Методичні вказівки.

 

Інвестиціями вважають всі види майнових та інтелектуальних цінностей, що вкладають в об'єкти підприємницької та інших видів діяльності, в результаті якої створюють прибуток (дохід) або досягають соціальний ефект.

Визначення терміну "Фінансові інвестиції" наведено в П(С)БО 2 "Баланс" — це активи, які утримуються підприємством з метою збільшення прибутку (відсотків, дивідендів тощо), зростання вартості капіталу або інших вигід для інвестора.

Інвестор — юридична або фізична особа, яка здійснює вкладення коштів для створення основних засобів та інших активів.

Фінансові інвестиції здійснюють з метою отримання доходу у вигляді дивідендів або зростання ринкової вартості акцій, здійснення впливу на діяльність підприємства, що інвестується, отримання податкових пільг по інвестиціях тощо.

Для обліку фінансових інвестицій призначені рахунки 14 "Довгострокові фінансові інвестиції" і 35 "Поточні фінансові інвестиції". Це активні рахунки, за дебетом яких відображають наявність та збільшення фінансових інвестицій, а за кредитом — їх зменшення.

На рахунку 14 узагальнюють інформацію про наявність та рух довгострокових інвестицій (вкладень) у цінні папери інших підприємств, облігації державних та місцевих позик, статутний капітал інших підприємств тощо.

Рахунок 14 має такі субрахунки:

141 "Інвестиції пов'язаним сторонам заметодом обліку участі в капіталі";

142 "Інші інвестиції пов'язаним сторонам";

143 "Інвестиції непов'язаним сторонам".

Аналітичний облік за рахунком 14 ведуть за видами довгострокових фінансових вкладень та об'єктами на території країни і за кордоном.

На рахунку 35 "Поточні фінансові інвестиції" обліковують наявність та рух поточних фінансових інвестицій та еквівалентів грошових коштів, у тому числі депозитних сертифікатів.

Рахунок 35 має такі субрахунки:

351 "Еквіваленти грошових коштів";

352 "Інші поточні фінансові інвестиції".

Аналітичний облік ведуть за видами фінансових інвестицій як на території країни, так і за кордоном.

Особливістю обліку будівництва за кордоном є те, що вони відображуються в іноземній валюті та в перерахунку у валюту звітності по курсу НБУ на дати здійвнення операцій та на дату балансу.