Безпека роботи з джерелами струму

Електричний струм викликає в організмі людини не лише теплову, але й хімічну і механічну дію. Для організму людини небезпечні як змінний, так і постійний струм. Змінний струм промислової частоти 50Гц є найбільш небезпечним для людини, в той же час, як струм частотою 500кГц і більше не викликає небезпеки. Існують такі види впливу електричного струму на організм людини:

1) фізичний – пошкодження тканин;

2) хімічний – електроліз крові;

3) психофізичний – порушення роботи нервової системи.

Є два види ураження електричним струмом: електричні травми та електричний удар. Електричними травмами називають часткові ураження організму електричним струмом. Більш небезпечним є електричний удар, при якому уражаються внутрішні органи людського організму, в тому числі легені, серце, а також центральна нервова система. Встановлено, що проходження протягом 3 с змінного струму величиною 100 мА промислової частоти через тіло людини, може спричинити параліч серця.

Основною вимогою техніки безпеки є заземлення всіх джерел напруги і блоків живлення. Перевірка заземлення проводиться два рази на рік при найменшій провідності ґрунту. Огляд наземної частини заземлення проводиться один раз на місяць.

За наявності напруги дозволяється працювати тільки з ізольованими частинами приладів, причому опір ізоляції повинен бути не менше 1 кОм/В. Заміна запобіжників проводиться лише у разі вимкнутих джерел напруги. Суворо забороняється залишати без нагляду працюючі електропристрої.