні. Плани Мазепи не здійснилися. Війська Карла XII були розгромлені 27 червня 1709 р. руським царем Петром І в Полтавській битві.

Поразка Швеції стала особистою трагедією І. Мазепи, крахом його планів щодо досягнення незалежності української держави. Козацтво та більшість козацької старшини не підтримали гетьмана.

І. Мазепа вимушений був відступити з військом Карла XII до Бендер, де незабаром помер.

І. Мазепа — видатний культурно-просвітницький діяч України. За часів його гетьманства Київ набув нового архітектурного вигляду. У 1690— 1693 рр. було збудовано Богоявленську церкву Братського монастиря Києво-Могилянського колегіуму, офіційним опікуном якого був гетьман. У1701 р. колегіум здобув статус академії. За кошт І. Мазепи перебудовано й відрестав-ровано основний навчальний корпус академії — «Ма-зепин корпус».

Після пожежі 1696 р. у Софійському соборі гетьман сприяє відновленню зовнішнього вигляду цієї споруди. Було споруджено трапезну, дзвіницю, південну браму. Також зведено Миколаївський собор у Києві. Широкі будівельні роботи велися й у Києво-Печерській лаврі: лаврський мур, надбрамні церкви та башти-церкви (Троїцька та Церква Всіх Святих). Поновлено Успенський собор лаври, відбудовано Лаврську друкарню. Зведено Возне-сенську церкву в одноіменному монастирі, де настоятель-кою була мати гетьмана. На Подолі перебудували церкву Петра й Павла.

За гетьманські кошти було перебудовано або збудов-лено монастирі в Києві, Чернігові, Лубнах, Прилуках, Ба-турині, Глухові, Бахмачі, Любецьку, Каменці, кафедральні собори в Києві, Переяславі й Чернігові, церкви в Батурині та Діпярях.

Прикладу гетьмана слідували й полковники козацької старшини, коштом яких було споруджено Георгієвський собор у Видубичах. Федосіівську церкву на території Києво-Печерської лаври, оновлено Іллінську церкву на Подолі.

Широка меценатська діяльність гетьмана сприяла появі в українській архітектурі нового особливого стилю — «мазепинського бароко».

Висновок.Гетьман І. Мазепа — неперевершена особа української історії, видатний політичний діяч, який прагнув здобути Україні незалежність. Про часи Мазепи казали «від Богдана до Івана не було краще гетьмана*.

Білет 4

Розкажіть про виникнення східнослов'янської писемності та розвиток української мови. Наведіть приклади поширення письменності за часів Київської Русі.

Доба Київської Русі представлена яскравою й самобутньою культурою, невід'ємними складовими частинами якої були освіта та література. Слов'янські просвітителі Кирило і Мефодій створили слов'янську абетку — кирилицю й переклали слов'янською мовою церковні книги. Прийняття християнства в 988 р. уплинуло на розвиток освіти, сприяло написанню неперевершених літературних творів. У XII ст. стали з'являтися перші рукописні книги, в основному церковного змісту. Книги створювалися й пе~

реписувалися в монастирях, що у той час були основними культурними центрами.

У першій половині X ст. Русь і Візантія вже укладали договори в писемній формі. Таким чином, поява писемності сприяла не тільки розвитку освіти та літератури, але і зміцненню міжнародного авторитету Київської Русі.

У період виникнення Київської Русі відбувалося формування української народності — спільності людей, яка формується в процесі злиття різних племен, що мають спільну територію, мову та культуру. Цей процес тривав кілька сторіч. Територією формування української народності стали Київщина. ^Переяславщина, Чернігово-Сіверщина, Волинь, Поділля, Закарпаття, Північна Буковина, Східна Галичина.

Давньоруська мова, що сформувалася на основі старослов'янської мови, використовувалася для написання текстів нерелігійного змісту, при укладанні договорів тощо.

А в повсякденному житті використовувалися діалекти, що склалися на певній території.

На землях Київської Русі виникли два діалекти: наддніпрянський і південно-західний.

У XIII ст. на їхній основі формується єдина українська мова. У «Слові о полку Ігоревім- можна простежити цей процес — зустрічаються окремі українські слова, вирази.

Православна церква і князі піклувалися освітою в Київській Русі. Так, у період князювання Володимира Святос-лавича виникли перші школи при церквах у Києві, Чернігові, Володимирі, Новгороді.

У 1037 р. за участю Ярослава Мудрого при Софійському соборі була відкрита школа, у якій, крім читання і письма, вивчали грецьку і латинську мови, основи медицини, філософські твори. Учні школи могли користуватися біблі-

отекою, що знаходилася при Софійському соборі.

