II. Тематичний план дисципліни

№ з/п Тема Всього годин У тому числі
лекції практ. заняття СРС
Теоретичні основи охорони здоров'я і фармації. - -
Організація роботи товарно-збутової системи фармацевтичного ринку.
Організація діяльності роздрібних аптечних організацій.   - -
Організація діяльності оптових фармацевтичних підприємств.   - -
Основи економіки аптечної організації: загальна характеристика.
Основні економічні показники діяльності аптек. - -
Ціноутворення на лікарські засоби - -
Збут і реалізація у фармації - -
Запаси, управління запасами фармацевтичного підприємства -
Витрати фармацевтичного підприємства. - -
Дохід і прибуток фармацевтичного підприємства. - -
Аналіз господарсько-фінансової діяльності аптек. -
Організація системи обліку та звітності в аптеках(фармацевтичнихфірмах) - -
Бухгалтерський облік як інформаційна система підприємств у фармації  
Облік товарних, касових та розрахункових операцій. Облік праці та заробітної плати у аптечних закладах - -
Звітність аптек (фармацевтичних фірм) - -
Інформаційне забезпечення фармацевтичного бізнесу.   - -
Теорія і практика фармацевтичного менеджменту. - -
ВСЬОГО

 

IV. Критерії оцінок знань студентів під час підсумкового контролю (іспиту)

Рівень знань студентів з дисципліни “ОРГАНІЗАЦІЯ ТА ЕКОНОМІКА ФАРМАЦІЇ” оцінюється за п'ятибальною системою за такими критеріями:

 

1. “Відмінно” – студент дає обґрунтовані глибокі й теоретично правильні відповіді на поставлені питання та легко їх використовує при вирішенні практичних завдань; демонструє здатність здійснювати порівняльний аналіз різних теорій, концепцій, робити логічні висновки та узагальнення, здатність висловлювати та аргументувати власне ставлення до альтернативних поглядів на певне питання; використовує фактичні та статистичні дані, які підтверджують тези відповіді на питання; демонструє знання законодавчих актів України, інструкцій, підручників, посібників, обирає необхідні критерії для проведення фармацевтично-економічного аналізу за допомогою документації і літератури, знання якої дає необхідні дані для дальших розрахунків, вміє планувати потребу у лікарських засобах за допомогою уніфікованих методів та легко вирішує складні аналітичні задачі з економіки фармації.

2. “Добре”– студент має добру теоретичну підготовку на рівні вимог, наведених вище, але має утруднення при творчому оперативному користуванні знаннями, при розкритті змісту питань допускає незначні помилки у формулюванні термінів і категорій, використанні цифрового матеріалу, посиланні на конкретні періоди та дати, вирішує складні аналітичні задачі з економіки фармації.

3. “Задовільно”– студент дає недостатню відповідь на поставлене питання при усному опитуванні та невірно відповідає на одне із питань білету при складанні іспиту або в цілому відповідає на всі питання, але його відповіді невичерпні й недостатньо обґрунтовані. Студент вміє обирати необхідні критерії для проведення фармацевтично-економічного аналізу та проводити фармацевтично-економічну оцінку діяльності аптечних закладів за допомогою необхідної документації і літератури, обов’язково самостійно вирішує більш прості ситуаційні завдання.

4. “Незадовільно”- студент допускає неправильні відповіді або зовсім не відповідає на два або три питання. У відповіді на питання відсутні необхідні докази та аргументи. Зроблені висновки не відповідають загально визначеним, є помилковими. Студент неспроможний обирати необхідні критерії для проведення фармацевтично-економічного аналізу та проводити фармацевтично-економічну оцінку діяльності аптечного закладу за допомогою необхідної документації і літератури, планувати потребу в лікарських засобах за допомогою уніфікованих методів, вирішувати ситуаційні задачі.

 

На підсумкову оцінку письмових робіт впливає недбале оформлення роботи (скорочення, які не відповідають загальноприйнятим, роблять скорочене слово незрозумілим; нерозбірний почерк; використання олівця замість чорнила); порушення логічної послідовності у розкритті сутності питань.

При перевірці екзаменаційної роботи викладач оцінює відповіді на кожне питання і виставляє узагальнену оцінку в екзаменаційну відомість та залікову книжку студента.