СТРУКТУРА СУСПIЛЬНОЇ СВIДОМОСТI

 

В структурному вiдношеннi суспiльна свiдомiсть є не менш складним проявом буття в порiвняннi з природою та реальнiстю суспiльного життя. Якщо суспiльну свiдомiсть розглядати з позицiї можливостей проникнення в таємницi сутностi буття, то тут ми отримаемо два рiвнi даного феномену. Перший, нижчий рiвень по сутi справи є вiдображенням дiйсностi в процесi повсякденного життя iндивiдiв. Другий, вищий, є теоретичним вiдображенням сутностi буття.

В першому, нижчому рiвнi формується людський здоровий глузд. До нього вiдносяться знання, так потрiбнi кожнiй людинi для орiєнтацiї в свiтi. Вони набувались iсторичним розвитком людства, передавались з поколiння в поколiння через повсякденне спiлкування батькiв та дiтей i через духовну взаємодiю iндивiдiв в рiзних соцiальних групах. Цi знання мають неабияке значення в формуваннi логiки мислення, самоусвiдомлення iндивiдiв та в становленнi людської особистостi.

Окрiм знань в першому рiвнi суспiльної свiдомостi, постiйно функцiонують, проявляються переживання людей, їхнi емоцiйнi стани, традицiйнi способи поведiнки та iнше, пов'язане з рiзними проявами людської психiки. Таким чином, перший, нижчий рiвень суспiльної свiдомостi має двi складовi частини: а) здоровий глузд, який можна назвати ще i практичним розумом; б) суспiльну психологiю, котра є психiчним переживанням людиною свого життя, базуеться на знаннях особистостi, в тому числi i на так званому "здоровому глуздi". Суспiльна психологiя, по сутi справи, є реальною, "живою" духовнiстю певної групи людей: сiм'ї, соцiального страту, регiону, нацiї, типу культури.

Другий, вищий рiвень суспiльної свiдомостi формується в процесi наукового проникнення людини в сутнiсть буття через дiяльнiсть вчених, пiзнавальну дiяльнiсть iнтелектуальної елiти суспiльства. Дякуючи їм феномен людської духовностi прогресує, формується наука, з'являються кращi духовнi надбання, набуває певних форм iдеологiя.

Подiл суспiльної свiдомостi на рiвнi виник в результатi рiзного ступеня проникнення духовностi в буття, а також в результатi того, що в пiзнаннi явищ та в пiзнаннi сутностi застосовуються рiзнi засоби людського вiдображення, реалiзується рiзна спроможнiсть iндивiдiв до осягнення буття.

Окрiм подiлу на рiвнi суспiльна свiдомiсть в процесi свого iсторичного розвитку викрис-талiзувала форми суспiльної свiдомостi, котрi вiдображають своїми специфiчними засобами рiзнi способи людського буття. Такими формами стали: мораль, мистецтво, релiгiя, наука, фiлософiя, правосвiдомiсть та полiтична свiдомiсть. Про них мова пiде дещо пiзнiше. А зараз ми просто вказуємо, що структура суспiльної свiдомостi складаеться з двох рiвнiв та семи форм. З'ясувавши структуру суспiльної свiдомостi, ми можемо детальнiше розглянути окремi її складовi. Розпочнемо це з нижчого рiвня суспiльної свiдомостi.