Такі ж школи виникають іпри монастирях: Києво-Печерському, Андріївському в Києві.

Давньоруська писемність створила передумови перетворення усної народної творчості в літературу. У трактаті митрополита Іларіона «Слово про закон і благодать» автор намагався осмислити місце Київської Русі серед інших держав. Київські князі, будучи високоосвіченими людьми, створювали яскраві літературні твори. Так, Володимир Мономах написав «Повчання дітям-, у якому виклав свої політичні, філософські, моральні погляди, висловився про необхідність служіння народові та державі.

У -Слові о полку Ігоревім» описується похід 1185 р. новгород-сіверського князя Ігоря Святославича проти половців. Невідомий автор закликав князів до єдності в боротьбі з ворогами. Самобутнім явищем літератури Київської Русі були літописи, що фіксували події Київської Русі по роках. Літописи є безцінним джерелом вивчення соціально-політичного життя Київської Русі. Найбільш відомий — «Повість временних літ», створена літописцем Нестором.

Висновок.Виникнення писемності в Київській Русі мало велике значення для розвитку культури. Процес формування української мови, що розпочався в XIII ст., відіграв велику роль у формуванні української народності.

Проаналізуйте зміст українсько-російського договору 1654р., розкрийте його історичне значення.

міцну державу, яка б надала певної військової підтримки. Найбільш реальною кандидатурою була православна Московська держава: російський народ був… Московська держава зайняла вичікувальну позицію. Але бажання розширити… 1 жовтня ї 653 р. на Земському соборі в Москві було вирішено прийняти Україну до складу Росії. Юридично договір був…

Зо

Харків, Куп'янськ, Лозова, Любоїин. Розвиток капіталізму, промисловості й сільського господарства, будівництво залізниць спричинило бурхливий розвиток торгівлі — оптової (біржа) і роздрібної (ярмарки, магазини, лотки тощо)

У першій половині XIX ст. на Харківщині існували військові поселення. Щоб якось утримувати себе військові поселенці разом із військовою муштрою вели сільське господарство. Нестерпні умови життя призводили до того, що поселенці іноді піднімали повстання: 1819 р. — м. Чугуїв, 1829 р. — с. Шебелинка Балакліївського району.

Завершення промислового перевороту, ліквідація кріпацтва в 1861 р. сприяли створенню на Харківщині металообробної та машинобудівної промисловості. Так, виникли заводи К. Трепке, Гельферіх-Саде, паровозобудівний.

На початку XIX ст саме Слобожанщина стала колискою загальноукраїнського національно-культурного відродження. З ініціативи української інтелігенції, і насамперед В. Каразіна, у 1805 р. в Харкові був відкритий університет. Його перші будівні, де розміщувалися студентські аудиторії, науково-дослідні лабораторії, книго- і архівосховища, були зведені на великій земельній ділянці (150 десятин). Новостворений університет на гой час був єдиним вищим навчальним закладом в Україні, а у складі Російської імперії він став не тільки науково-освітнім центром, а й охоронцем і провідником української культури. Харківський університет, при якому були відкриті друкарні й книгарня, стимулював розвиток на Слобожанщині місцевих газет і часописів, альманахів — українських спочатку за тематикою, а потім і за мовою. У Харківському університеті викладали такі вчені, як О. Бекетов, В. Стеклов, Д. Сумцов, С Бернштейн таін.

Висновок.У Слобідській Україні у XIX ст. прискореними темпами розвивається капіталізм, що сприяє розвиткові

промислового виробництва, сільського господарства, торгівлі, зміні соціально-класової структури населення, розвитку освіти і культури в цілому.

Білет 7

Порівняйте суспільну роль різних верств населення Київської Русі та Галицько-волинської держави.

Княжу дружину складали старші воїни, тіуни, старші дружинники. їх називали «княжі мужі». Фактично це були землевласники — бояри. За службу вони… Найбільш багата частина боярства — «великі бояри» — мала власні укріплені… Смерди — вільні селяни, становили нижчу групу вільного населення. Вони мали власну землю та вели на ній господарство,…

Розкрийте роль Тараса Шевченка в українському національному відродженні.

Народився Шевченко в 18і4р в кріпацькій родині в Київській губернії, рано залишився сиротою. Згодом разом зі своїм господарем Шевченко потрапив до… Вагомий внесок в український національний рух зробив Шевченко, коли працював в… На формування історичних поглядів та політичних переконань Т. Шевченка справили неабиякий вплив народна творчість та…

Схарактеризуйте господарське життя Київської Русі та Галицько-волинської держави.

