Методичні вказівки

 

Операції, пов'язані з рухом капіталу, особливо цікавлять іноземних інвесторів, тому слід приділити особливу увагу і відображенню цих операцій в обліку. Підприємствами з іноземними інвестиціями називаються підприємства (організації) будь-якої організаційно-правової форми, створені відповідно до законодавства України, іноземна інвестиція в статутному капіталі яких складає 10 %.

До іноземних інвесторів відносяться суб'єкти інвестиційної діяльності на території України, а саме:

- юридичні особи, створені відповідно законодавству;

- фізичні особи - іноземці, які не мають постійного місцепроживання на території України і не обмежені в дієздатності;

- закордонні держави, міжнародні урядові і неурядові організації; інші іноземні суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності, які визнаються такими відповідно законодавству України.

Якщо засновником підприємства є нерезидент України, то підприємство здійснює розрахунки з ним в іноземній валюті країни цього нерезидента. У зв'язку з цим в іноземній валюті здійснюються всі внески в статутній капітал (шляхом внесення до статутного капіталу основних засобів, нематеріальних активів, запасів, а також шляхом перерахування валютних коштів на рахунок підприємства). У іноземній валюті здійснюється також виплата засновникові-нерезиденту дивідендів.

Облік інвестицій в капітал резидентів ведеться на рахунку 46 "Неоплачений капітал" субрахунок 462 - "Неоплачений капітал засновників в іноземній валюті".

Валютну різницю по залишках дебіторської заборгованості в іноземній валюті засновників-нерезидентів по внесках в статутній капітал підприємства необхідно розрахувати в загальному порядку.

Для нарахування дивідендів використовується рахунок 671 "Розрахунки за нарахованими дивідендами".

При митному оформленні майна, яке ввозиться, підприємство з іноземними інвестиціями видає митному органу простій вексель на суму митного збору. Вексель погашається і ввізне мито не стягається, якщо в період, на який надається відстрочення платежу, ввезене майно зараховане на баланс підприємства з іноземними інвестиціями і податковою інспекцією по місцю знаходження такого підприємства зроблена відмітка про це на екземплярі векселя.

Філії без створення юридичної особи і інші окремі підрозділи українських суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності не можуть самостійно здійснювати декларування товарів і інших предметів.

Облік на таких підприємствах ведеться відповідно законодавству іноземної країни з обов'язковим представленням звітності материнському підприємству для складання консолідованих форм.

У разі ліквідації господарської одиниці за межами України сума курсових різниць, відображається у складі додаткового капіталу, входить до складу інших доходів або витрат звітного періоду, в якому признається дохід або збиток від продажу (ліквідації) фінансових інвестицій в господарську одиницю за межами України проводками:

Дт 425 "Інший додатковий капітал" Кт 744 "Дохід від неопераційної курсової різниці";

Дт 974 "Втрати від неопераційної курсової різниці" Кт 425 "Інший додатковий капітал".

Завдання для виконання.