КЕЙНСІАНСТВО ТА ЙОГО ОСОБЛИВОСТІ В РІЗНИХ КРАЇНАХ

 

7.1 Історичні умови виникнення кейнсіанства та його загальна характеристика.

7.2 Теоретична система Дж. М. Кейнса. Макроекономічний аналіз.

7.3 Економічна програма Дж. М. Кейнса. Державне регулювання економіки.

7.1 Історичні умови виникнення кейнсіанства та його загальна характеристика

Термін "кейнсіанство" походить від прізвища одного з найвидатніших економістів світу Джона Мейнарда Кейнса(1883-1946 рр.). Цей англійський економіст став основоположником цілого напряму світової економічної думки і, за висловом одного з сучасних економістів, вдихнув в економічну науку нове життя, заклавши основи такої науки, як макроекономіка.

Основною роботою Дж. М. Кейнса є "Загальна теорія зайнятості, процента і грошей" (1936 р.).

Історичні умови виникнення кейнсіанства пов'язані зі змінами та проблемами, які виникли в економічному розвитку країн Західної Європи та США на початку XX ст. Масовий перехід до великого машинного виробництва, поглиблення суспільного розподілу праці та ускладнення економічної системи привели до того, що ринковий механізм у чистому вигляді вже не міг ефективно виконувати свої функції регулятора виробництва. Одна за одною декілька економічних криз, і особливо економічна криза 1929-1933 рр., продемонстрували нездатність ринкової системи до саморегуляції, потребували втручання держави в регулювання економічного розвитку.

Основні ідеї кейнсіанства.

1. Кейнс показав, що зміни, які відбувались в економіці більшості країн під впливом науково-технічного прогресу, потребують активного втручання держави в хід економічного розвитку.

2. Кейнс виступив основоположником макроекономічного аналізу і перейшов від аналізу діяльності окремих господарчих суб'єктів до аналізу функціонування національної економіки країни в цілому.

3. Кейнс увів в економічний аналіз такі поняття, як сукупний попит та сукупне пропонування і проаналізував фактори, які впливають на них.

4. Кейнс обґрунтував основні напрями проведення державної фіскальної політики, показав вплив процесів формування і використання державного бюджету країни на економічний розвиток.

5. Кейнс показав активну роль споживання, збережень та інвестицій в антициклічному регулюванні економіки; Дж. М. Кейнс розробив цілу програму економічних дій уряду в умовах економічної кризи.