При обробітку землі селяни використовували різноманітні знаряддя праці - соху, мотику, рало, плуг, борону тощо. Новим етапом у розвитку землеробства став винахід сохи, яку виготовляли з… У Київській Русі та Галицько-Волинському князівстві існували дві системи землеробства — вирубно-вогнева й перелогова.…

Розкрийте зміст головних ідей діячів «Руськоїтрійці^.

Діячі західноукраїнського національного відродження традиційно називали себе «русинами», свою мову та церкву — «руськими», але вважали себе… В 1833—1837 рр. у Львові діяв напівлегальний літературно-просвітницький гурток… 37 Поширилася книжкова мініатюра. Високим рівнем тех-

Визначте особливості розвитку архітектури та образотворчого мистецтва Київської Русі та Галицько-Волинської держави. Назвіть найвидат-ніші пам'ятки.

ворче мистецтво. Прийняття християнства сприяло поширенню кам'яного зодчества. Руські майстри,… Першою кам'яною спорудою Київської Русі стала Десятинна церква в Києві, побудована за Володимира Великого. Шедеврами…

Схарактеризуйте програмний зміст творів: «Малоросійські пісні...» М. Максимовича та «Закон Божий» М. Костомарова.

Михайло Максимович був першим ректором відкритого в 1834 р. Київського університету. Він видав три збірки українських народних пісень, серед яких «Українські народні пісні», «Збірник українських пісень». Ці збірники дали початок розвитку національної фольклористики.

Етнографічні твори М. Максимовича — збірка ліричних народних пісень «Малоросійські пісні...» — увібрали в себе перекази, думи та ін., які позитивно вплинули на розвиток українського національно-культурного руху першої половини XIX ст. Збірка М. Максимовича та коментарі до неї давали людям розуміння того, що українська мова є окремою від білоруської, польської, російської. Він доводив думку, що українська мова має право на незалежний розвиток.

Михайло Максимович був переконаний, що настав час створення української поезії. Із метою розвитку національної поезії можна використовувати твори іншомовної поезії для порівняння найкращих її набутків. У «Малоросійських піснях...» м. Максимович зазначав, що там звучить душа, перейнята почуттями, і казка де відчувається наоодна фантазія.

М. Максимович підтримував творчі та особисті зв'язки з Миколою Костомаровим — автором праці «За-

кон Божий», або «Книга бупя українського народу-. Цей програмний документ Кирило-Мефодіївського братства (товариства) складався зі 109 положень релігійно-повчального та історико-публіцистичного характеру.

У документі важлива роль відводилася боротьбі українських козаків за права і свободи українців. Провідна ідея документа — Україна повинна стати ініціатором боротьби за національне та соціальне визволення усіх слов'янських народів. «Закон Божий» проголошував, що Україна стане незалежною та рівноправною у федеративному союзі слов'янських народів.

Висновок.Унаслідок розвитку українського національного руху в першій половині XIX ст відбувся поступовий його перехід від культурологічних засад до політичних, про що свідчать твори М. Максимовича і М. Костомарова.

Ет О

Схарактеризуйте князя Данила Романовича як історичну особистість; його внесок у розквіт

Данило Романович увійшов в історію України як відомий політик та людина, яка мала неабиякі здібності. У 1205 р. загинув його батько, перший князь Галицько-Волинської держави,… Літописи характеризують Данила як досвідченого мужа, що боровся за втілення в життя ідеї про єдність…

Визначте місце Кирило-Мефодіївського товариствав українському національному відродженні.

Програмними документами товариства були: «Статут слов'янського товариства святих Кирила та Мефодія», «Книга буття українського народу» "Закон… У своїй практичній діяльності члени товариства обмежувалися просвітницькою… В. Білозерський склав проект впровадження в Україні широкої мережі початкових навчальних закладів. Збиралися кошти на…

Визначте особливості політичного становища українських земель у складі Великого князівства Литовського до і після Кревськоїунії.

захоплені .іноземними державами. Литовська держава, яка виникла в XIII ст., протистояла просуванню золото-ординських завойовників на північний… Причини швидкого захоплення: 1) Русь була послаблена золотоординським ярмом:… Приєднавши землі Білорусі, України та частково Московської держави (Смоленщину), Литва перетворилася на…

Назвіть найвидатніші постаті національного відродження в Україні першоїполовини XIXст. Дайте оцінку діяльності одного з діячів (на вибір).

стали збройні повстання селян та військових поселенців. У першій половині XIXст. Росія та Австрія пригноблювали українську мову та культуру. За… Найвидатнішими постатями національного відродження України першої половини XIX… Василь Капніст (1758--1823) був одним з найяскравіших предстаників автономістської старшини кінця XVIII ст., займав…

Білет 12

Порівняйте становище різних верств населення українських земель XV—XVI ст.

Верхівку українського суспільства становила шляхта, формування якої продовжувалося до XVI ст. Це був за- мкнутий привілейований стан, представлений династіями Острозьких,… У суспільстві роль шляхти визначалася наявністю великої земельної власності.

Білет 13

Схарактеризуйте князя Василя-Костянтина Острозького як історичну особистість. Визначте місце Острозької академії в розвиткові української культури.

Головною заслугою князя стало заснування та утримання на власний кошт найпершого в Україні вищого навчального закладу гуманітарного типу —… кий запросив до академії першодрукаря Івана Федорова, який видав «Острозьку… Герасим Смотрицький, відомий письменник-полеміст, став першим ректором академії. Завдяки його плідній роботі…

Но-визвольного руху на західноукраїнських землях під час революції 1848— 1849 рр. в Австрійській імперії.

Революція посилила національно-визвольний рух у західноукраїнських землях. 2 травня 1848р. українська інтелігенція та уніатське духівництво створили… «Головна Руська Рада» вимагала розділу Галичини на Західну (польську) та… У червні 1848р. у Празі пройшов з'їзд громадських та культурних діячів слов'янських народів. Учасники з'їзду…

Розкрийте сутність та наслідки Люблінської унії для українських земель.

За ініціативою польського короля Сигізмунда II в січні 1569р. до Любліна з'їхалися литовські та польські феодали на загальний сейм. Одразу ж… дістали відмову. Частина з них покинула з'їзд. Сигізмуі Н погрозами примусив… 1 липня 1569 р. Польща та Велике князівство Литовсь об'єдналися в єдину державу — Річ Посполиту. Були вв дені єдина…

Розкрийте причинивиникнення українського козацтва. Визначте місце козацтва в історії та культурі України.

Причини появи козацтва: 1) економічні: захоплення польськими, литовськими та українськими феодалами… 2) соціальні: посилення феодального гніту українських селян та міщан з боку польських, литовських, українських…

Схарактеризуйте внесок Михайла Грушевського в українську науку і культуру 1890-х рр.

Також М. Грушевський брав активну участь у діяльності Київської громади. Вільне володіння латинською, грецькою, німецькою, французькою, англійською… У 1894 р. М. Грушевський очолив відкриту у Львівському університеті кафедру… М. Грушевський перетворив товариство на академію наук європейського зразка. Наукове товариство видавало…

Білет 1 б

Схарактеризуйте значення Запорізької Січі в історії українського народу. Розкрийте причини ліквідації Гетьманщини та Запорізької Січі.

Запорізька Січ відіграла велику роль в історії України XVI—XVIII ст. Вона стала оплотом волелюбності українців, звідси розповсюджувалися хвилі… Запорізька Січ була політичним центром українського народу й посідала ключове… Образ запорізького козака став символом захисника Батьківщини.

Укажіть нові тенденції розвитку архітектури і мистецтва у другій половині XIX ст.

Російські передвижники, у творчості яких глибоко реалістично відбилося життя російського народу, разом із тим широко зверталися до української… І. Рєпін (1844—1930), який народився в м. Чугуєві на Харківщині і провів… Найбільш Інтенсивно в той час розвивався побутовий живопис. Присвячуючи картини сучасним темам із навколишнього…

Білет 17

Рідний край у УІ-ХУст.

вань було плужнє землеробство і скотарство. Існував рибний промисел, розвивалося гончарство. Землеробське господарство цього часу значно… З VIII ст. тут жили слов'янські племена сіверян, що і дали назву річці—… Частина території краю, заселена племенами салтів-ської культури, перебувала під владою Хазарського ка-ганату і…

Порівняйте роль народовців, радикалів, москвофілів усуспільно політичному житті західноукраїнських земель у другій половині XIX ст.

Москвофіли організаційно оформилися в 60-ті рр XIXст. Причини появи цієї течії в західноукраїнському суспільно-політичному житті: віра в Росію як… Буковині: К. Богатирець; на Закарпатті: А.Добрянський, І.Раковський.… Протилежну позицію в суспільно-політичному русі займали народовці. Ця течія виникла на початку 60-хрр. та бажала…

Схарактеризуйте основні відмінності трьох основних етапів українського визвольного руху: академічний, українофільський І політичний.

вплинуло на формування українського визвольного руху. Історики умовно виділили три основні етапи його розвитку: ■ академічний, або науковий; … • українофільський (українолюбський або культурницько-видавнииький); • політичний.

Схарактеризуйте подібності і відмінності суспільно-політичного і визвольного руху в українських землях РосІйськоїта Австро-Угорської Імперій.

За ініціативою 1.Франка та М.Павлика в 1890р. була створена Русько-Українська радикальна партія (РУРП). її програма: 1) утвердження ідеалів наукового соціалізму; 2) створення демократичних підвалин розвитку суспільства;

Білет 20

У першій половині XVII ст. національно свідома інтелігенція України зробила вагомий внесок в розвиток укра- інської культури, розширення та удосконалення освіти, становлення гуманітарної… Заснування Києво-Могилянського колегіуму відбулося в 1632 р. унаслідок активної культурно-просвігницької діяльності…

– Конец работы –

Используемые теги: Визначте, Місце, трипільської, археологічної, культури, утвердженні, підтворювальної, гос, арства, землях, України0.149

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Визначте місце Трипільської археологічної культури в утвердженні підтворювальної о господарства на землях України

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Яка чисельність населення україни? Яке місце за кількістю населення в Європі займає Україна
Яка чисельність населення україни Яке місце за кількістю населення в Європі займає Україна... Станом на р населення України становить млн осіб Займає... Назвіть причини депопуляції населення...

Организационная культура (о корпоративной культуре, стратегиях коммуникативного взаимодействия, влияния психотипа руководителя на структуру и стиль управления организацией, культура персонала на примере Японии)
Знакомство с опытом таких экономических гигантов, как США и Япония, обнаруживает, что одним из признаков развитой организационной культуры является… Деловое кредо любой компании включает декларирование той роли, которую… Кредо должно работать на конечный результат деятельности предприятия. Сотрудники многих крупных преуспевающих фирм…

Культура средневековой Европы, культура Возрождения, новоевропейская культура
Оно обусловлено политико-экономическими, религиозно-философскими учениями и отражает насущные проблемы жизни общества. В то же время искусство живет и развивается по своим собственным законам,… И научившись ценить и понимать это особое содержание искусства, люди становятся наследниками того духовного богатства,…

Лекція 1. Вступ до курсу історії України 1. Курс історії України в системі гуманітарних наук. Предмет, мета та завдання курсу. 2. Періодизація історії України
Лекція Вступ до курсу історії України План...

РАЗДЕЛ I. ОБЩИЕ ОСНОВЫ ТЕОРИИ И МЕТОДИКИ ФИЗИЧЕСКОЙ КУЛЬТУРЫ ВВЕДЕНИЕ В ТЕОРИЮ И МЕТОДИКУ ФИЗИЧЕСКОЙ КУЛЬТУРЫ Основные понятия теории и методики физической культуры
РАЗДЕЛ I ОБЩИЕ ОСНОВЫ ТЕОРИИ И МЕТОДИКИ... ФИЗИЧЕСКОЙ КУЛЬТУРЫ... ВВЕДЕНИЕ В ТЕОРИЮ И МЕТОДИКУ ФИЗИЧЕСКОЙ КУЛЬТУРЫ...

Современные проблемы культуры. Тоталитаризм и культура
Ведь она пронизывает все аспекты человеческой жизнедеятельности от основ материального производства и человеческих потребностей до величайших… Культура воздействует на все сферы общественной и индивидуальной… Значение ее в формировании и развитии образа жизни человека проявляется через действие личностно-субъективных факторов…

Политическая культура. Уровни и типология политической культуры
Она выражает суть социально-политической системы, определяет правила игры в политике, базовые политические ценности и общественные цели. Без… Уровень политической культуры во многом определяет уровень общей культуры как… Она сравнительно часто подвергается изменениям. Но это не означает ее конъюнктурности, ибо в конечном счете…

Художественная культура как особая форма эстетической культуры
Эстетическая и художественная культура — важнейшие составляющие духовного облика личности. От их наличия и степени развития в человеке зависит его… Однако их формирование является результатом целенаправленного воздействия,… Запас прочности при осуществлении реформ не в последнюю очередь определяется эстетическим потенциалом общества и…

Эпистемология культуры: история и философия наук о культуре
Ю В Ларин... Эпистемология культуры история и философия наук о культуре...

0.031
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам